Šta je novo?

Grejanje na pelet

izgleda ode pelet na 300e/t
 
ja danas pazario po 270e. svejedno pelet se sad ne uzima, ja sam ove godine ostao izradjen za 8 tona jer sam porucio jos u martu, pa sad kupujem manje na drugoj strani.
 
ja danas pazario po 270e. svejedno pelet se sad ne uzima, ja sam ove godine ostao izradjen za 8 tona jer sam porucio jos u martu, pa sad kupujem manje na drugoj strani.
Tačno. To se kupuje na kraju sezone.

Ja kupovao Juna po 210€.
Imao i ponudu od 180 ali ručni istovar - što mi nikako nije odgovaralo.
 
mi pre pet dana platili 230...
 
Mislim da je trenutno najpovoljniji pelet u nijansi (nbc) - 27000 za sparow ali se čeka. Ima nekih nepoznatih za koju hiljadu manje. Bioenergy je u 32000+ otišao.
Užasna cena realno sve i da je u grejnoj sezoni. Južna Srbija 😀
 
Napokon preradio pec TKK30 Termomont.
Pelet platio 270 3T trosim oki 2 dzaka na dan, voda mi je od 40-50 stepeni.
Izolivao sam danas i cevi jer mi idu kroz podrum pa cu i tu da dobijem.
Na mojih 240kv planirao sam oko 7T da potrosim ali videcemo.
Preradu peci sam platio okruglo soma ali vidim da je i to otislo gore.
Ovo je vestacko poskupljenje i nadam se da nece vise da ide gore.
 
Evo ti info iz prve ruke. Proizvođačka cena peleta je trenutno 240 eur/t, pa ti sad vidi da li je veštačka ili ne. Ako očekuješ da posrednik između tebe i proizvođača ne zaradi ništa, onda si u pravu.
 
Verujem ja tebi kada kazem vestacka mislim na proizvodjace. Pa se tako sad isplati uzeti pelet iz HR ili Belorusije, vise nego ove nase.
Sta je poskupelo ubproizvodnji toliko?
 
Ukratko, poskupeli su svi inputi i cena radne snage. Ne veruješ? Otvori firmu i proveri i sam. Ove godine nama su svi digli cene u proseku oko 10 %, pa se spremamo i mi na isto.
 
Gledaj ovako imam firmu. Ne znam sta je moglo da poskupi da pelet sa 185 ode na 270 a sada na 300, i to u roku od mesec dana. A jos vise ne mogu da razumem nestasicu a znam da ga drze skladistenog.
Drvo nije toliko poskupelo, a fabrike imaju drva unapred uzeta( a pored drva trpaju u njega sta stignu). Jedini sto je poskupelo je gorivo da mozes da se vadis na to.
Jedini sto je sada masa ljudi presla na pelet pa sada diktiraju cene i prate gas sa kojim se ne zna sta ce biti.

Evo u maju cu ga uzeti za 180e samo sada nisam znao da li cu na gas ili pelet.
Zivi bili pa videli.
 
Gledaj ovako imam firmu. Ne znam sta je moglo da poskupi da pelet sa 185 ode na 270 a sada na 300, i to u roku od mesec dana. A jos vise ne mogu da razumem nestasicu a znam da ga drze skladistenog.
Drvo nije toliko poskupelo, a fabrike imaju drva unapred uzeta( a pored drva trpaju u njega sta stignu). Jedini sto je poskupelo je gorivo da mozes da se vadis na to.
Jedini sto je sada masa ljudi presla na pelet pa sada diktiraju cene i prate gas sa kojim se ne zna sta ce biti.

Evo u maju cu ga uzeti za 180e samo sada nisam znao da li cu na gas ili pelet.
Zivi bili pa videli.
Za ove o kojima ti pričam jer sarađujem sa njima mogu da kažem da nemaju lager. Sve ide u izvoz. Digli su plate za cca 20 % kako bi smanjili odliv radne snage. Drvo je već poskupelo, skočila je cena održavanja opreme i delova, gorivo, folija za pakovanje (skoro duplo).
A ako si već privatnik, znaš koje dve nove obaveze te čekaju od nove godine.
Nama iz firme su otišli već neki ljudi i uskoro i mi krećemo sa novim dizanjem cena jer ovo postaje neizdrživo. Nama je kirija za prostor otišla skoro za duplo, knjigovodstvo podiglo cene, firma koja održava vozila je digla cene, gorivo juče gledam na autoputu prešišalo 180 dinara, Telenor digao cene... Sve je to po malo, ali zbirno i nije.
 
još jedana informacija jeste da je industrijska struja poskupela za više od 100%. Novi napredni uslovi poslovanja. Moja procena je da će mali proizvođači uskoro početi da se gase, jer su uslovi poslovanja neizdrživi.
Tako da sve ide u lancu, samo je pitanje kada će i ostale namirnice poskupeti, jedno po jedno...
 
