Posle određene pauze i raznih drugih obaveza, Microjack i ja smo krenuli da razmatramo mogućnost da nakon fpga Galaksije, napravimo jednu mini hardversku varijantu, zasnovanu na popularnom mikrokontroleru Raspberry Pi Pico, sa akcentom na jednostavnosti i minimalnim troškovima.
Za razliku od ZX-Uno fpga ueđaja, koji postoji u relativno maloj seriji od nekoliko hiljada primeraka, Pico je dostupan svima, što bi omogućilo mnogo veću korisničku bazu.
Ideja je da se Pico iskoristi za softverski deo implementacije Galaksijinog hardvera, koji bi se povezao sa malim hardverskim sklopom, kako bi se omogućilo povezivanje standardne usb tastature i in/out konektora za učitavanje i snimanje programa sa bilo kog spoljnog audio izvora, sve kao i na originalnoj mašini, kako bi se zadržao izvorni retro filing.
Zbog jednostavnosti izrade, plan je da se sav Galaksijin softver u formatu za emulatore, nađe u fleš memoriji samog Pica uz brzo učitavanje/snimanje, slično kao i sa sd kartice, a odatle bi se kasnije lako prebacivao na PC za dalju obradu, (prebacivanje u wav format) itd.
Za napajanje bi poslužio bilo kakav micro usb punjač recimo od mobilnog telefona, tako da bi celokupni troškovi, bez punjača i usb tastature (koju valjda svi imamo), bi bili jako skromni, reda veličine 20-tak eura ili manje.
Sam hardverski sklop se trenutno nalazi na parčetu protoboard pločice manje od kutije šibica, sa desetak pasivnih komponenti i dva konektora, za povezivanje sa Picom i izlazima za kompozitni video i kasetne audio džekove.

U praksi je sve ovo moguće izvesti čak i bez lemljenja u kombinaciji sa nekom razvojnom pločicom, tako da bi i početnici mogli da sastave sve ovo, ubace u neko odgovarajuće kućište i dobiju jednu lepu Galaksiju po zaista simboličnoj ceni.
Projekat je naravno u ranoj fazi, bez zadatih rokova, a u prilogu možete videti kako to izgleda na nivou prototipa.
Softver za Pico je još daleko od savršenog, ali to je tek prva verzija firmware-a i kao što vidite, Galaksija je oživela, a dalji koraci su optimizacija, podrška za kasetofon uz neizbežno detaljno testiranje i dibagovanje.
Još samo da kažem, da ovo naravno nije, niti može biti potpuna zamena za full sklopljenu hardversku Galaksiju, ali je cilj da u realnom radu pruži sve ili skoro sve ono što je donoslila originalna Vojina Galaksija uz punu kompatibilnost sa njenim softverom.
Da li ćemo u svemu tome uspeti ostaje da se vidi, ali mi je drago da nas Galaksija i dalje motiviše da uradimo nešto novo i da eto i na ovaj način doprinesemo jubileju 40 godina od premijere.