Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Verovatno ni preko nisu svi koji imaju koronu testirani, pogotovo ako se prelezi kao da je obicna prehlada ili grip.

Iz okruzenja znam nekoliko slucajeva upale pluca u januaru, troje ljudi koji su prelezali "nikad gori grip" tipa bolele su ih koske temp 40. E sad bog sveti zna sta je to bilo...

Ono sto je sigurno čitulje ne lažu tako da videćemo vremenom, odnosno nadam se da nećemo.

P.S. drugi pasus je apropo price da je korona mnogo ranije krenula, tipa pocetak oktobra 2019.

U Srbiji je u drugoj polovini januara i prvoj polovini februara harao virus koji je imao vrlo karakterističan period držanja temperature 3 dana. Da nisu ti slučajevi.
 
U Decembru sam preležao grip (valjda). Simptomi identični ili jako slični onima koje pominju sada; stalna temperatura, suvi kašalj, gubitak daha (nisam mogao ni telefonski razgovor da obavim bez pauziranja).
Jadan ti. Ovi od korone ne mogu ni da udahnu, kao da se guse/dave.
Na netu se mogu naći brojke ljudi koji su ove sezone umrli od gripa i taj broj je ogroman.
Svake sezone od gripa umre oko pola miliona ljudi globalno
 
@djalf @Alister
Vi, koji kao i ja, patite od alergije razmislite o lekovima novije generacije!

https://en.wikipedia.org/wiki/H1_antagonist
Fexofenadine (Allegra je lek koji pijem)
Desloratadine

Kad popijem presing samo mogu da spavam. :)
 
Poslednja izmena:
Hvala za ovaj info u vezi amtihistaminika.
Inace i mene skoro svako prolece uhvati bronhitis, bol u grudima nekada pracen sa povisenom temperaturom i bolom u grlu. Sada imam osecaj kao da je na nervnoj bazi.
 
Jadan ti. Ovi od korone ne mogu ni da udahnu, kao da se guse/dave.

Svake sezone od gripa umre oko pola miliona ljudi globalno
Ovo za grip, smrtnost je 0.1% ali takođe zarazi se od 3-15% stanovništva (ovo otprilike prema CDC statistici 9-45 miliona obolelih godišnje u USA, ako neko zna tačnije neka me ispravi). Za Koronu, neka na kraju ispadne ista smrtnost (realno, ne možemo da predvidimo pošto je stvaran broj zaraženih veći od potvrđeno zaraženih) a potvrdi se da će biti zaraženo 2/3 stanovništva globalno, opet ispada gadna matematika (pa sve i da izbacimo Kinu iz jednačine).
A zamisli da bude "samo" 1%...
 
Poslednja izmena:
Zubari zatvaraju ordinacije, ja imao zakazano za danas, nece da me primi... i sta sad? A boli me, mozda imam i gangrenu..
 
@padawan
Ako tvoj zubar zatvori, idi u dom zdravlja, nema ti druge. I nemoj da čekaš.



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Ne moze da te ne primi stomatolog kada je bol u pitanju to jest hitno stanje. Za zatvaranje ne znam moguce je da redukuju radno vreme.
 
Hvala za ovaj info u vezi amtihistaminika.
Inace i mene skoro svako prolece uhvati bronhitis, bol u grudima nekada pracen sa povisenom temperaturom i bolom u grlu. Sada imam osecaj kao da je na nervnoj bazi.

Ja sam se tripovao za bol u grudima. Drago mi je da nisam sam :)

Meni je isto.. grebanje u grlu, 37 temp, nis curi, svrbe oči..
 
Ne moze da te ne primi stomatolog kada je bol u pitanju to jest hitno stanje. Za zatvaranje ne znam moguce je da redukuju radno vreme.
Kako misliš, ne može? Ko će da ga natera?
Mislim, taman i da mu dođe vlast, kaže ne osećam se dobro...
Uvek sam se čudio idealistima.
Svakako veoma bitno pitanje. Ali stvarno i njih razumem. Nemaju nikakvu zaštitu a zjbn posao. Moralo bi to sistemski da se reši, dežurne ustanove, zaštitna oprema (koje vrv nema) i samo vađenje, bez lečenja :(
Takođe, zamisli kvar u kući...
 
Poslednja izmena:
Ma ko ce ga vise znati.
 
U Decembru sam preležao grip (valjda). Simptomi identični ili jako slični onima koje pominju sada; stalna temperatura, suvi kašalj, gubitak daha (nisam mogao ni telefonski razgovor da obavim bez pauziranja). Na početku mi stalno cureo nos. Trajalo ukupno 3 nedelje. Pio sam prvo cefaleksin, a onda kada je došlo do pluća, dali mi pancef.
Na netu se mogu naći brojke ljudi koji su ove sezone umrli od gripa i taj broj je ogroman.
Takodje isto u decembru. Merenja pokazala da mi kapacitet pluca pao na 30%. Zena 3 noci nije spavala bojeci se da cu se ugusiti. Nikada nisam bio tako bolestan sa plucima kao tad. Sad se zezamo da sam prelezao coronu.

...riding on 720p...
 
Moja supruga iste simptome, decembar/januar, antibiotici i 10 dana joj bude bolje, pa opet isto temp.kasalj...tako u 3, 4 navrata..nakraju upala pluca i plucne maramice

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
@djalf @Alister
Vi, koji kao i ja, patite od alergije razmislite o lekovima novije generacije!

https://en.wikipedia.org/wiki/H1_antagonist
Fexofenadine (Allegra je lek koji pijem)
Desloratadine

Kad popijem presing samo mogu da spavam. :)

Ali Pressing za koji kazete da ne valja je isto loratadin. I on je poslednja generacija.

