Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Upravo.
 
ZAP, pa ti si potvrdio ono sto sam rekao :)
Nije se zakon menjao, vec su samo poceli da ga primenjuju ;)

pa nek bude da je tako, ali ...

nije
zakonima to nije jednostrano definisano (zakon o carini oslobadja od uvoznih dazbina ove posiljke (a sta su uvozne dazbine????) a MF je tumacilo svoj zakon o PDVu i smatralo da treba postupati kao u njihovom misljenju) i iz tog razloga je trazeno misljenje (kad zakonom nije nesto jednoznacno odredjeno trazi se misljenje od nadleznih institucija) pa su tek tada smislili ovo solomonsko resenje da se PDV ne placa na posiljke do 70€ ako ih salje fizicko lice i nekomercijalne su a na sve ostale cak i komercijalne do 50€ se placa!!!

Zasto ???
siguran sam da i oni ne znaju odgovor :-devil-: ali osetilo se da rate kupovina online i da treba puniti budzet :whip:
 
pa nek bude da je tako, ali ...

nije
zakonima to nije jednostrano definisano (zakon o carini oslobadja od uvoznih dazbina ove posiljke (a sta su uvozne dazbine????) a MF je tumacilo svoj zakon o PDVu i smatralo da treba postupati kao u njihovom misljenju) i iz tog razloga je trazeno misljenje (kad zakonom nije nesto jednoznacno odredjeno trazi se misljenje od nadleznih institucija) pa su tek tada smislili ovo solomonsko resenje da se PDV ne placa na posiljke do 70€ ako ih salje fizicko lice i nekomercijalne su a na sve ostale cak i komercijalne do 50€ se placa!!!

Zasto ???
siguran sam da i oni ne znaju odgovor :-devil-: ali osetilo se da rate kupovina online i da treba puniti budzet :whip:

Zakonom je sve definisano. Carina je tražila tumačenje odredbe člana 218 Carinskog zakona tj. da li se na te pošiljke primenjuje poresko oslobođenje. Ministarstvo finansija je nadležno za tumačenje svojih propisa i dalo je mišljenje da se na nekomercijalne pošiljke vrednosti do 50 eura ne primenjuje poresko oslobođenje za razliku od onih iz člana 216 Zakona (rodbina - 70eura).
Znači, zakonom je bio propisan PDV na pošiljke do 50 eura, i nije se primenjivalo do davanja mišljenja. Mali je vremenski razmak izmedju donošenja Zakona i mišljenja (2012 - 2013).Zakon je donet 2010. a izmene su bile 2012.
 
Poslednja izmena:
Ne moze zakon o carini osloboditi PDV-a nesto za sta zakon o PDVu kaze da se placa PDV.
To je osnova prava - zakon o necem drugom nije ispred zakona o tome.
 
@scouser
dobro si ispravio razlika je ipak 3 godine :-devil-:

a jeste vi procitali zakone???


Roba na koju se ne plaćaju uvozne daţbine
Član 218
Uvozne daţbine ne plaćaju se na:
1) novu opremu koja se ne proizvodi u zemlji, koja se uvozi za novu ili proširenje postojeće
proizvodnje, modernizaciju proizvodnje, uvoĊenje nove odnosno osavremenjavanje postojeće
tehnologije, osim putniĉkih motornih vozila i aparata za igre na sreću;
2) reklamni materijal i uzorke koji se besplatno primaju iz inostranstva;
3) predmete stranih izlagaĉa koji uĉestvuju na meĊunarodnim sajmovima i prodajnim izloţbama
u zemlji, koje unose i primaju iz inostranstva radi uobiĉajene raspodele ili potrošnje za vreme
odrţavanja sajmova, odnosno izloţbi;
4) ţigove, patente, modele i prateće isprave, kao i prijave i podneske za priznavanje prava, koji
se dostavljaju organizacijama za zaštitu prava intelektualne svojine;
5) pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode


Poreska oslobođenja kod uvoza dobara

Član 26

PDV se ne plaća na uvoz dobara:

1) čiji promet je u skladu sa članom 24. stav 1. tač. 5), 10), 11) i 13) - 16v) i članom 25. stav 1. tač. 1) i 2) i stav 2. tač. 5) i 10) ovog zakona oslobođen PDV;
1a) koja se uvoze na osnovu ugovora o donaciji, odnosno kao humanitarna pomoć u skladu sa zakonom kojim se uređuju donacije, odnosno humanitarna pomoć;
1b) koja su izvezena, a koja se u Republiku vraćaju neprodata ili zato što ne odgovaraju obavezama koje proističu iz ugovora, odnosno poslovnog odnosa na osnovu kojeg su bila izvezena;
1v) koja se, u okviru carinskog postupka, unose u slobodne carinske prodavnice;
1g) po osnovu zamene u garantnom roku;
1d) čija se isporuka vrši preko prenosne, transportne i distributivne mreže, i to: električne energije, prirodnog gasa i energije za grejanje, odnosno hlađenje;
2) koja se, u okviru carinskog postupka, privremeno uvoze i ponovo izvoze, kao i stavljaju u carinski postupak aktivnog oplemenjivanja sa sistemom odlaganja;
3) koja se, u okviru carinskog postupka, privremeno izvoze i u nepromenjenom stanju ponovo uvoze;
4) za koja je, u okviru carinskog postupka, odobren postupak prerade pod carinskom kontrolom;
5) u okviru carinskog postupka, nad tranzitom robe;
6) za koja je, u okviru carinskog postupka, odobren postupak carinskog skladištenja;
7) za koja je u skladu sa članom 216. i članom 217. stav 1. tačka 6) Carinskog zakona ("Službeni glasnik RS", br. 18/10, 111/12 i 29/15) propisano oslobođenje od carine, osim na uvoz motornih vozila.

posto nigde nije definisano sta sa clanom 218 MF je dao svoje tumacenje da se za jedan deo primenjuje (do 50€) a za drugi ne (do 70€).

znaci to nigde ne pise sem u misljenju koje sam okacio!!!


uredba

Pošiljke male vrednosti poslate od strane fiziĉkog lica drugom fiziĉkom licu
Ĉlan 6
.....

Pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode
Ĉlan 29
Uvozne daţbine se ne plaćaju na pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode.
Pošiljkom male vrednosti, nekomercijalne prirode, u smislu stava 1. ovog ĉlana, osim pošiljki
koje se sastoje od alkohola i alkoholnih pića, parfema i toaletne vode, duvana i duvanskih
proizvoda, smatraju se:
1) pošiljke ĉija vrednost ne prelazi 25 evra, u dinarskoj protivvrednosti;
2) javne isprave, trgovaĉka korespodencija, poslovne knjige, robna, pravna i finansijska
dokumentacija, ĉekovi, menice, obveznice, akcije i efektivni strani novac, kao i privatna
korespodencija.
O osloboĊenju od plaćanja uvoznih daţbina za robu iz stava 1. ovog ĉlana carinski organ stavlja
zabelešku na poštansko-carinskoj prijavi, odnosno na deklaraciji.
kasnije izmenjena samo vrednost od 25 na 50€:-devil-:

PS
ipak 70€ spada pod 216 :d
ali sustina je da se nikad pre misljenja MF iz 2013 PDV tj porez nije naplacivao na nesto sto se ne carini!!!
 
Poslednja izmena:
Pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode
Ĉlan 29
Uvozne daţbine se ne plaćaju na pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode.
..
1) pošiljke ĉija vrednost ne prelazi 25 evra, u dinarskoj protivvrednosti;

ovo je odavno tako, i pre 2013.
 
???
carinski zakon je iz 2010. I od tada je I uredba tako da nisam siguran sta si hteo da kazes.

Sent from my mobile
 
???
carinski zakon je iz 2010. I od tada je I uredba tako da nisam siguran sta si hteo da kazes.

Ja sve vreme hocu da kazem da zakon nije menjan oko momenta kada je dosao PayPal, pa da od tada zato pocinje naplata. I ranije su bile naplate PDVa za sitne posiljke ponekad. Vrlo retko, ali bilo je. Meni su sa iHerba redovno naplacivali PDV i 2011/2012.
2013. su samo odlucili da iskoriste postojece zakone i naplacuju PDV, kao je i trebalo. To sto nisu do tada nema veze sa izmenom ZAKONA.
 
ko pominje izmene zakona? samo sto se promenilo tumacenje zakona
 
Pa onaj sto je poceo "PA KAKO SAD ODJEDNOM", pre nego sto je poceo prvi post ;)
 
Ako nije tajna, moze vise detalja? :)

Koja maticna, (moze link), sta joj fali, jel' refurbished, ili defekt? Sta je pisalo na paketu pa si prosao sa samo 740 din? Aj' daj detalje, kada vidim sta se jos uvek u Srbiji prodaje po besnim cenama na KP i limundo, muka me uhvati.

Gigabyte Z77P-D3, jer je kod nas 1155 ploce maltene nemoguce naci. To je najbudjaviji Z77 model ploce koji postoji, ali kako ne jurim nesto overklok nije mi ni bitno. I ova kosta kao bubreg za ono sto realno vredi, placena 68$. Da, reparirana ploca, mada sam gledao jedno 10min i nisam uspeo nigde da nadjem ni traga lemilice, fluksa ili bilo kakve popravke. Ploce za 1155 podnozje su do skora bile dzab dzabe, sada bas problem naci, gledao kod nas, gledao nemacki i americki ebay, drze cenu strahovito, bojim se da ce se ponoviti situacija sa prvim i7 procesorima gde ih ima ko pleve a maticnih ni za lek. Mogao sam uzeti neku H61 ovde i proci osetno jeftinije, ali hteo sam ceo paket, tj. USB 3.0, SATA III i sve ostalo sto Z77 nudi a da moze da isprati i5-3470 procesor koji sam nabavio za 70e.
Paket je isao svedskom postom, cek me iz poste zvali kazu stigao paket iz Svedske hahaha posto pise da ukoliko ne moze da se isporuci paket vrate na svedski PO box u Malmu. Pisao klasika, GIFT, sadrzaj 1*board, vrednost 10$, nasi carinili kao elektronika, stavili PDV oko 500din i posta nakalemila ostatak do 740din.
 
Gigabyte? pfff, ne volim njihove ploce. (a ni graficke). Mozda na ploci ne radi npr. integrisani zvuk, mreza, neki pci slot ili sl.

Znaci, ploca je stigla...odakle? Ako sam ukapirao nije kupljena preko ebay-a. Moze link do aukcije ili do prodavca koji ih valja?
 
E, a zašto? Ja od 2000. samo njihove ploče uzimam, nijedna nije crkla, samo otišla u arhivu zbog starosti.

sent from plastique
 
dva kineska smartwatch-a, plaćena 40$ procenjena na 50e. plaćeno 1380din.

što se mene tiče ok, moglo je i gore
 
Na Beogradskoj carini su danas zavrsili sa paketom koji je stigao 20.12.
 
Koliko su mi rekli carinici (ugrinovacka carinska posta) juce su obradjivani paketi od 22 i 23 decembra iz Engleske, paketi iz Kine su zatrpali kompletno celu sluzbu, i sve je oko 10 puta sporije. Koliko su mi rekli odnos paketa je 3000 Kina 500 Engleska dnevno a posle idu svi ostali.
Poredjenja radi ranije su paketi iz Engleske bili isporucivani za max 5 dana uglavnom za 4, a sada stoje i vise od 14 dana. Zanimljivo paketi iz Holandije i dalje prolaze ekstra brzo 3 dana max i paketi preko DHL-a iz Engleske prolaze ekspresno 3 dana max.
 
^ Meni iz Francuske max 5 dana uvek. Bilo i 3 (po datumu slanja na paketu).
Dobra strana gužve je što vise paketa dobije pečat "nije za carinjenje". ;)
 
Poslednja izmena:
Koliko su mi rekli carinici (ugrinovacka carinska posta) juce su obradjivani paketi od 22 i 23 decembra iz Engleske, paketi iz Kine su zatrpali kompletno celu sluzbu, i sve je oko 10 puta sporije. Koliko su mi rekli odnos paketa je 3000 Kina 500 Engleska dnevno a posle idu svi ostali.
Poredjenja radi ranije su paketi iz Engleske bili isporucivani za max 5 dana uglavnom za 4, a sada stoje i vise od 14 dana. Zanimljivo paketi iz Holandije i dalje prolaze ekstra brzo 3 dana max i paketi preko DHL-a iz Engleske prolaze ekspresno 3 dana max.

A sta ako je paket iz Kine, a poslat preko Holandske poste kako ga onda tretiraju i kojom brzinom isporucuju :D
 
Sad zbog ovih praznika ne znam, ali meni je za 16 dana jednom stigao uključujući i vikende. Evo sad čekam paket za 16 dana je stigao na carinu, samo je Švedska pošta u pitanju. Tako da možda i ne mora da znači, ima tu dosta faktora.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
23.12.2016 08:37:06 11003 IZMENIČNA POŠTA Prispeće

23.12.2016 09:07:39 11003 IZMENIČNA POŠTA Za carinu

23.12.2016 11:13:46 10200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRAD Otprema PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED

04.01.2017 15:56:29 61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD Otprema

04.01.2017 16:07:15 - 10200 GPC BEOGRAD Otprema

05.01.2017 04:19:56 10200 GPC BEOGRAD - 11000 Beograd 6 Otprema

05.01.2017 13:28:58 11000 Beograd 6

Telefon sa Alija, doogee y6, placen 88e, procenjen od carine na 50$, placen samo porez, 1350din.
 
Za sada se pokazao kao odlican, posebno za te pare. Naravno, ima par mana sto se u tom cenovnom rangu ocekuje. Nema notifikacionu lampicu, kamera pri malo slabijem osvetljenju nije bas sjajna (ima dosta suma). Mada je zanimljivo da ima blic i na prednjoj i na zadnjoj strani. Do sad leti kako radi. Antutu:40500. Radi dosta bolje nego samsung s4 koji sam nosio predhodno.
 
A sta ako je paket iz Kine, a poslat preko Holandske poste kako ga onda tretiraju i kojom brzinom isporucuju :D

Ne znam upravo imam jedan koji je bas takav preko POSTNL a iz kine i isao je u Holandiju pa kod nas.
06-01-2017 08:47 Shipment at customs
06-01-2017 08:27 The item has been processed in the country of destination SERBIA
05-01-2017 15:05 The item has arrived in the country of destination
05-01-2017 04:16 The item is on transport to the country of destination

Javicu kada cu ga preuzeti.

Koliko mi je objasnjeno paketi se rade po zemlji dolaska tako se prave gomile. ako iz zemlje iz koje dolazi ne ide mnogo paketa carina ce ga mnogo brze procesuirati.
To su reci carinice iz Ugrinovacke.

GPC izjavljuje da je ovo sto se sada desava rekord od kada radi u Posti. I nikada nije dolazilo ovoliko paketa koliko je u ovom praznicnom periodu.
 
Za sada se pokazao kao odlican, posebno za te pare. Naravno, ima par mana sto se u tom cenovnom rangu ocekuje. Nema notifikacionu lampicu, kamera pri malo slabijem osvetljenju nije bas sjajna (ima dosta suma). Mada je zanimljivo da ima blic i na prednjoj i na zadnjoj strani. Do sad leti kako radi. Antutu:40500. Radi dosta bolje nego samsung s4 koji sam nosio predhodno.

Da, naravno da mora da ima nesto, za taj novac je odlican, a i fantasticno si prosao na carini, mogli su da zveknu i iznad 100 $ lagano.
Ima i onaj PPTV King 7 malo iznad 100 $ ja se kanim da narucim posto vidim da ima zezancija i oko njega dosta.

Ne znam upravo imam jedan koji je bas takav preko POSTNL a iz kine i isao je u Holandiju pa kod nas.
06-01-2017 08:47 Shipment at customs
06-01-2017 08:27 The item has been processed in the country of destination SERBIA
05-01-2017 15:05 The item has arrived in the country of destination
05-01-2017 04:16 The item is on transport to the country of destination

Javicu kada cu ga preuzeti.

Koliko mi je objasnjeno paketi se rade po zemlji dolaska tako se prave gomile. ako iz zemlje iz koje dolazi ne ide mnogo paketa carina ce ga mnogo brze procesuirati.
To su reci carinice iz Ugrinovacke.

GPC izjavljuje da je ovo sto se sada desava rekord od kada radi u Posti. I nikada nije dolazilo ovoliko paketa koliko je u ovom praznicnom periodu.

Op, op, nikako da nam to sazna vodja ima da udari jos vece namete i da razreze jos veci PDV, kobojagi dobro se zivi.

Ja cekam mrtvu tastaturu za lap top, poludeo sam sto nije stigla pre nove godine, Hong Kong ima najbrzu postu sa registrovanim pracenjem za nasu zemlju ( ne racunam DHL i slicne ), i 25.12. krenulo avionom obicno je to par dana u avionu 2-4 i reko taman ce da stigne 31 kod mene najdalje, kad ono eto ti sad 7-mi a i dalje nije stiglo, sto me dovodi do zakljucka da je davno stiglo nego da su velike guzve i ovi nasi uopste nisu ni izbacili status da je pristiglo, neverovatno je da putuje 12 dana avionom, a secam se pre godinu i po otprilike stizalo mi za 8 dana ( od dana kada sam porucio ) rekord preko njihove poste i to se jos zadrzavalo na carini, nisu odmah pustili !
 
meni Shiped by airplane stoji od 12.31 , mozda su oborili avion ili ovi nasi nece da prijave da je stiglo xD?
 
Ne znam upravo imam jedan koji je bas takav preko POSTNL a iz kine i isao je u Holandiju pa kod nas.
06-01-2017 08:47 Shipment at customs
06-01-2017 08:27 The item has been processed in the country of destination SERBIA
05-01-2017 15:05 The item has arrived in the country of destination
05-01-2017 04:16 The item is on transport to the country of destination

Javicu kada cu ga preuzeti.

Koliko mi je objasnjeno paketi se rade po zemlji dolaska tako se prave gomile. ako iz zemlje iz koje dolazi ne ide mnogo paketa carina ce ga mnogo brze procesuirati.
To su reci carinice iz Ugrinovacke.

GPC izjavljuje da je ovo sto se sada desava rekord od kada radi u Posti. I nikada nije dolazilo ovoliko paketa koliko je u ovom praznicnom periodu.

06.01.2017 09:47:39 10200 GPC BEOGRAD - 10200 GPC BEOGRAD Otprema PODNOŠENJE NA CARINSKI PREGLED
Shit ode na otvaranje znaci na sve troskove plus otvaranje 300 din to je ladno skuplje nego carina, i cim idu sa otvaranjem to znaci da ce pumpati cenu fakture iako je sa Amazona, mater im.
 
^Koji Amazon salje obicnom postom sa brojem za pracenje?
 
Kupljeno preko Amazon.co.uk marketa Kineski trgovac mislim Universal Color placeno preko Amazona.

Inace Kinezi po obicaju kad koriste gatway, pune posiljke pa salju u jednoj turi, nema sansi da posalje posiljku ako bas niste totalno srecni da se ubode sa punjenjem tovara, pa ide u jednoj turi. Inace Kinez je punio 9-10 dana i tek tada je krenulo na let u Holandiju.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno