Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vidi, nemam sad vremena i živaca da ti potanko objašnjavam međunarodne carinske propise.
Postoji i opcija kada se sve plaća unapred i kada je isporuka na ruke, tako npr. šalje Amazon u Srbiju. Plati se i slanje, i carina, i pdv, unapred.
Svaka država ima neke svoje propise u vezi carine i pdv-a, ali ne postoji država na svetu u koju može da uđe baš sve, a da se nikad ne plati carina i pdv.
 
Pozdrav ljudi,

Jel postoji neki kontakt preko kojeg mogu da dobijem bilo kakav odgovor od strane carine? Na telefon se ne javljaju, a status mog paketa (izmenična pošta- za carinu) od 28.08. mi već postaje sumnjiv. Ajde makar da je podnošenje na carinski pregled, ali u taj status još nije prešao.
 
Nije to nista sumnjivo, ceka se 15 do 25 dana u proseku kad dodje na nasu carinu, osim ako imas bas srece da ga puste odmah.
 
Eto koliko sam ja neinformisan bio oko ovoga sad isto toliko si i ti za ovu izjavu 'u bilo kojoj državi na svetu' jer sam naručivao sa istog španskog sajta u jednu arapsku zemlju gde sam bio jedan period i sve što sam platio je bilo lepo napisano na sajtu i nikakve dodatne troškove nisam imao posle kao sad kod nas
Tako da me je valjda zbog tog slučaja gde nije bilo baš nikakvog negativnog iskustva ovo sad toliko negativno iznenadilo
To sto si ti bio neinformisan, ponavljam, je tvoja greska. Ok, narucio si, platio i imao srece i prosao bez carine. To ne znaci da se ne carini i ne placa porez. Vec jednostavno si imao srece da prodje bez dodatnih troskova.
I u Srbiji se desava da prodju skuplje stvari bez troskova, ali sve zavisi od carinika do carinika.

Pozdrav ljudi,

Jel postoji neki kontakt preko kojeg mogu da dobijem bilo kakav odgovor od strane carine? Na telefon se ne javljaju, a status mog paketa (izmenična pošta- za carinu) od 28.08. mi već postaje sumnjiv. Ajde makar da je podnošenje na carinski pregled, ali u taj status još nije prešao.
Moj paket je 4.9. dobio status izmenicna posta - za carinu i od tada nista. Pisao sam im na mail is prvog posta ove teme. Poslao im skrinsotove koliko je placen proizvod i odgovora nema.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, naručim patike iz Španije pre mesec i po dana, platio sve karticom odmah (100€ patike + 8€ dostava poštom)

Dolazi juče poštar i kaže 3900 treba da platiš reko šta bre da platim sve sam platio kod naručivanja, kaže nemam pojma ali tako mi piše, ja se tu iznerviram i samo mu kažem da vrati to u poštu slobodno da ja to ne preuzimam


Otišao sam posle tamo gde su mi rekli da je to carina+pdv... Ja se razočarao jer ih nikad ne bih narucio da sam znao da mora još na patike od 11.500 da se plati 4000 pa to nema poente onda...

Šta mislite da mogu da uradim? Ili jednostavno da moram platiti i to mi je što mi je?


Bukvalno mi nije problem 4000 toliko koliko me iznervirao ovaj skriveni trošak ali mi dodje sad da ih vratim u Spaniju ako u tom slučaju ne moram da platim carinu svakako
Ako je OK prodavnica sa dobrim recenzijama, možeš da ne preuzmeš paket i vratiće ti 100e kada ga dobiju nazad, samo što to ume da potraje (nekoliko nedelja ili čak i više). To je rizik koji prodavnice preuzimaju kada šalju van EU.
 
To sto si ti bio neinformisan, ponavljam, je tvoja greska. Ok, narucio si, platio i imao srece i prosao bez carine. To ne znaci da se ne carini i ne placa porez. Vec jednostavno si imao srece da prodje bez dodatnih troskova.
I u Srbiji se desava da prodju skuplje stvari bez troskova, ali sve zavisi od carinika do carinika.


Moj paket je 4.9. dobio status izmenicna posta - za carinu i od tada nista. Pisao sam im na mail is prvog posta ove teme. Poslao im skrinsotove koliko je placen proizvod i odgovora nema.
Meni stoji jedan paket od 26.8., nema još promene
 
Nije tačno da sam imao sreće tad nego u arapskim zemljama (bar je tako sigurno tu gde sam bio, ne znam da li važi u svim) ne postoji porez na uvoz. Tako da ti to veze nema da je u svim zemljama isto.

Otići ću i preuzeti paket verovatno iako mi je ta prodavnica rekla da će oni vratiti novac kad stigne paket nazad kod njih.

Ali kapiram da ako prilikom slanja nazad njima bude traženo isto ovo što i meni da plate ove troškove da ih neće oni platiti već oduzeti od te cifre koliko sam ja platio patike i samo ostatak mi vratiti na račun tako da bih bacio 40ak € verovatno.


Ne verujem da bi vratili tačno sve i evro
 
Izgleda da sutra primam paket, samo cekam da vidim koliko su me ocarinili za sve ove.
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-09-11 171233.png
    Screenshot 2023-09-11 171233.png
    42 KB · Pregleda: 51
  • Screenshot 2023-09-11 171236.png
    Screenshot 2023-09-11 171236.png
    33.8 KB · Pregleda: 52
Nije tačno da sam imao sreće tad nego u arapskim zemljama (bar je tako sigurno tu gde sam bio, ne znam da li važi u svim) ne postoji porez na uvoz. Tako da ti to veze nema da je u svim zemljama isto.

Otići ću i preuzeti paket verovatno iako mi je ta prodavnica rekla da će oni vratiti novac kad stigne paket nazad kod njih.

Ali kapiram da ako prilikom slanja nazad njima bude traženo isto ovo što i meni da plate ove troškove da ih neće oni platiti već oduzeti od te cifre koliko sam ja platio patike i samo ostatak mi vratiti na račun tako da bih bacio 40ak € verovatno.


Ne verujem da bi vratili tačno sve i evro
Pitaj ih, ne bi me čudilo da ti vrate do centa, uključujući i poštarinu. Ozbiljnim firmama jedna pozitivna, odnosno odsustvo negativne recenzije znače više od par desetina evra koje će izgubiti u transportu. Tako se u normalnom svetu posluje.
 
Nije tačno da sam imao sreće tad nego u arapskim zemljama (bar je tako sigurno tu gde sam bio, ne znam da li važi u svim) ne postoji porez na uvoz. Tako da ti to veze nema da je u svim zemljama isto.

Otići ću i preuzeti paket verovatno iako mi je ta prodavnica rekla da će oni vratiti novac kad stigne paket nazad kod njih.

Ali kapiram da ako prilikom slanja nazad njima bude traženo isto ovo što i meni da plate ove troškove da ih neće oni platiti već oduzeti od te cifre koliko sam ja platio patike i samo ostatak mi vratiti na račun tako da bih bacio 40ak € verovatno.


Ne verujem da bi vratili tačno sve i evro
Kazi nam kakve su ti nove patike 😁🤭
 
Meni nalepili carinu od 400 din za USB-C kabl koji sam platio 9.5 USD zajedno sa postarinom (mada je na njemu pisalo 2 USD). 🤨
 
Пошта Србије и Управа царина пронашли решење за пошиљке из иностранства
 
Пошта Србије и Управа царина пронашли решење за пошиљке из иностранства
Napokon nesto dobro sa njihove strane.
 
Pa ako pocnu da naplacuju PDV na svaku posiljku na sta imaju pravo i nije tako dobro.
I to je pitanje, ovde se ogradjujem jer pričam za carinsko područje Beograda, koji je sistem za sebe, sa tom količinom pošiljaka koje bi morale da se otvore, neophodno bi bilo zaposliti mnogo više ljudi, sto ne znam da li je moguće.
Realnija je priča da će što se Beograda tiče i dalje važiti pravilo "kako se zalomi" što se tiče otvaranja paketa koji su vrednosti manje od 50 evra.
 
Gledam da kupim neki 3D štampač iz Kine, kontaktirao sam prodavca i između ostalog on mi kaže ovako:

1694646809804.png

Na websajtu firme inače piše da se isporuka za srbiju plaća dodatno 45$ (dok u emailu kažu "free") i da šalju putem FedEX-a.

Sad ja razmišljam, ok FedEx mogu da plate oni, nabiju meni cenu, plate špediciju FedEx-u prilikom slanja i to može da funkcioniše tako da mi isporuče na noge a da ne traže pare ali kako bi oni platili carinu i PDV unapred?
Bengud ima ono osiguranja koje funkcioniše tako da ako bude troškova carine i PDV-a pošalje se dokaz i oni vrate protivvrednost u dolarima ali nisam čuo da carina i PDV mogu da se plate unapred za zemlju koja nije članica EU!
Štampač bi me koštao oko 800$ i ako su svi dodatni troškovi (carina, PDV i FedEX) uračunati u taj iznos, znači tačno 800$ i to je to, onda je to OK opcija ali sa ja sve plašim da to ne bi bilo tako
i da bi fedex tražio još nešto da se plati i to verovatno ne bi bio mali iznos!!!
Šta mislite na ovu situaciju?
 
I meni je sumnjivo. A imaju isporuku i iz Češke pa za Hrvatsku, Mađarsku, Sloveniju, Bugarsku recimo, isporučuju odatle a za Srbiju iz Kine...
Meni bi najviše odgovaralo kada bi lepo oni skinuli sve te troškove koje svakako plaćam ja i dali opciju da paket preuzmem u fabrici u Kini,
jer ako je 800$ sve ukupno kad bi skinuo jedno 50$ za FedEx (trošak špedicije) i 32% koliko je pdv+carina to bi me izašlo tipa 570$ FCA
a moje je dalje da rešim isporuku, carinu i ostalo što mi nije problem.
 
To sto im pise d aje nama isporuka iz Kine a delu EU iz Spanije, Ceske itd nije uvek pravilo. Svojevremeno mi stigao stativ mislim iz skladista u Ceskoj obicnim dhl-om. Naruceno na AE i naravno nije bilo moguce izabrati da salju iz skladista po evropi ali su ipak iz tih skladista i slali.
Sto se tice placene carine od strane posiljaoca to je moguce i bilo je i bice takvih prodavaca, tj koji posluju globalno i imaju takvu politiku. Pre vise godina B&H je imao isporuku sa uracunatom procenjenom cenom koja je ukljucivala carinu i pdv uz napomenu da ako je cifra veca ide na njihov racun. U nekom trenutku ukinuli i to je to.
 
Teoretski mogu da ti posalju kao DDP, tad posiljalac placa sve, ali to je kad ti salje neki pouzdan posiljalac, sa Kinezima se nikad ne zna.

tako Amazon salje (kada kupijes nesto direktno od Amazona ne 3rd party seller), sve platis nijma kroz shiping cost, a od tog dela se odvoji za carinu i pdv
 
tako Amazon salje (kada kupijes nesto direktno od Amazona ne 3rd party seller), sve platis nijma kroz shiping cost, a od tog dela se odvoji za carinu i pdv
I ako je carina bila manja ili je nije bilo dobiješ pare nazad, cashback
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno