Šta je novo?

Dodaci ishrani: vitamini, suplementi, sportski preparati (iHerb, Myprotein..)

Sa Vitacost-a je trebalo jedno dve-tri nedelje da stigne. Prvi put platio 20% PDV na vrednost artikala, drugi put prošao bez dadžbina.

Nemam iskustva sa magnezijumom osim ovoga. Pre nekoliko meseci sam istraživao zbog problema koji imam već dugo, naišao na subreddit posvećen istom, čitao iskustva, dvoumio se između bisglicinata i taurata pa na kraju odlučio da probam taurat. Tablete jesu ogromne, a pijem 3 dnevno pa na taj način unesem oko 300mg magnezijuma.

Moram da napomenem, ako neko oseća ili misli da oseća aritmije treba obavezno da se javi kardiologu i odradi i ultrazvuk, holter, test opterećenja. Suplementi eventualno mogu da eliminišu ili smanje učestalost bezazlenijih aritmija, a bez odlaska kod kardiologa ne možete da znate koliko su iste ozbiljne. Posle toga može čovek ako želi i sam da koliko-toliko prati stanje, npr. korišćenjem Polar H10 i android aplikacije koja snima sirove ECG podatke.
 
Koliko je sigurno da bele tackice po noktima oznacavaju nedostatak cinka?
 
Pozdrav svima. Pitanjce oko koriscenja suplemenata. Koristim Magnezijum, Omega-3 kapsule, Asvagandu... unazad nekoliko meseci... da li je preporucljivo praviti neku pauzu u koriscenju ili nije problem da se koriste konstantno?
Za magnezijum i omega 3 nije problem, ali ašvaganda zahteva pauzu. Na primer 3 nedelje piješ, pa toliko još pauziraš... Da ti ne bi poremetila lučenje hormona kortizola. On se naziva i "hormonom stresa", ali takođe je bitan u organizmu...
 
Citrate je dobar ako ti treba kao laksativ (u oravoj dozi). Nepravedno je zapostavljen magnesium orotate i više će se pričati u njemu u budućnosti. On ti nije skup i nemoj da upoređuješ njegove doze sa drugim mag., zato što ima dobru apsorpciju. Svakako je "najbolje" kombinacija. Recimo orotate+taurate ili bisglycinate. Dodao bih i Taurine i Boron ako finansije dozvoljavaju (sinergisti sa mag. i ne trebaju ti velike doze mag.)
Provukao sam kroz dosadašnje iskustvo sve savete, video šta koliko košta i uzeo citrat za ujutru, taurat za uveče. Pijem citrat i nemam problem sa laksacijom, tj. ne primećujem ga naročito da ga pijem uopšte. Kažu da zadržava vodu u crevima, ali moguće da je i spržim kada satima trčim pa se to tu i potre. Bilo je dosta jeftino za oba, manje nego jedan malat pa ću da probam sa tim.

Ispitaću i ove ostale predloge kada završim sa maratonom.
 
Za magnezijum i omega 3 nije problem, ali ašvaganda zahteva pauzu. Na primer 3 nedelje piješ, pa toliko još pauziraš... Da ti ne bi poremetila lučenje hormona kortizola. On se naziva i "hormonom stresa", ali takođe je bitan u organizmu...
Није баш логично да адаптогени,биљке, имају тако јако и брзо дејство,без обзира на квалитет екстракта,у тако кратком периоду.За мене то не важи,мислим на ашваганду.Ипак није то мари....
 
Asvaganda je gubljenje vremena, kao i svi biljni ekstrati. To nema nikakvu naucnu zaledjinu. Adaptogenost biljke kao termin, je jedna od vecih placebo gluposti koje se prodaju lakovernima. Kada kupujete nesto u tom kontekstu uvek proucavajte "aktivne sastojke", a ne pokradene termine u marketinske svrhe.
 
Zašto toliko? Ja pijem 1 tabletu citrata kad imam intezivne treninge, tj. kad pomeram granice, zatim kad ih dostignem imam utisak da mi to više ne treba, možda grešim?
Ja kažem zašto da ne, ako unesemo 3-4-5g natrijuma dnevno, može i 1g magnezijuma. Ja treniram 1-2 puta dnevno, dosta sam aktivan, dosta se znojim, magnezijum ima dosta funkcija u telu od regulacije krvnog pritiska do gustine kostiju. Nije da preporučujem svakome, ali čak je RDA 400mg. A pogledajte RDA za neke druge minerale i vitamine i videćete da je RDA uvek na nižoj strani.
Asvaganda je gubljenje vremena, kao i svi biljni ekstrati. To nema nikakvu naucnu zaledjinu. Adaptogenost biljke kao termin, je jedna od vecih placebo gluposti koje se prodaju lakovernima. Kada kupujete nesto u tom kontekstu uvek proucavajte "aktivne sastojke", a ne pokradene termine u marketinske svrhe.
Ja mislim da je ovo glupost. To što ne znamo mehanizam delovanja nečega uopšte ne znači da nešto ne radi. Iza ašvagande imaš i pregršt studija i gomilu anekdotalnih dokaza.
Pa čitav tvoj argument je smešan kada znamo da mi recimo ne znamo tačne mehanizme delovanja lekova kao npr metformin, koji ima ne znam koliko stotina miliona recepata godišnje. Mnogi aktivni sastojci u lekovima su postojali u biljnim formama, ili kao prekusori ili kao baš te supstance. Aspirin je prvi put ekstraktovan iz kore vrbe. Ništa lično, samo argument ti je na nivou "sve prirodno je dobro" pa je sad je tvoj "sve prirodno je loše".
 
Asvaganda je gubljenje vremena, kao i svi biljni ekstrati. To nema nikakvu naucnu zaledjinu. Adaptogenost biljke kao termin, je jedna od vecih placebo gluposti koje se prodaju lakovernima. Kada kupujete nesto u tom kontekstu uvek proucavajte "aktivne sastojke", a ne pokradene termine u marketinske svrhe.
Ne znam za Ašvagandu ali ne mogu da se složim sa tim da biljni ekstrakti nemaju nikakav efekat.
Primera radi Iberogast kapi, koje su na bazi biljnih ekstrakta, sam koristio i meni su pomogle u smanjenju nadutosti i smirivanju creva.

Poznata je svima pohlepa industrije i nije teško poverovati da se dosta toga prodaje čisto radi profita uz jak marketing.

Napominjem da je svako mišljenje dobrodošlo dokle god je izneto kulturno i argumentovano pa makar bilo potpuno drugačije od ostalih. Lične prozivke i sl. se ne toleriše.
 
Није баш логично да адаптогени,биљке, имају тако јако и брзо дејство,без обзира на квалитет екстракта,у тако кратком периоду.За мене то не важи,мислим на ашваганду.Ипак није то мари....
Nema brzo dejstvo, ali ako se mesecima ili čak godinama koristi bez pauze, može da poremeti lučenje hormona kortizola (nije svaki organizam isti, nekome se to desi ranije, nekome kasnije, a nekome možda nikad). Gde god sam čitao o tome, uglavnom niko ne preporučuje konzumiranje duže od 8 nedelja bez pauze.
A kad smo kod biljaka, ima ljudi koji par meseci redovno piju "smutije" od običnog zelenog povrća pa zapate nenormalno visok nivo gvožđa, što je takođe opasno, nije to vitamin C pa da se za par sati izbaci kroz mokraću... Tako da i sa biljkama treba biti oprezan i umeren.🙂
 
Krenuo sam malo da eksperimentisem sa suplementima pre treninga, pa ako moze pomoc. Kreatin uz citrulin pre treninga je odlican, ali posto cu da krenem da uzimam 5g kreatina samo posle treninga gledam sta bi mogao da kombinujem pre treninga.
Jel ima svrhe da uzmem arginin ili beta alanin uz citrulin pre treninga ili nema potrebe?
 
Krenuo sam malo da eksperimentisem sa suplementima pre treninga, pa ako moze pomoc. Kreatin uz citrulin pre treninga je odlican, ali posto cu da krenem da uzimam 5g kreatina samo posle treninga gledam sta bi mogao da kombinujem pre treninga.
Jel ima svrhe da uzmem arginin ili beta alanin uz citrulin pre treninga ili nema potrebe?
Možda ti pomogne. Meni se čini da čovek zna šta priča.
 
Arginin nema potrebe jer se citrulin u telu pretvara u arginin a beta alanin znam da koriste mnogi i da kazu da i te kako ima efekta. Ne mogu licno da ti potvrdim jer uzimam kregatin i citrulin kao i ti.
Dodao bih da je efikasniji citrulin od arginina, pretvori se u arginin u telu, dok ovaj sam arginin dok stigne u krvotok izgubi dosta svojstva (laički i jednostavno rečeno)..
 
Pogledacu po netu i forumima sta kazu o beta alaninu, pa cu da odlucim da li vredi ili ne.
@Zarkusi Pogledao sam sinoc. Ovo sto on koristi je mnogo i preterano.
Ovo za himalajsku so je tacno sto je rekao.
Edit: da nije neko probao l karnitin i citrulin za pre treninga, kazu da odlicno deluje na organizam i da je dobro?
 
Još nešto o citrulinu: njega sam jedino koristio kao preworkout neko vreme (trenutno ništa od suplemenata osim ribljeg ulja - omega 3)... Citrulin mi je definitivno pojačao broj ponavljanja u kasnijim serijama. U prvoj seriji nema razlike, ali u četvrtoj-petoj razlika je primetna kad se koristi citrulin (naspram ničega).
Citrulin takođe malo smanji krvni pritisak, pa nije dobar samo za nekog ko prirodno ima nizak pritisak. Ostalih nuspojava mislim da nema.
 
Pozdrav ...
Poznato je da su cene proteina otisle u nebo ... Dati 7000+ din. za 2 kg je suludo po mom misljenju.
Na nasem trzistu sam uspeo da nadjem 2 proteina po jako povoljnoj ceni ... 5 kg za 8000-9000 din. Oba proizvodjaca kazu da je izvor samo protein iz surutke bez dodatih proteina iz drugih izvora i bez filera (glicina, taurina, kolagena? Medjutim, zbog cene dovode se u pitanje te tvrdnje.
Ima li zainteresovanih da damo na analizu uzorke nekoj nasoj laboratoriji i uverimo se u kvalitet ili nekvalitet ova dva proteina ... Ako nezavisna laboratorija potvrdi tacnost njihovih analiza, mozemo mirno da kupujemo i ne bacamo novac na one preskupe.


 
Superior 14, Tesla, Army1 to ti je sve jedan te isti brand. Nikad nisam koristio te suplemente ne zelim da gresim dusu, ovo mi deluje sumnjivo. Gomila slicnih proizvoda sa razlicitim imenom mi ne uliva neko povrerenje. Najbolje bi bilo da podeli iskustvo neko ko je koristio ove proteine. Cene su otisle, ali sve ovo mi guramo u vlastito dupe, tako da neka sitna usteda i nema nekog smisla. Ovo govorim iz licnog primera, kao neko ko je poceo od skora da trenira. The Nutrition, Power (Pan Sport) proteini za mene vise ne postoje. Jesu povoljniji, na papiru stoje sasvim solidno, meni licno to nije to. Potrositi nesto vise novca na nesto sto ti moze doneti konkretan benefit nije ludost. Kad se covek sabere na kakve gluposti trosi pare, suplementacija mu dodje prihvatljiva.
 
Upravo zato i dadoh predlog za nezavisnu analizu ... Ako bi se skupili nas 15-20 izaslo bi nas po mozda 1000 din ...
Deljenje iskustva je lepo ali ne znaci nista ... Niko ne moze po ukusu i izgledu da zna da li je protein "dobar" ili ne ...
Sto se ovih skupih, top brandova tice ... Mnogo puta se ispostavilo nezavisnom analizom da je bilo cak 30% manje proteina od napisanog i da su puni glicina i ostalih filera.
 
Pusti ove analize. Uzimaj proteine i ostale suplemente na sigurnim mestima.
Ja uz dorucak uzimam amino whey hidro i zadovoljan sam sa njim (najbolji ukusi su jafa i cokolada), a nakon treninga izolat, s tim da cu uskoro da prebacim i amino nakon treninga.
Kad vec gledas cene amino whey ti je 6800din za 3.5kg.
Nisam napisao za beta alanin- nebitan je pored citrulina i nema potrebe za njim, s tim da je citrulin trenutno najbolji suplement, zbog raznih beneficija.
 
Pozdrav ...
Poznato je da su cene proteina otisle u nebo ... Dati 7000+ din. za 2 kg je suludo po mom misljenju.
Na nasem trzistu sam uspeo da nadjem 2 proteina po jako povoljnoj ceni ... 5 kg za 8000-9000 din. Oba proizvodjaca kazu da je izvor samo protein iz surutke bez dodatih proteina iz drugih izvora i bez filera (glicina, taurina, kolagena? Medjutim, zbog cene dovode se u pitanje te tvrdnje.
Ima li zainteresovanih da damo na analizu uzorke nekoj nasoj laboratoriji i uverimo se u kvalitet ili nekvalitet ova dva proteina ... Ako nezavisna laboratorija potvrdi tacnost njihovih analiza, mozemo mirno da kupujemo i ne bacamo novac na one preskupe.


Verovao ili ne, Srbija ima (bar na papiru) strogu kontrolu kvaliteta suplemenata, svaki legalno uvezeni suplement koji poseduje nalepljenu deklaraciju ima jednogodišnju licencu koja se obnavlja svake godine sa testiranjem na farmaceutskom fakultetu. Ne mora da znači da to ne može da se namesti (sve može) ali izuzev čistog laganja na testiranju (malo teško i ne verujem da mogu da se potegnu takve veze svake godine za 1 proizvod) ili "spikinga" u dogovoru sa proizvođačem, gde se specijalno za potrebe testiranja napravi čistija serija a u redovnoj proizvodnji ide manje proteina, manje više sve što piše na deklaraciji je to što dobiješ.

Cene proteina su takve kakve su, ako se kupuje najjeftinija sirovina i ako se pakuje (kao što npr radi pansport sa svojom power linijom ili ova tesla npr) to otprilike toliko košta. Ostalo su marže proizvođača i trgovca, a pošto je tržište tako regulisano, marže nisu male. Dakle, moguće je da je tesla protein protein.

E sad, ako ti je najveći problem u tvom treningu da li te gram proteina košta 5 ili 6,5din, verovatno si ili bez ličnih primanja ili se fokusiraš na manje bitne stvari. Recimo, ja imam u kući 3 proteina a pijem zbregov protein koji sam kupio na akciji u idei za 200din, ne moram ni da mućkam whey i perem šejker. Jaja su ti totalni bestbuy proteinski izvor, onda imaju jeftino da se nađu i nemasni sirevi... Ja kad sam bio student, imao sam 2 kartice za menzu pa sam maksimalno štedeo tako. Poenta priče je, ako imaš nekih prihoda, investirati u svoje dugoročno zdravlje, izgled, kako se osećaš vredi više od 1-2k dinara po kutiji proteina, a ako je protein skup, imaš drugih jeftinijih izvora kako da dođeš do tog makronutrijenta. Ako imaš entuzijazam i vreme, možeš da prevaziđeš malo besparice na mnogo načina, ako nemaš vremena a imaš novca onda uloži malo u sebe isplati se na duže staze.
 
Poslednja izmena:
Опет је протеин сурутке јефтинији,овај Амино у односу на протеинско млијеко,које и моја дјеца па и ја волим:) мада Имлеково.Углавном све је поскупило.Јаја као скоро комлетна намирница су незамјењива,поготово у том неком добу одрастања,али мислим да машимо поенту јер је човјеку у интересу била анализа тих протеина а не нешто што је опште познато.
 
Možda će moj post biti malo mašenje poente, ali svejedno da napišem... Našao sam relativno povoljno mladi sir, junetinu, piletinu i jaja, to je sve zdrava i kvalitetna hrana bogata i raznim mikronutrijentima... Kad se sve stavi na papir, košta kao solidan whey, ako gledamo na grame proteina ("pound for pound"). 😅 Pa zato mislim da svi rekreativci treba pre da okvirno izračunaju koliko šta ih košta, da što više koriste pravu hranu i da dodaju što manje suplemenata.
Ako u zapadnoj EU u prodavnicama podvaljuju lažnu mortadelu, maslinovo ulje, med itd, verovatno se podvaljuje svašta i među suplemente, iako postoje kontrole kvaliteta... Pa kome šta zapadne... Prava hrana je i zato sigurnija, mada i tu ima svega i svačega, ali lakše se primeti. Ne zaboravite da živimo u sve pokvarenijem i korumpiranijem svetu, u kojem ima sve manje morala... Čak se mućka i sa dohranama za bebe (bilo na N1 nedavno), ako nemaju dušu za bebe (podvaljuju šećere u dohranu što je zabranjeno), kako tek nemaju dušu za bildere😅
 
Da pojasnim ... Ja imam 46 god.
Treniram duze nego sto je vecina vas ovde ziva.
Sve sto ima da se zna o ishrani i dodacima, znam odavno. Ali tako isto znam i za brojne pre vare kako jevtinijih tako i onih najskupljuh brandova. Pomenuti Amino whey sadrzi kolagen koji se dodaje da bi test pokazao da ima vise proteina nego sto stvarno ima. Dymatuze i Muscletech su pre 7-8 god na nezavisnom testu imali 30-40% manje proteina od napisanoh na kutiji, tako da ako mislite da ste kupovinom tih skupih brandova osigurali kvalitet, grdno gresite.
Ja smatram da bih davanjem 7000-8000 din za 2 kile proteina, napravio sam od sebe budalu. Drugi imau pravo na drugacijj pogled.
Kilogram WPC 80 koji se nalazi u vecini proteinskih dodataka u mlekarama se krece oko 7-8 eura po kg, pa neko zaradi 15 eura po kutiji a neko 50.
Dva najveca britanska bulk brenda prodaju 5kg Whey-a za 9000 din, tako da nije nemoguce da ova dva nasa stvarno imaju ono sto pise na etiketi ... Medjutim, u ovoj zemlji zivim dovoljno dugo da bi verovao u istininost analiza.
Ako ne bude zainteresovanih, sam cu odneti i platiti kolko treba, pa cu znati kako stoje stvari.
 
Ah kako nerealno izgledaju cene proteina i kreatina iz 2018, 2019, 2020. 900 din u proseku kilogram preko Myprotein na Bosnu.
 

Prilozi

  • Untitled2.png
    Untitled2.png
    162.7 KB · Pregleda: 21
  • Untitled.png
    Untitled.png
    115.9 KB · Pregleda: 21
Sve je ovo rekla kazala. Ne branim nikoga, da ima prevara sigurno ima. Sto se mene tice gledam da uzimam na sigurnim mestima, kod nas ih ima tri.
Proteini su samo dodaci ishrani, nikako ne mogu da zamene jaja, ribu, meso itd.
Ja gledam da mi je ishrana sredjena 1 kroz 1, proteini i ostalo sto pijem mi je samo plus, a i odgovara mi sto ne jedem slatko.
Dymatize je pre bio dobar, sad su povecali mericu, a kolicina proteina ostala ista, jedino im je ukus bruka dobar i rastvorljivost odlicna.
 
Nazad
Vrh Dno