Šta je novo?

Grejanje na pelet

Ne osuđujem ja nikoga od krajnjih korisnika, koji su očigledno u nevolji, već naorosto ne mogu da vjerujem da je cijena toliko nerealno visoka.
U tom slučaju se glatko isplati u kotlovnicu ubaciti elektro kotao na zid i biti gospodin.
Za njegovih 240 m2 mesecni racun ne bi bio ispod 70.000 din.
 
Sto se tice ventila, on bi trebalo da postoji da bi mogao da zatvoris dovod tople vode u bojler ako je potrebno (iz istog razloga kao sto stoji ispred svakog radijatora).
Temperatura vode u bojleru bice ista ona kao sto je u mrezi, ako ti je to dovoljno za tusiranje-extra, ako nije, moras zatvoriti ventil i ukljuciti el. grejac inace ces grejati el. grejacem vodu u sistemu jer pumpa stalno vrti tu vodu.
Kod mene je voda u sistemu negde oko 50 stepeni, dok je bojler uvek ukljucen na 70 stepeni.

Interesantno je da sam jednog meseca pravio poredjenje, da je ventil uvek otvoren, a zatvaram ga samo pred tusiranjem i dogrevam vodu u bojleru, sa nacinom rada kada je bojler uvek upaljen (osim tusiranja) i samo dogreva vodu i nisam primetio nikakvu razliku u potrosnji struje.

Lepo je objasnio.
Ono što ljudi često zaborave je da je voda za kupanje u bojleru nekih 70 + stepeni a voda u sistemu grejanja 40-50c to je velika razlika i praktično vama bojler greje vodu u sistemu grejanja pošto je u cevima niza temperatura nego u bojleru a kad bojler isključi cevi grejanja hlade vodu u bojleru.

Verovatno i to može da se reši sa nekim automatskim mesnim ventilom
Ako se greje bojler preko grejanja, nemoze nikad biti više od temperatura koja je trenutno zadata u sistemu grejanja. Ne razumem zašto dogrevate vodu pomoću struje dok je grejanje u radu.
 
Ako se greje bojler preko grejanja, nemoze nikad biti više od temperatura koja je trenutno zadata u sistemu grejanja. Ne razumem zašto dogrevate vodu pomoću struje dok je grejanje u radu.
da te podsetim da se ovde radi o grejanju na pelet a ne na drva i ugalj,
tu moze da nema grejanja preko cevi po nekoliko sati a za to vreme ce voda u bojleru da se rashladi preko istih tih cevi.
 
da te podsetim da se ovde radi o grejanju na pelet a ne na drva i ugalj,
tu moze da nema grejanja preko cevi po nekoliko sati a za to vreme ce voda u bojleru da se rashladi preko istih tih cevi.
Ja imam grejanje na pelet, i nepalim bojler 6 meseci godišnje, vode koliko hoćeš za pranje i kupanje. Ali mi kotao ne radi preko termostat nego je stalnoj upaljen uglavnom u modulaciji, a termo glavama regulišem temp. U prostorijama.
 
Lepo je objasnio.
Ono što ljudi često zaborave je da je voda za kupanje u bojleru nekih 70 + stepeni a voda u sistemu grejanja 40-50c to je velika razlika i praktično vama bojler greje vodu u sistemu grejanja pošto je u cevima niza temperatura nego u bojleru a kad bojler isključi cevi grejanja hlade vodu u bojleru.

Verovatno i to može da se reši sa nekim automatskim mesnim ventilom
Temperatura vode kojom se tuširamo ne bi smela da prelazi 40 stepeni. Idealno oko 38 - 39 stepeni.
 
Temperatura vode u bojleru iz zdravstvenih razloga bi morala periodično da se zagreva preko 70°.
Koliko ne bi smela da prelazi kad se neko tusira je već vrlo individualne stvar.
 
Temperatura vode kojom se tuširamo ne bi smela da prelazi 40 stepeni. Idealno oko 38 - 39 stepeni.
Objasni ti to mojoj (ili bilo čijoj drugoj) ženi - uđe u kupatilo i poslije 5 minuta više se ne vidi prst pred nosom, ogledalo je matiralo vidi se samo neki neodređeni oblik, sa pločica se cijedi voda; kupamo se zajedno - njoj je moja meni topla voda hladna skroz, a ja od njezine dobijam crvenilo i prvi stepen opekotina.
 
