Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da mi otvore paket a da ne platim ništa, ni PDV, ja to još nisam doživeo, možda ću, ko zna
 
Ja sam imao takav slučaj poslednji put pre par meseci. U paketu je bila knjiga i samo su otvorili i zatvorili i naplatili otvaranje.
 
A da li postoji mogucnost da ne platim carinu ako porucim slusalice,nece imati broj za pracenje a nije ni neka vrednost paketa.
Malo je veca posiljka, ipak su slusalice u pitanju.
To sve zavisi od procene carinika. Ako je priložena cena nerealna, još ako je iz Kine, može da se desi i da platiš carinu.
 
Oko 8$
Bas mi se i ne isplati da platim otvaranje paketa i carinu ako mogu slicne slusalice ovde da kupim.
 
nego na sta idu nego na carinu? meni je svaki paketic do sad, a narucujem ogromne kolicine jeftinih stvarica od <5 usd bio pecatiran sa "ne podleze carinskom pregledu". Sto znaci da je neko svaki taj moj paketic uzeo u ruke, ispipao i pecatirao.
Poenta priče je da paketi kad stignu prodju kroz ruke, neke (po njihovoj proceni) odvoje za carinu i to su ti koji čekaju na carini 15 dana i prave gužvu. A većinu ostalih odmah šalju dalje. Znači ti paketi koji ne čekaju za carinu, te recimo čačkalice od 2 usd koje su stigle istim avionom kao i neki paket koji će danima čekati na carini, one će već sutradan biti isporučene. To je poenta, one ne prave gužvu na carini...
 
Posto vidim da ima razlicitih iskustava da napisem i ja moje posto imam dosta iskustva.
Svaka moja posiljka, apsolutno svaka je otvorena, a to se moze viditi po tome da je na mestu otvaranja kasnije zatvorena zutom lepljivom trakom na kojoj pise posta.
Nema random odabira vec je svaka otvorena a posiljke su u rasponu od par $ pa sve do 55$.
Svaku posiljku prati carinski dokument "Uvozna postansko-carinska deklaracija za gradjane" i svaku prati nalog za placanje.
Na svakoj posiljci mi je obracunat PDV od 20% i naplacen prilikom urucenja, plus nekih 60-80 din preko a to je trosak poste za vracanje novca carini (tako su meni objasnili), carina mi je naplacena samo u par slucajeva kada su paketi bili preko 50e vrednosti.
Troskovi otvaranja paketa u mom slucaju ne postoje a voleo bi da vidim kako su vama ti troskovi naplaceni i gde to pise.
Pre par godina mi se desilo da je bio neki nov postar, na obuci, u mom reonu, pa valjda nije znao da treba da naplati pa je samo donosio posiljke bez da naplati bilo sta sto je meni bilo dosta cudno ali sam polazio od predpostavke da svako treba da zna da radi svoj posao. Posle par meseci me zove kontrolor iz poste i kaze, vidi takva i takva stvar, imas da platis nesto tipa 6000 din. Odem ja do poste da pogledam, carina poslala dopis o mom dugovanju posti, ko ce se sad setiti koje su sve posiljke bile, u tom periodu sam dobijao 4-5 paketa svake nedelje ali se secam da tad nisam placao nista, sta cu, dobijam dosta paketa, nisam hteo da ljutim nikoga ni u posti ni na carini, platim lepo 6000 din, trazim priznanicu i to je to.
Uglavnom, u mom slucaju carina radi ko sat, tacno znam da je posiljka kod mene za 9 dana od momenta prijema na carinu i to mi je mnogo bitno jer mogu da se organizujem.
 
Poenta priče je da paketi kad stignu prodju kroz ruke, neke (po njihovoj proceni) odvoje za carinu i to su ti koji čekaju na carini 15 dana i prave gužvu. A većinu ostalih odmah šalju dalje. Znači ti paketi koji ne čekaju za carinu, te recimo čačkalice od 2 usd koje su stigle istim avionom kao i neki paket koji će danima čekati na carini, one će već sutradan biti isporučene. To je poenta, one ne prave gužvu na carini...
Upravo tako, namerno tražim da mi se pošalje bez praćenja, neregistrovanom poštom, bude 15 paketa od 2kg (2x sedmično) i sve prođe bez carine, iz EU. Nema čak ni pečata "oslobođeno plaćanja carine". Nije ni otvoreno. Nema dodatnih triškova kod preuzimanja u pošti.
Naravno, nije uvek tako. Nekad se nađe nalepnica "oslobođeno troškova carine", nekad otvore i ocarine, a nekad otvore i prave dramu, zovu, pišu, i onda ocarine i pošalju.
Drugim rečima, nikad ne znam šta me čeka. Srećom, to nije često.
 
Čim stoji pečat oslobođen carine, paket nije otvaran, to što si ti paltio je neka potpuno druga PTT nadoknada koju si paltio poštaru i plaćaš samo za registrovane pošiljke. Ta nadoknada od 100din se recimo ne naplaćuje za dostavu po gradovima, samo po manjim mestima tj poštama
Nije tačno. 100 dindzi za Čačak nije to mala pošta i malo mesto.
 
Moja pošta takođe, možda i veća, nikada nisam platio tih 100 din, ako registrovani paket nije otvaran. Druga adresa na koju takodje naručujem, mesto od par hiljada stanovnika, svi paketi, registrovani, neotvarani, koje poštar donese naplati 100 din, za svaki. Za neregistrovane se ništa ne plaća, uvek je tako bilo. Ako se toliko razumeš, kako ovo objašnjavaš?
 
Nismo se razumeli paket koji ode na carinu 99.9% se otvara. Ovde sam napsao o otvaranom paketu 100 rsd dok ako uzmu pdv pišu u paketu deklaraciju sa procenom i cenom 20% na tu cenu i a onda taksa otvaranja nije 100 nego + na tih naplaćenih 20% još 150-160 dinara.
 
To je jasno, samo sam ja u nekom od predhodnih postova pisao o tome da paketi koji nisu carinjeni i nisu OTVARANI a registrovani su, kod mene u gradu poštar donese i ne naplati ništa, u tom manjem mestu poštar donese i naplati taksu od 100 din, uvek, za svaki paket. Naravno, ako je otvoran to se već zna kako se i šta plaća.
 
Brate, mnogo je...
Čovek je 31-vog poslao iz DE, 9-tog stiglo na carinu...
:poop:
carina.png
 
Moraš da šalješ dokumentaciju pošto je to naša glupa procedura. U principu su to 3 papira koja možeš i unapred da spremiš i samo pošalješ kada roba stigne u Srbiju.
Što se Amazona i vraćanja troškova tiče - da vraćaju ako si više platio. Ukoliko su troškovi veći Amazon pokriva razliku, a ukoliko su niži - vraćaju ti razliku. Meni je više puta naplaćena carina a da nije bilo potrebe i sva su sredstva vraćena na moj račun. Isto tako su mi vratili i višak ako je carina bila niža od njihove procene. Samo što ne dobiješ novac nazad odmah, nekada prođe i 5-6 meseci, pa čak i više.
Kako ide sa amazon.de i celu eu i kako sa amazon.co.uk carina ?
Posto na amazon.com uvek pise koliko ce prosecno da iznosr troskovi, a za ove ostale zemlje samo pise including vat, ali to je samo za eu ili vazi pravilo i za non eu da se odbije pdv iz zemlje koje si porucio pa onda nasi carine po redovnom postupku ?
 
Kad kupuješ nešto od Amazona, preko Amazon portala, kada kreneš u proceduru plaćanja, od cene koja je izlistana i koja je sa PDV-om (PDV iznosi onoliko koliko je % u državi za koju jevezan portal), najpre se odbije taj PDV, na to se dodaju troškovi transporta i cifra koja predstavlja neki vid zaštite Amazona - naime, ta cifra je neka procena Amazona koliko treba da se plate troškovi carinjenja i pdv u državi gde ono što je kupljeno treba da stigne.
U mom slučaju kupovine ploča, ovo mi je bilo isplativo, s obzirom da pakete koji su preko 1kg, Amazon obično šalje DHL-om, koji kad paket stigne preuzima obavezu carinjenja. Ovaj trošak, kada sam preračunao % na zbirnu cifru (cena bez PDV-a + shipping), ispalo je da je oko 25%.
Otkup tovarnog lista kod DHL-a je oko 40 EUR, a carina je 10% + PDV na ukupnu cifru sa carinom i shippingom, što izađe oko 32%.
Dakle, ako se kupuje od Amazona direktno, ne gine vam carina i pdv, ali će svakako biti manja cifra nego što bi bilo da ide redovnim postupkom.
Ono što je važno i što uostalom i piše na sajtu Amazona, dodatnih troškova nema. Ako bude cifra veća, DHL naplaćuje troškove od Amazona. Ako cifra bude manja, Amazon refundira razliku (ali se čeka).

Kad se kupuje od nezavisnog prodavca preko portala Amazon, situacija je ista kao da kupujete na bilo kom drugom portalu. Amazon nema ništa sa transakcijom, sve trebate da pitate onoga od koga kupujete (preko koga šalje, da li ima pošiljka tracking, da li može da se vrati roba i u kom roku, kako ide ako je oštećena,...). Zavisno od toga preko koga prodavac šalje paket i položaja zvezda u trenutku prijema od strane naše carine, zavisi i to da li ćete platiti nešto ili ne.
Moj slučaj od pre 2 dana: Kupio sam DM vinyl Box koji je koštao oko 80-ak EUR (sa troškovima slanja koji su bili jako niski, ali nisam dobio tracking), težine oko 2 kg, sa urednom fakturom unutra (u pitanju je UK prodavac) i nisam platio ništa. Paket je bio sve samo ne mali, računam da je prošlo zato što nije bilo praćenja, jer paket nije pipan.
 
Ovo znanje vredi,
ovo treba pinovati jer vredi dugorocnog iskustva sa amazonom !

Hvala !!!!
 
Nema na čemu.
Nemam ja neko veliko iskustvo konkretno sa kupovinom preko Amazona, ali imam generalno kada se gleda poručivanje preko interneta (imam PayPal nalog koji je bio otvoren na HR još 2006. i par hiljada kupovina od tada).
Naša carina je nepredvidivo predvidiva, tj. za nešto može da se predpostavi da će da bude tako i tako, ali uvek postoji izuzetak, kako onaj koji obraduje kupca (kao npr. mene ovaj put), tako i nešto što računaš da nema šanse, a ono se desi.
Ovo sa Amazonom je dobro za nekoga ko kupuje nešto glomazno i skupo, a ne može da nabavi to isto ovde, jer će troškovi uvek biti manji nego da se kupi od nezavisnog trgovca koji to pošalje nekom kurirskom službom koja te u startu odvali sa njihovom naknadom, plus platiš u dinar ono što ti inače sleduje. Ovako se plati Amazonu još oko 25% ukupne cifre i miran si. Ili, ko voli da se kocka (kao ja u ovom slučaju) kupi jeftino i nada se da će da prođe ispod radara.
 
Meni sa Amazona stigao paket pre dve nedelje, preko UPS-a, i dalje ga nisam dobio, sutra je ravno 14--ti dan koliko je paket u Beogradu, negde čeka nešto.
 
I moj koji je stigao preko DHL-a čuči i dalje kod njih, iako sam im poslao svu dokumentaciju 14.09.
 
Ako je DHL express tj. kurirska služba onda nešto nije u redu i treba da ih pozoveš i proveriš a ako je klasičan DHL (onaj jeftini) preko kog je i moj paket išao onda čekamo...
 
Meni sa Amazona stigao paket pre dve nedelje, preko UPS-a, i dalje ga nisam dobio, sutra je ravno 14--ti dan koliko je paket u Beogradu, negde čeka nešto.
Proveri tracking status na sajtu UPS-a ili na samom Amazonu. Meni je paket čekao toliko jedino kada je krenula korona. Sve je stizalo ispod 10 dana od prijema na carinu.
I moj koji je stigao preko DHL-a čuči i dalje kod njih, iako sam im poslao svu dokumentaciju 14.09.
Proveri tracking na sajtu DHL-a. Ne bi smelo toliko da čeka na carini.
 
Zvao sam DHL, vadili se na promenu softvera, kao 5-6 radnih dana je procedura carinjenja, nja-nja-nja,....ma neka se teraju....
Inače, u pitanju je DHL-Express.
 
Proveri tracking status na sajtu UPS-a ili na samom Amazonu. Meni je paket čekao toliko jedino kada je krenula korona. Sve je stizalo ispod 10 dana od prijema na carinu.

Pa nema tu šta, 14.09 je "Delivered" zadnji status, nakon poslate dokumentacije rečeno mi je da očekujem isporuku nakon carinjenja za 2-3 radna dana i to je to.
Trebalo bi ove nedelje, šta znam, nije normalno da se toliko dugo čeka, mislim šta tu ima toliko, mali paket, 1 item, nije ni kilo težak, wtf.
 
DHL Express uslugu su ovim "kišeljenjem" totalno obesmislili.
Pošalju iz UK 12.09., stigne kod njih na carinjenje 14.09., ja im istog dana pošaljem svu dokumentaciju i onda njima treba 2 nedelje da urade svoj posao. Za ovo ću da pišem DHL-u, samo da dobijem paket.
 
Pa nema tu šta, 14.09 je "Delivered" zadnji status, nakon poslate dokumentacije rečeno mi je da očekujem isporuku nakon carinjenja za 2-3 radna dana i to je to.
Trebalo bi ove nedelje, šta znam, nije normalno da se toliko dugo čeka, mislim šta tu ima toliko, mali paket, 1 item, nije ni kilo težak, wtf.
Kod UPS-a, status delivered samo znači da su prosledili carini na dalje postupanje. Jeste glupo, ali tako je. Potpisnik na Amazonu je UPSPPWK, iliti UPS Paperwork.
 
Kod UPS-a, status delivered samo znači da su prosledili carini na dalje postupanje. Jeste glupo, ali tako je. Potpisnik na Amazonu je UPSPPWK, iliti UPS Paperwork.

Pa dobro, na carini je, znam da ne bi čučao kod njih toliko dugo nakon carine.
U principu mene ne zanima gde je zastoj.
Samo malo je bizarno da sa Tampe na Floridi stigne paket u Beograd za dva dana i da onda sedi više od 10 dana iz ko zna kojih razloga, nisam kamion uvezao jbt, stvari su vrlo proste, pritom razumeo bih da je iz Šangaja nešto u pitanju sa free shippingom.
 
DHL Express.
Poslato iz UK 12.09., stiglo u BG 14.09., istog dana poslata tražena dokumentacija, isporučeno danas, 27.09.
 
Ako je tebi sa Express toliko trebalo ja mogu samo da očekujem duplo duže ćekanje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno