Šta je novo?

Ikom - Digitalna tv

Da li ima korisnika ikomove digitalne tv koji koriste njihovu karticu u modulu koji ide direktno u tv a ne preko resivera i dodatnog daljinaca. Treba mi proverena informacija. Ako to može tako da radi, da li je kvalitet slike ok i gde ima da se kupi modul.
 
Radi OK naravno, samo Conax modul treba
 
Pročitao sam negde da moras imati DVB-C, jer sa DVB-T ćeš samo čuti zvuk.

Inače zna li neko gde ima taj Conax modul u BG da se kupi. Zar nije to neka vrsta PCMCIA karte.
 
Naravno da mora dvb-c tuner.
Modul ćete jako teško naći u srbiji, kupite preko neta ili u hrvatskoj.
 
DVB-C

Ja mogu da potvrdim da sve radi preko dvb-c dreambox-a kao i preko dbox2 uredjaja. Mozda vam je isplativija varijanta da uzmete na primer dva dreambox-a ili dbox-a i da gledate na dva tv-a nezavisno kanale.. itd... Ako nekome treba imam Technisat Digit K1 dvb-c receiver sa Conax citacem kartica (SIM) Provereno radi na Ikom-u i ima perfektnu sliku (100x bolju od kaon-a) Svi FTA kanali rade, kao i radio stanice. Jedini problem moze biti taj sto bi morala originalna Ikom-ova kartica da se isece u sim format... jer ovaj receiver prima conax ali je slot mali kao na mobilnom telefonu, pa mora da se isece kartica u taj format.. ali ako nekome odgovara moze da ga pogleda ili posalje mail. Slika ej zaista perfektna i na 40" LCD
 
Imam Samsung 50B450 i ugrađeni DVB-C tjuner lepo pronalazi sve kanale. Iskreno, ne vidim neku razliku u odnosu na analogni prijem jer mi je i on stvarno dobar. Možda je slika nešto oštrija na par kanala ali ni u ludilu ne bih plaćao pretplatu za ovako nešto. Kad uvedu 16:9 kanale u HD formatu može ali za SD kanale nema potrebe.

Nego, moje pitanje se odnosi na EPG. Naime, ovaj TV ne prikazuje naša slova i jako je teško dešifrovati nazive emisija. Da li postoji neko podešavanje u osnovnom ili servisnom meniju kojim ovo može da se sredi? Probao sam sve raspoložive zemlje u podešavanjima za tjuner, kao i promenu jezika za prikaz menija ali ništa ne pomaže.
 
Naravno da ne primecujes razliku, posto tvoj plazma tv ima rezoluciju 1024x768 sto nije cak ni HD rezolucija (1366*720) tako da je tebi slika skoro pa ista kao na CRT televizorima jer je mala rezolucija. Kada bi video sliku na HD ili jos bolje na FullHD televizoru primetio bi veliku razliku ali samo sa kvalitetnim dekoderom. Sto se tice nasih slova u EPG tu nista ne mozes uraditi jer tv nema ubacen kodni raspored za nasa slova. To bi moglo da se uradi promenom firmvera ako bi ga neko posebno prepravljao a ne isplati se.




Imam Samsung 50B450 i ugrađeni DVB-C tjuner lepo pronalazi sve kanale. Iskreno, ne vidim neku razliku u odnosu na analogni prijem jer mi je i on stvarno dobar. Možda je slika nešto oštrija na par kanala ali ni u ludilu ne bih plaćao pretplatu za ovako nešto. Kad uvedu 16:9 kanale u HD formatu može ali za SD kanale nema potrebe.

Nego, moje pitanje se odnosi na EPG. Naime, ovaj TV ne prikazuje naša slova i jako je teško dešifrovati nazive emisija. Da li postoji neko podešavanje u osnovnom ili servisnom meniju kojim ovo može da se sredi? Probao sam sve raspoložive zemlje u podešavanjima za tjuner, kao i promenu jezika za prikaz menija ali ništa ne pomaže.
 
...Kada bi video sliku na HD ili jos bolje na FullHD televizoru primetio bi veliku razliku ali samo sa kvalitetnim dekoderom....

Kod mene se vidi razlika na LG LH3000 i to preko DVB-C koji je u LCD-u. Da li je to kvalitetan dekoder ili može još bolje?
 
Naravno da ne primecujes razliku, posto tvoj plazma tv ima rezoluciju 1024x768 sto nije cak ni HD rezolucija (1366*720) tako da je tebi slika skoro pa ista kao na CRT televizorima jer je mala rezolucija. Kada bi video sliku na HD ili jos bolje na FullHD televizoru primetio bi veliku razliku ali samo sa kvalitetnim dekoderom. Sto se tice nasih slova u EPG tu nista ne mozes uraditi jer tv nema ubacen kodni raspored za nasa slova. To bi moglo da se uradi promenom firmvera ako bi ga neko posebno prepravljao a ne isplati se.

1. Njegova plazma PS-50B450 ima rezoluciju 1365 x 768

2. HD rezolucija ukratko - 720p 1280x720 - 1080p/1080i 1920×1080

Ista situacija je i kod mene, jako je mala razlika izmedju digitalnih i analgnih, da ne pominjem mnogo nizi nivo jacine zvuka na digitalnoj.
 
Poslednja izmena:
1. Njegova plazma PS-50B450 ima rezoluciju 1365 x 768

2. HD rezolucija ukratko - 720p 1280x720 - 1080p/1080i 1920×1080

Ista situacija je i kod mene, jako je mala razlika izmedju digitalnih i analgnih, da ne pominjem mnogo nizi nivo jacine zvuka na digitalnoj.

Moguce je da imate jako dobar signal na analognoj, odnosno slican digitalnoj.. ako ste na nekoj jako dobro uradjenoj mrezi u gradu, sto je kod nas retkost. Inace... razlika je minimalna na nasim kanalima. Skoro ni jedan nema u originalu digitani izlaz... Svi osim RTS, FOX i B92 emituju analogni siglan koji se samo konvertuje u digitalni format, odnoso samo se strimuje u digitalnom obliku i tako se izbegavaju problemi sa smetnjama i interferencijama na koje je analogni signal jako osetljiv. Kod digitalnog signala je sasvim druga prica. Digitalni ima prag tolerancije. Iznad praga tolerancije ima slike, ispod praga tolerancije nema i to je to. Nema snega u slici, nema "talasa".. slike ili ima ili nema... ali da ne duzim.


720p - 1280x720 - HD - Odnosno televizori sa ovim rezolucijom nose oznaku - HD Ready

1080p - 1920x1080 - Full HD - Odnosno televizori sa "native" rezolucijom koji imaju 1920x1080 pixela sa po 3 sub pixel-a

1080i - E, to vec NIJE Full HD Ovu rezoluciju prikazuju HD ready televizori koji u stvari rade "downscaling" full hd rezolucije, odnosno nemaju pixel mapping 1:1 vec 4:3 itd...

1080i nije prava Full HD jer je "interlaced - i" a na 1080p je sto i samo ime kaze "proggresive - p"
 
Poslednja izmena:
Ja imam LH3000 (full HDD) i pay kanale (bez Arene 2, 3 i 4). Koristim Conax sa karticom IKOM-a u CI od Tv-a.
Kao sto sam negde pisao, to sve radi super, slika je odlicna. Testirao sam sa Kaon dekoderom, nasao samo analogne kanale i zakljucak je sledeci:
- samo analogni signali => slika uzas
- sa Kaon dekoderom => malo bolja, ali i dalje losa
- DVB-C tuner od TV (a ako placate pay kanale, morate imati Conax modul i karticu ubaciti u njega) => slika je odlicna. Mada, dok sam imao Arenu 2, 3 i 4 (free, u medjuvremenu ukinuli) slika na ovim kanalima nije bila nesto,....oko figure igraca postoji zamucenje, sto se nije videlo na npr. RTS ukoliko je isla neka utakmica. Zasto?

Sve u svemu korsitite DVB-C tuner od TV-a ako hocete najbolju sliku.
 
Naravno da ne primecujes razliku, posto tvoj plazma tv ima rezoluciju 1024x768 sto nije cak ni HD rezolucija (1366*720) tako da je tebi slika skoro pa ista kao na CRT televizorima jer je mala rezolucija.

Kao stoske reče moj TV je HD rezolucije 1365 x 768 i razlika sa HD materijalom je itekako vidljiva.

Dule75 je napisao(la):
Moguce je da imate jako dobar signal na analognoj, odnosno slican digitalnoj.. ako ste na nekoj jako dobro uradjenoj mrezi u gradu, sto je kod nas retkost. Inace... razlika je minimalna na nasim kanalima. Skoro ni jedan nema u originalu digitani izlaz... Svi osim RTS, FOX i B92 emituju analogni siglan koji se samo konvertuje u digitalni format, odnoso samo se strimuje u digitalnom obliku i tako se izbegavaju problemi sa smetnjama i interferencijama na koje je analogni signal jako osetljiv.

Upravo o tome pričam. Meni su kanali i pre toga bili odlični (bez snega i duhova). Tako da po meni ko ima kvalitetan analogni prijem u ovom trenutku nema potrebe da dodatno plaća digitalni paket.
 
Kod mene je digitalna uvedena jer sam sve dobio za dz.

Inace zbog problema sa zvukom i problema sa titlovima (na pojedinim kanalima) nema preterane prednosti, bar dok ne poprave kvalitet.

EPG bi trebao da bude prednost, na stranu sto je slabo pregledan, cesto i ne funkcionise kako treba.

Mada da budem iskren retko kada i gledam TV :)
 
Trebalo bi da dobijem par komada CAM CONAX modula, da li ima zainteresovanih ? Ako sam dobro pratio, LCD TV (DVB-C tuner) sa CI PCMCIA slotom može da pomogne da se "zaobidje" "čuveni" Kaon Ikom-a. Potrebne su mi tačne informacije vtredi li to raditi, ima li boljitka u slici i koliki je on izražen u procentima. Molim Vas za komentar onih koji su to videli na delu !!!
 
Sto se tice Conaxa, imam samo dva komada za svoje potrebe-kupio od prijatelja, ocekuje se jedno 10-ak, ali treba da se "preprave" da rade na Conaxu. Moji su takodje "prepravljeni" i rade bez problema.
 
ja sam zainteresovan ako ce raditi i kod mene (samsung plazma sa dvb C tunerom). znaci hocu da kupim ako mi dozvolite da vam vratim ako kod mene ne bude htelo. :D
samo da se otarasim odvratnog kaona...
 
Nema razloga da ne radi
 
Conax moduli ili rade ili ne rade. Prijatelj ima neke modele koji pokrivaju vise nacina enkripcije izmedju ostalog i Conax, medjutim oni ne rade na IKOM-u, pa ih iz tog razloga treba flesovati sa novom verzijom za IKOM,....,mozda malo lupam, ali u sustini je u tome problem. Moji su uradjeni pre par godina.
 
^
Kris citam tvoja iskustva pa mi molim te potvrdi da li sam dobro razumeo kako stvar funkcionise. Ja sam korisnik ove standardne Ikom analogne kablovske i ako ja sada npr. odem i kupim neki LCD ili plazma TV sa ugradjenim DVB-C tjunerom (dakle ne DVB-T koji je za zemaljski signal i koji svi TV-i imaju vec iskljucivo DVB-C za kablovski signal koji nema bas svaki novi TV) ja onda mogu da preko ovog postojeceg Ikomovog kabla primim i gledam njihov digitalni signal? Jednostavno gurnem kabl direktno u novi TV i dobijam mega paket za koji mi ne treba ni Ikomov risiver (ili kako se to vec jos zove, set-top box, dekoder...) niti mi treba njihova smart kartica jer taj osnovni tzv. mega paket oni ne skrembluju/shifruju/kodiraju? Samim tih ne moram ni da ih zovem da dolaze, ne placam im instalacionu taksu, a takodje ni trenutnih 400din mesecne pretplate koji se dodaju na osnovnih 665din jer oni ni ne znaju da ja to koristim? Jedino ako budem zeleo da uzmem pakete koji se placaju kao sto je npr. HBO onda moram da ih zovem kako bi mi dali njihov smart card koji ja stavljam u conax modul koji sam moram sam da nabavim pa onda taj modul stavljam u PCMCA slot TV-a?
Citajuci mnoge postove u ovoj temi, a pogotovo tvoje izvukao sam ovakav zakljucak pa mi je potrebna potvrda da li je ispravan.
 
Ja nisam Kris :D, ali, sve što si naveo, tačno je. :)
Ikom za sada ne kodira taj 'Mega' paket, a da li će tako biti i ubudeće, ostaje da se vidi.
 
Ja nisam Kris :D, ali, sve što si naveo, tačno je. :)
Ikom za sada ne kodira taj 'Mega' paket, a da li će tako biti i ubudeće, ostaje da se vidi.

Teško da će kodirati, ja odem kod prijatelja, vidim TV i kažem: imaš DVB-C!!! A oni me čudno gledaju. Naš narod nema pojma šta je kupio i šta ima u TV prijemniku. A i da znaju teško da se usude da bilo šta probaju. Proces kodiranja i obezbeđivanja dekodera je jako skup a onih koji "besplatno" koriste ove usluge :) ima jako malo, ne prate svi forume niti je baš i zainteresovano tako da se ne isplati za 100-200 ljudi raditi kodiranje. Neka bude i 1000 onih koji za ovo znaju pa se opet ne isplati.
 
^
Citajuci mnoge postove u ovoj temi, a pogotovo tvoje izvukao sam ovakav zakljucak pa mi je potrebna potvrda da li je ispravan.

Sve je tačno i provereno, ja sam čak u međuvremenu otkazao digitalnu koju sam bio naručio tj. nisam hteo da plaćam instalacionu taksu za nešto što već imam. Trebalo mi je dva dana da skontam da imam ugrađen bolji risiver od njihovoh boxa za koji po ugovoru traže 300e! u slućaju štete (vredi 50 na buvljoj pijaci). Takođe me nervira stavka sa ugovornom obavezom tačnije sa penalima od 200e (umesto da bude preostali broj meseci x pretplata).
Oni očigledno ne mogu da zaključaju kanale iz nekog razloga ili bi ih već zaključali da mogu. U svakom slučaju ako to urade otkazaću i kablovsku i odoh da skupljam potpise za alternativu.
 
Hvala na odgovorima, ipak se isplati imati TV sa DVB-C, bar u ovoj situaciji kada je Ikom operater (citajuci druge diskusije cini mi se da npr. kod SBB-a ovo ne funkcionise jer kodiraju sve). Dakle ko ima DVB-C integirsan ne placa instalacionu taksu od 2000din niti placa 400din mesecno na osnovnih 665din sto gledano na duzi rok (2012?) moze da bude fina usteda. Takodje preskace se cimanje sa njihovim kaon risiverom kojim vecina ocigledno nije zadovoljna. Nisam znao ovo sa ugovornom obavezom i penalima od 200e, ali dobro je da se i to zaobilazi na ovaj nacin. Na drugoj strani znam da oni naplacuju pretplatu za mega paket po TV-u u kuci, pa ako npr. imate 3 TV-a i zelite sva 3 na digitalnoj sa osnovnim (mega) paketom, prave se 3 ugovora i za svaki TV se placa po 400din mesecno na osnovu od 665din sto je za SDTV po mom misljenju mnogo. Takodje placaju se i 3 instalacione takse, ali to je razumljivo jer ipak daju 3 risivera, za svaki TV po jedan.
 
Ok je ovo da naplaćuju tri risivera za tri TV-a, ali ne mogu da verujem da naplaćuju i tri pretplate? :trust:
Da ipak nisi nešto pogrešno razumeo?
 
^
Dva puta sam pitao osobu iz njihove marketing sluzbe i definitivno je tako. Za svaki TV prijemnik se pravi poseban ugovor i tih 400din se dodatno placa po prijemniku. Posto je takva situacija njihova preporuka je bila da uzmem samo za jedan prijemnik digitalnu, a da na ostalim gledam standardnu analognu. Na kraju sam uzeo internet (to je bio primarni razlog zasto sam ih zvao), od digitalne sam odustao jer se ne isplati, a i ova analogna mi radi odlicno.
 
Nazad
Vrh Dno