Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Ne razumem cemu tolika jurnjava za kupovinom nove serije kada nijedna krstena igra nije izasla a da zahteva snagu jedne RTX 3080, niti ce kako stoje stvari skoro. Pricamo naravno o igrama koje vrede nesto.

Problem je sto reklama i sam hype odradi odlican posao kod vecine ljudi, a to nVidia kao i druge ozbiljne firme itekako znaju da naprave. Realno gledano trenutno nit RTX 3080, a pogotovo RTX 3090 nemaju smisla jer sve igre koje su sada na trzistu mogu itekako da se igraju u fulu i sa starom generacijom (2080 Ti, 2080, 1080 Ti...)...

Tako da moj savet pamet u glavu i cekajte bolje vreme za kupovinu, ne gori ni onima koji nemaju kartu jer mogu na oglasima kao prelazno resenje da uzmu 1080 Ti/2080 ili slicno i da se igraju za sve pare, a tek ne gori onima koji imaju iste karte.
Više je stvar navike. Ovo je već druga generacija koja "boluje" od previsokih cena, a svakako smo svi ljubitelji brzine i dobrog hardvera.

Medjutim, ovo je stvarno vam granica dobrog ukusa. Svi volimo igre, ali ne toliko.
 
Lol...razmišljao sam i ja da je prodam i sačekam 3070, pošto još uvek imam 1060 u rezervi. Ali rešio sam da to još ne radim i izgleda da nisam pogrešio...

Sta tacno dobijas sa 3070 osim RTX? Razlika ce biti mozda 15% u korist 3070, 20% ako srede drajvere. Ispade da ovo bas i nije onako kako sam se nadao, ja sam mislio da ce ovaj 3060ti da se samara sa 2080ti a da ce 3070 biti oko 20% brzi.
 
@gulftown samo polako, ima vremena i za amd drivere sa novom serijom[emoji16]

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Ima naravno, ali zar nije ovo nVidia bezgrešna beše?

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 
Sta tacno dobijas sa 3070 osim RTX? Razlika ce biti mozda 15% u korist 3070, 20% ako srede drajvere. Ispade da ovo bas i nije onako kako sam se nadao, ja sam mislio da ce ovaj 3060ti da se samara sa 2080ti a da ce 3070 biti oko 20% brzi.

Nesto si se prebrojao. Takav scenario nije bio nikad. xx60 je bila egal ili prevazilazila performanse xx80 kartice iz prethodne serije ali ne Ti vec karte koja je nosila chip srednje vise klase nomenklature 104.
Previse je nerealno ocekivati da karta iz srednjeg nizeg segmenta preskoci flagship. To bi znacilo da bi napredak u performansama bio pa skoro duplo.
Sve sto smo dobili je realno uz manje varijacije. Da je moglo bolje, moglo je. Dobijeno je toliko koliko je trenutno moguce ponuditi uz uslove kroz koje je ova serija prosla proizvodnju.
 
Ima naravno, ali zar nije ovo nVidia bezgrešna beše?

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Daleko da nije bezgresna, ali u poredjenju sa amd daleko su napred.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Sta tacno dobijas sa 3070 osim RTX? Razlika ce biti mozda 15% u korist 3070, 20% ako srede drajvere. Ispade da ovo bas i nije onako kako sam se nadao, ja sam mislio da ce ovaj 3060ti da se samara sa 2080ti a da ce 3070 biti oko 20% brzi.

Prvo, manje dimenzije. Strix 1080Ti je golem a ja se već dugo nakanjujem da napravim SFF mašinu. 3070 FE je veoma kompaktna karta, ne verujem da će AIB verzije biti dramatično veće. Ako naletim na kartu koja bi bila ispod 270mm dužine, 2 slota i u rangu 1080Ti ili bolja, bilo bi super. Imam modovani Metis Plus koji mi čuči prazan samo zato što sam impulsivno kupio ovaj Strix...
Drugo, manju potrošnju. Strix ide do 280W bez undervolta, nekih 240-250 sa njim. Manje napinjanja napajanja i manje buke ventilatora su uvek dobri.
Treće, DLSS i ostale RTX zezancije.
Četvrto, bolje performanse. Ne dramatično bolje ali 20%+ zavisno od igre su fin šlag na tortu, uz sve što sam prethodno pomenuo...

