Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ni Srbija ni Laos nemaju more, teško će ga poslati brodom, ali vrlo je verovatno da stoji mesec dana u kineskom magacinu.
 
Heh, cuj.... gomila paketa kasnila po mesec dana, Kinezi najavljivali da ce biti i vise cekanja oko LNG, a ljudima u temi i dalje cudno da nesto mesec dana ne stize ;)

Gde je Goli Otok kada nam treba :p
 
Ma nije mi cudno...cekao sam posiljke i po dva meseca...nije to problem. Ali ova skoro mesec dana stoji na carini samo...zato pitam.
 
Posle duzeg vremena sam narucio nekoliko stvari sa eBaya i citajuci vase postove vidim da je trenutno stanje na carini katastrofalno, tj jos gore nego pre. Ako neko ima iskustvo od ove nedelje, koliko dugo su predmeti zadrzavani na BG carini? Dakle od trenutka dok stigne na carinjenje do slanja u postu. Hvala puno!
 
Meni su danas pustili sa carine a stigao paket 16.02(u vreme državnog praznika),sad čekam cenu :D
 
Meni i dalje nije stiglo seme chili paprike koje je poslato 26.12.2017 znam da nije dozvoljeno da se narucuje ali do sada nisam imao problema, a pitao sam na sajtu da li su mozda vratili kaze da nisu. U pitanju je nekih 90 semenki.
 
Naplatili su mi carinu za 2 diode koje se ubace u 3.5mm leziste za slusalice i glume daljinski na telefonu, placene na ebayu $1.5 dolara carina 358rsd
 
Naplatili su mi carinu za 2 diode koje se ubace u 3.5mm leziste za slusalice i glume daljinski na telefonu, placene na ebayu $1.5 dolara carina 358rsd
Koja carina, ala su poostrili, izgleda da hoce zorom da nateraju ljude na kupovinu u Srbiji. Kako nw shvataju da ce time samo da pospese sverc i nista drugo, u vreme kada jednim klikom mozes da vidis cene gde god hoces oni ovim klosarskim metodama pokusavaju da "zastite" domace trziste, tj uvoznih firmi pod kontrolom politicara na vlasti.ja nista od tehnike nisam uzeo vec duze vreme u Srbiji. Madjari ili Kinezi, cak i da nista ne ustwdim ne dam pare domacim firmama sa nenormalnim marzama.

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
Ne preuzimajte, žalite se. I ja ću za lampu ako PDV bude veći od realno plaćenog. Ne preuzimam, žalba.
 
Jel znaš da se žalba plaća, ne isplati se to za male iznose?
 
Poslednja izmena:
To im je i fora. 600 dinara žalba, pa sve što platiš do 500 dinara ne isplati se.
 
Pa jel vrate 600din ako se dokaže da si u pravu? Evo ja pazario polovnu speck futrolu za note 8 preko nemačkog e-baya; poslao čovek račun (nešto preko 20ak eura) i sad vidim da je stiglo kod nas na carinu. Hoće sad oni to da carine kao polovno, novo, hoće gledati cenu na amazonu, tu sa računa itd...ima li ko da zna kako uopšte klepaju?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Naravno da ne vraćaju :D Ti zaboravio gde živiš? A sto se drugog pitanja tiče, posto je iz Nemacke i ima račun u koverti, najverovatnije će da prihvate tu cenu za osnovicu.
 
Ne bi mu vratili ni u razvijenijim zemljama, nemojte pisati bajke o carinskim službama kad ih niko ne voli (bar potrošači u svetu online kupovine). Kad oni odrede da nešto košta toliko onda košta toliko, možeš da mašeš hartijama i računima do sutra.
 
Jel znaš da se žalba plaća, ne isplati se to za male iznose?

Znam da se plaća, ok je ako naplate PDV koliko treba, i kad tako procene nema mesta ljutnji, takav je zakon, sve do sada što je stiglo bez ikakve naplate računam kao grejs period, uštedeo sam za to vreme da plaćam žalbe, mogu tako da gledam. Nek me zapamte, idem tom metodom, računam da će me posle nekog vremena preskakakti (kao i u ostalim našim državnim sistemima, mora šef nekog pozvati i reći da me se mane, stalno stižu žalbe na rad, daj batalite ga više). Ima i tamo kontrola koja kao u usvakoj službi čeka nekog da saseče.
 
У протекла 2 месеца у Нишу сам са али експресса добио:
-Алат у вредности од 80$. царина и трошкови отварања испод 500 динара.
- термална паста од 5$, без царине.
-наруквица од 1.8$, без царине.
-Привезак од 0.93$. без царине
-Г9 лед сијслице 3 комада, 5.5$, без царине
-ланчићи 2 комада, 1.6$ без царине.
-Стакло за телефон 2$, без царине.

Чини ми се да је то то. За сада је све ок, а шта ће бити у будућности, видећемо. :)
 
E ovako, sto se tice Massdropa (video sam da je par ljudi htelo da kupi par stvarcica tamo, ali ne ispratih temu) narucio sam dve stvari i stanje je prilicno dobro sto se tice poreza i carine:

Naime, prvo sam narucio slusalice u vrednosti od $90 i stigla mi je carina nesto vise od 2000din sto je sasvim ok, zatim sam narucio kulere za komp u vrednosti od $100 i nisam morao nista da platim, cak nisu ni paket otvarali.

Na obe posiljke, cena postarine je bili oko $20 uracunat vec u gore navedenu cenu.

Slusalice sam cekao dobre 2 nedelje na carini, dok su kulere isporucili za 2 dana od kad mi je pisalo da je u Srbiji.

Tako da eto, kod mene je bilo 50/50 sto se carine tice, videcemo kako ce da prodje treca kupovina.

Mozda pomogne nekome.
 
Poslednja izmena:
Porucio neki sat od 12$, stigao juce na carinu, pa da vidimo

Sent from my Mi Max using Tapatalk
 
dobro vece vi vidim narucujete svakodnevno online pitanja su sledece jer dozvoljeno naruciti punjive lion bateije MODELA 18650
dva komada i power bankove hvala.
 
dobro vece vi vidim narucujete svakodnevno online pitanja su sledece jer dozvoljeno naruciti punjive lion bateije MODELA 18650
dva komada i power bankove hvala.
Dosta prodavnica je prestalo da salje ye baterije za Srbiju. Pre si mogao opusteno da kupis odskle god hoves, danas je to malo teze. Ja sam nasao sa alija neku prodavnicu, pa sam uzeo power bank, ali generalno moras da se snalazis.

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
Imaš ovde malo niže temu baš o 18650 i ostalim cilindričnim li-ion baterijama, sa njima je veliki problem pa su dobile i svoju temu:)
Znam da se plaća, ok je ako naplate PDV koliko treba, i kad tako procene nema mesta ljutnji, takav je zakon, sve do sada što je stiglo bez ikakve naplate računam kao grejs period, uštedeo sam za to vreme da plaćam žalbe, mogu tako da gledam. Nek me zapamte, idem tom metodom, računam da će me posle nekog vremena preskakakti (kao i u ostalim našim državnim sistemima, mora šef nekog pozvati i reći da me se mane, stalno stižu žalbe na rad, daj batalite ga više). Ima i tamo kontrola koja kao u usvakoj službi čeka nekog da saseče.

Ne znam da li si nekad čuo za srpski inat... idi metodom da te zapamte, ali kad te zapamte nemoj računati da će te preskakati, čak naprotiv:D.
Šalim se malo, ali ima tu i istine. Njima je to posao, i baš ih zabole... neće im dosaditi žalbe veruj mi (ne radim u carini, ali radim sa ljudima i pričam ti iz ličnog iskustva - ljudi misle da će me nešto mrziti da odradim, a meni je svejedno, svakako sam na poslu i radim, za koga, šta - nije me briga). Verujem da se te žalbe vrlo lako i rutinski rešavaju, čak šta više, njima je i lakše da im pošalješ dokaz/račun. U svakom slučaju njima je to rutinski ali tebi.... proguglaj malo o iskustvima, pa ćeš videti da ćeš ti njih da zoveš (više puta), ti ćeš njima kucati na vrata (više puta)...ti si taj koji se cima, a ne oni!
 
Poslednja izmena:
Drugari koji je zakonski rok odgovara na žalbu za pogrešnu procenu/ocarinjenje vrednosti paketa? Čekam više od mesec dana odgovor od NS carine. Pre 2 nedelje su mi rekli da se strpim i da ću dobiti odgovor poštom, ali neću da me zezaju tako. Hvala.

Inače sam pre zvao carinu BG kažu mi ljudi da kod njih žalbu podneseš mailom, samo pošalješ dokaze o vrednosti. U NS ni da čuju za takvu metodu nego me samo upućuju na poštu gde sam morao da platim oko 900 din za taksu+ slanje nazad pošiljke carini. Šou.

Zvao sam danas centralu u BG i razne službe da mu daju konkretan odgovor koji je rok za odgovor na žalbu. NIKO NE ZNA. Kaže žena koja jedna tamo: Pa vidite u Zakonu o opštem upravnom postupku. Dupli šou, neverovatno.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Upravo o tome pričam Ivanu I., ti si taj koji čeka mesec dana, njima je taj mesec isti kao i svaki drugi.

Inače da te utešim, rešiće oni tu žalbu u tvoju korist. Ne znam ni za jedan slučaj da nije bilo tako (mada to što ja nisam čuo, ne znači da ih nije ni bilo). A količina cimanja već zavisi od slučaja do slučaja, i naravno iskustva sa Bgd, NS... su različita, različita od službenika do službenika... pa meni su u Intesi (nije državna, privatna banka jelte) 3 različita službenika pričala tri potpuno različite priče, onda sam im tražio na papiru, al sam shvatio da mi je lakše da pređem u drugu banku. Al carinu ne možemo da menjamo:) A što kažeš sa državnim službama je tek šou, mnoge od njih ni dan danas ne primaju mail možeš samo faksom ili običnom poštom da im šalješ (ne pričam o carini, oni bi ipak morali da koriste računar:))

E sad sam se setio, nije da te plašim ali čini mi se da su nekom liku dok je čekao vratili paket greškom! Čitao sam o svemu tome davno, sad me iskreno ne zanima nešto, većinu ne platim ništa a ako se desi da mi nešto naplate i više, platio bih. Koliko puta nisam ništa platio, opet sam u plusu!

Inače znajte da carinik ima neverovatno velika ovlašćenja, bukvalno može da vrati bilo koju pošiljku kao i da zabrani ulazak u zemlju bilo kome. Ovo znam za vize, ranije sam čuo da se dešavalo ljudima u USA da im ponište vizu pri samom ulasku kad već slete tamo na aerodrom. Mislio sam da je to samo u USA, ustvari nikad nisam ni čuo za neku drugu zemlju, ali sam čuo da to može da uradi carinik bilo koje zemlje, samo što tako nešto niko nigde ne radi osim u usa.
 
Rok za odlučivanje o žalbi

Član 174

Rešenje kojim se odlučuje o žalbi izdaje se bez odlaganja, a najkasnije u roku od 60 dana od kada je predata uredna žalba, izuzev ako zakonom nije propisan kraći rok.
 
Poslednja izmena:
Nisam pravnik, pa nek kaže neko upućeniji, ali mislim da ovde još nije pokrenut nikakav parnični postupak. Mislim da se parnični postupci pokreću isključivo na sudu, a ovde nije to u pitanju!
 
Ajde vi lepo u politicare pa sredite zakone o carini i uredite carinu....
Kao da pricate o spaceshuttle programu u NASA-i ili svajcarskom satu, a ne o nasoj carini :)
 
@snorki11

Obrisao si kompletnu poruku na koju sam odgovorio i napisao potpuno novu, što nije lepo, al nema veze.

U prethodnoj si naveo da je reč o žalbi u parničnom postupku, a bio bi red da navedeš o čemu je reč u novoj poruci.
Napisao si samo Član 174... ali čega?

alfaunits, pa čovek je lepo pitao koji je rok za žalbu a snorki11 mu je odgovorio. Ja sam mislio da je pogrešio, a verovatno je i on uvideo grešku čim je izbrisao prethodnu i napisao novu poruku. A pošto u novoj poruci nije napisao uopšte o čemu je reč, malo sam skeptičan...
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno