Šta je novo?

DIY radionica :)

To je najbolja varijanta ali mnogo mnogo skuplja :)
 
Pumpe za servo volana on nekog većeg auta ili kamiona su jako dobre za to. Samo sa ojača ili zapuši povratni ventil i može da nadruka stotinak atmosfera i više u zavisnosti od motora.
 
Pozz svima.
Hidraulika za podizanje kabine na kamionu je odlična i verujem da može za malu kintu da se nadje, ustvari da se kupi jer se teško šta nalazi. Ja sam sa tom pumpom rodjaku odradio probni sto za dizne na dizel vozilima.
 
Hmmm dobra ideja... Ali koji pritisak bi to imalo? Jel bi bilo jako kao i ova fizalica od recimo 20t?

I ako neko ima mali strug za metal i glodalo na prodaju nek mi se javi...
 
Znam da pumpa za servo je vrlo visokog pritiska. Ja sam u nekliko prlika upotrebljavao GM (Chevrolett ) pumpu. Jedan za ovakav tip Tow truck-a, naš "Komunalni" za naš Hot Rod club.
Tow truck.JPG
Jedan član donirao stari 1 ton pickup, jedan motor a ja napravio dizalicu.
Jednu drgu mašinu (u stvari nekoliko) napravio za testiranje pritiska u kočionim cilindrima. U prvom sam nešto zeznuo pa je u jednom trenutku bio zatvoren ventil za pritisak pa je explodiralo armirano crevo za hidrauliku koliko je pritska nabio. Lol, hidraulično ulje na sve strane, dobro me okupalo.
 
@NemanjaDk93
Ne sećam se koji manometar sam postavio, to je bilo pre više od 30 god. ali brigaljke za dizel vozila rade na visokom pritisku. Treba proveriti i cilindar za podizanje kabine ali eto komplet hidraulike za presu a fapovi su odavno izašli iz mode.
 
Hmmm dobra ideja... Ali koji pritisak bi to imalo? Jel bi bilo jako kao i ova fizalica od recimo 20t?

I ako neko ima mali strug za metal i glodalo na prodaju nek mi se javi...
Njabolje bi bilo da probas da nadjes kontakt ima ljudi koji kupuju od svaba cele radionice za bagatelu.Za strug treba znaja alati su skupi, za glodalo takodje.Nemoj da kupujes ako nikada nisi radio na njima povedi nekog sa iskustvom.
 
To da... treba znanja ali ja ga nemam. Ali to mi cilj... naucicu ja brzo sa tim da radim. jedino da mi neko pomogne pri kupovini :p
 
Lepo je to sto zelis da radis sa tim ali verujem da ce vise da ti skuplja prasinu.Bolje nadji nekog majstora da uz njega ucis zanat.Skupi su alati za strug, a lako se skrse ako nemas znanje.
 
@NemanjaDk93
Na strugu su ti bitne klizne površine mada čim kupuješ polovno tuširanje tih površina ti ne gine. Bitna ti je stvar i da naučiš da oštriš noževe a što se tiče brzina naučićeš malo sa neta dok ne polomiš nešta noževa a onda dolazi iskustvo
 
Pa osnovni rad na strugu nije težak samo treba naučiti kako se postavljaju brzine obrtaja in brzina sečenja u odnosu na alatku oblik noža itd a za sve to postoje tabele. Posle dolaze cake za rezanje navoja, konusa i kugle. Sada postoje alatke sa umetcima ali ja još uvek više volim da oštrim svoje noževe a za to treba dobra stona oštrilica i specijalni kamen za Vidiju . Imam neke stare gnjige sa osnovama i tabelama pa ako nekom zatreba.
Gladalica je u osnovi samo obrnuti strug, isti zakoni fizike tabele itd.
 
@CountMike
Loše si se odrazio :D
Razlika izmedju struga i glodalice je kretanje obradka, u prvom slučaju je radialno (kružno) a u drugom linijsko i postoje neke razlike u posmaku odnosno zadiranju alata u obradak odnosno koliko materijala skidaš.
 
To da ali sam rekao da su u "Osnovi" obrnuti. Kod struga je aktivan predmet a kod glodalice alat, jedini izuzetak su linearne glodalice ali to je već za veće mašine. Dobar strug je jako versatilan, može čak i da posluži za neko jednostavno glodanje sa odgovarajućim alatom. Recimo urezi za kajlu ili nutovi. Mnoge cake sam naučio od dugogodišnjeg šefa u Kanadi, alatničar starog kova, radio je stvari koje ni proizvođači mašina nisu ni mislili da je za to prave. Kako je tek rezao i oštrio alatke ! Praktično po sluhu i dodiru. Recimo kako naoštriti burgiju da buši rupu nekoliko hiljaditih veću nego sama burgija ili da počne da buši pod nekim ludim uglovima ili konusnu rrupu. Kako namestitiburgiju da pravi idealno koncentriču rupu na struge bez plutajuće glave ili kako centrirati komad u glavi sa 4 čeljusti u samo dva poteza. To su prave majstorije.
 
Šalio sam se za odraz, verujem da si pogrešno shvatio. Ja sam usmereni djak i morao sam da učim za strugara da bih išao dalje u školu a i pre toga sam dosta znao jer sam se kao klinac muvao oko struga, otac je bio ceo svoj radni vek strugar u održavanju. Kod izrade žljeba treba dobro centriranje osovine u nosaču alata i dobro leptirasto glodalo.
 
Radio sam i za strugom i za glodalom. Znam osnove ali to naravno nije ni 10% sto znaju majstori. Ali ne bojim se ucenja jer to volim da radim tako da... Ne bi mi sigurno skupljalo prasinu jer bukvalno stalno idem kod stugara tu kod mene u selu i smaram ga da mi sve objasnjava :) Covek radi sa strugom 50godina, onda znate kakav je majstor :) Stvari koje meni trebaju nisu komplikovane za obradu na strugu. Tako da bi na to samo usparao bar 30% na jednoj masini sto radim :)
 
Da li je neko cuo ili ima iskustva sa Royal i mustang elektromotorima? Ima ih na oglasima novi za 70e...
 
To su neki kinezi cim su tako jeftini, ja bih zaobiso imas polovne el. motore koliko hoces. Domace, strane dobar kvalitet.
 
Evo drustvo jos jedan grinder. Upravo editujem video gde sam malo vise pricao o njemu i kako sam ga sklapao :)
 

Prilozi

  • MVIMG_20210313_102830.jpg
    MVIMG_20210313_102830.jpg
    258.9 KB · Pregleda: 52
  • MVIMG_20210313_102840.jpg
    MVIMG_20210313_102840.jpg
    223.7 KB · Pregleda: 48
  • MVIMG_20210313_102855.jpg
    MVIMG_20210313_102855.jpg
    231.8 KB · Pregleda: 45
  • MVIMG_20210313_102912.jpg
    MVIMG_20210313_102912.jpg
    223.4 KB · Pregleda: 40
  • MVIMG_20210313_102915.jpg
    MVIMG_20210313_102915.jpg
    236.6 KB · Pregleda: 49
Nemanja, da li si razmisljao da stavis neku zastitu tipa da ne zahvati rukav, pucanje trake da ne ozledi nekog?
 
Jesam naravno, ali to smeta jer se taj gornji tocak koristi za profilisanje... Svima koji su uzeli moj grinder je smetalo to, jer taj tockic je super za profilisanje drske na nozevima, takodje mozes polumesec da lepo ismirglas itd...
 
Evo drugari izbacio sam svoj prvi video u zivotu i prvi put sam editovao nesto... Svaki savet dobrodosao!


Na zalost nikako nisam mogao da smanjim svetlost a da se iole dobro vidi... Instalirao sam gcam sad i podesavao sam sve i malo je bolje. trenutno se snima drugi video i bice malo bolja slika...

Ja se izvinjavam ako je ovo protiv pravila foruma, ako jeste obrisite post...
 
Bravo majstore

Da li umeš da napraviš onaj deo za oštrenje noževa ?
 
Poslednja izmena:
Jesam naravno, ali to smeta jer se taj gornji tocak koristi za profilisanje... Svima koji su uzeli moj grinder je smetalo to, jer taj tockic je super za profilisanje drske na nozevima, takodje mozes polumesec da lepo ismirglas itd...
Probaj da zaštitiš koliko god možeš. Možda barem zadnju i donju stranu, ako dođe do pucanja trake.
 
Sad ovaj sto pravim stavicu tu zastitu. Dobro vi kazete, ako nekome smeta nek skine :) Umem da napravim taj deo, to je lako napraviti, problem je sto mi se uopste ne isplati... Ima tu delova i secenja i busenje dosta rupa a ne mozes naplatiti taj rad...
 
Ne daj Bože, nešto da se desi, na tebe će prvog pokazati prstom. Savij parče lima i mirno spavaj.

Možeš napraviti i neku "klapnu" za gornji deo, koja se može otvoriti i omogućiti pristup gornjem valjku, za dodatnu obradu.
 
Sad ovaj sto pravim stavicu tu zastitu. Dobro vi kazete, ako nekome smeta nek skine :) Umem da napravim taj deo, to je lako napraviti, problem je sto mi se uopste ne isplati... Ima tu delova i secenja i busenje dosta rupa a ne mozes naplatiti taj rad...
Ja ću sigurno jednom (kada mi legne jubilarna nagrada ili sl.) da kupim ovakav grinder od tebe. Samo što želim i taj deo za nož. Za to ću i prvashodno da ga koristim. Kao u Forege and fire. Hteo bi i samo modifikaciju za magnet, kao na videu



Premotaj na 6:50
 
Ne daj Bože, nešto da se desi, na tebe će prvog pokazati prstom. Savij parče lima i mirno spavaj.

Možeš napraviti i neku "klapnu" za gornji deo, koja se može otvoriti i omogućiti pristup gornjem valjku, za dodatnu obradu.
Jasno je zasto tako radi jer dize cenu sto nije popularno u Srbiji iz razumnih razloga + bez obzira koliko je jednostavno oduzima vreme za napraviti.
Ali ima jednostavno resenje: ako kupac hoce bez zastite, da mu papir da potpise da je oslobodjen svake odgovornosti.
 
"Nisam profesionalac" kaze covek u prvom postu.
Svaka cast, odlicno izgledaju maKine. :)
 
Zavrsen jos jedan... Video se edituje. Poslusao sam vas i stavio stitnik gore :) Takodje prvi put sam radio ovakav sistem za podesavanje stolica i bas mi se svidja jer se brzo podesava i nema mnogo pomeranja. Takodje za to sam koristio alu kvadrat 30x30mm. I napravio sam da moze da prima vecu traku od standardne velicine koja je 50x915 a sad moze max do 1200mm.
 

Prilozi

  • MVIMG_20210328_130038.jpg
    MVIMG_20210328_130038.jpg
    208.2 KB · Pregleda: 32
  • MVIMG_20210328_130248.jpg
    MVIMG_20210328_130248.jpg
    182.8 KB · Pregleda: 32
  • MVIMG_20210328_130304.jpg
    MVIMG_20210328_130304.jpg
    185.1 KB · Pregleda: 29
  • MVIMG_20210328_130314.jpg
    MVIMG_20210328_130314.jpg
    174.6 KB · Pregleda: 28
  • MVIMG_20210328_130705.jpg
    MVIMG_20210328_130705.jpg
    204.4 KB · Pregleda: 27
  • MVIMG_20210328_130710.jpg
    MVIMG_20210328_130710.jpg
    149.1 KB · Pregleda: 35
Nazad
Vrh Dno