Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Od nove godine , "mali paket" ti je bivša preporučena pošiljka, do 2 kg. I ide tracking, za sve osim USA (tamo samo CCXXXXXXRS , klasičan paket trackuju) .
ne pitaj kako sam saznao.
Preporučeno su sada ostavili samo pisma do 2 kg i dva CD-a /DVD-a/ VHS nekomercijalne prirode.
Tako mi je objašnjeno na dva šaltera u pošti Novi Sad.
Pozdrav, znam da je malo stariji post ali vidim da si upucen :)

Da li ovo znaci da ako posaljemo nesto u USA post-exportom a manje je od 2kg tracking link nece raditi nakon izmenicne poste?
 
Da li je neko saznao nešto konkretno oko ovoga što carina vraća pakete koji su poslati iz Srbije u inostranstvo? Baš lepo od njih da tako vraćaju bez ikakvog objašnjenja, a ni same pošte nemaju pojma šta se dešava.
 
Poštovanje, imao bih pitanje za one koji se razumeju, prijatelj mi je poslao telefon (vrednost njega je 200€ procenjena) na poklon, znači nema cenu samo vrednost, i platio je i poštarinu, da ne dužim telefon je sada u carinskom postupku zanima me koliko će da mi naplate carinu plus poštanske usluge u našoj zemlji, čisto da budem upućen.
 
Ako je u propratnoj dokumentaciji upisana vrednost 200€ na to se dodaje poštarina i na taj zbir računaj carinu i PDV 32% po srednjem kursu na dan carinjenja +145 din ako otvaraju pošiljku. Može carinik i da procenjuje vrednost tako da čekaš pa šta bude. Bez obzira što je poklon pošiljka ima svoju vrednost.
 
Ako je u propratnoj dokumentaciji upisana vrednost 200€ na to se dodaje poštarina i na taj zbir računaj carinu i PDV 32% po srednjem kursu na dan carinjenja +145 din ako otvaraju pošiljku. Može carinik i da procenjuje vrednost tako da čekaš pa šta bude. Bez obzira što je poklon pošiljka ima svoju vrednost.
Post automatically merged:

Каква поштарина ако је пријатељ платио поштарину у Словенији? Једино оних 300 динара за услуге поште овде кад поштар донесе? Хвала на одговору у сваком случају.
 
Napisao ti je da ovi nasi lihvari hoce da zaracunaju carinu i pdv na kompletan iznos cene predmeta + postarine..
Sto se tice tvog pitanja niko sa sigurnoscu ne moze to da ti kaze, cariniku moze da se navije da proceni na koliko se njemu cefne tako da imas slucajeva da je nekome nesto daleko otislo ispod cene koju je platio a nekome je nesto debelo precenjeno.. Ne ostaje ti nista nego da cekas i vidis kada ti stigne sta se desava jer precizan i univerzalni odgovor ne postoji.
 

@Igrozni

Nisam napisao da plaćaš poštarinu već da uračunaju u vrednost pošiljke a tvoje je 32% od zbira, pošti možeš da platiš 145 din (nisam gledao da li su ovih dana menjali vrednost te usluge) u slučaju da carina da nalog da se otvori pošiljka
 
Поздрав, нисам имао прилике да наручујем преко Amazon - а, па ме занима плаћа ли се уредно царина, pdv и све остало за скупље ствари као на Ebay? Видим да је шипинг прескуп иначе
 
Porucio bih sa alija neku multimediju- jer ovi nasi ovde malko deru, i sve to kosta oko 116e a kaoo opcija dostave imam DHL koji je kao free... sta bi’ tu jos platio?
i tipa ako kazem ovima sa alija da stave neku cenu do 50e, da li bi nesto promenio?
Porucio sam preko obicne poste(ne ove brze dhl fed itd) i malo cece pakete su mi otvarali i carinili iako paket kossta tipa 2-3e
 
Porucio bih sa alija neku multimediju- jer ovi nasi ovde malko deru, i sve to kosta oko 116e a kaoo opcija dostave imam DHL koji je kao free... sta bi’ tu jos platio?
i tipa ako kazem ovima sa alija da stave neku cenu do 50e, da li bi nesto promenio?
Porucio sam preko obicne poste(ne ove brze dhl fed itd) i malo cece pakete su mi otvarali i carinili iako paket kossta tipa 2-3e

Platio bi: 10% carinu i 20% PDV, jer to sto ti kinezu kazes da napise da kosta 50e, nisu na carini blesavi da ne znaju.
Paket svakako otvaraju.
 
+fee za špeditera, u ovom slučaju za DHL - oko 4.000 RSD.
 
Поздрав, нисам имао прилике да наручујем преко Amazon - а, па ме занима плаћа ли се уредно царина, pdv и све остало за скупље ствари као на Ebay? Видим да је шипинг прескуп иначе
Za carinu nije bitno odakle je paket naručen, oni svaku pošiljku gledaju kao da ima neku vrednost i to im je bitno, koliko je vrednost te pošiljke. Tu vrednost mogu da pronađu na fakturi koja prati robu ili ako nje nema mogu sami da predpostave (što oni jako vole) i to je to. Dakle ako dođe u ruke carinika onda je sve jedno odakle je paket. (U najvećem broju slučajeva, ima i izuzetaka jer mnogo više vole pakete iz kine tj. njima najmanje veruju a najviše veruju paketima iz EU, USA isl. pošto na svakom paketu ima CN22 obrazac na kom je naznačena vrednost robe pa mogu i bez otvaranja za donesu neke zaključke...)
Porucio bih sa alija neku multimediju- jer ovi nasi ovde malko deru, i sve to kosta oko 116e a kaoo opcija dostave imam DHL koji je kao free... sta bi’ tu jos platio?
i tipa ako kazem ovima sa alija da stave neku cenu do 50e, da li bi nesto promenio?
Porucio sam preko obicne poste(ne ove brze dhl fed itd) i malo cece pakete su mi otvarali i carinili iako paket kossta tipa 2-3e
Mislim da će te ovo izaći skuplje nego da kupiš kod nas. DHL će tražiti fakturu od robe koju ti kinez neće poslati a čak i ako pošalje neki papir, za DHL jako je bitno da on sadrži sve neophodne elemente i klauzule inače će DHL praviti problem (recimo ako ne piše koliko je koštao prevoz ili nije naznačeno ko ga je platio tražiće da im dostaviš fakturu od prevoznika) a objasniti kinezu kako treba da uradi fakturu je skoro pa nemoguća misija. Ako nemaš fakturu onda će ti tražiti da dokažeš koliko si platio robu recimo slanjem skrinšotova sa alija, sa ebankinga isl.
Sve u svemu mala je šansa da izbegneš carinjenje a onda je to gore pomenutih 32% + šditerske usluge DHL-a i to ako imaš sreće da ti oni to odrade jer kako je krenula korona uglavnom izbegavaju da rade špediciju za sitne stvari već samo pošalju spisak špeditera na koje te upućuju pa se ti s njima zavlači i plaćaj...
 
Znaci nema nista od toga.. da ne ulazim uopste jer me iskreno mrzi da se za 2000 bijem ovde po salterina i nerviram i derem. Hvala vam puno
 
Sračunaj se na 116 tvoje je 32% +4k za špediciju a ako neće oni da ti rade onda računaj na min 7k za nezavisnog špeditera sa otkupom dokumentacije.
 
@Sirius9 хвала на одговору, него мислио сам можда је у ценама на Amazon - у урачунат порез, али није очигледно 😅
 
Nemam puno iskustva sa amazonom jer sam jako malo kupovao preko njih, možda 2-3 puta i to pre 4-5 godina, kad god bi nešto pogledao ili nije bilo isporuke za Srbiju ili je cena isporuke bila brutalna tako da sam amazon jednostavno otpisao i idem tamo samo ako mi trebaju neke informacije jer ima više informacija za proizvode nego što ima na ebaju.
Čini mi se da sam video da piše nešto vezano za import fees ali ne mogu da se setim u kom smislu, dali su uračunate, nisu uračunate isl. ali čak i ako ih uračunaju ne vidim kako bi naša carina isporučila fakturu amazonu! Naša carina najviše voli kada direktno tebez zaduži za pdv/carinu, onda oni imaju u sistemu da im duguješ i ako ne platiš nemožed da dobiješ robu, to im je najsigurniji i najdirektniji način da dođu do novca, nema tamo nekog amazona kao posrednika.
Druga opcija je da carina opet od tebe direktno naplati troškove a ti se posle vijaj sa prodavcem da ti vrati te troškove pdv-a/carine ako si ih već platio njemu.

Dakle čak i ako ima te opcije da je pdv uračunat u cenu proizvoda je ne verujem da to naša carina poštuje ili priznaje.
Možda se neko ko često kupuje na amazonu javi sa ličnim iskustvom ali mislim da retko ko sa ovih prostora kupuje na amazonu bilo šta konkretno sem recimo knjiga, cd-ova isl.
 
@Чичарито
Imaš uračunato sve ako je import fees i tvoje je samo da primiš pošiljku ali vodi računa o vremenu isporuke, čujem da u nekim zemljama je Amazonu više od pola ljudi pod virusom, debelo su desetkovani.
 
Za amazon porucivanja, newegg, itd... imate usluge "americkog postara".
Ne moraju da vas klepaju po usima za shipping,
 
Ja se bas ne razumem u onlajn narucivanje a imam svasta da narucim i imam eu debitnu sa koje treba da skinem sve. U startu nisam znao kako da se snadjem sa regijama ako stavim engleska onda su funte ako je amerika dolari ako je neka druga eu zemlja onda nema engleski jezik itd. Hocu da placam u evrima normalno, posto njih i imam. Jel sve posiljke osim cdova i knjiga sada podlezu carini bez obzira da li su manje od 50e, 20e ili podlezu samo pdv. Znaci narucim npr led neke cipove u vrednosti 20e ja cu morati jos pored toga da platim 20% pdv u dinarima (jel to placam postaru?) i to je to ako je free shiping. I sve isto to kako ide narucivanje iz eu u eu, hrvatsku konkretno. Koliki su troskovi pored onih koliko pise na aliju amazonu ebayu? Izvinjavam se ako je vec pitano sto puta ali meni je i prenos novca sa mojeg racuna na tudji za kupovinu predmeta sa kp problem xD. Hvala
 
Ako je ukupna cifra do 50e (primer: roba 30e, shipping 15-19e), onda neces imati dodatnih troskova kod nas.
Mozda eventualno naknadu za otvaranje paketa u iznosu do 500 din.

Nasa carina gleda ukupnu cenu paketa. dakle sam paket, shipping, sve dodatno sto je prodavac mogao da navede.
To je osnovica za carinjenje, a kasnije i za naplacivanje PDVa.
 
Imao bih pitanje. Nisam poručivao nikada do sada sa sajtova gde imaju samo plaćanje u dolarima. Reč je o sajtu vitacost i vitaminima. Naprimer, ako je cena paketa bez šipinga 57 dolara, to bi trebalo da je konvertovano otprilike 48 evra. Da li se to uklapa u onu priču da se ne carini i ne plaća ništa preko 49,99 evra? Na sve pakete koje sam poručivao godinama online, nisam nikada plaćao ništa jer je šiping DHLa, kako mi je rečeno kod njih, obavljao to umesto mene.
 
Ako je ukupna cifra do 50e (primer: roba 30e, shipping 15-19e), onda neces imati dodatnih troskova kod nas.
Mozda eventualno naknadu za otvaranje paketa u iznosu do 500 din.

Nasa carina gleda ukupnu cenu paketa. dakle sam paket, shipping, sve dodatno sto je prodavac mogao da navede.
To je osnovica za carinjenje, a kasnije i za naplacivanje PDVa.

Svasta, ne znam samo od kada vaze ova pravila i u kojoj zemlji..
Do 50e ide naplata PDV-a po pravilu za sve posiljke, medjutim zbog guzve i svakojakih sitnica koje se narucuju koje kostaju smesne novce, dosta paketa se propusti bez ikakvih troskova.
Medjutim ima ljudi kojima su otvarali i posiljke za razne sitnice tipa kutija sibica i slicno, tako da nema pravila.
Preko 50e ide carina + PDV, trosak otvaranja paketa je 300 din a pismonosne posiljke je 150 din.

Imao bih pitanje. Nisam poručivao nikada do sada sa sajtova gde imaju samo plaćanje u dolarima. Reč je o sajtu vitacost i vitaminima. Naprimer, ako je cena paketa bez šipinga 57 dolara, to bi trebalo da je konvertovano otprilike 48 evra. Da li se to uklapa u onu priču da se ne carini i ne plaća ništa preko 49,99 evra? Na sve pakete koje sam poručivao godinama online, nisam nikada plaćao ništa jer je šiping DHLa, kako mi je rečeno kod njih, obavljao to umesto mene.

I ja sam uvek narucivao preko DHL-a do 50e i nikada nisam nista platio.. secam se samo kada je bila aktuelna dosta tema sa sportsdirectom i narucivanje preko njih, da su ljudima udarali basnoslovne cifre jer je prelazilo tipa 51.2 eura i slicno, tako da pripazi se ne idi u tu neku bas gornju granicu gde moze da ti nekim konvertovanjem predje preko 50 eura, onda se svakako ne mozes odbraniti od dodatnih troskova.
 
Za paket od 120e, neke MTB delove, mali paket, ne stigne mi nista za naplatu, a paket od 30e... srafovi za MTB, stigne u formi "Delovi za Motocikl".
Suplementi za 75e stignu bez carine+pdv...
Zato su mi sve pakete preko 200e, bez greske ocarinili + pdv, u ekspresnom roku. Nista cekalo nije, a u vreme lockdowna prosle godine.

Jednostavno, nema pravila u toj "nekoj" zemlji :D
 
A ono kad je freeshiping jel to i znaci to sto pise?
Onda naruciti iz vise tura pa ce biti vise srece mozda. Npr reket za stoni tenis ili neki led cipovi, bolje naruciti ne par toga odjednom nego raskomadano. Izvinjavam se ako je off, ali nisam siguran ni da li ima bas tema konkretno o onlajn narucivanju mada se secam da je nekad bila.
Hvala na odgovorima.
 
Od kako je ovo "vanredno" stanje, kinezi su promenili politiku prema nama.
Vrlo retko se mogu naci proizvodi sa free shippingom, i to su u glavnom neki koji imaju vrednos do par $.
Pre mesec dana sam porucio sa BangGood-a neki USB 3.0 hub $33.29, sa shippingom od $6.68.
Naravno, nije bilo ni carine, ni pdv, ni otvaranja paketa (<50e).
 
⌃ Imao si sreće što je stigo za samo mesec dana.
Pitam se šta li carinici rade sad kad je priliv pošiljki desetkovan.
 
Ajde mala pomoc mozda neko ima iskustva al je malo iritantna situacija.

Logitech mi poslao zamenski uredja (mis u ovom slucaju).
UPS ne moze da ocarini robu jer na carini traze fakturu kao da je proizvod kupljen. Logitech stavio da hoce da plati carinnjenje al jednostavno iz nekog razloga ne salju racun sa iznosom, valjda im nije logicno da za zamenu uredjaja salju fakturu.

Zar ne moze carinik ili ups da ocarini po ceni koju vidi na zvanicom sajtu. Da se pozovu lepo na clan zakona:

-----------------

Prema Carinskom zakonu, postoji 6 metoda utvrđivanja carinske vrednosti koje su propisane odredbama čl. 39. 40. 41. 43. 44 i 45. tog zakona, a primena tih metoda vrši se po hijerarhijskom redosledu primene.

Naime, ukoliko carinarnica sumnja da prijavljena vrednost robe predstavlja stvarno plaćenu cenu, tj. posumnja u priloženu dokumentaciju račun ili fakturu i ukoliko uvoznik na zahtev carinarnice ne pruži dodatne dokaze, carinarnica ima pravo da ospori prijavljenu vrednost i istu utvrdi na osnovu ostalih metoda u zavisnosti od raspoloživih podataka.

Jedna od metoda je recimo upoređivanje vrednosti istovete ili slične robe uvezene u približno isto vreme na teritoriju Republike Srbije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno