Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kamo sreće :LOL: čak i da su male plate ja bi sebi namestio biznis.
Ne radim kao carinik ali svakodnevno radim sa špediterima koji rade sa carinicima i kad meni nešto treba hitno ja cimam špeditera a on mora dalje da se cima sa carinom.
Uglavnom postoji jedno univerzalno pravilo ako hoćeš išta da uradiš i glasi: "Kako carinik kaže."
 
Ne brini,radices kao carinik,vec imas pridispozicije :D
Ako se uglavis zaposli i mene,obecavam da necu da kradem,mozda po nekad sebi kupim neku skuplju stvar i ne bude carini ali to nije kradja 😛
 
To bi bio dream come through :LOL: konačno bi mogao da priuštim auto sebi :unsure:
Dogovoreno (y)
 
Ako se ti ne zaposlis zaposlice nas mashinac,on je carinik. :unsure: Odavno mi je sumnjiv,mnogo zna sta se dogadja na carini! 🕵️‍♀️
 
Imam ispred sebe dokument, sistem jeste iz vremena DOS-a što samo znači da mu ne trebaju veliki resursi da bi radio ali ne i da ne radi. Ne bi se složio da ne mogu da pretražuju.
F4=Upit...

U svakom slučaju, država/carina je uvek u pravu, čak i kad nije u pravu. Možeš da ih tužiš ako hoćeš, mada time nećeš ništa dobiti.
Kakvo tužakanje, želim sa njima da budem u što je moguće boljim odnosima. Sami su me prošli put rekla da je pretraživanje teško. Kada sam im rekao "pravite problem oko uvoza x, pogledajte moju istoriju uvoza u sistemu". Nisu to uradili.
Dostavio sam im sve od traženih dokumenata. (Original fakturu i izvod iz banke.)
Onda su nastavili još da zatežu. Da je neki veći iznos (vrednost je svega 100 EUR i to zaista 100 EUR), pomislio bih da žele "nagradu". Zadržali su mi tri paketa dva meseca na carini, iako smo se skoro svakodnevno čuli glasom. Šta je to nego "podmaži, pa će proći? Nisam iz tog sveta i možda pogrešno prepoznajem signale.

Idem danas do njih da razgovaram sa šeficom. Biću pametno pristojan pred nekim ko je uvek u pravu. 🤪
 
Stigne ti paket iz US od par stotina dolara za 2 dana i onda ga čekaš na carini 15 dana, jer ima gomila magaraca koji naručuju razna sranja tipa čačkalice, salvete, čašice, ma bilo šta , za $1 ili $2 iz fuckin Kine. Ništa ti to ne treba ali daj, džabe je, neće se baci ...
 
U pravu si :D
Ma sve ok zapravo, kad stigne stigne (y)
Živeće ovaj narod.
 
Stigne ti paket iz US od par stotina dolara za 2 dana i onda ga čekaš na carini 15 dana, jer ima gomila magaraca koji naručuju razna sranja tipa čačkalice, salvete, čašice, ma bilo šta , za $1 ili $2 iz fuckin Kine. Ništa ti to ne treba ali daj, džabe je, neće se baci ...
BRAVO (y)
 
Ima i skupljih magaraca, koji idu od par stotina, pa sve do nekoliko hiljada dolara.
 
@owim
Šta si uradio na carini?
Stigne ti paket iz US od par stotina dolara za 2 dana i onda ga čekaš na carini 15 dana, jer ima gomila magaraca koji naručuju razna sranja tipa čačkalice, salvete, čašice, ma bilo šta , za $1 ili $2 iz fuckin Kine. Ništa ti to ne treba ali daj, džabe je, neće se baci ...

Prvo te sitnice od dolar, dva uopšte ne idu na carinu (čak i većina pošiljki od 20-30 dolara). Tako da čačkalice sigurno ne prave gužvu na carini.
A drugo i najvažnije što me zanima, nije valjda da se toliko čeka na carinu ako stigne sa DHL, UPS...? Samo jednom mi je DHL bio na carini, sve završeno za dan, dva (mada to je davno bilo, a možda sam i imao sreće, pa me zato i zanima jel sad situacija drugačija)... Kontam da je stiglo nekom kurirskom službom, jer poštom nema šanse za 2 dana. Oni mislim da imaju kancelariju carine za sebe, ne bi trebalo da idu na istu gomilu čekanja na carini sa paketima pristiglim poštom. A kod njih bi trebalo da je manja gužva (jer teško da čačkalice i sl. naručuju preko njih). Pitam da znam, da se ne zeznem kad i ako mi bude opet trebalo nešto hitno (a što podleže carini) da ne plaćam DHL bzvz.
Btw sad me podseti da naručim šibice, trebaće za mesec, dva kad počne loženje:LOL:
Inače, ja sam jedan od tih koji ne žele da idu do kineske (ili bilo koje druge) prodavnice i da tegle ko magarci tu robu do kuće. Mnogo mi je lakše i lepše da naručim online:cool:
 
A drugo i najvažnije što me zanima, nije valjda da se toliko čeka na carinu ako stigne sa DHL, UPS...? Samo jednom mi je DHL bio na carini, sve završeno za dan, dva (mada to je davno bilo, a možda sam i imao sreće, pa me zato i zanima jel sad situacija drugačija)... Kontam da je stiglo nekom kurirskom službom, jer poštom nema šanse za 2 dana. Oni mislim da imaju kancelariju carine za sebe, ne bi trebalo da idu na istu gomilu čekanja na carini sa paketima pristiglim poštom. A kod njih bi trebalo da je manja gužva (jer teško da čačkalice i sl. naručuju preko njih). Pitam da znam, da se ne zeznem kad i ako mi bude opet trebalo nešto hitno (a što podleže carini) da ne plaćam DHL bzvz.
DHL nikad nije bio cvećka po tom pitanju. Kada dođe do carinjenja meni nikad nisu zavšili stvar za manje od 5 radnih dana. Sećam se krajem 2019 da je trajalo 10 dana. Sa dolaskom korone dodatno se pogoršala situacija pa može da se desi da neće uopšte da se bave špedicijom već ti ponude da to obavi neko drugi.
 
Poslednja izmena:
Auuu, užas! Hvala na informacijama, da se ne zeznem. Retko sam koristio DHL, a samo jednom su carinili, davno, a izgleda da sam i tada imao sreće...
To čekanje na carinu obesmišljava brzinu skroz... i ako do Srbije stigne mnogo brže nego poštom...
 
A drugo i najvažnije što me zanima, nije valjda da se toliko čeka na carinu ako stigne sa DHL, UPS...? Samo jednom mi je DHL bio na carini, sve završeno za dan, dva (mada to je davno bilo, a možda sam i imao sreće, pa me zato i zanima jel sad situacija drugačija)... Kontam da je stiglo nekom kurirskom službom, jer poštom nema šanse za 2 dana. Oni mislim da imaju kancelariju carine za sebe, ne bi trebalo da idu na istu gomilu čekanja na carini sa paketima pristiglim poštom. A kod njih bi trebalo da je manja gužva (jer teško da čačkalice i sl. naručuju preko njih). Pitam da znam, da se ne zeznem kad i ako mi bude opet trebalo nešto hitno (a što podleže carini) da ne plaćam DHL bzvz.
Btw sad me podseti da naručim šibice, trebaće za mesec, dva kad počne loženje:LOL:
Inače, ja sam jedan od tih koji ne žele da idu do kineske (ili bilo koje druge) prodavnice i da tegle ko magarci tu robu do kuće. Mnogo mi je lakše i lepše da naručim online:cool:
Ja sam ove godine imao mislim 3 paketa preko DHL-a i mogu ti reci da je sve proslo glatko. Svakako nije zavrseno za manje od 5 dana ali mislim da to nije do njih.
Kod njih samo treba biti spreman sa dokumentacijom, da ne gubis vreme na ono sto je do tebe.
 
Kupio ploče preko Amazona 13.09., poslate su istog dana i u BG stigle sutradan, 14.09., a istog dana sam od DHL-a dobio mail gde mi traže dokumetaciju za carinjenje. Poslao u roku od pola sata, sutra, 15.09. dobio mail da će mi se po završetku postupka carinjenja javiti kurir i to je to. Od srede ni traga, ni glasa, izgleda da im treba malo više vremena da ocarine jednu pišljivu LP ploču, a možda je i do toga što sam sve platio Amazonu unapred i sad ne mogu da me oderu za špediciju, pa ih bolu uvo. Inače, kad se kupuje preko Amazona obračunavaju se unapred troškovi carine, što se uvek isplati ako mora da ide preko neke kurirske službe, jer se plati otprilike još 25-26% vrednosti pošiljke, a u kluzuli piše da ukoliko su troškovi veći, agent koji radi ceo ovaj posao, tj. DHL u mom slučaju, refundira troškove preko od Amazona. Poenta je da sam ovim platio manje nego što bih platio da je išlo preko pošte i da su mi carinili, ali nisam hteo da se kockam, u poslednje vreme carine sve živo i ovako mi je u principu sigurnije.
 
Cesto porucim na UK adresu nesto sto nema u Srbiju, a i zbog toga sto stvari iz Britanija bi uglavnom dosle za 5-7 dana a i postarina ne bi bila skupa. 13. avgusta poslata TP Link camera i neki adapteri iz Britanije, jos cekam, najverovatnije na carini, nemam pracenje jer je 2x skuplje postarina, ne mogu da verujem koliko se ceka, zadnji put sam cekao oko 15-20 dana. Uglavnom bi cekao mozda 3-5 dana, ponekad ne bi ni bilo na carinu.
 
Kupio ploče preko Amazona 13.09., poslate su istog dana i u BG stigle sutradan, 14.09., a istog dana sam od DHL-a dobio mail gde mi traže dokumetaciju za carinjenje. Poslao u roku od pola sata, sutra, 15.09. dobio mail da će mi se po završetku postupka carinjenja javiti kurir i to je to. Od srede ni traga, ni glasa, izgleda da im treba malo više vremena da ocarine jednu pišljivu LP ploču, a možda je i do toga što sam sve platio Amazonu unapred i sad ne mogu da me oderu za špediciju, pa ih bolu uvo. Inače, kad se kupuje preko Amazona obračunavaju se unapred troškovi carine, što se uvek isplati ako mora da ide preko neke kurirske službe, jer se plati otprilike još 25-26% vrednosti pošiljke, a u kluzuli piše da ukoliko su troškovi veći, agent koji radi ceo ovaj posao, tj. DHL u mom slučaju, refundira troškove preko od Amazona. Poenta je da sam ovim platio manje nego što bih platio da je išlo preko pošte i da su mi carinili, ali nisam hteo da se kockam, u poslednje vreme carine sve živo i ovako mi je u principu sigurnije.
Ja bio ubeđen da sad kad je takva situacija kod Amazona (da naplaćuju sve unapred) ne moraš da šalješ ništa od dokumentacije. Shvatam da su to uveli da ne bi naručivali ljudi koji neće da plate troškove pa idu po principu ako prođe, prođe, ako ne, nek vrate Amazonu. Ali sad izgleda da carina od kupca traži dokumentaciju, a onda od Amazona da plati.... dodatna komplikacija. Pitam se da li Amazon stvarno vrati novac ako ne bude troškova?

btw, koliko se sećam ranije na ploče, diskove, knjige nije bilo dodatnih troškova (doduše ja sam samo knjige naručivao)... pitam se jel su sad uveli obaveznu carinu za LP ploče ili samo pdv? Ranije recimo sa SportsDirect-a do 50 eur preko DHL nisu naplaćivali pdv, da li se i to promenilo?
Sad videh temu da je UPS počeo sa naplatom pdv...
 
Ja bio ubeđen da sad kad je takva situacija kod Amazona (da naplaćuju sve unapred) ne moraš da šalješ ništa od dokumentacije. Shvatam da su to uveli da ne bi naručivali ljudi koji neće da plate troškove pa idu po principu ako prođe, prođe, ako ne, nek vrate Amazonu. Ali sad izgleda da carina od kupca traži dokumentaciju, a onda od Amazona da plati.... dodatna komplikacija. Pitam se da li Amazon stvarno vrati novac ako ne bude troškova?
To da ne treba da se šalje dokumentacija su ukinuli odavno. A Amazon stvarno vraća novac samo što može da potraje.
 
Ja bio ubeđen da sad kad je takva situacija kod Amazona (da naplaćuju sve unapred) ne moraš da šalješ ništa od dokumentacije. Shvatam da su to uveli da ne bi naručivali ljudi koji neće da plate troškove pa idu po principu ako prođe, prođe, ako ne, nek vrate Amazonu. Ali sad izgleda da carina od kupca traži dokumentaciju, a onda od Amazona da plati.... dodatna komplikacija. Pitam se da li Amazon stvarno vrati novac ako ne bude troškova?

btw, koliko se sećam ranije na ploče, diskove, knjige nije bilo dodatnih troškova (doduše ja sam samo knjige naručivao)... pitam se jel su sad uveli obaveznu carinu za LP ploče ili samo pdv? Ranije recimo sa SportsDirect-a do 50 eur preko DHL nisu naplaćivali pdv, da li se i to promenilo?
Sad videh temu da je UPS počeo sa naplatom pdv...
Moraš da šalješ dokumentaciju pošto je to naša glupa procedura. U principu su to 3 papira koja možeš i unapred da spremiš i samo pošalješ kada roba stigne u Srbiju.
Što se Amazona i vraćanja troškova tiče - da vraćaju ako si više platio. Ukoliko su troškovi veći Amazon pokriva razliku, a ukoliko su niži - vraćaju ti razliku. Meni je više puta naplaćena carina a da nije bilo potrebe i sva su sredstva vraćena na moj račun. Isto tako su mi vratili i višak ako je carina bila niža od njihove procene. Samo što ne dobiješ novac nazad odmah, nekada prođe i 5-6 meseci, pa čak i više.
 
Meni rekoše u DHL-u da neću platiti ništa dodatno, jedino me nervira što im treba toliko vremena da ocarine, a imaju sve podatke crno na belo.
 
@owim
Šta si uradio na carini?


Prvo te sitnice od dolar, dva uopšte ne idu na carinu (čak i većina pošiljki od 20-30 dolara). Tako da čačkalice sigurno ne prave gužvu na carini.
A drugo i najvažnije što me zanima, nije valjda da se toliko čeka na carinu ako stigne sa DHL, UPS...? Samo jednom mi je DHL bio na carini, sve završeno za dan, dva (mada to je davno bilo, a možda sam i imao sreće, pa me zato i zanima jel sad situacija drugačija)... Kontam da je stiglo nekom kurirskom službom, jer poštom nema šanse za 2 dana. Oni mislim da imaju kancelariju carine za sebe, ne bi trebalo da idu na istu gomilu čekanja na carini sa paketima pristiglim poštom. A kod njih bi trebalo da je manja gužva (jer teško da čačkalice i sl. naručuju preko njih). Pitam da znam, da se ne zeznem kad i ako mi bude opet trebalo nešto hitno (a što podleže carini) da ne plaćam DHL bzvz.
Btw sad me podseti da naručim šibice, trebaće za mesec, dva kad počne loženje:LOL:
Inače, ja sam jedan od tih koji ne žele da idu do kineske (ili bilo koje druge) prodavnice i da tegle ko magarci tu robu do kuće. Mnogo mi je lakše i lepše da naručim online:cool:
nego na sta idu nego na carinu? meni je svaki paketic do sad, a narucujem ogromne kolicine jeftinih stvarica od <5 usd bio pecatiran sa "ne podleze carinskom pregledu". Sto znaci da je neko svaki taj moj paketic uzeo u ruke, ispipao i pecatirao.
 
Meni baš nijedan, nikada, nije pečatiran, a naručujem takodje puno. Uzimaju ih čisto da pogledaju broj da li je R ili nije i proslede dalje. Ali svakako moraju da prođu kroz ruke.
 
Meni je samo jedan paketić, koji je sa praćenjem, bio pečatiran i oslobođen carine i pdv-a (platio otvaranje 100 dinara) a drugi s praćenjem nije ni otišao na carinu niti je šta naplaćeno. Ovi bez praćenja nikad ni ne idu na pregled, samo dođu.
 
Čim stoji pečat oslobođen carine, paket nije otvaran, to što si ti paltio je neka potpuno druga PTT nadoknada koju si paltio poštaru i plaćaš samo za registrovane pošiljke. Ta nadoknada od 100din se recimo ne naplaćuje za dostavu po gradovima, samo po manjim mestima tj poštama
 
A da li postoji mogucnost da ne platim carinu ako porucim slusalice,nece imati broj za pracenje a nije ni neka vrednost paketa.
Malo je veca posiljka, ipak su slusalice u pitanju.
 
Čim stoji pečat oslobođen carine, paket nije otvaran, to što si ti paltio je neka potpuno druga PTT nadoknada koju si paltio poštaru i plaćaš samo za registrovane pošiljke. Ta nadoknada od 100din se recimo ne naplaćuje za dostavu po gradovima, samo po manjim mestima tj poštama
Može da se desi da ga otvore i onda zaključe da ne treba ništa da se plati. U takvim slučajevima plaća se otvaranje 100 din ali ne PDV ili carina.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno