Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

postoji cpu-pcie konvertor za karte sa više od dva konektora. Generalno meni je cable management bio lakši sa dva napajanja jer u zbiru najčešće dobiješ više kablova za svaku vrstu konvertora.
Ja koristim 3 karte na jednom i tri karte na drugom napajanju tako da nema neke preterane potrebe za balansiranjem snage. Jedno napajanje vuče malo više zbog ploče i cpu i to je to.
Previše natezanja oko banalnih stvari. Ko želi nek koristi jedno napajanje, manje se obraća pažnja i nije potrebno nikakvo razmišljanje. Dva napajanja su isto tako sasvim ok. Samim tim što se upliće više komponenti u priču ova konstrukcija je podložnija problemima ali je što se tiče potrošnje struje, broja os i cene plaćene za dodatne komponente 'blago' optimalnije rešenje.
 
ima li neko usb extender sa 6pin konektorom za prodaju po nekoj normalnoj ceni?
 
postoji cpu-pcie konvertor za karte sa više od dva konektora. Generalno meni je cable management bio lakši sa dva napajanja jer u zbiru najčešće dobiješ više kablova za svaku vrstu konvertora.
Ja koristim 3 karte na jednom i tri karte na drugom napajanju tako da nema neke preterane potrebe za balansiranjem snage. Jedno napajanje vuče malo više zbog ploče i cpu i to je to.
Previše natezanja oko banalnih stvari. Ko želi nek koristi jedno napajanje, manje se obraća pažnja i nije potrebno nikakvo razmišljanje. Dva napajanja su isto tako sasvim ok. Samim tim što se upliće više komponenti u priču ova konstrukcija je podložnija problemima ali je što se tiče potrošnje struje, broja os i cene plaćene za dodatne komponente 'blago' optimalnije rešenje.

+201 :d neki jos nisu culi za cpu to pci ex adaptere kao ni za USB with 6pin extendere itd itd... ko ima iskustva njemu je lako povezat 2 napajanja i da radi sve normalno ko nema njemu je problem pustit rig i sa jednim napajanjem, tako da sveukupno gledano bezveze diskusija, ali dobro ljudi se uce informisu pa bar nek ima neke koristi.
 
tako je, a ja bih voleo da čujem koja 2x750w napajanja forumjedannik preporučuje a da su jeftinija i kvalitetnija od jednog od 200e? Da ne bude da generalizujem, imam i rigove sa 2 napajanja.

@forumjedannik
Problema moze biti kolko hoces ko ne zna, nekom je dugme dugme, nekom kabal kabal. Meni nije pa eto ne preporucujem, ti radi sta hoces i preporucuj 6 karti na 750w :) ja te sigurno u tome necu sprecavati.
 
Poslednja izmena:
@PantaNS
Pričamo o sastavljanju Rig-a od nule, sa novim karticama.
2x750 je baš zgodno zbog broja kolektora jer ih ima i više nego je potrebno.

@MarkoZ
Ne znam gdje si naletio na ideju napajanja 6 kartica sa 750W.

EVGA SuperNOVA 750w G2 je cijenom kod preprodavaca 115-120€. Sasvim je dovoljno da napoji 3 kartice+extendere iz RX serije i ploču i disk.
Ostale 3 kartice+extendere napajaš sa drugim identičnim (a ne mora biti) napajanjem.
Jedina veza između 3 dodatne kartice i ostatka Riga su USB kablovi preko kojih se prenose samo podaci.
Drugo napajanje može biti čak i 650W, ali bi ja zbog kasnijih većih mogućnosti izabrao uniformnost i išao na 750W.

Opasnost je jednaka kao kada povežete TV sa DVD/BlueRay uređajem. I oni se napajaju različitim napajanjima i povezani su samo kablom kojim se prenose podaci.
Da za sve ovo vam ne trebaju nikakvi adapteri za 2 napajanja. Dovoljna je spajalica, ali vam ni ona ne treba jer EVGA uz napajanja isporučuje adapter koji radi isti posao koji obavlja pomenuta spajalica.

Da treba znanje da se ovo realizuje, tačnije potrebno je poznavati mala i velika slova u ovom slučaju latinice.

Hajde sada daj cijenu napajanja koje pokriva Rig od 6 kartica, pa sa vidimo odnos i snaga i cijene i opterećenja pod kojim će napajanje raditi.
 
upravo narucio evga g2 1300w za 235e (to uzeo da probam, obicno narucim neko oko 200e chieftec, zalman, thermaltake toughpower 1350W npr sam platio 200e) pa mi reci kojom racunicom je jeftinije i lakse povezati 2x tih napajanja koje si naveo i kako ih je moguce skuplje posle prodati?

Prednosti jednog napajanja:
1. Mnogo laksi rig i portabilniji
2. Mnogo lakse povezivanje
3. Manja mogućnost da se nesto s.ebe (da pogresan kabal ukljucis u pogresno mesto, da pogresno povezes, pa i tu spajalicu koju spominjes da je postavis pogresno, a ako vec kupujes razne adaptere za povezivanje onda dodatno povecavas cenu i td...)
4. Lakse se uoce greske
5. Manje komponenata po rigu
6. Manje uticnica
...

Ok sa tvojim setupom dobijes 200W vise koje ionako neces iskoristiti jer kako ti tvrdis
Ljudi su platili silna napajanja 1200W razumi da nikome nije lako priznati da je napravio grešku, pa ni njima
Ne znam, svako ima svoju računicu.
Napajanja velike snage je teško realno opravdati, ali ako će to učiniti da ljudi mirnije spavaju onda je samo to već dovoljan razlog.

Kazem ja licno bih isao na 2xnapajanja samo ako je po takvoj racunici jeftinije primetno od jednog. I sam imam rigove sa 2 napajanja. A ako je toliko lako povezati rig na jedno napajanje (kako ti kazes kao tv sa dvd-em),a kamoli dva zasto onda svaki drugi post kako neko da poveze i cime? Cak postoje ljudi koji tu uslugu naplacuju...
No da ja ne tupim dalje kad se ne razumem, nemam i nisam probao, ti ces ionako dati bolje savete ;)

peace

edit: sad videh nisi ti preporucivao 5,6 karti na 850W vec da ako ne bude dovoljno da se dokupi jos jedno napajanje sto opet po meni nema smisla jer se u najboljem slucaju stedi oko 50e, a gubi se u vremenu. Mada mozda nekome i tih 50e igra ulogu samo mi nema smisla stedeti 50e na rig od 2000e.
Opet stojim iza svoje izjave da svako povezuje kako hoće i čime hoće i da ne treba slušati nikoga sem sebe :) tako da ako neko hoće i 3 napajanja na rigu ili 7 kartica na 1000w ja se u potpunosti slažem. Nema tu mnogo razlike i razmisljanja.
 
Poslednja izmena:
Ja zalmana 1200w platio 170e... 6 pcie kablova (2 dupla), 2 cpu kabla, 2 molex grane sa po 4 konektora
 
Ja sam pre 2 godine kupio polovan TT Toughpower 1500W za 150 evra, evo bez da stucne gura 2 x 7950 i 2 x 7970 i meni dosta :)
Inace, imam 2 mala riga, od po 2 grafe (2x380 i na drugom 2x7950) i na njima su napajanja od TT Toughpower X 675W i Silverstone Strider 750W... Svaku graficku racunam kao potrosaca od 250W, i nema problema.
 
Poslednja izmena:
koliko su bitni klokovi nitro kartica..sad sam u makedoniji i vidim da imaju dva modela nitro 480 8gb....jedan kosta 30k dinara kod njih a druge oko 36k....dakle mnogo jeftinija je jedna..istina ne mogu vise od dva da nosim preko granice da ne budem kao svercer sumljiv :D ako uopste budem mogao da je nabavim ovaj put


http://ddstore.mk/products/NITRO-RX...MI-DVI-D-DUAL-DP-w-BP/pid/899498#.WD8dVLIrKM9

http://ddstore.mk/products/NITRO+-R...MI-DVI-D-DUAL-DP-w-BP/pid/899496#.WD8dObIrKM9

http://ddstore.mk/products/NITRO+-R...MI-DVI-D-DUAL-DP-w-BP/pid/899496#.WD8dObIrKM9
 
11260-02-20G / 11260-09-20G / 11260-13-20G su verzije sa 4 GB..

11260-01-20G / 11260-07-20G / 11260-10-20G verzije sa 8 GB...

edit:
oznake se odnose na Sapphire RX480 karte
 
Poslednja izmena:
aha...dakle greska kod makedonaca na sajtu..bilo mi previse jeftino 30k za 480 8gb nitro....
 
Koristi li neko RX480 Powercolor Red Dragon 8GB DDR5?

Nisam pametan sta uzeti.
 
@MarkoZ
Ta cijena koju si dobio za 1300 EVGA je jako dobra. Provjeri mi koliko su kod njega 750w? Vjerovatno ne prelaze 110 za komad

Što se tiče kablova imaš bukvalno 1 kabal više u Rig-u, ali zato dobijaš daleko bolji menadžment kablova, kartice možeš da više da razmakneš što znači posebno u letnjim danima.

Na ove komentare u kojima se navode cijene Zalman i TT, Chiftec napajanja od 1000W+ odgovor leži upravo u cijenama slabijih napajanja od istih proizvođača. Nije ih realno porediti ni po cijeni ni po kvalitetu sa EVGA.

Mobilnost ti moram priznati, Rig bude lakši 1,5kg, dimenzije Riga ostaju iste. Koliko tvoj Rig prelazi godišnje? Na koliko mu radiš veliki servis?

I dalje stoje argumenti veća snaga, više kablova za manje para.

Razlog zašto ljudi traže objašnjenje o vezanje 2 napajanja je upravo taj što:

1. nikada nisu sklopili računar (oni ne znaju povezati ni jedno napajanje)
2. isprepadani su pričama ljudi koji ih savetuju da uzimaju napajanja od 1,5KW
3. žele biti sigurni da neće napraviti grešku.

Svaki od ovih razloga je opravdan i ne vidim problem zašto ljudi ne bi postavljali pitanja.

Još jednom, uz USB extendere bezbjednost po opremu je jednaka i sa 1 i sa 2 i sa 3,... napajanja.

Istina, troši se utičnica više, tačnije produžni kabl, ne kineski!

Ne bi ja to dalje razlagao. Svako za svoje pare radi šta mu je volja, a forum je valjda i mjesto gdje se pored iznošenja mišljenja i pomaže ljudima oko problema koje imaju. Ako neko ne zna i treba da pita, ali da ne bi ponavljali svaku treću stranu pretraga je od velike koristi.
 
Poslednja izmena:
tako je, i jos uvek nismo dobili racunicu gde je 2x750 jeftinije od jednog jaceg no dobro, radim ja veliki servis redovno, losi putevi krastavac jos kad se ima vise rudnika... :) I dalje nisam procitao argument da je bolje dva napajanja vec samo da tvrdis da je jeftinije,a da to jeftinije nikako da dobijemo. Kazem ti ja ne savetujem nikoga, imam svakojake rigove, mozda mnogo manje od tebe,a mozda i koliko nikad nisi video pa posao savetovanja uvek preporucujem pametnijima :) npr 3 napajanja od 450w i jos jeftinije izadje od 2x750 i ne ostane ti visak snage sa kojim ne znas sta ces. Naravno u slucaju karti sa 2x8pin za povezivanje 6kom lakse je 2 ili 3 napajanja od jednog(zavisno od napajanja).
Nadam se da malo kapiras (ne mislim zato sto si izbosne) da su i tvoji postovi nametljivi kako si ti izprozivao druge tj da hoces da opravdas svoju losu investiciju pa pokusavas da nametnes misljenje, a ako ces ti mirnije da spavas sto si potrosio 10e manje na rig neka drugi mirnije spavaju jer imaju stabilniji rig.

peace out. odo' da probam da povezem tv i dvd sa dva kabla :) imacu duplo bolju sliku, a necu trositi duplu uticnicu...
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam odakle si ti ali provjeri mi cijenu 750w kod tog svog dobavljača :)
I 10€ manje za 200W više nije mala stvar ;)
 
Malo je 1,2KW :)
 
Muči me asrock h81 pro btc pci-e x16 slot. Uopšte ne pušta sliku, ni direktno kada ubacim grafiku, ni preko risera. Radio clear cmos, update biosa i ništa. Stavio i bios-u gen1 i ništa... Jel ima još neko ideju šta bih mogao da odradim. Trenutno nije toliko bitno jer pet grafika rade u manjim pci slotovima, ali ako hoću da ubacim 6 što mi je i bila namera moram da uzimam pci-e 1X to 3 Port?
 
Ti si dakle, za manje (200W) platio više.
Upravo si sam odgovorio gdje je 2x750(115€) jeftinije od 1x1300(235€). Kod tvog dobavljača :)
O preprodajnoj cijeni 1,35KW napajanja kada kopanje stane...

Ovo je sve samo u brojevima. Ipak je sve to stvar izbora.

Važno je samo znati da ne postoji opasnost od upotrebe 2 napajanja na jednom Rig-u ako čovjek izdvoji 3 minuta vremena da se o tome informiše.
 
Muči me asrock h81 pro btc pci-e x16 slot. Uopšte ne pušta sliku, ni direktno kada ubacim grafiku, ni preko risera. Radio clear cmos, update biosa i ništa. Stavio i bios-u gen1 i ništa... Jel ima još neko ideju šta bih mogao da odradim. Trenutno nije toliko bitno jer pet grafika rade u manjim pci slotovima, ali ako hoću da ubacim 6 što mi je i bila namera moram da uzimam pci-e 1X to 3 Port?
Znaci kada ubacis samo jedan gpu u x16 slot on ne radi? Verovatno je graficka falicna pisali su vec iskusiniji rudari da postoji veliki broj falicnih h81 pro btc ploča i zato je sada po njima best buy asus sa 4 pcie slota i 4 karte, jedno napajanja i zaboravis na rig :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ti si dakle, za manje (200W) platio više.
Upravo si sam odgovorio gdje je 2x750(115€) jeftinije od 1x1300(235€). Kod tvog dobavljača :)
O preprodajnoj cijeni 1,35KW napajanja kada kopanje stane...

Ovo je sve samo u brojevima. Ipak je sve to stvar izbora.

Važno je samo znati da ne postoji opasnost od upotrebe 2 napajanja na jednom Rig-u ako čovjek izdvoji 3 minuta vremena da se o tome informiše.

Cim objasnis kako si sa 750w EVGA USPESNO povezao tri USB ekstendera na jednu molex granu priznace ti se da je ideja bolja, ako ti je opravdanje koriscenje USB extendera koji su skoro 2x skuplji od flat koji rade posao i jos dodatnih CPU-PCI-e adaptera koji opet kostaju ili dokupljivanje molex modularnih kablova (cenim da smo dovoljno ozbiljni da ne koristimo SATA na molex kablice za napajanje USB extendera), onda ti racunica da je tvoja ideja jeftinija ne drzi vodu. Ako cemo gledati cenu ext i adaptera u Kini, onda treba uracunati u minus onoliko dana koliko ce rig stajati neiskoriscen dok se cekaju ekstenderi i adapteri :banana:
Ta dva EVGA napajanja ne mogu ni u kafi biti bolje resenje od HX1200i za tako malu razliku u ceni, o grejanju da i ne pricamo...
 
Ti si dakle, za manje (200W) platio više.
Upravo si sam odgovorio gdje je 2x750(115€) jeftinije od 1x1300(235€). Kod tvog dobavljača :)
O preprodajnoj cijeni 1,35KW napajanja kada kopanje stane...

Ovo je sve samo u brojevima. Ipak je sve to stvar izbora.

Važno je samo znati da ne postoji opasnost od upotrebe 2 napajanja na jednom Rig-u ako čovjek izdvoji 3 minuta vremena da se o tome informiše.

pa rekoh ako neko stedi 5e na rig od 2000e onda i treba da stavlja 7 napajanja frontier i ustedi jos vise jer po meni 5e(2%) nije usteda. Eto ustedi se do 10e, u ovom slucaju 5e, a izgubi se mnooogo vise vremena i zivaca. A ima i dosta jeftinijih napajanja od 1000+w ;) Neko mirnije spava jer je ustedeo 5,10e, neko mirnije spava jer je dobio sve u jednom :) i to je to, u pravu si skroz.
 
CPU-PCI-e kablova dobiješ dovoljno. SATA kablići rade posao, ali dobijaš i Molex kablove pa možeš direktno njima napojiti 3 extendera.
Inače, custom Molex kabl je cc 800 dinara.
To što ti ne kupuješ iz Kine jer ti je daleko ne znači da je i drugima daleko. Tamo je USB extender 4.5$.
Kada već pričaš o čekanju iz Kine to je kod nas relativna stvar. Do prije 15 dana su se duže čekale kartice nego extenderi. A ni napajanja od 1,3KW nema bez čekanja. Pa onda i BTC ploče nisu baš na dohvat ruke,... Ali to ne bi trebalo da je neki ozbiljan problem jer ne vjerujem da se neko odlučio sastavljati novi Rig danas za sutra.
Naravno, u slučaju problema sa napajanjem od 1,3KW imate 6 parkiranih kartica na duži period.
 
Poslednja izmena:
Cim objasnis kako si sa 750w EVGA USPESNO povezao tri USB ekstendera na jednu molex granu priznace ti se da je ideja bolja, ako ti je opravdanje koriscenje USB extendera koji su skoro 2x skuplji od flat koji rade posao i jos dodatnih CPU-PCI-e adaptera koji opet kostaju ili dokupljivanje molex modularnih kablova (cenim da smo dovoljno ozbiljni da ne koristimo SATA na molex kablice za napajanje USB extendera), onda ti racunica da je tvoja ideja jeftinija ne drzi vodu. Ako cemo gledati cenu ext i adaptera u Kini, onda treba uracunati u minus onoliko dana koliko ce rig stajati neiskoriscen dok se cekaju ekstenderi i adapteri :banana:
Ta dva EVGA napajanja ne mogu ni u kafi biti bolje resenje od HX1200i za tako malu razliku u ceni, o grejanju da i ne pricamo...

To stvarno nije problem na Rx 470 i 480 Nitro karticama o kojima je on pricao, kupovinom USB 6pin extendera zaista nije problem cak sta vise 3 karte na takvom napajanju uz USB 6pin extendere rade garantujem bolje i stabilnije od bilo koji extendera.
(da dodam jos da su USB 6 pin extenderi slicne cijene kao i obicni USB molex extenderi) Generalno gledano 6 Rx kartica moze bez problema da se poveze na 2x750w i da to radi sve kako treba, prednost takvog setup-a jeste naknadna prodaja gdje ces mnogo lakse i prije prodat 2 napajanja od 750w nego jedno jako napajanje 1200+w to je fakat cinjenica. takodjer jos jedna prednost u slucaju da crkne jako napajanje kompletan rig stoji ovako bar 3 karte ostanu da rade ukoliko rikne jedno napajanje.... sve ima neke svoje prednosti i mane.

Sto se tice cijena ja u to ne bi ulazio jer nekada jeftinije nadjes 2x750w, a nekada izleti povoljno neko 1200w+ napajanje, to bas zavisi od ponude.
 
u principu da, zavisi od ponude ali jedno nije povoljnije od drugog, a stvar prodaje je isto relativna kao sto vidimo i danas, 750w napajanja kojih hoces i koliko hoces dok je potraga i grabljenje za 1000w+ napajanjima (cak im je i cena skocila i to primetno) i niko ti ne garantuje da ces lakse prodati i skuplje 750w napajanje od jačeg. USB 6pin su ipak malo skuplji, ne mnogo ali taman da pokrije razliku od 5e izmedju napajanja. A i mislim da ce pre da crkne neko 750w napajanje nego jače, a i ne mora da znači može 750w da ga nadživi 3put, onda bolje kupiti neko polovno 850w (60-70e) napajanje pa ako nesto podje po zlu mozes da prikacis 4 karte, a po nekima i 5 i rig ti nece stojati :) (ako uzmemo u proseku 20 dana resavanje reklamacije, znaci 20 dana kopanja sa 3 kartice ili 60-70e i 20 dana kopanja sa 5 kartica, na kraju se sabere na isto, a imas napajanje u rezervi :) )

Sve u svemu isto je, nekome je lakse ovako nekome onako ali jedno nije mnogo bolje od drugog... ili jeste :) kako kome.
 
Nazad
Vrh Dno