Objasni ti to mojoj (ili bilo čijoj drugoj) ženi - uđe u kupatilo i poslije 5 minuta više se ne vidi prst pred nosom, ogledalo je matiralo vidi se samo neki neodređeni oblik, sa pločica se cijedi voda; kupamo se zajedno - njoj je moja meni topla voda hladna skroz, a ja od njezine dobijam crvenilo i prvi stepen opekotina.
Preslikana prica i kod mene... :LOL:
 
Isto i kod mene, ne mzoe da se udje u kupatilo posle nje, kad se kupamo zajedno ja crven i pobegnem posle 5 minuta a ona ostane da prazni bojler. Kod mojih na selu temepratura u kotlu je 62c i uopste se ne pale oba bojlera od 80l. Da se trosi pelet trosi oko 5 paleta za sezonu.
 
isto i kod mene, jedino kod te vrele vode sto je bolja cirkulacija i tela se na toploti sire...
 
pa samo se sire, ne izduzuju se, krastavac... :ROFLMAO:
 
Kratka verzija moje priče - 85 kvadrata iskoristive površine (grube 100) u dvije etaže, 2-2,5 tone godišnje, dnevna 22.5-23, nocna 20.5-21.

Mi smo od "starta" na peletu, to jeste od 2016-e.

Stan od cca 85 m2 na dvije etaže, susjedni dupleks se ne koristi, tako da nam prilično mnogo toplote taj dio odvlači, što kažem, imamo u svakoj sobi dva i po vanjska zida :)

Peć debelo predimenzionirana, Pelling 50 KW Thermoflux , većinu godine radi na modulaciji 1 to jeste 17 kW, ponekad prebacim na 2 (kad se koristi i drugi dupleks), Ispod je poslovni koji se grije desetak sati u sedmici.

Šuplji blok 25 cm + 12 cm stiropora. PVC pet komora Kommerling 76 + stakla troslojna punjena Argonom. Pod izolovan, krovna ploča je od polovine prošle sezone izolovana kako Bog zapovijeda - 35 cm kamene/staklene vune u sendvicu od folija.

Potrošnja, kada smo koristili samo naš dio kuće, se vrtila oko 2.2-2,5 tone, što jeste mnogo, gledano kvadrat za kvadrat i novogradnju i izolaciju, te da je temperatura prilično skromna, u odnosu na to kako neki lože. Kada se grije cijela kuća to jeste 2. i 3. etaža, to ide na 3-3,5 tone po sezoni. gdje se već priča o nekoj ekonomičnoj potrošnji. Očekujem sada neki pad potrošnje, zbog propisno izolovanog krova.

Potrošnju prvenstveno pripisujem kudikamo pregolemoj peći, pogotovo kada se grije samo trećina objekta. Za sada nisam našao rješenje za ovaj problem, peć je "izašla" iz garancije, pa ću pokušati da je mijenjam za polovnu peć 1 na 1 sa nekim za nešto prikladnijih dimenzija. Mišljenja sam da bi i 20 kw odradila posao bez problema, samo bi naravno u scenariju kad se koriste sve 3 etaže a bude debeo minus, morala dobro da se zaholca.

S aspekta struke, gledao sam proračune dosta većeg objekta (320 m2 neto, tri etaže), te su proračuni mašinaca, da bi objekat sa adekvatnom izolacijom, trebao izvor toplotne energije snage 20.5 kWh. U pitanju je starija gradnja iz sedamdesetih, koja je naknadno doživjela energetsku obnovu. Uzevši to u obzir, sve preko 20 KW bi u mom slučaju, bilo teško pretjerivanje.

Iz meni nepoznatog razloga, majstori obožavaju da predimenzioniraju sve kod nas. Od nosećih stubova, količine armature, debljine ploč, veličine kotla, samo rukaj i da bude što veće i jače.
 
Cijena je porasla, sa nekih 250 KM prve godine (2016), na već masnih 350 KM, i naravno planira i dalje rasti. Nabavljano u ljeto.
 
Izvoziće u inostranstvo. Ne znam koliko košta gas, ali struja je toliko skupa da i pelet može da raste samo tako...
 
Ima li neko nekih iskustava sa Kepo opremom? Mislim na pećkicu i onaj dozator ili kako se već zove za pelet. U pitanju je kuća na sprat, 7x10. Dolje je 4x7 garaža, a sve ostalo je stambeni prostor.
 
Moze li mi neko reci da li su parametri na prilozenoj slici ok? Tobi 20 je kotao 25kw, iz nekog razloga nece temp da digne preko 50c (valjda temp vode u sistemu).. Mislim da ima neke veze sa kolicinom i pritiskom vodom u radijatorima, vrv nisu nesto majstori lepo uradili..
 

Prilozi

  • 20211223_182624.jpg
    20211223_182624.jpg
    194.8 KB · Pregleda: 47
@bakara

E ne znam. Pogledacu ujutru pa javljam..
 
Verovatno nemaš, zato je ta temperatura
I ne možeš ništa da uradiš povodom toga
 
Moze li mi neko reci da li su parametri na prilozenoj slici ok? Tobi 20 je kotao 25kw, iz nekog razloga nece temp da digne preko 50c (valjda temp vode u sistemu).. Mislim da ima neke veze sa kolicinom i pritiskom vodom u radijatorima, vrv nisu nesto majstori lepo uradili..
Da li je ovaj merač montiran na izlaznu ili dolaznu cev? Da li meri temperaturu vode koja izlazi ili ulazi u kotao?
 
Pitanje dal je ovo posle mesnog ili pre, predpostavljam daje posle mesnog i namesteno da salje 50c prema radijatore
 
Na koju je temperaturu podešen kotao i da li voda u kotlu dostiže zadatu temperaturu?
 
@Neprofesionalac
Merac je postavljen na izlaznu cev. Podesen je na 50c, snaga kotla 4/5. Tu temperaturu postize lagano. I sasvim je dovoljno jer je kuca potpuno izolovana. Medjutim, htedoh malopre sa testiram maximum neki, stavim snagu kotla na 5/5, temp kotla na 70c, i na onom daljncu stavim temeraturu sobe na 30c.. Temp kotla dodje do 52 i pocme da pada na 50.. A cuje se kako guta pelet bukvalno... I nece da mrdne dalje.. Mada secam se pre jedno mesec dana je dolazio do 60c lagano. Moj matori je mesto cackao oko vode, ispustao, vracao, nije majstor ali je sam pre 30god uveo centralno grejanje na drva sa Megal-om od 35kw itd.. Radijatori, poneki su dosta dugo hladni po dnu.. Sutra cu da sve max ceo dan, bas me interesuje sta ce da bude..
 
Imam i ja toby 20, crveni. Pomocu mesnog u kotlu odrzavam 75 a saljem sve zavisi. Ujutru posto se ohladi kuca saljem i preko 50, u toku dana u zavisnosti od spoljne temperature od 40 do 50 ali potrosnjom i nisam nesto zadovoljan mozda zato sto termostat ne koristim nego regulisem temperature po sobama termoglavama. Izbegavam termostat jer je kuca na tri sprata, sa jednom pumpom u radijatorskom krugu, previse soba da bih se kotao i temperatura odredjivala na osnovu jedne sobe.
 
a koliko povrsinu grejes sa kotlom od20kw?
 
Na zalost ne razumem nista sta pisete, moracu majstora da zovem. Od 07h radi kotao, tek u 11 je podigao temp vode do 60c, a kuca se veoma sporo zagreva. Takodje na skali na ventilu je temperatura manja nego sto pokazuje display na kotlu... Sto je skroz nerealno.. Bar meni..
 
Na zalost ne razumem nista sta pisete, moracu majstora da zovem. Od 07h radi kotao, tek u 11 je podigao temp vode do 60c, a kuca se veoma sporo zagreva. Takodje na skali na ventilu je temperatura manja nego sto pokazuje display na kotlu... Sto je skroz nerealno.. Bar meni..
Tako i treba na kotlu vise prema radijatore manje, imas na kotlu trokraki koj regulise temparaturu prema radijatoru, zovi majstora dati pokaze kako da povecas na trokrakom temperaturu
 
Nazad
Vrh Dno