Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Lm, vidim da Asus Strix RTX3080 trazi 3 X 8 Pina pa mi sada fali jedan osmopinac za nju.
Kako to da resim, tj gde da nabavim taj kabl a da ne zezenm graficku.

Ako nesto znaci u pitanju je Seasonic Focus GX-750 napaqjanje.
Ako na napajanju imas slobodan konektor gde je CPU/PCIE onda mozes da narucis od njih kablove, to sam ja uradio. Cena po kablu 2e, dostava 18e, krastavac skupo ali original njihovi kablovi.
 
Tacno tako. Nemaju isti pinout. A dodatno pisao sam i Seasonicu i potvrdili su mi da ne smem taj kabl za CPU da koristim za napajanje graficke bas iz tog razloga

Ako napajanje po defaultu nema 3x8 PIN PCIe konektor, onda ga ne treba ni budžiti da ima. To što predlažete je jako opasno. Za takvu grafičku treba solidno napajanje koje dolazi sa 3x8 PCIe konektorima. Moja preporuka ti je Be quiet! Pure Power 11 700W.
 
Tacno tako. Nemaju isti pinout. A dodatno pisao sam i Seasonicu i potvrdili su mi da ne smem taj kabl za CPU da koristim za napajanje graficke bas iz tog razloga
Ako si vec u komunikaciji sa njima pitaj ih za taj molex adapter. Ako oni potvrde da moze to je najbrze resenje.
 
Kakav crni molex za napajanje grafike koja vuce 450W i kosta 1500e. Nemojte se igrati. Novo napajanje i cao.
 
Ako napajanje po defaultu nema 3x8 PIN PCIe konektor, onda ga ne treba ni budžiti da ima. To što predlažete je jako opasno. Za takvu grafičku treba solidno napajanje koje dolazi sa 3x8 PCIe konektorima. Moja preporuka ti je Be quiet! Pure Power 11 700W.
U principu tačno! Znači ako sam ne znaš i pitaš ovde da li može nemoj ni da radiš. Nikako nemojte te jeftine konektore da pravite od 2-3 moleksa 8pin PCIe, sama veza je loša i može uzrokovati razne probleme i jeste opasno, tako da zaobiđite priču sa Y-spiterima. Ako je napajanje dovoljno i u to ste sigurni imate dve opcije u zavisnosti da li je PSU modularno ili ne. Kod modularnog napravite ceo kabl koji ima potreban broj konektora (ima neki lik u Krnji koji to jako lepo pravi ali ne mogu sad da nađem kontakt) kod standardnog ako ste vični direktno povežite na izvode na ploči napajanja, ukoliko niste vični kupite novo napajanje.
 
Problem su ovi što govore "ja sam tako povezao i radi mi". Dati tolke pare za grafičku, a onda štedeti na kvalitetnom napajanju je meni neshvatljivo.
 
^
Bas tako...
 
Problem su i ovi što prodaju te splitere za žicom preseka 0,05mm2 koje im stoje na lageru od GTX280, a moleks konektor se klati kao mlečni zub.
 
Problem su i ovi što prodaju te splitere za žicom preseka 0,05mm2 koje im stoje na lageru od GTX280, a moleks konektor se klati kao mlečni zub.

Pa realno, nisu oni problem. Taj konektor i dalje može da bude jako koristan nekome ko ima low end / low power grafičku.

Problem je ovaj način razmišljanja: "Uf fali mi još jedan 8PIN konektor, ajde da vidim šta može da se ubudži da nebi kupovao novo napajanje".

To je logika, kupim polovan Mercedes S63 AMG, i umesto original Continental guma ja kupim Tigar, i onda poginem vozeći po kiši. Nigde veze.
 
Druze,ne znam koji cpu imas, ali ja imam istu tu Asus Strix OC 3080 grafu koja u bench testovima baci pik potrosnje i 440w, dok mi 10900k na 5.1ghz stigne na 200w lako... moj iskren savet da ispod 850w u goldu bar, nista ne uzimas... sa jacim napajanjem stize i vise 8pin konektora,, Ne stedi se na PSU... :)
 
Problem su ovi što govore "ja sam tako povezao i radi mi". Dati tolke pare za grafičku, a onda štedeti na kvalitetnom napajanju je meni neshvatljivo.
Radilo je i meni na amd 2900 xt i onda se sve lepo istopilo i napajanje se zapalilo, nikad vise se nisam zezao sa napajanjem jer ne isolati se zapaliti kucu zbog gluposti.
 
Radilo je i meni na amd 2900 xt i onda se sve lepo istopilo i napajanje se zapalilo, nikad vise se nisam zezao sa napajanjem jer ne isolati se zapaliti kucu zbog gluposti.
Ti si naučio na teži način i priznao svoju grešku. Tužno je to što ovde ima ljudi koju su pravili, a i dalje prave slične greške, i ubeđeni su da to tako može. Kao onaj lik iz druge teme što menja memoriju dok je sistem upaljen, i još savetuje druge da to probaju jer je njemu uspelo milion puta.
 
PROFILER, koliko vidim na Seasonic sajtu, tvoje napajanje dolazi sa 2x 2x8pin kablovima, mozes da ga koristis tako, ili kao sto sam vec napisao da narucis kablove od njih, napajanje ima 5 konektora za CPU/PCIE tako da svakako imas prostora 2 za CPU i 3 za GPU.
Preporuka za ove grafike svakako jeste da se ide na 3 zasebna 8pin-ca. Ove molex adaptere i ostale price zaboravi, ovo ti je jedino sigurno.
Dodatni trosak u vidu novog napajanja nije potreban, taj Seasonic od 750W je dovoljan.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na savetima.
Tek sad dodjoh kuci pa da odgvorim.

Napajanje nije nikakvo jeftino. U pitanju je Seasonic Focus GX-750 90 Gols plus (750W) modularno.
Problem je sto na samomn napajanju kako vec neko rece postoje izlazi za 3 X 6+2 PCIe ali se dobijaju samo dva takva kabla (tek na verziji 850W pa navise idu tri kabla)
Posto uopste nisam pobornik budz varijanti, a pogotocu jer se radi o jako skupoj kartici (sto isto neko rece :) ) + koja radi 24/7 na 100% nisam bio lenj pa sam na Seasonicovom sajtu nasao da je Kimtec njihov distributer pa sam njih pitao da li mogu da nabave dodatne kablve na sta su rekli da to proizvodjac ne prodaje tako sto je naravno obican bull shit.
Potom sam kontaktirao G od kojeg sam uzeo napajanje sa molbom da provere kod uvoznika tj. svog dobavljaca i isto je bila prica da ne moze. Znaci bull shit X 2.

Onda sam pisao direktno Seasonicu i oni su me upitili na firmu iz Nemacke https://www.sander-europe.eu/ koji su njihovi zastupnici u tom smislu za Evropu.
Sve sam sa njima dogovorio. Narucio sam 3 originalna kabla. Ukupna cena za sva tri sa postarinom je EUR 40,00 kazu stize za 4-7 radnih dana. Ljudi su profi i odgovaraju promptno na svaki zahtev i poruku.

Tako da slazem da ne treba cackati mecku. Ne daj Boze da nesto crkne sam bi jebi sve po spisku.

P.S. do sada sam milio da je Gigabyte Aorus RTX3070 ogromna karta ali to se momentalno promenilo kada sam ovo cudo izvadio iz kutije :cool:
 
Ako si vec u komunikaciji sa njima pitaj ih za taj molex adapter. Ako oni potvrde da moze to je najbrze resenje.
Ma oni su u fazonu samo novi originalni kabl i to je to. Sto je naravno i za ocekivati.
Post automatically merged:

Ako na napajanju imas slobodan konektor gde je CPU/PCIE onda mozes da narucis od njih kablove, to sam ja uradio. Cena po kablu 2e, dostava 18e, krastavac skupo ali original njihovi kablovi.
Gde si ti uzimao te njihove originalne kablove?
Mene su uoutilki na https://www.sander-europe.eu/ i cena za tri kabla i postarinu je eur 40,00
 
Gde si ti uzimao te njihove originalne kablove?
Mene su uoutilki na https://www.sander-europe.eu/ i cena za tri kabla i postarinu je eur 40,00
Isto, Seasonic support mi je dao e-mail radnice iz Sandera sa kojom sam dogovorio sve. Moguce da se razlikuju cene za drugacije modele, kolika je cena po kablu i koliko su ti postarinu naplatili?
 
P.S. do sada sam milio da je Gigabyte Aorus RTX3070 ogromna karta ali to se momentalno promenilo kada sam ovo cudo izvadio iz kutije :cool:
To je zato što nisi video 3080 Aorus. ;) Ono je jezivo, ali je za svaku pohvalu. GA zna da je memorija na 3080 ekstremno vruća, tako da je veličina skroz opravdana.
 
@PROFILER
Uopste nije bilo neophodno da kupujes te kablove, kad si vec uz napajanje dobio 2 kabla sa po 2 8pin konektora, koja zajedno mogu isporuciti preko 500W. U teoriji jeste sigurnije da imas 3 odvojena kabla za 3080, ali u praksi nece biti nikakve razlike.
 
Isto, Seasonic support mi je dao e-mail radnice iz Sandera sa kojom sam dogovorio sve. Moguce da se razlikuju cene za drugacije modele, kolika je cena po kablu i koliko su ti postarinu naplatili?
E to je ta gopodja sa kojom sam i ja dogovorio sve.
Moja greska ne znam odakle mi EUR 40,00

Znaci cena za sva tri kabla sa postarinom je EUR 23,90 i trebalo bi da stigne u Srbiju za 4-7 radnih dana.
Post automatically merged:

@PROFILER
Uopste nije bilo neophodno da kupujes te kablove, kad si vec uz napajanje dobio 2 kabla sa po 2 8pin konektora, koja zajedno mogu isporuciti preko 500W. U teoriji jeste sigurnije da imas 3 odvojena kabla za 3080, ali u praksi nece biti nikakve razlike.
Ma fora je sto nikad ne znam sta cu dokupiti od kartica pa neka ih neka ih imam na stanju :cool:
Neke RTX3070 traze 2 X 8 pina, neke 1 X 8 + 1 X 6 i sad ova Asus Strix RTX3080 3 X 8

Imam dva identicna napajanja u masini pa neka se nadju i kablovi da mogu da se kombinujem
 
Od pre nekoliko dana konacno zaokruzio pricu sa nabavkom svih komponenti, tu je i novi monitor i jos par periferija, ali sam odlucio da ih izbacim sa slike, nije toliko bitno.

S obzirom da je grafika najskuplja komponenta, reko moze ovde da se podeli slika, a sklapanje ide za vikend.

Hvala svima na pomoci oko izbora komponenti u poslednja 2-3 meseca.

PS steta za nedostatak kutije za 5600x, ali tada pojurio da kupim, plaseci se da ce biti nestasice, a sada sa sve kutijom jeftinije.

20210209_200953.jpg
 
Cek cek, CPU power i PCIE power nemaju isti pinout, kako si uspeo?


Sto se tice molex>PCIE power adaptera, to je nepotrebno budzenje koje moze da dovede do velikih problema ako graficka odluci da povuce vise struje sa tog konektora. Kaciti tako nesto na 1000+e graficku je u najmanju ruku suludo.
Nisam se dobro izrazio (tj bio sam nejasan) nisam iskoristio kabl, vec ulaz koji sam dobio vadjenjem jednog cpu kabla.
01647578-CFE9-4CBF-8B5F-F6925AD635CB.jpeg
 
Od pre nekoliko dana konacno zaokruzio pricu sa nabavkom svih komponenti, tu je i novi monitor i jos par periferija, ali sam odlucio da ih izbacim sa slike, nije toliko bitno.

S obzirom da je grafika najskuplja komponenta, reko moze ovde da se podeli slika, a sklapanje ide za vikend.

Hvala svima na pomoci oko izbora komponenti u poslednja 2-3 meseca.

PS steta za nedostatak kutije za 5600x, ali tada pojurio da kupim, plaseci se da ce biti nestasice, a sada sa sve kutijom jeftinije.

Pogledajte prilog 297518
WOW!! Svaka čast. Da sebi uzimam i imam para uzeo bih gotovo sve isto - odličan procesor, sjajna memorija, vrh napajanje, grafiku, kućište je jedno od 5 mojih omiljenih, sistemski SSD...
Imam isti sistemski disk, ali bih umesto 2TB samsunga NVME uzeo jeftiniji (neki Kingston ili Adata) i eksterni disk za bekap važnih podataka. Ne znam kakav je Freezer kao kuler, ali sa ovakvom opremom je gre`ota ne uzeti neki AIO sistem (za 5600x na treba custom loop). Za ploču sam video/čitao da ume da pravi probleme (baš ta sa WiFi, ona bez toga mnogo manje) ali Tomahawk je retko pogrešan izbor.
Uglavnom, SIGURAN sam da ćeš uživati i sve najbolje sa konfiguracijom!
 
Nisam se dobro izrazio (tj bio sam nejasan) nisam iskoristio kabl, vec ulaz koji sam dobio vadjenjem jednog cpu kabla.
Pogledajte prilog 297548
Hmmm, za CPU na matičnoj ti je poreban jedan 8-pinski ulaz. Pošto PCI-e i CPU napajanja daju istu struju, na ovom napajanju imaš dovoljno kablova za grafičku sa 4 komada 8-pinskih ulaza kakva još uvek ne postoji. I ove sa tri ulaza to čine eto, da se ne bi desilo ništa loše. A o procesorima da ne govorimo. Na primer, X570 ploče imaju 8-pinski ulaz koji je previše za, na primer, 5600X jer troši maksimalno 70-80W i kad se overklokuje, ali je taman za 5950X.
Ali sa Seasonicom se nikada ne greši.
 
WOW!! Svaka čast. Da sebi uzimam i imam para uzeo bih gotovo sve isto - odličan procesor, sjajna memorija, vrh napajanje, grafiku, kućište je jedno od 5 mojih omiljenih, sistemski SSD...
Imam isti sistemski disk, ali bih umesto 2TB samsunga NVME uzeo jeftiniji (neki Kingston ili Adata) i eksterni disk za bekap važnih podataka. Ne znam kakav je Freezer kao kuler, ali sa ovakvom opremom je gre`ota ne uzeti neki AIO sistem (za 5600x na treba custom loop). Za ploču sam video/čitao da ume da pravi probleme (baš ta sa WiFi, ona bez toga mnogo manje) ali Tomahawk je retko pogrešan izbor.
Uglavnom, SIGURAN sam da ćeš uživati i sve najbolje sa konfiguracijom!
Hvala hvala :)

Sto se diskova tice imam vec eksterni od 1TB i jedan HDD od 2TB koji prebacujem iz starog kompa (jedina stara komponenta) koji ce i sluziti kao storage. Ovaj veci NVME je zapravo trebao da bude od 1TB za igre, mozda neki 4K i slican sadrzaj i sta ti ja znam, u fazonu da sve zahtevnije klizi, tj da se ne oslanjam na brzinu HDDa, ali sam u skoro poslednjem momentu promenio odluku i otisao na 2TB, pa cu mu i prosiriti namenu po potrebi. Planiram da mi traje sto duze, pa rekoh nek ide zivot. Jeste Samsung i skuplji i sve, ali sta je tu je, svakako mi sledi pasteta narednih 6 meseci do godina dana :)

Sto se hladjenja tice, jeste, AIO bi svakako lepo legao, ali mi je nekako overkill za ovaj CPU, a i solidno skuplje. Slazem se da kad se uzme cena cele konfe, da ta doplata ne bi bila toliko velika, ali nagovori me ortak na ovaj kuler i deluje mi kao dobar izbor, a prvobitno sam planirao Dark Rock Pro 4. Sad da sam ga ugradjivao, vise bi bilo "da kul izgleda", nego da zaista ima realne potrebe :) Ako budem radio upgrade CPUa, onda cenim da bih isao na neku NZXT varijantu vodenog hladnjenja.
 
Hvala hvala :)

Sto se diskova tice imam vec eksterni od 1TB i jedan HDD od 2TB koji prebacujem iz starog kompa (jedina stara komponenta) koji ce i sluziti kao storage.
E, to je već druga priča. Napisao sam to jer sam bio u sličnoj situaciji kad sam kupovao novu mašinu - 250GB 970EVO za sistem, iskašljao za Kingston 1TB A2000 NVME za igre i, takođe, dva HDD-a od 1 i 2 TB, ali i eksterni disk od 500GB za čuvanje slika, videa i drugih bitnih zezancija za koje mi je dovoljan.
Kažem ti da ne znam kakav je Arctic, ali meni CM Hyper212 Black Edition hladi 3600 tako da ne postoji funkcija posle koje HWInfo nije pokazao više od 72 stepena. Znam da 5600X zahteva za nijansu bolje hlađenje i da će ti taj Freezer3 verovatno biti dovoljan, ali kad već kupuješ sve kako treba onda si trebao i za to da se isprsiš, hebeš paštetu i Matijević Alpska može... :D:D:D
 
Unreal engine 4 je dobio DLSS plugin koji radi na principu check the box to enable , ovo bi znacilo da od sada sve igre radjene u unreal dolaze sa dlss . Stavise ljudi koji su probali kazu da nije u pitanju gimick vec da radi odlicno out of the box bez dodatnih tvikova.
Lepa vest za gejmere .
 
Nazad
Vrh Dno