Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Narode,jel pametno unapred poslati mail carini sa cenom proizvoda,izvodom iz banke i tim stvarima koje dokazuju sta je i koliko je placeno? Odnosno,cita li to neko tamo uopste?

Uskoro treba da mi stigne sat sto sam uzeo sa nekim popustom na Aliju,ukupno oko 80$ je izaslo.Problem je sto mu je redovna cena oko 200$ a ima na par mesta cak i po 400$.Ne znaci mi nesto hoce li naplatiti 1000 ili 2000 dinara ali ako iskopaju ovu zadnju cenu pa traze 15k... Znam da se uvek mogu naknadno zaliti ali mozda bi bilo i brze i jednostavnije da im odmah sve dostavim?
Eh...to je teško pitanje. Verovatno neće fermati zato što je Ali, ali uvek vredi pokušati.
A da li neko čita, to je tek pitanje
Poručio ćale headshell iz Japana i taj Samurai audio šalje Fedex_om što on nije video, jer da jeste ne bi ni poručio, u međuvremenu slomi kuk zaglavi u bolnici i nije u mentalnom stanju da izvadi izvod i dokaz o plaćanju, ne zna šifre da ja to uradim za njega. Na kraju sam im rekao dajte da vam to platim, ali oni neće bez izvoda iako je Japanac uredno popunio onaj carinski list i naveo tačnu cenu, vozaju me od službenika do službenika.... Da skratim priču vrate oni to u Japan i sad Japanac kuka da će da ga oderu za povraćaj pošiljke, i da će da vrati pare kad odbije taj return fee. Da li je neko imao slično iskustvo? Koliko stvarno može da košta povraćaj pošiljke (slanje je bilo 15$).
Zavisi, FedEx ume da ne naplati, lično iskustvo. I ako naplate, isto je koliko i bilo slanje
 
Narode,jel pametno unapred poslati mail carini sa cenom proizvoda,izvodom iz banke i tim stvarima koje dokazuju sta je i koliko je placeno? Odnosno,cita li to neko tamo uopste?

Uskoro treba da mi stigne sat sto sam uzeo sa nekim popustom na Aliju,ukupno oko 80$ je izaslo.Problem je sto mu je redovna cena oko 200$ a ima na par mesta cak i po 400$.Ne znaci mi nesto hoce li naplatiti 1000 ili 2000 dinara ali ako iskopaju ovu zadnju cenu pa traze 15k... Znam da se uvek mogu naknadno zaliti ali mozda bi bilo i brze i jednostavnije da im odmah sve dostavim?
Posalji taj dan kada proslede na carinu, nema poente ranije. Po iskustvima ljudi koji su slali, BG carina obicno cita, za Novi Sad i Nis kazu da bas i ne obracaju paznju.
 
Ma ja pripadam pod NS,zato i pitam :) Secam se da su mi jednom kao trazili,poslali ono pismo ali vec sutradan neko procenio sam i ocarinio,nisu ni sacekali da posaljem.Tako da mi je ostao utisak da ne gledaju ni kad sami traze a ovako jos manje :)
 
Poručio ćale headshell iz Japana i taj Samurai audio šalje Fedex_om što on nije video, jer da jeste ne bi ni poručio, u međuvremenu slomi kuk zaglavi u bolnici i nije u mentalnom stanju da izvadi izvod i dokaz o plaćanju, ne zna šifre da ja to uradim za njega. Na kraju sam im rekao dajte da vam to platim, ali oni neće bez izvoda iako je Japanac uredno popunio onaj carinski list i naveo tačnu cenu, vozaju me od službenika do službenika.... Da skratim priču vrate oni to u Japan i sad Japanac kuka da će da ga oderu za povraćaj pošiljke, i da će da vrati pare kad odbije taj return fee. Da li je neko imao slično iskustvo? Koliko stvarno može da košta povraćaj pošiljke (slanje je bilo 15$).
Desilo mi se slično jednom, ne kažem da će te odrati ali evo ti za poređenje kako je meni bilo:
Porudžbina od 800 dinara, FedEx dostava plaćena oko 2200-2400 dinara. Carina procenila da nešto ne valja (isto iz Japana paket, sve sa fakturom), tražili špediciju od 5500 ili koliko je već, poslali mi sve na mail bla bla bla klasika. Nisu mi dali ni da podignem paket jer je plaćen karticom od prijatelja, a na papiru stoji moje ime, znači nisu prihvatili ni bankovni izvod od druga. Paket poslat nazad, izašlo me 7800 yena povrat, znači oko 50ak evra. Od tada sam rekao sebi, neka mi puše k špediteri i uzimam samo registrovan air mail, svakako stigne za nedelju dve a jeftinije 5 puta i nemaš rizik od plaćanja špedicije.
 
ja sam tako uzimao majicu iz spanije, neki running brand, i pise shipment standard, kupim ja sve, posle mi salju fedex express :)
to bese jos po staroj ceni, nekih 3800din bese, iako sam platio 30€ shipment, ne znam samo sta ulazi u tih 30…
 
Neverovatno... Godinama narucujem sa Alija razne sitnice bez problema,sad prvi put narucim nesto vece i kinez ne napise prezime...
Upravo mi javili sa carine da ce se posiljka vratiti jer nema potpune podatke. Jos ja poslao unapred mail sa izvodom,screenshot-ovima i ostalim tako da mozemo lepo da komuniciramo,oni znaju ko sam ja,ja znam ko sam,svi znamo cija je posiljka i to bi se u nekom procesu moglo i dokazati...ali formalnost nije zadovoljena.

Gde je onaj smajli sto lupa glavom o zid? :)
 
Mali off, da li neko zna koliko bi kostalo da se posalje paket iz nemacke do ovde? U pitanju je sako koji sam zaboravio tamo. Ne znam koje sve opcije imaju, svakako mi ne treba DHL, moze i preko poste.
 
DHL je nemacka posta, DHL-Express je Kurirska Sluzba koju i mi ovde imamo. Cene mozes izracunati ovde:
1698235290596.png
 
Naručio sam nešto preko AliExpressa i pisalo je da je besplatna pošiljka. Međutim kada proverim tracking piše DHL, iako ja nisam tražio DHL. Pošto je vrednost robe nekih 60-70 evra, DHL će tražiti da im dam ovlašćenja da to nose na carinu kao posrednici, a ta usluga se plaća 5000 din, bar su tako radili prošlog puta.

Mogu li ja da odbijem tu uslugu posredništva i kako? Ili mi ostaje samo da im platim ili da vrate pošiljku u Kinu?
 
Bolje otvori dispute ako si apsolutno siguran i imas neki dokaz da je posiljka trebalo da bude besplatna jer to nije tvoj problem vec njihov.
 
DHL je obicna nemacka posta.
 
Naručio sam nešto preko AliExpressa i pisalo je da je besplatna pošiljka. Međutim kada proverim tracking piše DHL, iako ja nisam tražio DHL. Pošto je vrednost robe nekih 60-70 evra, DHL će tražiti da im dam ovlašćenja da to nose na carinu kao posrednici, a ta usluga se plaća 5000 din, bar su tako radili prošlog puta.

Mogu li ja da odbijem tu uslugu posredništva i kako? Ili mi ostaje samo da im platim ili da vrate pošiljku u Kinu?
Mozes da uzmes drugog speditera za carinsku uslugu mada tesko da se to isplati . DHL je obicna posta a DHL EXPRESS je kurirska sluzba. A mozda ti nije ni poslao 😂 nego ti dao tudji broj posiljke
 
Mozes da uzmes drugog speditera za carinsku uslugu mada tesko da se to isplati . DHL je obicna posta a DHL EXPRESS je kurirska sluzba. A mozda ti nije ni poslao 😂 nego ti dao tudji broj posiljke
Pre ce biti da je ovo. Ako ti je pisalo free shipping, a poslato dhl-om iz Kine, najverovatnije je da Kinez mulja i da nije nista poslao.
 
Nije ovo prvi put. Isto tako pisalo free shipping a uvalio mi lik FedEx. Tehnički FedEx je besplatan, samo su mi uzeli uslugu carinjenja 5000. Nisam nikada označavao FedEx ili DHL. Otvoriću dispute svakako, ali ako dođe DHL i traže mi da im pošaljem vrednost robe, koje su moje opcije?

  1. Da li mogu da tražim da odnesu na carinu ali da me ne zastupaju?
  2. Ili samo da vrate Kinezu robu?

Ako ne može bez njih, dispute i to je to, nego me zanima za ubuduće. Negde sam pročitao da ne mora preko njih niti preko drugog špeditera da ide carinjenje, ali ne znam da li je to tačno.
 
Naručujem nešto iz Nemačke, jel naplaćuje DHL kurirska sada pdv za sve ispod 50? Znam da su ranije sve te ispod 50 evra dostavljali direktno bez dodatnih troškova. Ne mogu da pretražim temu jer je dhl kratka reč za pretragu teme.
 
na sve se naplacuje pdv. ako ne platis, imas dobrog carinika, kojeg je "mrzelo" da odradi proceduru
 
Tako je, stiglo meni ekspresno danas, jutros paket bio u Milanu, stigao oko 11 kod nas, carinu proleteo, naruceno nesto pre 3 dana, vrednost 45 eura, nista nije naplaceno.
 
Imam paket iz japana, dhl poslat... Salju mi iz dhl da je na carini i da posaljem i popunim svevpodatke, izvode bla bla... E sad japanac je stavio 5000jpy tj pko 30ak evra... A vrednost je naravno bila veca...nije mi problem da platim dhl da posresuju za 3500din...ali kako sad kad traze izvod, dokaz o uplati, order confirmation bla bla...

Dal je to cisto reda radi ili to carina proverava sve? Heeeeelp
Screenshot_20231027_203431_Gmail.jpg
 
Trebalo bi da se dokumentacija koju pošalješ slaže sa onim što je Japanac napisao. Verovatno će da prođe ok ali ako naletiš na nekog revnosnog carinika može da se zakomplikuje. Recimo da traže od pošiljaoca da dostavi pravu fakturu itd.
 
Nije reda radi, ako ne posaljes valjano sve kako treba nece proslediti to na carinu.
Oni to traze i kad si izuzet od placanja carine tj. kad je vec unapred placena.
Tako da nije bitno sta je japanac napisao kao cenu, platices carinu na iznos koji si zapravo platio, moze da se eventualno samo desi da oni ne provaravaju koliko taj predmet zaista kosta nego idu na tvoju dokumentaciju, zavisi koja roba je u pitanju i ko je poslao, ima tu dosta parametara.
 
Nije ovo prvi put. Isto tako pisalo free shipping a uvalio mi lik FedEx. Tehnički FedEx je besplatan, samo su mi uzeli uslugu carinjenja 5000. Nisam nikada označavao FedEx ili DHL. Otvoriću dispute svakako, ali ako dođe DHL i traže mi da im pošaljem vrednost robe, koje su moje opcije?

  1. Da li mogu da tražim da odnesu na carinu ali da me ne zastupaju?
  2. Ili samo da vrate Kinezu robu?

Ako ne može bez njih, dispute i to je to, nego me zanima za ubuduće. Negde sam pročitao da ne mora preko njih niti preko drugog špeditera da ide carinjenje, ali ne znam da li je to tačno.
Tehnički, nemaš pravo da otvaraš dispute, tj. možeš, ali nemaš na osnovu čega da se žališ.
Nisi platio shipping, a to je pisalo - free shipping.
To što sad moraš da platiš uslugu kurirskoj službi (ako bude išlo preko kurira) nije problem prodavca i potpada pod lokalno zakonodavstvo.
Možeš da ne primiš robu i da se ona vrati, ali ćeš verovatno platiti troškove slanja nazad i to će ti se odbiti kada budeš dobijao refund.
 
Imam paket iz japana, dhl poslat... Salju mi iz dhl da je na carini i da posaljem i popunim svevpodatke, izvode bla bla... E sad japanac je stavio 5000jpy tj pko 30ak evra... A vrednost je naravno bila veca...nije mi problem da platim dhl da posresuju za 3500din...ali kako sad kad traze izvod, dokaz o uplati, order confirmation bla bla...

Dal je to cisto reda radi ili to carina proverava sve? Heeeeelp
Pogledajte prilog 410833

Zdravo. Naručio sam Miša kojeg sam platio 38€. Na to mi je carina stigla 3.000,00 . Kako mogu da pošaljem na ponovno carinjene ? Šta mi od dokumenaticje sve treba ?
 
Zdravo. Naručio sam Miša kojeg sam platio 38€. Na to mi je carina stigla 3.000,00 . Kako mogu da pošaljem na ponovno carinjene ? Šta mi od dokumenaticje sve treba ?
Bilo na carinjenju bez da su ti trazili prvo dokumentaciju ?
U svakom slucaju 67% od vrednosti na carinu da ode je bizarno.
A spediterske usluge?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno