Šta je novo?

Grejanje na pelet

Ta elektronika je sastavni deo kotlo i ona pali pumpu kada kotao dostigne zadatu temperaturu vode.

Ali to nije ono sto stiti kotao od povrata hladne vode, to sto njemu treba je trokraki ili cetvorokraki ventil.

Ja ga nisam stavio i ako sam trazio od majstora da to stavi, ubedio me majstor da to ne treba,
ali treba i stavi obavezno bez obzira sta majstor rekao, jer mene ceka ponovo da ispustam vodu i da secem mokre cevi da bi to ugradio a to je veliki posao na gotovoj instalaciji.
 
Automatski se održava temperatura vode na zadatu temperaturu. Ventil za mešanje nije potreban.
 
Radi se o mesnom ventilu u povratnom vodu, kakve veze ima sto se "automatski odrzava temperatura vode na zadatu temperaturu"?
 
Koliko hladnu vodu očekuješ u povratnoj grani?
 
@Neprofesionalac
unosis konfuziju i zbunjujes coveka

Trokraki ili cetvorokraki ventil je neophodan,
Ono sto sam gore napisao, istina je da moze i bez njega da radi, ali ce imati nizu povratnu temperaturu i losiju modulaciju rada kotla
 
Poslednja izmena:
Nikad mi niko nije preporučio.😐
 
Trokraki antikondenz ventil na povratnom vodu (preporuka za Esbe VTC 512) najveći efekat u funkciji čuvanja kotla od kondenzacije i korozije, kao i održavanja temperature ložišta zarad pravilnog sagorevanja, ima tokom svakog paljenja kotla. A ne škodi ni u bilo kom drugom režimu.
 
Nikad mi niko nije preporučio.😐
Znam, napisao sam gore da je mene majstor ubedio da mi ne treba cak i kad sam trazio da ga ugradi.
i sad mi je napravio dodatni posao i trosak.

da probam prosto da objasnim:
taj mesni ventil sluzi da deo vrele vode iz kotla vraca u kotao
jer radijatorima nije potrebna toliko vrela voda za grejanje kuce (bice prevruce) kolika je potrebna kotlu za normalan rad
onda kotao moze da ode u modulaciju, a da temperatura u njemu bude visoka a temperatura u radijatorima normalna.

Ako nema tog ventila, imate temperaturu u radijatorima istu kao u kotlu (prevruce) a kako je zadnji radijator obicno daleko ta voda se hladi i dolazi ohladjena u kotao,
tako ulazis u beskonacnu petlju i jedino resenje je da smanjis temperaturu u kotlu, ili da ide u gasenje.

Taj mesni ventil nije ni jeftin, narocito ako je automatski, ali bolje imati i mehanicki nego nikakav kao ja :(
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Da li neko od vas greje bojler sa kotlom na pelet i koliko je to isplativo s`obzirom na cenu peleta i cenu struje?

Imam trenutno solarni bojler ( koji u ovakve uslove nedovljno greje vodu), bojler od 80L mi je neophodan. Ono o čemu trenutno razmišljam jeste da li kupiti bojler sa cevnom zmijom i povezati ga na centralno grejanje ili najobičniji?
 
Pozdrav,

Da li neko od vas greje bojler sa kotlom na pelet i koliko je to isplativo s`obzirom na cenu peleta i cenu struje?

Imam trenutno solarni bojler ( koji u ovakve uslove nedovljno greje vodu), bojler od 80L mi je neophodan. Ono o čemu trenutno razmišljam jeste da li kupiti bojler sa cevnom zmijom i povezati ga na centralno grejanje ili najobičniji?
Zdravo,

Sve zavisi od nacina na koji koristis bojler ( da li ga gasis samo tokom tusiranja, a ostatak dana je upaljen, ili ga palis sat/dva pre tusiranja da zagreje vodu, a kada se voda zagreje gasis bojler).
U prvom slucaju, posto je temperatura vode u bojleru veca nego temperatura vode u mrezi, grejaces elektricnim grejacem u bojleru vodu u mrezi, pa ce bojler raditi non stop i samim tim trositi vise struje. Kao da imas dodatni kotao od 2kW.

U drugom slucaju mozes ostvariti ustedu (razlika izmedju temperature vode u mrezi i temperature vode koju grejes u bojleru), ali pitanje je kolika je to razlika.
Moj savet ti je da uzmes obican elektricni bojler (sa prohromskim kazanom obavezno).
 
Zdravo,

Sve zavisi od nacina na koji koristis bojler ( da li ga gasis samo tokom tusiranja, a ostatak dana je upaljen, ili ga palis sat/dva pre tusiranja da zagreje vodu, a kada se voda zagreje gasis bojler).
U prvom slucaju, posto je temperatura vode u bojleru veca nego temperatura vode u mrezi, grejaces elektricnim grejacem u bojleru vodu u mrezi, pa ce bojler raditi non stop i samim tim trositi vise struje. Kao da imas dodatni kotao od 2kW.

U drugom slucaju mozes ostvariti ustedu (razlika izmedju temperature vode u mrezi i temperature vode koju grejes u bojleru), ali pitanje je kolika je to razlika.
Moj savet ti je da uzmes obican elektricni bojler (sa prohromskim kazanom obavezno).
Hvala puno na objašnjenju.
 
Lepo je objasnio.
Ono što ljudi često zaborave je da je voda za kupanje u bojleru nekih 70 + stepeni a voda u sistemu grejanja 40-50c to je velika razlika i praktično vama bojler greje vodu u sistemu grejanja pošto je u cevima niza temperatura nego u bojleru a kad bojler isključi cevi grejanja hlade vodu u bojleru.

Verovatno i to može da se reši sa nekim automatskim mesnim ventilom
 
To se rešava ručnim ventilom. Kad počne sezona grejanja otvori se ventil da kroz spiralne grejače teče topla voda iz kotla. Ako ima potrebe da se uključi električni grejač ručno se zatvori ventil.
 
Ako bojleru crkne termsotat bolje je ostaviti otvorene ventile i pustiti da visak vode ode kroz sistem grejanja testirao vise puta pre 20ak godina kada je na starom bojleru riknuo termsotat i posto nismo uspeli da nadjemo zamenski cekali smo da procuri bojler.
Ja imam obican bojler za prikljuckom za grejanje, preko bojlera punim i sistem grejanja, e sada ja se grejem na drva Alfa Rustik kamin, termoglave su na svim grejnim telima sem na susacu u kupatili, kada se zatvore termoglave sva visak topla voda ode u bojler.
Kada sam poceo prosle godine da lozim sve termoglave su bile na 5(max) losa drva, kasno krenula sezona pocetkom novembra i nikako nisam uspevao da podignem temperaturu u kuci iznad 22C, samim tim posto je i temepratura u sistemu bila 40C tolika je bila i u bojleru. Bojler sam drzao jedan mesec za testiranje non stop ukljucen sem tokom tusiranja i potrosnja struje je bila veca jer je termostat bojlera non stop palio. Sledecegeg meseca palio samo pred tusiranje sat vremena da dogreje vodu, potrosnja se smanjila. Kasnije kada sam kupio bolja drva i poceo da dizem temepraturu u kotlu, desavalo se da dodjem do 25c u celoj kuci onda temperatura u samom kotlu se podigne ostanu da rade jedan radijator od 40x60, susac 60x104 i bojler koji ej od 80l i on se napuni na max.
Moji sa peletom Alfin kotao do 32kW greju dva bojlera od 80l i jos 120-150kvm i vode uvek ima, kotao podesen da se gasi na 62C.
 
I kod mene je kotao na pelet podešen da radi na 60°C (na 55 se automatski uključuje pumpa), tako da okreni obrni isti đavo.
S`obzirom da je ovo meni prva sezona na pelet, i da očekujem prinovu uskoro, ne bi se igrao da grejem bojler na pelet pa da januara\februara nemam niše peleta. Struje koliko potrošim platiću, a peleta nešto nema u zadnje vreme da se kupi (nestašica na jugu srbije) plus što je poskupeo.
Prelomio sam. Kupujem definitivno običan bojler (prohromski).
Hvala vam na konstruktivnim komentarima. :)
 
Mislim da je grska ko ima grejanje da mu bojler nije povezan na isto. Znam par slucajeva gde ljudima nije dobro povezan bojler pa nisu uspeli da ga zagreju. Kod mene nema dileme prosle godine renoviao kucu nov bojler Metalac za prikljuckom za grejanje, moji u selu dva bojlera jedan psotavljen prosle godine takodje odma na grejanje ide .
E sad ima tu zezancija, npr stari bojleri koji imaju odozdo prikljucak za svaku intervenicju vodoinstlater nece da radi bez da prvo majstor za grejanje ne doradi svoje skine otkaci stagod treba da uradi., takodje majstor za grjenjne nece da uradi dok nesto vodoinstalater ne spremi pre toga.
Da se ne lazemo ko ima zenu ili zene u kuci njemu samo 1000 l mogu da zvrse posao :)
 
Da se ne lazemo ko ima zenu ili zene u kuci njemu samo 1000 l mogu da zvrse posao :)
Funny part - ali tako istinit :D
E da, zaboravio sam da napomenem, da je meni taj bojler zajednički i za kuhinju, tako da mislim da će biti uključen non-stop.
 
I meni je zajednicki, cevi od kamina do bojlera u jednom pravcu su pa nekih 10-15 metara ne secam se tacno, boljer mi je naudaljenije grejno telo, cevi za vodu idu od bojlera prolaze jedno 10m pa toploj vodi treba jedno minut da krene. Ja tu toplu vodu i ne koristim, zena ima najbolju drugaricu mazinu za pranje sudova i uopste ne pere rucno sudove.
Usteda je primetna u zimskom periodu, e sada prava usteda krece kada malo zazimi, primer od juce konstantna temp 40c i zbog malecke koju smo sinoc kupali morao sam da ga ukljucim da dogreje vodu, grejao je pola sata jer je kupamo tako sto je drzimo pa fakticki svo troje se u to vreme okupamo sto znaci stalno tece voda. Pravu racunicu stos e tice potrosnje struje videcu za oktobar mesec, jer evo 10 dana ne palimo bojler.
Ko ima pelet njemu dozira dozator pa ima konst temepraturu nema oscilacija kao na drvo, moji prosle zime od pocetka grejne sezone do kraja bojlere nisu palili, jedna bojler je u prostoriji do kotla pa se prvi greje sledeci je sprat iznad i nisu se zalili da je neujednacena temp vode.
Posto cekas prinovu moraces da drzis konst temperaturu nema stednje, pelet bi trebalo od sledece nedelje da krene da dolazi tako mi rekose na stovarisa po Nis.
Ako nemas termoglave ugradi ih kada budes finasnijski mogao, meni se bojler i zbog toga napuni jer sva visak da kazem vode kada zatvore termoglave ide u bojler
 
Imam termoglave, to sam odmah stavio, planiram još jedan da isključim u hodniku (1kw) jer nije izolovan\zatvoren (toplota šiba niz stepenište u krov a onda ko zna gde..)
Bacaš me u dilemu, jer mi je kotao od 17kw (površina za grejanje oko 100 kv, malo manje), male sobe pa se sve to brzo zagreje - baš je toplo (nemam izolaciju ali imam pvc stolariju). Ukoliko isključim to onda ostaje još jedan 1kw koji će biti dovoljan da zagreje bojler.. Inače od kako imam ovaj solarni primetio sam da je temperatura vode za tuširanje sasvim dovoljna oko 50°C.
Posto cekas prinovu moraces da drzis konst temperaturu nema stednje, pelet bi trebalo od sledece nedelje da krene da dolazi tako mi rekose na stovarisa po Nis.
Kupio sam okvirno malo više peleta (oko 30%) od preračunate dovoljne količine. Stavio sam i klimu - za ne daj bože.
 
Onda nemas brige, mora da se testira, druge nema, taj koji ti je u stepensite stavis na pahuljicu da ne mrzne. Ti svakako ako vidisd da nije dovoljan kotao da sve zagreje na zeljenu temperaaturu onda zatvoris na bojler dotok iz sistema. Ako je sve to lepo povezano, ako je dobro isprogramiran kotao i valjan pelet trebalo bi da mzoes sve da zagreje.
 
ne moze bojler tek tako samo da se nakaci na cev od grejanja bez mesnog ventila, vec smo objasnili zasto.
To mozda i moze da radi ko greje na drva gde je voda u sistemu mnogo vece temperature vode i nema fine reglacije.

Ili rucno svaki cas da odvces i zavrces cev od bojlera sto definitivno niko ne zeli da radi.
 
Sto se tice Mesnog ventila juce sam bio kod komsije koji je presao sa Central 21 na pelet i nema tog ventila a nema problema, voda u bojleru vruca, radijatori podjednako topli, siti slucaj je i kod mojih na selu dve etaze, dva bojlera nema ventila isti majstor radio grejanje svima nama
 
Sto se tice ventila, on bi trebalo da postoji da bi mogao da zatvoris dovod tople vode u bojler ako je potrebno (iz istog razloga kao sto stoji ispred svakog radijatora).
Temperatura vode u bojleru bice ista ona kao sto je u mrezi, ako ti je to dovoljno za tusiranje-extra, ako nije, moras zatvoriti ventil i ukljuciti el. grejac inace ces grejati el. grejacem vodu u sistemu jer pumpa stalno vrti tu vodu.
Kod mene je voda u sistemu negde oko 50 stepeni, dok je bojler uvek ukljucen na 70 stepeni.

Interesantno je da sam jednog meseca pravio poredjenje, da je ventil uvek otvoren, a zatvaram ga samo pred tusiranjem i dogrevam vodu u bojleru, sa nacinom rada kada je bojler uvek upaljen (osim tusiranja) i samo dogreva vodu i nisam primetio nikakvu razliku u potrosnji struje.
 
Sto se tice Mesnog ventila juce sam bio kod komsije koji je presao sa Central 21 na pelet i nema tog ventila a nema problema, voda u bojleru vruca, radijatori podjednako topli, siti slucaj je i kod mojih na selu dve etaze, dva bojlera nema ventila isti majstor radio grejanje svima nama
Suvise pausalno i bez detalja govoris...
Kao sto je @shotaa91 bojler može da ima vruću vodu samo ako je električni grejač grejao
 
Ja sam stavio mesni vetnil, po preporuci @bakara iako je majstor rekao da ne treba. ali ako se pogleda u uputstvu za kotao, lepo stoji da treba i mesni ventil...

Hvala jos jednom na pomoci
 
Znaci i tebi je majstor rekao da ne treba? :eek:

Strasno...
 
nije rekao da ne treba, nego da nije bas neophodan... Moze i bez njega...
A ćale je radio u toplani kad je krenuo da radi (pre 40+god) pa mu bilo cudno kad mu rekao da ne treba, vec da ima elektronika koja ne ukljucuje pumpu bla, bla... Pa me zato terao da se malo raspitam... Mada svi se oni vode starom narodnom "to nece nikad da se desi", ali kada se desi - onda krastavac... mislim usteda na ventilu je reda velicine 5k dinara a sam kotao kosta 2k evra minimum... tako da je realno na celu instalaciju smesna cifra koja bi se ustedela... A moze da nastane problem... Pitanje da li garancija za kotao pokriva to, jer je to nepravilan montaza - u uputstvu, kao sto sam rekao, stoje 2 seme montiranja trokrakog mesnog ventila
 
Suvise pausalno i bez detalja govoris...
Kao sto je @shotaa91 bojler može da ima vruću vodu samo ako je električni grejač grejao
Pitao sam i kolegu koji se greje na pelet trecu godinu, presao sa cvrstog goriva, jel je ugradjivao mesni ventil, kaze nije, greje 2 etaze sa dva bojlera, uvek ima vodu za tusiranje, nije obracao paznju sta pokazuje kaazaljka na bojleru, moguce da ima ventil a i da ne zna.
Kod kosmije sam otisao i pogledao u kotlarnici, dve cevi dolaze do kotla i to je, nema ventila nema nicega, on presao sa cvrstog na pelet. Nema u sistemu nigde ventila, e sada njemu je tek prva sezona mozda ce naknadno da ga ugradi jer mu zena trosi bas dosta vruce vode.
Kod mene je kazaljka na istom podeoku kada krenem da lozim ali aj sam termostat bojlera stavio na ECO rezim nisam isprobavao MAX rezim. Primetio sam prosle godine da je bojler grejao sistem jer se stalno palio.
AKo je podesen kotao na 60-62C(u slucaju kao sto je kod mojih na selu) ne vidim upste potrebu za ventilom jer ce voda u bojleru biti 60C sto je dovoljno za tusiranje. Kome treba da se suri njemu onda nece pomoci grejanje
 
Nazad
Vrh Dno