Šta je novo?

Grejanje na gas

Zvao sam ovog majstora što mi je radio servis kotla, kaže mora i inverter i ispravljač napona, tako da je možda i najjeftinije uzeti UPS

Specifikacije kotla ću probati da nađem online, ali ne bi trebalo da troši mnogo struje na pumpu
 
Zvao sam ovog majstora što mi je radio servis kotla, kaže mora i inverter i ispravljač napona, tako da je možda i najjeftinije uzeti UPS

Specifikacije kotla ću probati da nađem online, ali ne bi trebalo da troši mnogo struje na pumpu
Čekaj sad si me zbunio, zar nije ispravljač napona tojest inverter jedno te isto?
Mislim da ne troše gasni kotlovi mnogo struje, verujem da bi inverter koji na izlazu daje 1kw bio više nego dovoljan.
 
UPS nemoze da drzi duze od 10tak minuta.
Sta vam je inverter, valjda mislite na pretvarac napopna 12-220v?
Sta ce vam stabilizator, on nema u sebi bateriju?
Ako trazite bekap resenje za pumpu onda kucajte na sajtu KP: pretvarac punjac
i dobicete domacu proizvodnju od 200w i 500w za 12 i 14k din, neki modeli imaju vec ubacen akumulator i opremljeni su za gasne kotlove tipa kljuc u ruke.
Domaca proizvodnja znaci i domaci servis sa delovima.
 
Ako imas nekog proverenog sa KP sibni u poruci link.
 
Može i meni, hvala :)
 
Ima i u internet prodavnicama,Elementa,akumulator shop+besplatna dostava,garancija 25 meseci.
MC-500w je 15.000.
 
Samo se dobro raspitajte da li je to dovoljno jako za vase pumpe da posle ne bi bilo nesporazuma. Kao sto sam napisao imate vec napravljene pretvarace domace proizvodnje koji su bas za pumpe. Nemam licnog iskustva ali mi to izgleda kao resenje za vase probleme. Ja sam te pretvarace pravio 90tih kada su bile restrikcije i prodavao na oglasima i na najlon pijaci u Novom Sadu. Nije to nikakva nauka, plus sada imate vec gotovu elektroniku koja regulise punjenje i praznjenje, samo treba da se napravi naponski deo sto rade deca u srednjoj elektro skoli kao praksu.
 
Mislim da se nešto može napraviti i od nekog starog UPS-a tipa 600W, izvadi se stara baterija iz upsa, izvedu klemne i stavi na akumulator
od 55-65Ah ili jači? Pumpa i sama elektronika troši na kotlu tipa Valijant oko 150-200W, stim da navodno treba tri puta ovo jače da bude?
Kako mi kaže drugar ovi MC imaju navodno neki eco mod gde invertor onda prekida napon svakih par min. što i nije baš dobra opcija za
kotao ako je tako?

1.jpg
 
Ako je akumulator npr 55Ah 12V, znaci teoretski dace snagu od 660W za 1h koriscenja. Oduzmite 20% za gubitke i recimo 500W imate na raspolaganju. Ako je pumpa 200W znaci 2.5h ce raditi.
 
Mene samo buni malo što konkretno za ovaj ups po proizvođaču je "kapacitet izlazne snage 390W/620VA"?
Da li bih ga smeo spojiti baš na toliki potrošač kakav je Kotao na gas, pošto on ima pumpu tj. njen motor?
 
Pumpa kao pumpa nije problem ,bitno je elektronika i tu treba cist sinusni , koliko kosta elektronika i koliko osetljiva ako nekom rikne
 
Ti računarski UPS-evi mogu da daju nominalnu snagu 10-15min, taman koliko im drži predviđena baterija. Ako stavite veću bateriju i opteretite UPS, javlja se problem hlađenja.
Hladnjaci su minijaturni, veličine kutije šibica, dimenzionisani su taman spram baterije. Naravno može dugo da tera par LED sijalica, ali malo jači potrošač ne.
APC ima modele sa oznakom XL koji imaju konektore za eksternu bateriju i koji imaju i bolje hlađenje
 
Vidim da dosta ljudi na forumu dobro poznaje materiju, pa ja kao totalni laik moram da pitam..Vidim na oglasima da se reklamiraju neki pretvarači koji su navodno idealni za gasne kotlove sa izlaznom snagom tipa 300w, pa me interesuje nije li to malo za kotao? Navodno imaju čist sinusni izlazni napon pa su zbog toga idealno rešenje za gasne kotlove. Dakle moje pitanje je, da li je 300w dovoljno za gasni kotao, konkretno Bosch 24/30 kw? Treba mi pretvarač samo za kotao, ne planiram da ga koristim ni za šta drugo.
 
Piše na svakom kotlu, peći na pelet... i električna snaga
 
Sta ima ljudi? Jeste palili grejanje ovih dana? 😁
Sta mislite na svo ovo ludilo oko gasa (bice/nece biti) itd?
Cene ostalih energenata poludele, barem ovde u Somboru i okolini.
Drva ~100e kubik
Drveni pelet ~350e tona
Bio pelet ~200e tona
 
Mislim da će gasa biti a za struju je potvrđeno da neće biti restrikcija. Trenutno najjeftinije na gas najskuplje Pelet, bezobrazluk teški koja cena Peleta i drva. Bukvu sam plaćao 8700 oblicu još ovu god i ćao. Već gledam kondenzacioni kotao u temišvaru ima od 70000~90000 s dimovodom ali nema garanciju. Ni ne treba mi
 
Ima li neko iskustva sa wifi termo glavama, konkretno Danfoss Ally?


Grejemo se na gas, moji su dole u suterenu, ja prizemlje i sprat. Glavni termostat je na prizemlju i trazimo resenje kako bismo mogli uporedo da regulisemo temperaturu. Kod mojih bismo nakacili 'manuelne' termo glave sa temperaturnim senzorom, dok bih kod mene nakacio pametne termo glave tako da ih regulisem preko telefona. Koliko sam skontao sve se vezuju u jedan gateway.
Ovako na prvu mi deluje kao dobro resenje i isplativa investicija, pogotovo sto se nudi mogucnost kontrole grejanja u svakoj prostoriji posebno. Tako da, na primer, u toku dana ne moram da grejem spavacu sobu ili drugu sobu u kojoj se ne boravi. Doduse, sve se to vec moze resiti prostim zavrtanjem ventila, ali ovako deluje zgodnije.
Bitno mi je da pre svega mozemo zasebno da regulisemo temperaturu, posto je ovako sa jednim termostatom u prizemlju prilicno neprakticno.
 
Nemam iskustva sa tim t. glavama ali mislim da je to bacanje para.Caleffi obicne su po meni best. Svakako je bolje staviti termostat gde je obicno hladnija prostorija a tamo gde je toplije ce zatvoriti termo glave, a prostorija gde je termostat ne idu termo glave ili su UVEK otvorene na max.
 
Nemam iskustva sa tim t. glavama ali mislim da je to bacanje para.Caleffi obicne su po meni best. Svakako je bolje staviti termostat gde je obicno hladnija prostorija a tamo gde je toplije ce zatvoriti termo glave, a prostorija gde je termostat ne idu termo glave ili su UVEK otvorene na max.
Ako ih staviš na maks, onda će da se desi da se ta prostorija zagreje brzo, dok druge ostanu hladne. Tako da to nije rešenje.

Jedino rešenje je da svaka soba ima pametnu termo glavu, i da svaka može da zahteva uključivanje kotla.
Ili da svaka soba ima obične termo glave plus termostat koji može da uključi kotao
 
Nemam iskustva sa tim t. glavama ali mislim da je to bacanje para.Caleffi obicne su po meni best. Svakako je bolje staviti termostat gde je obicno hladnija prostorija a tamo gde je toplije ce zatvoriti termo glave, a prostorija gde je termostat ne idu termo glave ili su UVEK otvorene na max.
Jasno je to sa termostatom, samo sto onda matorci ne mogu da pale/gase grejanje kad ja nisam u kuci, na primer. Ili oni nisu kuci, a ja pustim grejanje i grejem ceo suteren bezveze.
Vidim da i Caleffi ima pametne termo glave, samo ne znam koliko se one krecu. Danfoss su oko 5 hiljada po glavi, ne racunajuci gateway.
 
Ako ih staviš na maks, onda će da se desi da se ta prostorija zagreje brzo, dok druge ostanu hladne. Tako da to nije rešenje.

Jedino rešenje je da svaka soba ima pametnu termo glavu, i da svaka može da zahteva uključivanje kotla.
Ili da svaka soba ima obične termo glave plus termostat koji može da uključi kotao
Ti razmisljas bukvalno nisi u pravu. Ali ja kazem iz iskustva monter sam grejanja, nece da se pregreje, ta prostorija komanduje termostatu-kotlu. Ako smanjis termo glavu ona zatvori ventil ranije, termostat nije zadovoljen i ne gasi kotao.

Druga bitna stvar ne sme se stavljati termo glava svuda i smanjiti,zato sto ce vecina kotlova registrovati da nema cirkulacije i izbacice gresku.
Jasno je to sa termostatom, samo sto onda matorci ne mogu da pale/gase grejanje kad ja nisam u kuci, na primer. Ili oni nisu kuci, a ja pustim grejanje i grejem ceo suteren bezveze.
Vidim da i Caleffi ima pametne termo glave, samo ne znam koliko se one krecu. Danfoss su oko 5 hiljada po glavi, ne racunajuci gateway.
Imaj u vidu da termo glave moraju ici na termostatske ventile iste marke.
Ako nemas termostatske(sa iglicom) moras ih staviti a to podrazumeva obaranje pritiska i eventualno praznjenje sistema.
 
Da, morao bih da menjam i ventile, ovi sto imam nisu sa iglicom.
Na sajtu Danfoss-a vidim da uz termo glave dolaze i neki adapteri za razlicite ventile, pa kontam da ne moraju biti ventili iste marke?
 
Pa napiši čovjeku da ti kao monter obično ostavljaš radi cirkulacije jedan radijator sa običnom glavom a najčešće je to u kupatilu ili prvi radijator do kotla.
 
Danfoss sam vrlo slabo ugradjivao, slabo ga ima u ponudi u mom gradu,uglavnom Caleffi i Himeier na njih idu njihove,vise sam za Caleffi lepsa je termo glava i nije previse velika.
 
Pa napiši čovjeku da ti kao monter obično ostavljaš radi cirkulacije jedan radijator sa običnom glavom a najčešće je to u kupatilu ili prvi radijator do kotla.
Naravno da ne,jedan od razloga je da su gasni kotlovi minimum 24kw,tako da je to nedovoljan protok.
 
Ti razmisljas bukvalno nisi u pravu. Ali ja kazem iz iskustva monter sam grejanja, nece da se pregreje, ta prostorija komanduje termostatu-kotlu. Ako smanjis termo glavu ona zatvori ventil ranije, termostat nije zadovoljen i ne gasi kotao.

Druga bitna stvar ne sme se stavljati termo glava svuda i smanjiti,zato sto ce vecina kotlova registrovati da nema cirkulacije i izbacice gresku.

Imaj u vidu da termo glave moraju ici na termostatske ventile iste marke.
Ako nemas termostatske(sa iglicom) moras ih staviti a to podrazumeva obaranje pritiska i eventualno praznjenje sistema.
Pričam iz iskustva, jer je bilo tako namešteno i bilo je pretoplo u dnevnoj i svuda ostalo hladno.

Treba malo štelovanja ali može da se namesti da radi kako treba.

Gledao sam neke pametne termo glave da stavim u par prostorija koje su mi bitne. Ali nisu baš jeftine.
 
Zavisi od mnogo stvari,mozda je u toj dnevnoj stavljen veci broj rebara ili veci radijator,mozda su te ostale prostorije sa vise spoljnih zidova,losa stolarija izolacija...
 
Nazad
Vrh Dno