Loratadin i desloratadin imaju identican efekat.
Kad loratadin orodje kroz jetru postane desloratadin. Navodno su (Roche valjda) poceli da prave desloratadin kad je patent na loratadin istekao, medjutim smatra se da nema prednosti.
 
Ljudi,sto se tice odsustva majke zbog cuvanja deteta, da li u vanrednoj situaciji poslodavac ima pravo da da otkaz?
Video sam da su izjavili da će majke koje moraju da cuvaju decu imati placeno odsustvo 100% ali ko ce to da kontrolise da li se praktikuje?
Je l ima neko neki info?
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna dokle funkcioniše gradski prevoz u Beogradu danas?
Nigde nema takve informacije. A pretpostavljam da ne rade do 20h.

Za stomatologe su rekli da primaju samo ako je hitno (a kontam da je bol hitan). Ali što neko reče to važi samo u domovima zdravlja. Privatnici verovatno nisu u toj obavezi - a treba ih i razumeti, nisu ni oni dovoljno opremljeni kako bi adekvatno zaštitili i sebe i pacijenta.
 
Moja privatna zubarka ne radi, ali u principu primiće hitan slučaj.

Uz pripremu radova kao da je operacija u pitanju...
 
Da li neko zna dokle funkcioniše gradski prevoz u Beogradu danas?
Nigde nema takve informacije. A pretpostavljam da ne rade do 20h.

Za stomatologe su rekli da primaju samo ako je hitno (a kontam da je bol hitan). Ali što neko reče to važi samo u domovima zdravlja. Privatnici verovatno nisu u toj obavezi - a treba ih i razumeti, nisu ni oni dovoljno opremljeni kako bi adekvatno zaštitili i sebe i pacijenta.

Prema preporukama stomatoloske komore u pitanju je standardna oprema, maske i rukavice koje i inace koriste, uz obavezne mere dezinfekcije i upitnik za pacijete, razmak medju pacijentima itd...

http://www.stomkoms.org/cr/articles...inacije-tokom-trajanja-epidemije-covid-19-708

Ne znam samo koliko im se isplati da placaju zakup, i dolaze na posao, zbog nekoliko hitnih pacijenata... Deluje mi kao da zatvaraju jer je manji obim posla, ne znam, mozda gresim, a verovatno su svi vise nego dobro obezbedjeni da "prezime" ovu pandemiju kod kuce.
 
Sad sam bio u domu zdravlja zbog potvrde i terapije za astmu. Kod doktora specijalista primaju samo hitne slučajeve.

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk
 
Zakup svakako moraju plaćati, otvarali ili ne.
 
Ljudi,sto se tice odsustva majke zbog cuvanja deteta, da li u vanrednoj situaciji poslodavac ima pravo da da otkaz?
Video sam da su izjavili da će majke koje moraju da cuvaju decu imati placeno odsustvo 100% ali ko ce to da kontrolise da li se praktikuje?

Juče je delimično odgovoreno na televiziji; naglašeno je da niko u javnom sektoru neće dobiti otkaz. I to su lepo naglasili to "javni".
Velike firme verujem da za sada neće otpuštati ljude i biće fleksibilne u pogledu svega.
Male će se sigurno ponašati drugačije, mnogi jer prosto i nemaju para za drugo.
Često pitanje koje su knjigovođe juče dobijale od vlasnika firmi bilo je upravo oko otpuštanja radnika i neplaćanja zarada.
 
Prema preporukama stomatoloske komore u pitanju je standardna oprema, maske i rukavice koje i inace koriste, uz obavezne mere dezinfekcije i upitnik za pacijete, razmak medju pacijentima itd...

http://www.stomkoms.org/cr/articles...inacije-tokom-trajanja-epidemije-covid-19-708

Ne znam samo koliko im se isplati da placaju zakup, i dolaze na posao, zbog nekoliko hitnih pacijenata... Deluje mi kao da zatvaraju jer je manji obim posla, ne znam, mozda gresim, a verovatno su svi vise nego dobro obezbedjeni da "prezime" ovu pandemiju kod kuce.

Oni možda i nekako. Mnogi butici po Jagodini se zatvartaju.
 
Šta je sa bankama, neki specijalan režim ? Meni sledeće nedelje stižu penzioni čekovi iz Kanade, moram personalno da ih predam, nema druge. Imam 74 godine ali se ne vodim kao ovdašnji penzioner, nisam bolestan. imam i kola, prevoz nije problem. Živim ispod Avale a banka je u Vojvode Stepe. Imam kutiju hirurških maski od prošle godine. Nisam bio u gradu jedno mesec dana ali ostajem kod kuće.
 
Ja koliko sam nacuo u firmi (privatna) je da su dobili dopis da ne mogu daju otkaze. Uzmite ovo sa 5% rezerve
 
Blagosiljajte modeme itd, tehnicari kablovskih "ne idu po kucama".

Svratim juče do majke, kad ono MTS promoter optike pred vratima. Nudi pakete, popuste... Vanredno stanje nema veze, mreža se mora širiti?
 
I ja mislim da u vreme vanredne situacije ne sme biti otpustanja. Ali ko to može da potvrdi?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno