Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Što se tiče cena - novi Xbox čip je ~360mm^2 sa sve procesorom (koji jeste manji deo čipa). I takva konzola, sa 16GB memorije, većom (skupljom) pločom, nvme diskom, otpičim drajvom, kućištem, napajanjem, hlađenjem za veći TDP... košta 500$. Ok, jasno je da konzole služe da navuku ljude na softver i da je tu zarada, a da je na hardveru verovatno i nema, bar ne značajno. Ali onda je jasno da je ima mesta za niže cene grafičkih od ovih koje su najavljene

Ja i dalje nisam siguran da su postojeće cene specijalno dobre. GTX 970 je bila kao GTX 780 Ti, a više nego duplo jeftinija (330$ vs 700$), tj. za 47% cene. Tako da 2080 Ti performanse za 42% cene nije neko veliko iznenađenje.

Jasno je da nove konzole nude 4K/60Hz za 500€, RT ray-tracing, nove SS i AA tehnologije... i jedini način da privučeš korisnike na PC gejming je da im ponudiš isto to za isti novac.
 
Naravno da imaju mesta da ponude jeftiniji proizvod ali im nije u interesu.
Drze monopol na trzistu GPU-a, imaju bolje drajvere i bolji proizvod u high-end segmentu i nije im u interesu da daju povoljnije jer mogu da iscede musterije.
Uvek ce biti ljudi koji su spremni da na izlasku nove serije iskesiraju novac iako price/performance i nije dobar, najblaze receno. A iste te musterije ce kasnije da istovare prodaju iste i doplate za refresh, ionako se ne vode. Bode samo oci sto su spremni da preveslaju svoje musterije na mnogo nacina a ljudi su i dalje ok sa time, jos i pozdravljaju...

Sve dok AMD (mozda i Intel) nisu u stanju da ponudi konkurentan proizvod bice tako. Mada i oni mogu (i verovatno ce) ponuditi po istim cenama kada (ako) budu imali konkurentan proizvod, odnosno da su u poziciji Nvidie.
Ja ocekujem da AMD povisi cene za novu seriju CPU-a (koja bi trebala da parira i Intelu u gamingu) i da krene kuknjava zbog toga, a realno zasto bi po nizim cenama prodavali bolji produkt?
 
@ jurodivi

Nikad ne bih uzeo 4K monitor koji nema minimum 144hz i FreeSync/Gsync. Naravno da se podrazumeva pre svega 10 Bit panel kao i da bude 32" u 16:9 odnosu.
Kad kupujem vrlo dobro znam sta zelim i sta mi odgovara, zato na kraju uzivam u punom sjaju.
Jos uvek nije 4k kako treba da bude. Inace preciznije to su UHD monitori, 4k je samo marketinski.

Sta to tacno nije 4k kod trenutnih 4k (UHD) monitora? To sto je 3840 a ne 4096?

Ah, krenule su teorije zavere...lol.
Ovaj lik je još grđi fanboy od onog Adoreda...

Pa takve stvari nisu neuobicajene, kao sto "teoreticari zavera" preteruju apsolutno (kemtrejls, 5g, trece oko etc) i u svemu vide "zaveru", ali niko ne zna bas sa kojom poentom, isto tako smo oguglali na termin "zavere" iako one itekako postoje.

https://www.truckcartellegalaction.com/

EU komisija je radila na razbijanju ove zavere valjda nekih 12 godina (na sajtu kazu odsteta od 1997., 2016. je raskrinkano, ja negde cuh da su radili aktivno 12 godina, nznm), sta je price fixing medju proizvodjacima nego zavera? Te stvari su realnost, nazalost. Dal konkretno nVIDIA radi slicno, nemam dovoljno podataka da bih tvrdio bilo sta ali sasvim je moguce.
 
Poslednja izmena:



Neki moj utisak, mnogo materijala po netu o spoljasnosti 3000 serije, i non ref modeli itd, te ovo ref hladnjenje, sve to super, ali ipak karte im srcu dosta struje, da 3080 trosi isto kao 2080 i da je brzi koliko je brzi, pucao bi njima q da izmisljaju toplu vodu oko hladjenja karte kao na ref modelima... bas da vidimo kako ce da izgledaju ti testovi posle nda...
 
Pomereno za dva dana, reviews ce biti dostupni od 16og.
 
Možda ću ih testirati kada stignu uskoro, pa ću videti kakve su. Do NDA svakako i da saznam nešto ne smem da pričam ništa. :)

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
PNY RTX 3080 XLR8 Gaming :-devil-: 798 chf
Uskoro 3 day
 
U evrima, Arki, u evrima...
 
U evrima, Arki, u evrima...
U nemackoj je oko740 eur ali jos uvek nema nijedna na stanju
Ja naleto kod istog prodavca kod njih sam tako naleteo na asus dual 2080 dobio je tri dana pre nego prodajnog datuma
Imali tu jednu ali sam morao da cekam 3/4 dana Drivere:d
Vec neki Modeli 2080 Ti ima za 800Fr nove
A na aukcijama sam video i pocetne cene od 300 Franaka
Videh Msi x trio je 460 Fr sa skoro 2 god garancije
 
Poslednja izmena:
E još samo da mi neko objasni logiku da grafička u evrima košta više nego preporučena cena a dolaru vrednost samo pada u poređenju sa evrom, još malo pa 0.8.
 
Porezi Pero, ako mislis na dolar evro razliku
 
USA cene su bez poreza jer nije isti porez u svim usa drzavama.
 
Nikad ne bih uzeo 4K monitor koji nema minimum 144hz i FreeSync/Gsync. Naravno da se podrazumeva pre svega 10 Bit panel kao i da bude 32" u 16:9 odnosu.
Kad kupujem vrlo dobro znam sta zelim i sta mi odgovara, zato na kraju uzivam u punom sjaju.
Jos uvek nije 4k kako treba da bude. Inace preciznije to su UHD monitori, 4k je samo marketinski.

Dodaj na to MicroLED i takvi monitori koštaju 3000+ $ i pri tom nisu još uvek izbačeni :)
Acer i Asus su trebali da izbace takve monitore u Q1 ali to se još uvek nije desilo. Jedan od razloga je sigurno cena i priroda microLED panela:

https://www.youtube.com/watch?v=g2eBansSScM
 
Nemoguce je da stock 2080ti u Tomb Raider 4k ima 63 fps a sa dlss 84fps (skok od 21 fps), dok 3080 u istoj situaciji ima 84/103 (skok od 19). Znaci hardverski jaca karta ima manji napredak? To bi znacilo da je amper losija arhitektura od turinga.
 
Nemoguce je da stock 2080ti u Tomb Raider 4k ima 63 fps a sa dlss 84fps (skok od 21 fps), dok 3080 u istoj situaciji ima 84/103 (skok od 19). Znaci hardverski jaca karta ima manji napredak? To bi znacilo da je amper losija arhitektura od turinga.
Zapravo je još gora situacija po ovome.
2080ti ima skok od 33,3%, dok 3080 ima skok od 19,6%.
 
To bi znacilo da je amper losija arhitektura od turinga.

Da je manje efikasna smo utvrdili pre dve nedelje, kada smo saznali broj CUDA cores (i na osnovu one informacije da ce 3080 biti 80% iznad 2080) :) Problem je sto leakovi rezultata daju jos goru sliku, ako su tacni naravno.
 
Nemoguce je da stock 2080ti u Tomb Raider 4k ima 63 fps a sa dlss 84fps (skok od 21 fps), dok 3080 u istoj situaciji ima 84/103 (skok od 19). Znaci hardverski jaca karta ima manji napredak? To bi znacilo da je amper losija arhitektura od turinga.
DLSS više pomaže slabijim kartama


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
RTX 3080 sve vise izgleda kao macka u dzaku. A vala i cela serija.
 
Ja sam od pocetka govorio da nece to biti bas tako kako su predstavili. Ali, ovako lose nisam ni ja ocekivao.
 
^
Pa dobro, sta kazu kolege sa foruma - valja li sto pre da se pojure ovi 3080 modeli, da se "siti naigramo odmah" ili pak da se saceka sta AMD ima da kaze i odgovor (16gb modeli) od Nvidije?
 
Strpljen spašen, uvek bilo i biće [emoji6]

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk
 
Ja se ozbiljno razmisljam o polovnoj 2080 TI :D
 
Ili nova 3070/6800 za ~600e pa prodaja-upgrade doplata za bolji model na ~2 godine. I onako je 3070 memorijski gimpovana 2080ti za 50% manje para...

Ne vredi uzimati 3080 u razmatranje ako su performanse svega ~30-35% bolje od 2080ti, ma koliko god da cena od 800e deluje povoljnije od 2080ti. 3090 deluje jos apsurdnije za 1500+ evra...
Sto bi znacilo da NV tek sa ti/super verzijama planira ~50% povecanje performansi uz dodatno zavlacenje ruke u dzep kupcima...


Strpljen spašen, uvek bilo i biće [emoji6]

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk

Ja sam to pricao par stranica unazad, sacekati za procenu celokupne ponude/performansi i cena, ali neki clanovi rekose da ce uzimati odmah u startu.
Da se naigraju dok mi drugi cekamo...
 
Poslednja izmena:
Nikako po toj racunici 3070 nije isplativija od 3080.

Mora se sacekati da izadju bolji driveri i da se ozbiljnije testira, ne bi li smo imali realniju sliku.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Treba sacekati da zvanicno izadju testovi 16-og, ne verujem da bi nvidia sama sebe potopila da ne misle da ce performanse biti toliko manje od prikazanog. Sigurno nece biti 80% vece ali mislim da ce biti do 50% izmedju 2080 i 3080. Ako budu male razlike uvek se moze kupiti kartica iz 2000 serije.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno