Šta je novo?

Elektronske licne karte

Moguce da kod vas imaju masinu da izrade slike, kod nas najverovatnije nemaju to pa zato traze sliku da imaju sta da stave na taj karton.
 
Poslednja izmena:
Ja sam dao fasciklu sa dokumentima, ona devojka nije ni izvadila mini folder sa fotografijama. Mogao sam da predam praznu.

Moju devojku u Sremskoj Mitrovici su hteli da vrate, jer nema fotografiju i ona izvadi iz sestrinog novčanika fotku 4x3 cm, staru nekoliko godina, sa drugom bojom kose, da službenici, ova pogleda i kaže "pa druga je boja kosa"...jeste...."dobro, upotrebićemo ovu našu" :d

Sve zavisi od službenika...
 
Čemu služe username i password koji se dobiju kad podigneš chipovanu LK?
 
^Da se loguješ na Bench ;)
 
I ja sam tako nesto citao, i ne znam da li ce to isto biti potrebno kada ce se koristiti elektronski potpis.
 
Poslednja izmena:
Šta čitam danas krenuli da izdaju pasoše sa otiskom prsta. Ja izvadio pasoš pre par nedelja i nije bilo otiska u samom pasošu. Zna li neko kolko ce da važi pasoš bez otiska?
 
Rekli su da će važiti isto kao i ovaj sa otiskom prsta.Znači,koliko ti piše u pasošu da ti važi pasoš,toliko će i da važi.
 
Poslednja izmena:
Ali neces moci da koristis neke beneficije pri ulasku u neku stranu zemlju. Valjda ce moci samo na nekom automatu da se stavi prst i udje bez dodatne provere... Nemam pojma kako to funkcionise...
 
Pisao sam i u jednom drugom threadu oo ovom problemu, a msilim da je uputno da to iznesem i ovde. Dakle, tice se vrlo velikog potencijalnog problema koji ce imati ljudi koji poseduju lk sa cipom (dakle bez odstampane adrese na samoj lk).

TRebala mi je fotokopija licne karte i to overena. Dakle fotokopija licne karte mi nije dovoljna jer se ne vidi adresa. Posto doticna sluzba nije htela da se cima ocitavanjem lk i ostalim, vec je to trazila od mene, otisao sam u opstinu Zvezdara da mi oni iscitaju lk i da mi isti papir overe.

Naime, nakon konsultacija sa sefom pa sa njegovim sefom, zakljuceno je da je papir koji se odstampa na osnovu podataka iz cipa NIJE :wall: zvanicna informacija i se NE MOZE overiti. resenje je bilo fotokopija lk i zaheftana ocitana stranica, a pecat stoji samo na fotokopiji lk koja zapravo to nije.

Opasno se razmilsljam da uzmem lk bez cipa jer ovo je izgleda situacija o kojoj niko nije hteo da razmislja, a desavace se sve dok svaak sluzba ne nabavi citac lk, a to ce izgleda biti jako daleko buduce vreme...
 
ne mogu da verujem da nemaju citac koji ne kosta ni 1000din...tuga.
 
ja sam skoro petljao sa administracijama, i par puta je ovo isto video sam moglo da me zakolje .. overavanje raznih kopija je tako lep nacin da se uzmu pare za nista . . tako da im se i 'ne isplati' da kupuju citace ..

a sto se tice lk sa cipom, a bez adrese, ko zeli da menja prebivaliste, zakucava na onaj isti sistem koji pravi nove licne karte (znaci uzimanje broja itd itd), a koliko sam shvatio daje svoju postojecu lk da mu se u chip upise nova adresa . .
 
Nije problem u čitaču verovatno ga imaju, već standardna šalterska procedura FTJP.
 
Ode devojka da mi zakaze-uzme broj u SUP (ona ustaje ranije ,da nemislite da sam neki tiranin :d ) i oko pola 8 ujutru nema vise brojeva ,lol znaci ode 70 brojeva . Pise nemojte dolaziti pre pola 8 nema nikog tada... ok . Zaglavim ja jednom u gradu i reko necu ni da spavam, odem u 6 ujutru ispred panduracije kad ono vec 23. upisanih i par jadnika ukljucujuci i mene vec cekaju :D ...posle sat cekanja uspem nekako da zakazem za 8:20 i trk kuci po papire . Kad stigoh na red kaze neradi vise aparat za slikanje lol. ok ,naravno da ce da crkne nesto kad ja dodjem, nista vec kad smo poceli da se razilazimo aj kao radi sad jedan. Krene nadrndana sluzbenica da me registruje tamo i zavodi :) (vadio sam LK i pasos) i ja kazem hocu da mi u licnoj karti bude latinicom napisano ime i prezime ,ona kao u fazonu STO? Pa zato, reko jel ima neki zakonski akt koji kaze da nemoze tako, ona kaze nema .E pa pisi onda latinicom. Utrca neka druga sa strane i kao ,takva licna karta izgleda kao da je sa greskom (pola latinica pola cirilica) Dobro, zasto onda nije sve na latinici i zasto je onda u pasosu pola lat. pola cir. :mad: I nista na kraju upisace mi latinicom (da zna neko ako hoce moze da trazi) i slike mi nisu trebale ( a imao sam neke bezveze) . Sve u svemu i dalje smesna drzava :D
 
ja kazem hocu da mi u licnoj karti bude latinicom napisano ime i prezime

stvarno: što? :) mislim, apsolutno nema ništa protiv latinice, samo mi nije jasna želja da samo ime i prezime budu latinicom (za pasoš i da razumem, za LK ne razumem).

evo sad pogledah svoju LK, da vidim kojim je pismom pisano...
 
pa posto mi je jednom trebalo da dokazem identitet u inostranstvu, a pasos nisam imao kod sebe, izvadim lk i riba se najezi na pismo koje se koristi (s obzirom da su rubrike napisane i na engleskom jeziku logicno je za predspostaviti da cemo movi i u inostranstvo sa lk, ali to naravno nece biti moguce ako carinik - organ ne bude mogao da procita/prepise info sa lk) u mojoj zemlji i zamoli me da rucno napisem ime i prezime...

Zato bi trebalo da lk bude napisana latinicom...
 
I ja sam svoju napravio na latinicu, jer ne znam kada ce mi zatrebati van zemlje, ili kada kupujes visa karticom ili preko interneta ponekad traze licnu kartu ili fotokopiju iste... a kod rusa ne planiram da idem. :)
Ako su vec u licnu kartu ubacili na engleskom, name/surname... ne vidim od kakve je to koristi kada van zemlje niko nece moci to da ti procita ime ako nije latinicom ispisano.
A kada nas prime u EU (nadam se uskoro), mocicemo da putujemo van zemlje samo sa licnom kartom, pasos nece biti potreban, zato je normalno koristiti pismo koje je kompatibilno sa celim svetom i sa kojim ces moci da se legitimises.
Ja se plasim samo da nas ne zeznu sa novim vozackim dozvolama jer ako ih naprave na cirilicu onda je jasno da si obavezan da izvadis medjunarodnu dozvolu (i da "posteno" platis sve potrebne takse) da bi putovao van zemlje sa tom dozvolom koja traje par meseci, a trenutno tu medjunarodnu dozvolu ti niko nece traziti jer niko ni ne zna da u Srbiji postoje dve dozvole, jedna za domacu upotrebu a druga ako ides vani.
 
Poslednja izmena:
nek nauce da citaju cirilicu, ko ih sisa
 
Bas me zanima sta skandinavcima pise u licnim dokumentima, i da li njima prave problem sa nerazumljivim pismom?
 
Ja se plasim samo da nas ne zeznu sa novim vozackim dozvolama jer ako ih naprave na cirilicu onda je jasno da si obavezan da izvadis medjunarodnu dozvolu (i da "posteno" platis sve potrebne takse) da bi putovao van zemlje sa tom dozvolom koja traje par meseci, a trenutno tu medjunarodnu dozvolu ti niko nece traziti jer niko ni ne zna da u Srbiji postoje dve dozvole, jedna za domacu upotrebu a druga ako ides vani.

Medjunarodna vozachka vazi 3 godine. Ne znam odakle ti to da vazi nekoliko meseci...
 
Medjunarodna vozachka vazi 3 godine. Ne znam odakle ti to da vazi nekoliko meseci...
Ma i da vazi 100 godina, zasto da placam ponovo za jedno te istu stvar?

nek nauce da citaju cirilicu, ko ih sisa
Koliko ja znam nismo u polozaju da diktiramo celom svetu sta da koristi i da ga preokrenemo kako mi hocemo.

Bas me zanima sta skandinavcima pise u licnim dokumentima, i da li njima prave problem sa nerazumljivim pismom?
koje pismo oni koriste?
 
Poslednja izmena:
Bas me zanima sta skandinavcima pise u licnim dokumentima, i da li njima prave problem sa nerazumljivim pismom?
Što? ti misliš da oni pišu runama i dalje? :-devil-:

@ priest77: međunarodna dozvola je i sada zvanično potrebna svuda...
 
Pitaj bilo koga ko je bio na zapadu da li im neko trazio medjunarodnu dozvolu, jedino ako hoces da uzmes njihovo drzavljanstvo onda ce ti traziti i njihovu dozvolu.

P.S. Sada sam video da i grci u njihovim LK, sve podatke upisuju i sa latinicom.
 
Poslednja izmena:
Zato bi trebalo da lk bude napisana latinicom

Zato bi trebalo da ti pasos bude uvek pri ruci kada si u inostranstvu. Mislim da LK nije vazeci identifikacioni dokument bilo gde u inostranstvu nego samo u maticnoj drzavi.

Što? ti misliš da oni pišu runama i dalje?

Heh, nazalost, ne.

Inace skoro sam se vratio iz "skandinavije" gde su mi ukrali novcanik sa dokumentima (svim osim, hvala bogovima, pasosa) u nekoj guzvi, kad je bio docek obame povodom primanja nobelove nagrade za mir. Ne znam sto sam uopste nosio LK i kud me naterase na taj glupi docek, tek ostadoh bez dokumenata i povratkom u srbiju je pocela agonija. Posto sam zvao banku da mi blokiraju za svaki slucaj kartice i naprave nove, u pokusaju da ih povratim rekli su da nista ne mogu da urade bez licne karte ili makar potvrde o predaji dokumenata za licnu kartu. Pare zarobljene u banci, nema kartica, elektronska placanja i prebacivanja ne mogu da vrsim jer sam zagubio cd... A uz sve to bio na bolovanju i cimanje za dokumenta mi je poslednje trebalo. Ali trebaju pare za racune, skupe vitamine i lekove... U pokusaju da dobijem informacije o dokumentaciji za novu LK, uputise me na opstinu gde mi je prijavljeno boraviste, a to je borca. Zakazivanje za predaju dokumenata samo petkom, posle 8 sati. Dobro, bar mi je blizu... (da, znam da se moze izvaditi u bilo kojoj opstini, ali otkud znam gde je najmanja guzva?). Prvi put sam otisao oko pola 8 i naravno nije bilo brojeva, drugi put sam otisao oko 6 i opet nije bilo brojeva (iza mene je bilo jos, otprilike, stotinak ljudi). Sve vreme dok sam cekao seljaci iz okolnih sela pokusavali su na sve nacine da se ubace ispred mene u red, gurkali me i kasljali u vrat. Dele navodno 50 brojeva, a uvek ih dobije oko 20 dusa koje su bile prve u redu i cekale verovatno od 3, 4 ujutru. Ja sam vec posle dva sata cekanja toliko bio ukocen da sam se jedva odvukao do kuce, drhteci zbog hipotermije. Odlucio sam da ne zelim da dovodim zivot u opasnost cekajuci na -5 nekoliko sati zbog licne karte i da probam nesto preko veze. Do tog trenutka, izbegavao sam da idem preko veze jer sam je koristio vec cetiri puta za licnu kartu i stvarno me je vise sramota, poslednji put pobesnela rulja je htela da me lincuje kada sam usao preko reda "samo da nesto pitam". Ali, i to se nekako zavrsilo, opet uz neprijatnosti... Tako da cu za 20-tak dana postati ponosni vlasnik nove usrane elektronske licne karte.

Da li je neko mozda cuo da se sada placa ne bas tako mala kazna za gubljenje nove licne karte, uz dodatno placanje troskova i takse za izradu nove?
 
Poslednja izmena:
Nesto oko 2000 dinara, koliko sam ja cuo, ali treba proveriti.
 
Nazad
Vrh Dno