Čim poskupi struja i gorivo sve ode gore. Ali za poskupljenje od 30-40% meni nema opravdanja osim ako nije inflacija 90tih.
Ovamo prosipaju priču o ekologiji...trebamo pomreti od zagadjenosti, od lozenja guma i koje kakvog otpada.
 
ja danas pazario po 270e. svejedno pelet se sad ne uzima, ja sam ove godine ostao izradjen za 8 tona jer sam porucio jos u martu, pa sad kupujem manje na drugoj strani.
Stanite ljudi dragi, pa je li moguće?
Pa ako ti treba, lupam, tri tone peleta, to je 810 eura, pa toliko struje u Srbiji ne možeš na grijanje potrošiti, da držiš na kip cijelu kuću cijele zime :/ Pošto je kwh za domaćinstva?
 
Stvar nije tako prosta...
Bez obzira na cenu energenta, nekome je jeftiniji prelazak sa grejanja na drva/ugalj na pelet, nego na nešto drugo.
Neko ne voli duvanje klima ili nema mogućnost uvođenja gasa...
100 razloga može biti što je neko rešio da to bude pelet.
 
Ne osuđujem ja nikoga od krajnjih korisnika, koji su očigledno u nevolji, već naorosto ne mogu da vjerujem da je cijena toliko nerealno visoka.
U tom slučaju se glatko isplati u kotlovnicu ubaciti elektro kotao na zid i biti gospodin.
 
Kako ne mozes moja tetka greje na struju 140kv racuni su joj oko 25-30 soma na mesecnom nivou.
Meni je na mojih 240kv islo oko 6t uglja sad sam planirao oko 8t peleta da uzmem u etapama.
Pelet je ove godine postao luksuz i ovako skup.
Opet kazem vestacki jer je u avgustu mogao da sw uzme za 185e i onda je krenuo ceo ovaj haos. Momak iza mene je objasnio sta je uticalo na to ja opet kazem da nesto poskupi 100% je nerealno.
Npr. to ulje za koji se svi hvataju je poskupelo od 18-25% posto sada.
Nasi izvoze pelet a mi uvozimo od Hrvata,Bosanaca i Belorusa. Jebi ga ja sam se nadao gasu i nisam ga uzeo tada, u mojoj ulici uzmu sleper na 4 kuce i meni komsa nudio kaze uzmi pa ces ga prodati ali ja ispao glupan.
Sad moras da se grejes pa moras a za sledecu godinu moracu da budem pametniji.
 
imam kombinovani kotao, mogu da lozim sta hoces, imam klimu, imam i elektricni kotao povezan, imam dosta opcija. trenutno kombinujem preostala drva i tu tonu sto skoro uzeh. kazem dogovorio sam u martu jos po 140e po toni, ali dzaba losih ljudi mnogo ima... velika je ipak povrsina za struju, a klima mi je samo na jednoj etazi a trenutno grejem 2 od 3 etaze.
 
pazi, sa svim ovim proračunima ja ne znam šta bi bilo najekonomičnije..sve otišlo u onu stvar.
pored ovog što sam napisao, moja predpostavka je da će i struja za domaćinstva da ode gore na proleće/leto sledeće godine..daj bože da ostane na isto, ali čisto sumnjam..
 
Sada peleta na jugu ima kolko ti dusa iste. U subotu sam prosao i pitao u par prodavnica koje pocetkom oktobra dzak nisu imale, pre 10dana su po 5 dzakova maksimalno prodavale te iste prodavnice, SParow i BIoEnergy tada po 530 din dzak, sada ce cena 500. Zet zvao lika koji mu dovozi pelet i on mu rekao da se strpi do Nove godine ocekuje da cena padne, to su i meni rekli u prodavnicama da ocekuju da padne cena.
E sada kako je i zasto ovoliko porasla cena da pelet od 25000 krajem avgusta ode na 35000 je sumanuto. Jedu g o ekologiji a dizu cene energenata. Trenutna cena gasa je 29,9 po m3 koja ce biti posle Ng i to je pitanjne. Medjutim, gas je tesko i skupo uvesti bar u Nisu.
Ja sam planirao da predjem na pelet sledece godine ali sada nisam pametan, grejem se na drva i na briket, sa ovom cenom peleta i porastom cene kotlova/kamina na pelet pitanjne je dal cu da prelazim
 
Kad sam se avgusta raspitivao za kotao čovek od kog dam uzeo mi je rekao da od septembra cena ide za +10%. Što je i realno jer materijal poskupeo nerealno. Čak i sami otpadi plaćaju više nego ikad prilikom otkupa.
@Oswajac grešiš za cenu. Već 2 meseca je 500 dinara džak kod nas u Nišu. Nijansa je najjeftinija sve jer si kod njih mogao da platiš unapred tonu nekih 27.000 ali dostava do Nove Godine (sad ne znam ni da li više primaju porudžbine). Logos farbara prodaje Sparow za 500 din po džaku od kako su ga dobili. Ja platio prvu turu BioEnergy 70 dzakova 36.700, sad mi stiže 67 dzakova za 31.600...
Sad se lepo nabr'o med pa pad cene jeste vrlo realan sled događaja jer onaj kome je to primoran način grejanja je već obezbedio ili u pred sezoni ili po toj nerealnoj ceni od 300e, tako da će se sad kupovati samo da ima da se doglavi do kraja zime ako treba.
Ja sam zato ostavio i kotao na drva pa napravio kombinaciji malo jedno malo drugo. Još da prodje i gas i da može da se kalkuliše sa svim 😀
 
U principu svako ko ima kotlarnicu, osim peleta moze da koristi bar jos jedno gorivo, drvo, ugalj, gas, struju pa moze da se kombinuje.

Ako pelet dostize cenu gasa, ili struje niko ga nece koristiti.
 
Kad sam se avgusta raspitivao za kotao čovek od kog dam uzeo mi je rekao da od septembra cena ide za +10%. Što je i realno jer materijal poskupeo nerealno. Čak i sami otpadi plaćaju više nego ikad prilikom otkupa.
@Oswajac grešiš za cenu. Već 2 meseca je 500 dinara džak kod nas u Nišu. Nijansa je najjeftinija sve jer si kod njih mogao da platiš unapred tonu nekih 27.000 ali dostava do Nove Godine (sad ne znam ni da li više primaju porudžbine). Logos farbara prodaje Sparow za 500 din po džaku od kako su ga dobili. Ja platio prvu turu BioEnergy 70 dzakova 36.700, sad mi stiže 67 dzakova za 31.600...
Sad se lepo nabr'o med pa pad cene jeste vrlo realan sled događaja jer onaj kome je to primoran način grejanja je već obezbedio ili u pred sezoni ili po toj nerealnoj ceni od 300e, tako da će se sad kupovati samo da ima da se doglavi do kraja zime ako treba.
Ja sam zato ostavio i kotao na drva pa napravio kombinaciji malo jedno malo drugo. Još da prodje i gas i da može da se kalkuliše sa svim 😀
Ja u Logos nisam ni uspeo da nadjem, svako jutro kada krenem na posao oni nemaju pelet, a kada se vracam svratim u LogosHome oni ga prodali. U Rajk sam nalazio za 530 din dzak, sad u subotu su spustili i Logos i Rajk na 500.
Nijansa ne prima narudzbine do sredine januara, tako mi rekose proslog vikenda
 
@Oswajac da ti pošaljem kontakt gde sam ja uzeo prošle nedelje bioenergy?

@bakara nije merodavna u normalnim uslovima. Ovo sad nije normalno pa ti džak na tonu ispadne isto kao džak na "komad".
 
Pozdrav, jel ima neko kotao biodom h25?
Procesljao sam sve četiri stranice i nisam video da neko ima taj kotao.
Ja sam zadovoljan, grejem 140m2, imam samo unutrašnju izolaciju i potrošim 3-4 tone za sezonu. Kada je jaka zima 4 tone možda malo i preko a kada je slabija 3 tone. Koristim vec 4 godine i zadovoljan bas.
Sad je došlo vreme da zamenim puža koji ubacuje pelet i šoljicu u gorioniku i serviser mi traži 160e. Meni se cini da je to mnogo i sve mislim da se on tu dobro ugrađuje. Pa me zanima ako zna nekog gde mogu da pitam da kupim sam te delove.
 
SPACVA I NATURALE da li neko ima iskustva sa njima. Imam jos 2t Pointa a hocu sada da uzmem da dopunim a kod ovog mog ima samo ova dva modela da kazem.
Inace do sada sam potrosio oko 800kg za novembar, ali kako sam gledao decembar, januar ce biti hladni bice to vise od tone na mesec dana.
 
Nazad
Vrh Dno