Šta je novo?

Fotografije - 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Snesko
Ne vezano za problem sa exif, to sto si poceo samo tako nastavi, na dobrom si putu. Gledaj samo da ne upadnes u sablon, jer ne moze svaka fotka da se sredjuje po istom sablonu. Ovde su ti lepe boje, svetlo dinamicno a ovo sunce ako je prirodno onda ok a ako si ga dodao da znas da je visak, sto inace mnogi cesto rade, pre ili kasnije shvatices da je bezveze i da mu najcesce nije mesto u kadru :p
 
@Liverpoll
Ma kakvi, u suštini prvo iz Lightrooma exportujem kao tiff i onda ubacim u PS, odatle kada završim exportujem kao jpeg i to je to. A interesantna stvar mi se isto dešava, npr. kada kliknem iz LR edit in PS nakon exportovanja (u jpeg) izađe mnogo tamniji fajl nego što sam ga ja obradio. Ali dobro, time ću da se pozabavim još, da vas sad ne gnjavim. :)

@Zajebani,
No, no, no. :D Nisam ja fan dodavanja veštačkog sunca (tamo gde ga nema)... Ovde je već postojalo, samo sam mu rekao par lepih reči i ono je krenulo da sija jače. :D
Evo i originala. Capture.JPG
U suštini, trudim se da što pre naučim PS, ali (za sada) uvek nekako preteram i napravim porcelanske devojke. :D Kažem sebi, ok, hajde sad sve to isto, samo smanji doživljaj...Onda mi se nekako oku učini da ništa ne menjam. :d Nažalost, posao stisao i ne mogu da se posvetim tome koliko bih želeo. Još mi zjape neke fotke neobrađene od letos, duša me boli. :) Što se tiče istog šablona obrade, da, moram da smanjim taj "hipsterski" način obrade. Shvatio sam i ja da sam upao u njegov zagrljaj. :d
 
Poslednja izmena:
Pa ti reče Photo Shop a sada ispade LR. :)

Zar nije Ctrl+Swift+E pa gde hoćeš, kako hoćeš itd...

A valjda je LR dovoljan za dobru fotografiju. PS je za foto montažu, efekte i zezanje, ako nisam preterao. Normalno da ćeš u tim konverzijama da pogubiš EXIF. A ako hoćeš da se zezaš u PS sa RAW, idi direktno u njega...

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa u LR odradim korekciju boja i raw fajl izvezem u tiff. To posle ubacim u PS i tu nastavim obradu. :) E tu nastaje problem, jer kada izvezem iz PS, obrise mi exif.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Pa to odradi u Camera RAW a i dopisao sam gore...

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
@ Snesko
Odlicno...
Moj ti je savet da ne razmisljas previse o fazonima i tipovima obrade, cak sta vise mislim da na to trebas potpuno da zaboravis. Malo provedes vremena posmatrajuci fotku koju zelis da sredis pa ako ima inspiracije pusti neka te vodi, to ti je najbolji moguci nacin da nesto dobro i autenticno uradis. Njena ekspresija, poza, okruzenje, detalji u kadru, a po najvise svetlo bitni su elementi koji odredjuju u kom pravcu ide obrada, malo ih izanaliziras i eto dobre fotke ;)
Gledaj sto vise da izvuces iz LR po pitanju obrade jer nije isto kada nesto radis kroz LR i PS, za PS ostavi sve sto ne mozes u LR. Korekcija boja kroz selective color i color balance daleko bolje se odradi u PS, u LR kroz CA sve sto ide preko +/-20 dovodi do nekih nezeljenih pojava u finim prelazima.
Ono najvaznije, nauci da koristis alate u PS i ne destruktivne tehnike FS i D&B (FS samo kad mora i umereno, sem ako ne zelis da ti ljudi na fotkama lice na porcelanske lutke :p), ali izbegni da kopiras neciji autorski rad, nacin na koji to neko drugi radi, sem ako nemas neke poslovne ambicije pa zelis sto pre da postignes vizuelno i produkciski kavalitentu fotografiju, i tada ces se stopiti sa masom nijh koji lice jedni na druge ma koliko to bilo kvalitetno, ali ako donosi lovu to je manje bitna. Ako fotkas i radis za svoju dus moj ti je savet da zaobidjes to takvo kopiranje, i pravis nesto sto je deo tvoje inspiracije i samo tvog kreativnog bica, sto znaci autetntican autorski rad koji i ako mozda lici na nesto vec vidjeno ipak je samo tvoj ;)
Nemoj da te zbunjuje momenat u kome ti se cini da nista nisu uradio u obradi pa hoces jos nesto, daleko je vaznije da ti se dopadne to sto si uradio a ako imas neke nedoumice ostavi fotku neka prespava, pa je sutra ponov pogledaj, pa ako i dalje ne vidis sta bi jost moglo da se uradi a dopada ti se to sto vidis, znaci da si napravio dobar posao koji je u skladu sa tvojim trenutnim mogucnostima :)
Na kraju krajeve obrada treba da bude krajnje diskretna, znaci da se ne primecuje, a kada je nesto u osnovi dobro ne treba ga menjati po svaku cenu. Recimo ova poslednja fotka sto si je postavio pretrpela je promene u odnosu na raw fajl bas kako treba i sa pravom merom ;)
Samo napred kolega, pametno radis i trudis se kadrovima i obradom da pomeras granicu toga sto radis, a ja to mogu samo da podrzim pa cak i ako negde gresis, jer covek se i na greskama uci :)
 
Poslednja izmena:
dcanw0.jpg
 
Muchena Milica Dabovic, da zenu nisam uzivo video ali ovako...
prva fotka - boja koze i tekstura lose skroz, cokoladna je bila in u 90tim, od tada se mnogo toga promenilo, tekstura plastika, total passe; polozaj tela izabran najgori moguci za fotografiju, rukice joj dosle kao u T-Rex-a, odnosno izrazito neproporcionalne zbog loseg izbora polozaja, a noge isto skracene, highlights i refleksije na licu, no go, preostre senke na licu.
druga fotka - druga fotka, manje vise sve sto i prva, osim sto vire tamo neki patrljci od prstiju, koji bi trebali da imaju neki fizicki kontinuitet za njenom levom rukom. Lopta na drugoj totalni visak.
Naravno upotreba tekstura u pp za pozadine i dalje hronican problem...
 
@Liverpoll
Ma kakvi, u suštini prvo iz Lightrooma exportujem kao tiff i onda ubacim u PS, odatle kada završim exportujem kao jpeg i to je to. A interesantna stvar mi se isto dešava, npr. kada kliknem iz LR edit in PS nakon exportovanja (u jpeg) izađe mnogo tamniji fajl nego što sam ga ja obradio. Ali dobro, time ću da se pozabavim još, da vas sad ne gnjavim. :)

@Zajebani,
No, no, no. :D Nisam ja fan dodavanja veštačkog sunca (tamo gde ga nema)... Ovde je već postojalo, samo sam mu rekao par lepih reči i ono je krenulo da sija jače. :D
Evo i originala. Pogledajte prilog 215708
U suštini, trudim se da što pre naučim PS, ali (za sada) uvek nekako preteram i napravim porcelanske devojke. :D Kažem sebi, ok, hajde sad sve to isto, samo smanji doživljaj...Onda mi se nekako oku učini da ništa ne menjam. :d Nažalost, posao stisao i ne mogu da se posvetim tome koliko bih želeo. Još mi zjape neke fotke neobrađene od letos, duša me boli. :) Što se tiče istog šablona obrade, da, moram da smanjim taj "hipsterski" način obrade. Shvatio sam i ja da sam upao u njegov zagrljaj. :d

Kada iz LR radis edit in PS obavezno snimis kada zavrsis (onda ti se fotka pojavi kao nova u LR katalogu pored te) i onda je iz LR export inace sj color profile i onda ti se sj boje totalno (pogotovo sto na dosta uredjaja onda drugacije izgleda jer ne bude sRGB).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Liverpoll
Važi, primljeno k' znanju. :)

@Zajebani (sve ga ti, jel mogu da te oslovljavam po imenu? Ovako mi neprijatno xD),
Svaki put kada pročitam neki tvoj savet, prosto procvetam i dobijem još više inspiracije. :) Jesi razmišljao da držiš neke časove nama dečurliji u svetu fotografije. :D
Nisam znao da korekciju boja PS bolje odradi, ništa, gledam ondak tutorijale i za to. Glede kopiranja tuđeg rada...Pa, dosta gledam druge radove na Flickru i 500px-u i kupim ideje, pa i ovde na Benchu zaista ima dobrih fotki...Sad, koliko je moguće biti jedinstven ne znam, ne mogu reći ali se trudim da ostavim nešto svoje. Fotkam u suštini za svoju dušu i tako će za sada ostati, mada nikad se ne zna gde može put da me odvede. :)
Da, moram sebi da utuvim u glavu: manje je više. :) Zato i preteram nekad u obradi, obično uveče posle posla se latim obrade i nekad me umor sustigne da ne vidim neke greške koje pravim. Sve u svemu, upijam tvoje savete i savete drugih članova kao sunđer. :)

@N1tro,
Hvala na savetu, već sam pomislio da sam ja poludeo. :D I učinilo mi se par puta, kako to da mi jednom bude fotka ok, a drugi put pretamna...samo nisam izvalio kada sam šta radio.


@Aleksandar82,
Mala je preslatka. :) Verujem da je i druga ćerkica isto tako slatka. :p

@Mr.Big,
Druga fotka mi je favorit. Baš lepo pozira cica maca. :D
 
^
Sve sto napisem to je iz prakse i iskustva u ovih skoro 2god, pa ako pomaze onda super :)
Korekcija boja u camra calibration kada izaberes camera profil dobro radi i nema uticaja na fine prelaze u smislu da ih degradira kao sto se to desava kada se koristi HSL meni sa bojama, tu ako se pomera preko 20 -/+ zumiraj pa ces videti da dolazi do promena koje degradiraju fotku.
 
Poslednja izmena:
Bas mi je drago. [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@zajeban super fotka ali mislim da bi bolje legao wide format. .. :)
 
Da je isao wide, onda ne bi uhvatio uvodne linije koje ti pogled usmeravaju na subjekat...

@ence jako zanimljiva fotka [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
^
A uhvatio bi lom sa leve i desne strane, ovako lom pocijne po sredini kadra a tu je glavni motiv koji dominira, tako da lom ne semeta a ipak uz ostale objekte oslikava u dovoljnoj meri i lokaciju na kojoj se nalazi objekat... Sve u svemu kompozicija za 10+ :d
 
Mnogo ti se nakrivio Stari dvor, mora malo korekcija da se uradi, bas suvise, suvise pada unazad...
 
Ni slucajno, fotka je kadrirana bas onako kako sam zeleo da bude u odnosu na perspektivu, to je bas ono sto sam zeleo da postigenem sa 16mm iz zablje perspektive, zadovoljan krajnjim rezultatom 100% :) Mnogo je dosadana i bezveze sa pravilnom ili pravilnijom geometrijom, ovako ima neki svoj fazon. Kapiram sta hoces da kazes ali mi se nista sem ovako nije dopalo, a naravno da sam probao...
 
Pa kad se ispeglaju vertikale i kad stavis kameru u pravilan polozaj onda nije dosadna i bezveze, vec je tehnicki ispravna, za pocetak. Fazon da, za to sam uvek, ali arhitektura ima svoja pravila, nisu bas sva pravila za krshenje, postoji razlog njihovog postojanja... ;)
 
Rekoh ti ja da te razumem. Al kao sto sam naveo, probao sam ovaj kadar iz svih meni dostupnih perspektiva, i sve moguce korekcije u obradi, pa je tek nakon nedelju dana nastala ova fotografija na terenu i u obradi, na terenu jer sam zeleo ovakvo oblacno vreme i ovo grane bez lisca. Nema ovo vez sa pravilima, vec sa autorskom slobodom, ja sam je ovako kreirao ne zato sto nisam umeo drugacije, vec zato sto sam bas ovako hteo :)
 
Hvala @n1tr0! [emoji4]
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno