Šta je novo?

Dodaci ishrani: vitamini, suplementi, sportski preparati (iHerb, Myprotein..)

Ja pijem taj dm-ov cink već nekoliko meseci, ali nisam primetio nikakvu razliku, bar što se tiče ovih stvari koje su navedene na sajtu.

Za holesterol verujem da ti je najviše pomogao biostatin (ne računam omega3 za trigliceride) zbog fermentisanog crvenog pirinča, jer je kao i normolip i ostali suplementi iz te vrste. Ostalo verovatno ima minoran efekat. Problem je što kad prestaneš da ih piješ, holesterol se vraća u prethodno stanje, pa iziskuje da se non-stop pije, baš kao i sami statini.
 
Pio sam biostatin takodje sa crvenim pirincem,doduse popio sam samo jednu kutiju za tri meseca i jednu kutiju q10 sa l-karnitinom ali on je vise za trigliceride,uz dijetu,sve vreme uzimao i omega 3,doduse pojeo par kolaca za to vreme,pio zeleni caj,caj od hibiskusa,pojeo neki burek...bio fizicki relativno aktivan.E sad pokusavam da provalim zasto se vraca los holesterol,da li nesto nije u redu samnom ili moram biti bas na strogoj dijeti a nasi doktori su takvi kakvi jesu,inace trigliceride sam oborio sjajno.
Mada opet sam ukupni sa nekih 8,1 vratio na nekih 6,2 mada sam ga obarao i na 4,4 ali sa redovnim koriscenjem biostatina,povremeno hrom,b vitamin,uz salate sa jabukovim sircem,kurkuma,lan,sirutka itd,bas ono dijeta.
 
Poslednja izmena:
Kakva je to afera u Japanu sa suplementom za obaranje holesterola od crvenog pirinca kompanije Kobajasi?Ima i mrtvih.Preparat se zove koleste help.
 
Ta pilula je zapravo pirinač fermentisan vrstom crveno-ljubičaste plesni (monascus purpureus) koja se koristi i kao boja za razne prehrambene proizvode.


Iz kompanije "Kobajaši" sumnjaju da je problem nastao nedetektovanjem toksične supstance u buđi, a pogođene mušterije su prijavile simptome poput promenjene boje urina, otečenih udova i umora.
Inace vezano za holesterol,zadnjih mesec dana sam jeo i jaja,tako da neko moje misljenje iako mnogi tvrde da treba jesti jaja,moje je da ne treba ili vrlo retko.
 
Prosle godine sam 4meseca svaki dan jeo po 5jaja i u septembru radio rezultate i sve je bilo u granicama normale, tako da nije kod svakoga isto.
 
Гдје код нас може да се релативно повољно купи глицин?Све се нешто исто врти,али...
Glicin se isplati jedino kao prah, tako da kod nas i nije neki izbor. Ja bih lično probao sa MyProtein, imaš kod ispod. Instaliraj Honey, pa vidi da li možeš da izvučeš neki bolji kupon. Karma je isto dobra.
 
Evo piše se dosta, pa da dodam i ja


Deda i stric su mi umrli od srca, deda stariji, stric malo mlađi, otac boluje od angine pektoris (takođe zbog pritiska a ustvari zbog suženja arterija zbog arteroskleroze)
Srce je i danas br. 1 ubica u manje razvijenim zemljama, mada se u razvijenim to menja zbog farmakologije i preventivne medicine.
Sama patologija arteroskleroze ide ovako:
u arterijama je prisutan veći broj apo B (ldl holesterol, vldl holesterol i još neki lipidi) kao neki minerali poput kalcijuma, visok pritisak, inflamacija (ili jednostavno godine) izazovu mikropukotine arterija, u te mikropukotine se zabijaju lipidi, minerali pa i proteini, i tako nastaju suženja i to sve vuče jedno za drugim dok jednog dana taj prolaz ne postane toliko uzak da se neka veća čestica zabije u njega i napravi ili srčani ili moždani udar. Sve zajedno to se naziva ASCVD (artero sklerotična koronarno vaskularna bolest). Ima ovde lekara pa neka se slobodno nadovežu na moju laičko objašnjenje.

Elem, ja sam i kao momak imao holesterol na gornjoj granici, i to se kod nas ne leči preventivno, već se čeka prvi znak srčane bolesti (infarkt najčešće) koji otprilike 50% ljudi ne preživi. Sa sigurnošću može da se kaže da kada se već pojave znaci oboljenja srca, zakasnil ste jedno 20-30 godina sa lečenjem. Ja neću puno da glumim doktora, ali mogu bez ironije da kažem da je prevencija arteroskleroze misaona imenica za 96% doktora kod nas jer se, kao i za manje više sve, tretiraju posledice a tad je već kasno.

E sad, ovo jeste tema o suplementima, ali za ovako važnu stvar, a to je prevencija iznenadne smrti ili srčanog udara, mislim da se ne treba skroz oslanjati samo na suplemente. Prvo ljudi trebaju da rade apo B umesto LDL nalaza, jer je apo B direktno kauzalan za arterosklerozu (u njega spada ldl i sve ostalo što je rizično) i apo B je egzaktna mera a ldl-c aproksimativna. Apo B je precizniji i ja se držim recimo saveta dr Petera Attie, pošto imam nasledni rizik, ja gledam da mi apo B bude 60 ili ispod. To je nizak broj i nemoguće je da ga postignem bez lekova. Statine ne volim da pijem, jer imaju nuspojave, iako mislim da za ljude u visokom riziku benefiti prevazilaze nuspojave, ali recimo pijem jedan lek koji blokira reapsorpciju holesterola u crevima koji se zove Ezetimib.
Sa tim pijem i 2g EPA, d3k2, magnezijum. Iskreno, pijem i još suplemenata ali upitan je njihov efekat na snižavanje holesterola, mada znam da neki tipa kurkumin su dobri jer snižavaju crp

Ako guglate o holesterolu iz ishrane, naići ćete da se on ne absorbuje, međutim u mom slučaju to nije tako, ako izbacim jaja koja su mi doručak ldl zna da mi opadne za 1-2 poena. I dalje volim da jedem jaja zato što su najbolji izvor holina i minerala i vitamina ali mogu da ih jedem i imam ok holesterol samo ako pijem lek ezetimib koji blokira reapsorpciju holesterola. Sa tim u vezi, mislim da je genetika moje porodice takva da je taj neki protein Nieman Pick C1 kojeg ezetimib blokira jako izražen kod nas i da zato imamo povišen holesterol i da reagujem na holesterol iz hrane na koji većina ljudi ne reaguje naročito.

Uglavnom, pre nego što neko razmotri farmakologiju treba da vidi da:
ima niske trigliceride, što znači da bude aktivan i ne bude debeo - ljudima se smanji apo b (ldl) samo od mršavljenja
da ima nizak crp - da nije u stalnom stanju zapaljenja koji nije dobar za arterije i krvne sudove (pa ni celo telo)
to se postiže takođe regulacijom ishrane, izbegavanjem lošeg života, snom, prestankom pušenja itd
da se postara da mu kalcijum i minerali ne prave problem - tako što jede ili unosi vitamin d3, k2 i magnezijum

Rekao bih da posle toga idu neki eventualni biljni statini, i ovo je verovatno dovoljno dobro za većinu ljudi, ali ko ima istoriju porodičnu, ja bih tada izmerio apo B i ako je visok gledao da ga smanjim farmakološki, naravno u dogovoru sa lekarom, ako imate sreće pa naletite na nekoga koga zanima prevencija. Još jedna mana je što kod nas lek ezetimib prepisuju samo u kombinaciji sa statinima, i to u jačim dozama a studije pokazuju i da je 5mg efektivna doza za taj lek koji je benigniji (meni lično podigne za 5-10 alt enzim jetre) u odnosu na statine. Inače, i biljni statini pretpostavljam rade po istom principu kao i ovi "sintetički" inhibirajući CoA enzim pa bi onda trebalo da imaju i slične nuspojave.

Takođe nije loše da koga zanima posluša ovo:
 
Crp sam radio ranije par puta,uvek je bio ok,sem kad sam imao upalu stitne zlezde.
Apo B nisam radio,ali cu uraditi.
 
Ja imam 28 godina.

Mislim ima genetika tu uticaja ne kazem ja, ali da se ne lazemo glavni uzrocnik kod nas je nezdrav zivot, i sto niko ni ne zeli da vodi racuna o zdravom zivotu, a oni koji vode pitaju ih cesto dal im nesto fali i dal su bolesni, mi kao nacija nismo od malena uceni da se hranimo zdravo, kod nas ti je ono bolje leciti nego spreciti.

Ja sam po struci programer i svestan sam toga da sedim po ceo dan i da je to nezdravo, i znam da moram da kompenzujem kroz aktivnost, tako da ja dnevno provedem 1h i 30min u teretani i u brzoj setnji jos 1h 30min - 3h (od 5km do 20km). Pokusavam da se hranim zdravo, izvori masti u ishrani su mi upravo jaja, i po koji mlecni proizvod, i to ne unosim preko 80ak grama masti dnevno, a ne idem ispod 40ak grama, ostatak ishrane ide na 120-150g proteina i ostalo ugljeni hidrati. Pokusavam da jedem voce i povrce dosta, izbegavam beli hleb i slicno, ako ga uzimam onda uzimam pravi integrali (mesim sam ili uzimam nesto nalik tonusu). Pored svega ovoga znam da u porodici imam i bolesti srca pa sam i toga svestan. Ne pusim, ne pijem, ne drogiram se, generalno trudim se da vodim normalan zivot (sto bi rekli zdrav).

Idem godisnje na sistematski, gde mi rade sve zive analize, radili mi krvnu sliku kompletnu, jedino sto su mi nasli jesu povisene ketone ali to je zbog mrsavljenja, sve ostalo perfektno, radili mi pregled onih vena u vratu (ne znam strucan naziv) sve perfektno, doktori me svake godine pitaju sto dolazim uopste i cesto mi kazu da nisu videli zdravog coveka poput mene cak i u mojim godinama, cak me i ortopet hvali kako imam super mobilnost i da je to retkos i kod mladjih (jer ne radim treninge da se napucam vec pun pokret i obavezno istezanja za mobilnost).

Dal su godine u pitanju, videcemo vremenom, ali ako ovako nastavim ubedjen sam da cu zdravstveno imati manje problema nego ostali vrsnjaci.
 
Ja imam 28 godina.

Mislim ima genetika tu uticaja ne kazem ja, ali da se ne lazemo glavni uzrocnik kod nas je nezdrav zivot, i sto niko ni ne zeli da vodi racuna o zdravom zivotu, a oni koji vode pitaju ih cesto dal im nesto fali i dal su bolesni, mi kao nacija nismo od malena uceni da se hranimo zdravo, kod nas ti je ono bolje leciti nego spreciti.

Radio sam i sam po 10 sati dnevno za računarom, trčao brzo 10km dnevno + teretana nikakvih problema do 47, Problemi kreću kasnije kada se moraš hraniti kao ptica i dozirano trenirati.
 
Definitivno holesterol iz hrane je nekome problem a nekome ne. Kažem, na internetu ima kako dijetarni holesterol ne povećava holesterol u krvi međutim ja sam radio bukvalno ovako: jedem 3-4 jaja dnevno, test krvi, izbacim jaja i sve ostalo ostane isto, test krvi i padne mi LDL za 1-2 poena. Bar dvaput sam tako radio i shvatio da ja taj "esterifikovani" holesterol iz hrane absorbujem, iako studije kažu da nema nekog uticaja.
Studije takođe kažu da zasićena mast dovodi do povećanja holesterola, to nisam precizno testirao jer ne jedem mnogo zasićenih masti ali za jaja sam definitivno siguran.

Problem je ako se ne jedu jaja, treba da se nađe neki dobar izvor holina ili betaina jer je holin bitan činilac u procesu metilacije u telu. Tako da mislim da su jaja kad se sve sabere vrlo zdrava namirnica. Posebno domaća.

Fizička aktivnost je definitivno "great equalizer", mnogo mana iz života ona može da obriše tako što metabolišemo to što pojedemo. U današnje vreme, nema zamene za fizičku aktivnost, zato ja recimo volim pre workout suplemente jer iako nisu "zdravi" pomažu ljudima da vežbaju a vežbanje je br 1. lek sam po sebi.
 
Za mali broj ljudi holesterol iz hrane ima uticaja, dok za većinu nema. Nismo svi genetski isti pa je takvo stanje...
@razor1900
Usporavanje metabolizma u tim godinama je oko 5% po deceniji, ispod 1% godišnje. Veći problem je loš život u smislu loše ishrane i slabe fizičke aktivnosti. U tom slučaju organizam mnogo brže propada, pa zato često od starijih slušamo "videćeš kad dođeš u moje godine", a u realnosti neko propadne sa 30-40, a neko je i sa 50 kao momak.🙂 Naravno da niko ne može da odoli zubu vremena, ali oni koji na vreme misle o zdravlju, daleko sporije i kasnije propadaju.
 
Samo kratko kako ih rasporediš u toku dana jer i ja trenutno uzimam isto.
Ja uzmem d3k2 uz doručak sa mastima, jer su oba topljiva u masti. Tad uzmem i 1 tabletu (200mg magnezijum malata)
Magnezijum uzmem još 1 pred spavanje, kao zma.
Omegu pijem 2x2 tablete omega 3 ultra takođe uz obrok, recimo doručak i večeru.
 
Visok holesterol, kao i većinu stvari, treba posmatrati iz više uglova. Naravno, uvek se krene od hrane i životnih navika. U slučaju kad imate veoma visok LDL holesterol (kao ja), a niske/u normali trigleciride, onda je vreme da kopate dublje. Pa u jednačinu dolaze npr.:


Ima još, ali ovo su neki koji se ponavljaju. Svaki od ova 3 otvara još mnogo pitanja. Da, jaja su problem.
 
Potreban mi je što bolji magnezijum, pio sam do sad neki fensi citrat, ali mislim da je to suboptimalan suplement. Treba mi dosta u narednih 20 dana, dajte neke predloge. Bitno je ovde da može da se naruči i da stigne za dan dva.
 
@bracin
Obično se savetuje 400-800 IU, a zavisi i od proizvođača do proizvođača, kako se koji apsorbuje... Nije svaki D3 jednakog kvaliteta, a iz mog iskustva neki su nezgodni za probavni sistem (mada to je individualno).

@nidza
Obično se preporučuje bisglicinat, ali recimo meni ne odgovara baš za stomak, do sada mi se Solgar magnezijum citrat najbolje pokazao (ima ga u većini apoteka), ali to je individualno. Možda bi tebi više odgovarao bisglicinat... Mislim da ćeš morati sam da probaš neki, da vidiš da li ti odgovara, ovako možemo samo da nagađamo pošto nije svaki organizam isti.
 
Pozdrav svima. Pitanjce oko koriscenja suplemenata. Koristim Magnezijum, Omega-3 kapsule, Asvagandu... unazad nekoliko meseci... da li je preporucljivo praviti neku pauzu u koriscenju ili nije problem da se koriste konstantno?
 
Potreban mi je što bolji magnezijum, pio sam do sad neki fensi citrat, ali mislim da je to suboptimalan suplement. Treba mi dosta u narednih 20 dana, dajte neke predloge. Bitno je ovde da može da se naruči i da stigne za dan dva.
Dnevni magnezijum najbolji po meni je malat
Večerni glicinat, glicinat-lizinat, pa čak i zma proizvodi sa aspartatom su meni dobri.

Realno, kao neko ko pije "napredne" forme magnezijuma godinama, čak i oksid je magnezijum, samo što mora mnogo više da se uzme da nadomesti lošu bioiskoristivost. Ja recimo popijem 1l mivele, popijem 3-4-5 tableta malata, glcinata, zma, pojedem tonus helb koji ima 100mg magnezijuma na 100g, koštunjavo voće... Sve ukupno dođe to i do 1000mg dnevno iz različitih izvora. Ne mora čovek da se ograniči samo na suplemente i samo na 1 izvor.
 
Da spomenem još jedan oblik magnezijuma, taurat. Značajno mi je pomogao u smanjenju broja ekstrasistola (prvenstveno VES). Da li je zbog samog magnezijuma ili zbog taurina, ne znam, ali sam baš zadovoljan. Naručujem ga sa Vitacost.
 
Dnevni magnezijum najbolji po meni je malat
Večerni glicinat, glicinat-lizinat, pa čak i zma proizvodi sa aspartatom su meni dobri.

Realno, kao neko ko pije "napredne" forme magnezijuma godinama, čak i oksid je magnezijum, samo što mora mnogo više da se uzme da nadomesti lošu bioiskoristivost. Ja recimo popijem 1l mivele, popijem 3-4-5 tableta malata, glcinata, zma, pojedem tonus helb koji ima 100mg magnezijuma na 100g, koštunjavo voće... Sve ukupno dođe to i do 1000mg dnevno iz različitih izvora. Ne mora čovek da se ograniči samo na suplemente i samo na 1 izvor.
Zašto toliko? Ja pijem 1 tabletu citrata kad imam intezivne treninge, tj. kad pomeram granice, zatim kad ih dostignem imam utisak da mi to više ne treba, možda grešim?
Da spomenem još jedan oblik magnezijuma, taurat. Značajno mi je pomogao u smanjenju broja ekstrasistola (prvenstveno VES). Da li je zbog samog magnezijuma ili zbog taurina, ne znam, ali sam baš zadovoljan. Naručujem ga sa Vitacost.
Da li može par predloga od obojice šta tačno da naručim?

Hvala na dosadšnjim konkretnim savetima.
 
Citrate je dobar ako ti treba kao laksativ (u oravoj dozi). Nepravedno je zapostavljen magnesium orotate i više će se pričati u njemu u budućnosti. On ti nije skup i nemoj da upoređuješ njegove doze sa drugim mag., zato što ima dobru apsorpciju. Svakako je "najbolje" kombinacija. Recimo orotate+taurate ili bisglycinate. Dodao bih i Taurine i Boron ako finansije dozvoljavaju (sinergisti sa mag. i ne trebaju ti velike doze mag.)
 
Vrh Dno