Problem je paper launch cele serije i cena koja će biti ko zna koja...tako da ću se držati 1080Ti još neko vreme, ne žurim. Ionako je overkill za ono šta igram i monitor koji imam...
Ono, voleo bih 3080, je li, ali situacija je takva kakva je, ne mogu da je priuštim, a i karte su ogromne (osim FE verzije).
 
Poslednja izmena:
Sve to stoji ali deluje da ces morati dati duple pare za koje mozes prodati taj 1080ti. Osim ako neko stvarno ne misli da ce kupiti 3070 za 500 evra?

Razmisljao sam i ja o SFF jer me nerviraju kanturine od kucista, ali sam shvatio da mi smeta buka a SFF je tradeoff, male dimenzije za vece zagrevanje/buku i mnogo veca cena svega. Gledacu nekako da sakrijem komp u sto, to je mnogo bolja varijanta nego bilo koje aftermarket kuciste, iako je cimanje i realno skuplje. Volim ono sto komp moze ali ne mogu ocima da gledam hardver ispred mene, smeta, zauzima prostor. Zato ljudi i prave te SFF, da im manje smeta komp. SFF je super za LAN party, ali je 2020. godina a ne Quakecon u Dalasu 1999. tako da je mobilnost kucista nebitna.
 
Poslednja izmena:
male dimenzije za vece zagrevanje/buku i mnogo veca cena svega

Ne bih se složio, ali ok...

Ni meni nije bitna mobilnost, ne nosim komp nigde, ali mi je zanimljivo i voleo bih kompaktniju mašinu. Pored stola mi je beli Define R4 koji me podseća na frižider kad ga pogledam...užas.

Nisam se nadao 3070 za 500€ na izlasku ali će valjda biti za nekoliko meseci...pa i nek je duže, ne žurim nigde. Preči su mi napajanje i monitor...
 
Poslednja izmena:
Dosta se prica o uspesnom marketingu nvidie i slazem se sa tim, ali dzaba to kad umesto da su prodali vec brdo primeraka, ovako sve stoji... Ta prica o "cuvanju" za jace karte meni sa jedne strane ne pije vodu jer im je valjda cilj da sto vise prodaju kartica, jer realno imaju zaradu od svih verzija... Jedino ako im je ovaj prvi release neka varijanta beta testiranja kartica, posto eto nekih neocekivanijih desavanja u njihovom taboru [emoji1]

Sa druge strane ako je Samsung unakazio celu pricu zbog loseg proizvodnog procesa, opet je nvidia ta koja je morala bolje da ishendluje celu tu pricu... Mislim, valjda su oni birali ko ce im biti proizvodjac i valjda su imali uvid u situaciju...

Za 3080/20 cenim da ce biti $999, kao 2080ti prosle godine...
 
Ogromna potrosnja, cijena da ne pricamo za singl gpu van svake pameti, nije mi jasno uprkos svemu da potrosnja ide 400w+ blizu po kilowata :d ko tea peć troši :d
 
Da je bar 20%, pre je pola od toga, heh...
Što kažu neki po netu, kao da su je napravili da bi izgledalo kao da je 3080 dobra kupovina kad se uporede.
 
Truba truba, paper launch se nastavlja, mozda situacija bude bolja sa 3070, ipak manji cip mozda bude bolja dostupnost itd.... a ovo launch cena za 3080 700dolara, da bi u par dana se to vrtelo oko cifre 1000e, neka hvala, sto je paradoksalno po ovim cenama niko i ne kupuje sto mu stvarno treba ta karta, neko cista adict mehanika.....
 
Kiselo grožđe.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Truba truba, paper launch se nastavlja, mozda situacija bude bolja sa 3070, ipak manji cip mozda bude bolja dostupnost itd.... a ovo launch cena za 3080 700dolara, da bi u par dana se to vrtelo oko cifre 1000e, neka hvala, sto je paradoksalno po ovim cenama niko i ne kupuje sto mu stvarno treba ta karta, neko cista adict mehanika.....

Sto kazu po redditu kupuje se da bi se igrao Among Us ili tako neka glupost sto radi u 2000 fps na mobilnom od 100 evra. Kupuju ljudi kao Apple sto kupuju da pokazu status, koga briga jel im treba ili ne. Imaju i mogu i to je jedino bitno u kapitalizmu. Kao sto nvidiji nije bitno kome ce da proda, njima je bitno da uzmu pare. Kao malo PR peglaju, satro proveravaju ordere, sve im verujem.

Ne znam samo kome Steva sa GamersNexus prodaje onu Jesus pricu sa ne kupujte ljudi, ne bacajte pare. Tako samo negativne poene dobija, u ovom vremenu to niko ne zeli da slusa. Samo jace, brze, bolje. Sve suprotno je kukanje, kmecanje i kiselo grozdje kako napisa ovaj nvidia acolyte iznad moje poruke.
 
Svašta...bolje onda uzeti polovnu 2080Ti sa više memorije.
Plus, sve ove sem Zotaca imaju bespotrebno glomazne kulere...zvanično sam razočaran.
 
Poslednja izmena:
Znači da se na KP očekuje od 550€ pa naviše, verovatno ~600€ dok se ne stabilizuje tržište
https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3070-european-pricing-revealed

570 eur najnize i to samo 5 minuta dok se ne rasproda pa sledeci put odrape 700 evra kao sto su sa 3080 uradili sa 740 na 950 evra koliko su trenutno iako ih nema. Naravno kupiti ne mozes osim ako si stvarno, stvarno brz.

Koliko vidim ovde niko na forumu nije uzeo 3080? Toliko je dobavljiva, sigurno ima ljudi koji problem sa cenom nemaju ali svejedno ne mogu da kupe.

Tako mi se ne prelazi na konzolu ali tamo nema ovih svinjarija gde je najavljena cena u dolarima 500 a u trzisna u evrima 700. Varira do 10% i to u Srbiji!

Dobro je covek na temi napisao a ja mu nisam verovao. Korona, ljudi ustekali pare a ne mogu se razmetati u javnosti tako da pucaju na ove stvari. Zato je potraznja tolika, sada kupuju oni koji ni ne znaju sta je graficka kartica ali znaju da uvek kupuju najbolje i najskuplje.
 
Truba truba!!!!
 
570 eur najnize i to samo 5 minuta dok se ne rasproda pa sledeci put odrape 700 evra kao sto su sa 3080 uradili sa 740 na 950 evra koliko su trenutno iako ih nema. Naravno kupiti ne mozes osim ako si stvarno, stvarno brz.

Koliko vidim ovde niko na forumu nije uzeo 3080? Toliko je dobavljiva, sigurno ima ljudi koji problem sa cenom nemaju ali svejedno ne mogu da kupe.

Tako mi se ne prelazi na konzolu ali tamo nema ovih svinjarija gde je najavljena cena u dolarima 500 a u trzisna u evrima 700. Varira do 10% i to u Srbiji!

Dobro je covek na temi napisao a ja mu nisam verovao. Korona, ljudi ustekali pare a ne mogu se razmetati u javnosti tako da pucaju na ove stvari. Zato je potraznja tolika, sada kupuju oni koji ni ne znaju sta je graficka kartica ali znaju da uvek kupuju najbolje i najskuplje.

Znaci ljudi kupuju nove grafe da bi se hvalili po forumima jelte...
Vlado, nastavis li sa glupim postovima i etiketiranjem, banovacu te.
 
Kiselo grožđe.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Za tebe je možda kiselo groźđe, za mene je "Nisam zavisnik" ili još bolje "Ne dozvoljavam da me iz godine u godinu prave budalom".

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Ako smatraš da su te jednom napravili budalom i to je previše.

U ovoj generaciji će najbolje karte biti 3070 i slabije, GA102+GDDR6X je kombinacija koja je previše nategnuta.
 
Nije. Prevari me jednom, tvoja je sramota. Prevari me drugi put, moja je sramota :)

Vidim da se konkurencija sprda sa 8K gejmingom i najavljuje 16K opciju :d

Inače, Quadro verzija karte ima GDDR6, doduše 48GB. To mi baš nije jasna računica. Nekako mi bezveze za kartu od 4-5 hiljada da nema ni GDDR6X, a kamoli HBM
 
Nazad
Vrh Dno