Šta je novo?

GeForce RTX 4000 Thread [za adapter, konektor i kabl postoji posebna tema]

Polako ce morati da pocnu da razmisljaju kako da naprave nove dizajne kucista, gde ce grafcika ustvari biti glavna ploca i noseca, pa ce se na nju kaciti ostale :D
 
Knap sam u NR200 spakovao 3080 TUF, ova cuda nece moci da stanu ni slucajno. Sve i da stanu neke verzije, morao bih da menjam i napajanje, a ATX 3.0 SFX ce sigurno biti izuzetno skupa (pretpostavljam da onaj CWT koji je testirao Techpowerup nece biti ispod 300-350 dolara, mozda i vise za 1kw verziju).

Preskup sport da bih igrao par igara koje me interesuju u 4k 60FPS.
 
Ja recimo imam seasonica 1600w i u pakovanju je dosao kabl sa strane grafike je 12pwr a ulaz u psu je standardan 8pin
 

Prilozi

  • file-9242c1e4610507f79f.jpg
    file-9242c1e4610507f79f.jpg
    84.6 KB · Pregleda: 111
Pa kao da su se dogovoli sa proizvođačima napajanja.
Poslednje 2 generacije (RTX 3000 i nova 4000) su baš podigle TDP znatno prošle su to držale do 250W-300W max za top modele
sad lagano već 4080 koja nije top model je 320W a tek još kad se pojave OC-ovani AIB modeli 350+W lagano.
Uplift +100W i to u TDP formi.

@Dusan K preskup jeste, samo što skrenuo bi pažnju da ipak je cilj 4K u 120FPS (60+).
Po prezentaciji to vidim da kao da su pokušavali da naprave karticu koja može CP2077 da tera u 4K sve max na 120 FPS jer da nisu smejali bi se ovi koji su samo na konzolama.
 
Izgleda da nece biti FE verzije 4080 12GB. Znaci ta MSRP cena od 1100 evra ce vrv biti ~1150-1200e.
 
Kad se pogleda u kojoj seriji je koji čip završio jasno je da imaju bolji proizvod od prošle generacije.
Ne verujem da ćemo videti 104 u nekoj 4060 kartici, ali će 106 da uskoči u 4070. Povratak kod TSMC je to omogućio.
 
Kad se pogleda u kojoj seriji je koji čip završio jasno je da imaju bolji proizvod od prošle generacije.
Ne verujem da ćemo videti 104 u nekoj 4060 kartici, ali će 106 da uskoči u 4070. Povratak kod TSMC je to omogućio.
Pa 104 je u 4080 12GB tako da ima šanse da 106 "uskoči" u 4070 ali to bi bilo velikooo razočarenje.

BTW ja sam pomalo skeptičan prema toj DLSS3 interploaciji frejmova. To može da radi na TV-u dobro gde latencija nije bitna, ali za high framerate gaming ne znam koliko ima smisla. Ovako logički gledajući, da bi radio interpolaciju trebalo bi da već imaš izračunat poslednji frejm kako bi interpolirao frejm između dva zadnja frejma??? U čemu je poenta osim da ti na benchmarku pokaže veći fps???
Pominju se i neki artifakti sa DLSS3 kada ima mnogo pomeranja.
 
Na koju foru ovaj na KP ima 4090 i to kaze fiskalni racun i domaca garancija a niti jednog benchmarka jos?
 
Prodaju unapred,ver. Imaju najavu za dve tri nedelje,a mozda i testiraju traziste da vide jel ce biti zainteresovanih,verovatno i jedno i drugo.
 
Meni to nije razočaranje nego za čestitku.
Zašto bi im mi kao kupci čestitali? Proizvodna cena je drastično skočila, zbog čega će karta sa midrange čipom sada koštati 600-700e, trošiti 250W, i imati najmanji skok u perf/eur sa generacije na generaciju.
 
Kad se pogleda u kojoj seriji je koji čip završio jasno je da imaju bolji proizvod od prošle generacije.
Ispravi me ako gresim, ali mi se cini da je u prethodnim generacijma x04 cip bio nesto malo jaci u rasterskim operacijama u odnosu na x02 generacije ispred (3070Ti vs 2080Ti, 2080S vs. 1080Ti). Ako je verovati onom njihovom grafikonu, 4080 12GB je na ~75% performansi 3090Ti u igrama koje ne podrzavaju DLSS (AC Valhalla, npr.).
Teško, prevelik je razmak između tog 4080Ti i 4090, a i 4080 12GB ima AD104 čip i 192bit memorijsku magistralu što generalno ne ide u high end karte
Mnogo mi je nesto cudna situacija sa ovom generacijom - imamo AD102 koji je ocigledno pravljen da bude top workstation class/Titan gaming klasa. Onda imamo 4080 16GB (AD103) i 4080 12GB (AD104) koji su relativno blizu - imam utisak da je ili jedan ispao preslab ili jedan prejak. Ne znam da li ce uopste biti u stanju da izvuku jos jednu kartu iz AD103 a da ona ima smisla, pa se postavlja pitanje sta im je uopste bila namera (u prethodnoj generaciji GA103 je bio top mobile cip).

Edit: Sada procitah da je u 4080 16GB cip sa oznakom AD103-300, sto verovatno znaci da ce imati jos jedan jaci, podverzija 400 (mozda 4080 Super, logicno mi je da ce Ti ipak praviti od AD102).
 
Poslednja izmena:
mozda bude skuplja? mislim ako bude jaca
 
Sad da je AMD mudar kao što nije i da prodaju 7000 seriju po debelo nižoj ceni umesto da budu svega 100-tinak evra jeftiniji čisto reda radi...
Radili su to pre nekoliko generacija pa im se nije pokazalo kao dobra strategija, ljudi su navikli da kupuju đifors i kad je neopravdano skluplji
 
Skontali su i jedni i drugi da će svejedno da se kupuje, krastavac...
 
Mislim da smo pre godinu dana ovde na forumu konstatovali da nas ovakve cene očekuju u budućnosti. AMD nije ništa bolji a ni gluplji tako da ne treba od njih očekivati neke budžet varijante.
 
Treba nam treći igrač.
 
Svi nasi uvoznici ce za dve nedelje imati odmah u ponudi 4090,a to vazi i za 4080 prve nedelje Novembra,koliko se secam prosle godine za vreme mining booma 3000 je dosla kod nas tek negde prve nedelje Februara u prodavnice i to 2-3kom po "uvozu" ,sta nam to govori,da je potraznja losa jer nema mininga ili vise nema "nedostataka cipova"
 
^ ili Srbija nema platnu snagu za te cene.
 
Nazad
Vrh Dno