Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bilo na carinjenju bez da su ti trazili prvo dokumentaciju ?
U svakom slucaju 67% od vrednosti na carinu da ode je bizarno.
A spediterske usluge?
Procenili su ga na preko 50 evra verovatno, ako je aliexpress u pitanju, to je sto je nazalost, fakture nema.
 
Zdravo. Naručio sam Miša kojeg sam platio 38€. Na to mi je carina stigla 3.000,00 . Kako mogu da pošaljem na ponovno carinjene ? Šta mi od dokumenaticje sve treba ?
Da li si preuzeo misa? Ako jesi onda je to to. Ako nisi podnosis u posti zalbu tj zahtev da se ponovo carini, prilozis skrinsot sa sajta gde si kupio misa i gde se vidi cena i skrinsot iz banke, paypala, payoneera... gde se vidi koliko je placeno.
 
Moja greska, mislio sam iz nekog razloga da je u pitanju DHL, jer je citirao nekoga ko je pisao o DHL-u.
Ocigledno je posta i aliexpress.
 
Bukvalno zavisi kakvog dobiješ kod DHL-a, npr kod mene se dešavalo da za paket od Amazon (UK) 45€ vrednost nisam platio ni špediciju ni ništa, a drugi put za istu vrednost od iste kompanije neka druga osoba iz DHL naplati sve full. To je ta Srbija, lideri u regionu, road to EU, ideeeemo. Ako hoćeš da ti neko drugi ocarini robu onda opet plaćaš izmedju 1500-2000 RSD da ti proslede, znači ispadne isto kao njihova špedicija od 3250 RSD otprilike manje više.
 
Zar kod Amazona nisu sve takse placene unapred?
Sem toga, ako ti dostavis validnu dokumentaciju (a to je obavezan korak pre carine) i regularno je sve i placeno je ispod 50 eura, ne vidim na osnovu cega moze da te carini.
btw ne carini DHL, nego te zastupaju na carini.
 
Uzme dotični gospodin ili gospodja (najviše gospodje) pa doda na vrednost robe "shipping and handling fees" kao Total vrednost robe i onda uvek prelazi 50€ makar stvarno roba vredela ispod. Bukvalno kockanje koga kad dobijem, na USA Amazon imaš opcije da platiš "Import fees" ovde nema bar koliko sam ja imao iskustva ovih par godina.
 
Zar kod Amazona nisu sve takse placene unapred?
Sem toga, ako ti dostavis validnu dokumentaciju (a to je obavezan korak pre carine) i regularno je sve i placeno je ispod 50 eura, ne vidim na osnovu cega moze da te carini.
btw ne carini DHL, nego te zastupaju na carini.
pise u stavki shipping (duties and taxes included) kada je sve placeno unapred. obicno je ljudima skup taj shipping, pa izaberu prodavce koji nude jeftiniji (takse placas naknadno, kada nasi odrade). ako je prodavac official amazon, onda je najcesce sve placeno unapred, samo ti kurir donese paket na ruke
 
Nisam uzimao par godina nista sa Amazona, znam zadnji put da je bilo sve placeno unapred, na official Amazonu, stiglo preko UPS-a, nisam platio nista ali bilo je na carini i slao sam dokumentaciju.
 
da, tako je od official amazon store (US). ali na amazonu moze da prodaje svako ko zeli da koristi njihovu platformu.
 
Da li si preuzeo misa? Ako jesi onda je to to. Ako nisi podnosis u posti zalbu tj zahtev da se ponovo carini, prilozis skrinsot sa sajta gde si kupio misa i gde se vidi cena i skrinsot iz banke, paypala, payoneera... gde se vidi koliko je placeno.

Nisam preuzeo. Počeo sam da papire skupljam. Videću sutra.
 
Na taj način mogu da se namlate novca za žalbe samo tako - pod uslovom da se novac za opravdanu i prihvaćenu žalbu ne vraća...

Sve što stigne ocarine triput više i zarada je sigurna - ili od uvećane carine ili od žalbe...
 
Ja narucio nesto skoro iz Nemacke poslali preko DHL. Posle vidim da se mnogi ovde zale da DHL -ovi ljudi za carinu nisu korektni i da pupmaju cenu paketa kako bi uslo u okvir carine kako bi se ugradili za spediciju. Medjutim paket mi otisao na carinjenje u postanskom sistemu u Zemun. U pocetku sam bio zbunjen ako je DHL dostava zasto onda Posta nasa radi na njemu na svom carinskom terminalu. Ispostavilo se da postoje DHL Worldwide jeftinija dostava i sporija nesto i postoji DHL Express brza dostava. Ovo govorim zbog onih koji bi u buduce takodje imali dilemu kao ja.
POSTOJI RAZLIKA. DHL kad ide kao obican paket jeftinija dostava kosta oko 20 evra. DHL dopremi paket do Srbije, onda ga preuzima nasa posta i hendluje dalje carinjenje u svom terminalu. Za mene je to terminal u Ugrinovackoj ulici. Ne naplacuje se usluga speditera. Paket vam dostavi postar ili ako je veci paket moracete sami ici po njega u postu gde cete platiti carinu i PDV.

Ako ste platili premium skuplju DHL dostavu, paket ce vam stici brze i verovatno ce njihovi ljudi brze zavrsiti carinu ali onda ocekujte i da vam DHL naplati uslugu spedicije koja je oko 30-40 evra u proseku. Naravno onda oni nose paket kod carinika na pregled odredjuje se carina i pdv i oslobadja se dalje. Postoji opasnost da i ako je posiljka manje vrednosti od 50 evra da oni pokusaju da napumpaju cenu preko, jer tako imaju osnov za usluge carinjenja i pdv drzavi. Ako nista, trazice vam izvode iz banke, razne papire i invoice sa sajta na kojem ste kupili robu, njima je u interesu u sustini da vam naplate sve po svaku cenu.
 
znamo to odavno :)
 
Planiram da naručim nešto iz Crne Gore, piše da dostava ide preko pošte Crne Gore, tj PostPak. Pretpostavljam da je to pandan našoj pošti redovnoj? I ide preko GPC-a kao i sve medjunarodne pošiljke, pa kako se zalomi što se carine tiče? Paket bi svakako bio ispod 50 evra, pa u najgorem slučaju da očekujem da mi se naplati PDV samo?
 
Tehnički, nemaš pravo da otvaraš dispute, tj. možeš, ali nemaš na osnovu čega da se žališ.
Nisi platio shipping, a to je pisalo - free shipping.
To što sad moraš da platiš uslugu kurirskoj službi (ako bude išlo preko kurira) nije problem prodavca i potpada pod lokalno zakonodavstvo.
Možeš da ne primiš robu i da se ona vrati, ali ćeš verovatno platiti troškove slanja nazad i to će ti se odbiti kada budeš dobijao refund.
Da, i ja tako mislim. Jeste besplatna poštarina, to ne plaćam, nego DHL naplaćuje usluge carinjenja i posredništva.

Ne isplati mi se da na predmet od 60 evra plaćam 5000 uslugu posredništva DHL-u i onda carinu i PDV.
 
Kakva je situacija sa fedex-om i carinjenjem, konkretno da li i cena fedex usluge (dostave) ulazi u osnovicu?
 
i ja imam jedan paket na carini od 26. oktobra nista mrtvaja. A stigao iz Nemacke za 4 dana preko DHL-a.

Customs clearance in progress​

 
Planiram da naručim nešto iz Crne Gore, piše da dostava ide preko pošte Crne Gore, tj PostPak. Pretpostavljam da je to pandan našoj pošti redovnoj? I ide preko GPC-a kao i sve medjunarodne pošiljke, pa kako se zalomi što se carine tiče? Paket bi svakako bio ispod 50 evra, pa u najgorem slučaju da očekujem da mi se naplati PDV samo?
Imamo li kolege forumase iz CG?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno