Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja te i dalje rec ne razumem, please explain.
 
ja te i dalje rec ne razumem, please explain.

Pa uzima zena .. kristale a ti srafove, sta mislis da kompleksas na carini koji je tamo po kazni i koji nema pametnija posla nego da zuri ko sta kupuje zamislja u svojoj glavi, takodje i da ne zamilja moze da klasifikuje ko mu se svidja a ko ga smara sa posiljkama, ionako on se tamo ubi od dosade
 
mnogo je on mator da zamislja...
 
Danas bio da podignem paket i saceka me neprijatno iznenadjenje u vidu ocarinjenog paketa (nakon 15-20 neocarinjenih). Uzimam uvek neke sitnice koje kostaju do 10 evra, pa mi zato ni ne carine, ali evo napravise izuzetak. Paket je vredan 8 evra, carina je bila oko 260, sto sam jos i mislio da platim, ali mi onda jos u posti trazili za postarinu, pa je ispalo preko 400 dinara, pa sam odustao od preuzimanja dok ne proverim kakve su mi opcije. Uzeo sam paket u ruke na kratko i video da mi je Kinez stavio GIFT. Mozda ih je to isprovociralo. Slede pitanja:
1) Da li se za posiljku od 8 evra uopste placa carina?
2) Mogao bih da odem do carine i pokazem im izvod uplata iz banke, a da li bi mi to uvazili i dali paket bez placanja?
3) Ili da openujem dispute i kazem Kinezu da zato sto je on zajebao time sto je upisao GIFT umesto realne cene (8 evra) sad ovi hoce da mi carine, a ja necu da preuzmem, pa da mu trazim gratis novi artikal, ali sa naznacenom cenom.

Hvala unapred i pozdrav za sve Benchlije ;)
 
Sve piše u prvom postu ove teme.
 
1)Naplatili su ti PDV.
2)Opet ce ti naplatiti PDV+ dodatne troskove za vracanje paketa na ponovni pregled
3)Nije kinez nista kriv
 
On ne pusta pakete u kojima ima vise od 2-3 iste stvari. Meni je kesicu srafova za kuciste 50 komada vratio i trazio dozvolu za uvoz.

Jbga, nekome je život majka, a nekome maćeha.
Doduše, mislim da je samo jednom carinio Jovica, a i supruga baš ne naručuje te stakliće tako često.
 
Meni stigle kinezio trake za burazera vrednost 32e ocarinila ih Evica kao ukrasne trake i procenila da kostaju 20$ i na to naplatila pdv. Ja zadovoljan ishodom.
 
Danas bio da podignem paket i saceka me neprijatno iznenadjenje u vidu ocarinjenog paketa (nakon 15-20 neocarinjenih). Uzimam uvek neke sitnice koje kostaju do 10 evra, pa mi zato ni ne carine, ali evo napravise izuzetak. Paket je vredan 8 evra, carina je bila oko 260, sto sam jos i mislio da platim, ali mi onda jos u posti trazili za postarinu, pa je ispalo preko 400 dinara, pa sam odustao od preuzimanja dok ne proverim kakve su mi opcije. Uzeo sam paket u ruke na kratko i video da mi je Kinez stavio GIFT. Mozda ih je to isprovociralo. Slede pitanja:
1) Da li se za posiljku od 8 evra uopste placa carina?
2) Mogao bih da odem do carine i pokazem im izvod uplata iz banke, a da li bi mi to uvazili i dali paket bez placanja?
3) Ili da openujem dispute i kazem Kinezu da zato sto je on zajebao time sto je upisao GIFT umesto realne cene (8 evra) sad ovi hoce da mi carine, a ja necu da preuzmem, pa da mu trazim gratis novi artikal, ali sa naznacenom cenom.

Hvala unapred i pozdrav za sve Benchlije ;)
1.Наплаћен ти је порез и отварање пакета. Теоријски (по њиховом тумачењу да се порез наплаћује и на пошиљке на које због ниске вредности царина не иде) требали су и оних десет ранијих исто да ти опорезују тако да рачунај да си у плусу са њима а не у минусу са задњим.

2. Немој да се бламираш за ситне паре (има боља реч али није политички коректна па да не ризикујем). Сад би вратио јер ти је скуп порез (400 дин)!? Па немој ни да наручујеш ако ти је скупо, а ово лепо плати. Није Кинез крив.
Зато нас све више продаваца и скида са листа земаља у које шаљу...
 
Poslednja izmena:
jako mi ide na nerve kada obracunati pdv ljudi nazivaju carina a sve lepo pise na pocetku teme. najbolje bi bilo ignorisati ovakva pitanja.
 
Znaci 1000 dinara je paket (8 evra), od toga je PDV 20% = 200 dinara, znaci oni naplacuju otvaranje paketa 60 dinara posto sam trebao 260 da platim. I onda jos postarina 150+ dinara (ne znam tacno, ali preko 150) iako sam platio oko 2 evra od celokupnog iznosa Kinezu na ime postarine, dok ako ne ocarine (prethodnih 15-20 slucajeva) ne moram nista dodatno da platim. Smesno mi je sto ih branite, jer jednostavno citava ova prica ne pije vodu. Necu da im platim iz principa, jer ne zelim da ih navikavam da ce dobiti pare. Videce da sam platio ovaj put, pa ce mi sledeci put izmisliti neku novu stavku. Taj PDV od 200 dinara bih jos i platio, ali ovaj ostatak je sramota sto uopste postoji. Sramota je sto ste se i vi pomirili sa takvim taksama, pa se nemojte cuditi ako vam za svaku potvrdu budu trazili milion papira i pecate, koje ce papreno naplacivati kako bi hranili nezasitu birokratiju.

I za kraj primer, kako to funkcionise u normalnim zemljama: narucio sam telefon u Australiji preko ebaya, platio 300 evra, Kinez napisao gift i nisam morao vise nista da doplacujem. Smatram da je i to preterano, ali ovo nase ciganjenje sa otvaranjem i oporezivanjem posiljaka(+otvaranje+postarina) sa vrednoscu od 8 evra je cisto blamiranje (da ne upotrebim onu politicki nekorektniju rec :) ).
 
Zdravo drugari :D Hteo bih da me posavetujete u vezi ovog: Kupio sam preko internet prodavnica dva kineska telefona. Da sad ne imenujem o kojim se modelima radi, reci cu samo da je vrednost oba telefona u opsegu 150-200$.

capture-1.jpg

capture-2.jpg


Oba telefona sam porucio preko Singapour Post-a i za 10-ak dana su stigli u Srbiju. Platio sam ih preko Western Union-a i kao svaki savestan gradjanin Srbije, bacio sam te kopije uplatnica, ali sam ih prethodno slikao. Obe prodavnice su mi dostavile fakture sa pecatom firme i potpisom ovlascenog lica. U prvoj su mi rekli da mogu da ispravim taj navedeni iznos na onaj koji ja zelim, dok mi je druga poslala fakturu u png formatu, koju izgleda ne mogu da editujem. Koliko sam citao ovde iskustva drugih, skoro sigurno cu morati da platim carinu i PDV. Oni nisu stavljali nikakvu fakturu u kutiju niti pisali ista po njoj. Ako sam dobro razumeo, dobicu obavestenje da moram carinicima da pokazem fakturu i moj izvod sa racuna (ili u mom slucaju kopiju uplatnice) kako bi oni mogli to da ocarine. Moja pitanja su sledeca:

1) Da li bi mi priznali te fakture koje su mi te prodavnice poslale bez moje kopije uplatnice?
2) Ako bi priznali, da li bi mi proslo da promenim cenu kod te fakture gde mogu to da uradim i tako izadjem pred carinika? Naravno, ne bih stavio neku prenisku cenu.
3) Posto se radi o, dve nasim ljudima nepoznate marke telefona, da li da rizikujem da oni sami procene vrednost pa sta mi Bog da?
4) Da ne rizikujem i odem sa tim pravim fakturama i odstampanim slikama uplatnica (na kojima se vidi MTCN i svi ostali podaci lako proverljivi preko WU Call centra)?
 
Necu da im platim iz principa, jer ne zelim da ih navikavam da ce dobiti pare.
To je tvoje pravo, ali shvati da je tako, i da je cak ovo sada prilicno zakonski skoro potpuno, tako da nemas na sta da se zalis, osim da zelis promenu zakona.
Da je bezobrazno jeste, ali stvarno ne mogu oko ovakvih sitnica (koje me 2-3x godisnje pogode) da se brinem.

I za kraj primer, kako to funkcionise u normalnim zemljama: narucio sam telefon u Australiji preko ebaya, platio 300 evra, Kinez napisao gift i nisam morao vise nista da doplacujem.
U Australiji postoji duty free allowance od 900AUD$, ali to je njihova odluka, a ne slucajnost.
 
Poslednja izmena:
To je tvoje pravo, ali shvati da je tako, i da je cak ovo sada prilicno zakonski skoro potpuno, tako da nemas na sta da se zalis, osim da zelis promenu zakona.
Da je bezobrazno jeste, ali stvarno ne mogu oko ovakvih sitnica (koje me 2-3x godisnje pogode) da se brinem.


U Australiji postoji duty free allowance od 900AUD$, ali to je njihova odluka, a ne slucajnost.

Zato sam i napisao u normalnim zemljama..
 
Evo jos samo da mi neko objasni zasto placam postarinu na oPDVisanu robu (da ne kazem ocarinjenu, da ne povredim necija osecanja), a ista se ne placa kada na posiljci pise "ne podleze carini" i prestajem da smaram..
 
1) Da li bi mi priznali te fakture koje su mi te prodavnice poslale bez moje kopije uplatnice?
2) Ako bi priznali, da li bi mi proslo da promenim cenu kod te fakture gde mogu to da uradim i tako izadjem pred carinika? Naravno, ne bih stavio neku prenisku cenu.
3) Posto se radi o, dve nasim ljudima nepoznate marke telefona, da li da rizikujem da oni sami procene vrednost pa sta mi Bog da?
4) Da ne rizikujem i odem sa tim pravim fakturama i odstampanim slikama uplatnica (na kojima se vidi MTCN i svi ostali podaci lako proverljivi preko WU Call centra)?

1) verovatno da, zavisi od njihove dobre volje.
2) opet zavisi od carinika, ali samo da znaš to što planiraš je krivično delo za koje je predviđena kazna zatvora.
3) nisi ti jedini koji naručuje telefon iz kine, ili bolje reći carinicima je, moglo bi se reći, totalno nebitno koje je marke telefon, znaju da razlikuju telefon od patika i to im je bitno.
4) ne verujem da će ti uopšte nešto tražiti, samo će poslati paket sa uplatnicom na ime PDV-a i moguće carine i to je to. Ako si zadovoljan platiš, ako nisi imaš opciju da podneseš žalbu na procenu vrednosti i onda im dostavljaš papire...

Znaci 1000 dinara je paket (8 evra), od toga je PDV 20% = 200 dinara, znaci oni naplacuju otvaranje paketa 60 dinara posto sam trebao 260 da platim. I onda jos postarina 150+ dinara (ne znam tacno, ali preko 150) iako sam platio oko 2 evra od celokupnog iznosa Kinezu na ime postarine, dok ako ne ocarine (prethodnih 15-20 slucajeva) ne moram nista dodatno da platim. Smesno mi je sto ih branite, jer jednostavno citava ova prica ne pije vodu. Necu da im platim iz principa, jer ne zelim da ih navikavam da ce dobiti pare. Videce da sam platio ovaj put, pa ce mi sledeci put izmisliti neku novu stavku. Taj PDV od 200 dinara bih jos i platio, ali ovaj ostatak je sramota sto uopste postoji. Sramota je sto ste se i vi pomirili sa takvim taksama, pa se nemojte cuditi ako vam za svaku potvrdu budu trazili milion papira i pecate, koje ce papreno naplacivati kako bi hranili nezasitu birokratiju.

I za kraj primer, kako to funkcionise u normalnim zemljama: narucio sam telefon u Australiji preko ebaya, platio 300 evra, Kinez napisao gift i nisam morao vise nista da doplacujem. Smatram da je i to preterano, ali ovo nase ciganjenje sa otvaranjem i oporezivanjem posiljaka(+otvaranje+postarina) sa vrednoscu od 8 evra je cisto blamiranje (da ne upotrebim onu politicki nekorektniju rec :) ).

Vidim imaš 9 postova, dakle nisi puno na forumu pa zato evo savet: da ne bi ponovo ispao glup u društvu preporučujem ti da pročitaš malo više ovu temu, 100-njak stranica (+ prvi post) možeš da pročitaš za jedno veče bez problema i mnogo ćeš naučiti.
Naplata PDV-a je po zakonu koji postoji odavno, to što se on nije primenjivao do pre oko 2 godine je druga stvar ali je sve to po zakonu (ako ne veruješ, izvoli sedi pa pročitaj temu, ima citiranih delova zakona koji se odnose na to, ima linkova ...) Svaka roba ima neku svoju vrednost, nova, polovna, ispravna, neispravna, svaka i na tu vrednost se plaća PDV, to što ti nisi platio ništa za neke male pakete je zato što je carina bila u gužvi pa su veće pakete otvarali jer je logična predpostavka da je u njma više robe, ili gabaritima veća roba veće vrednosti nego što stane u jednu malecku koverticu koje su propuštali bez kontrole kako bi dobili na vremenu.
1000+ puta je objašnjeno, kada je paket iz Kine carinicima ništa ne znači šta je kinez napisao na CN22 deklaraciji, gift ili dokumenta ili roba apsolutno je nebitno, carinici se nisu juče rodili da bi ozbiljno shvatili kako kinezi eto baš vole da šalju besplatno poklone za Srbiju :).
Dakle priča i te kako pije vodu samo ti nemaš pojma gde živiš tako da poređenje sa Austrijom je kao poređenje jabuka i avionskih guma... Svaka država ima svoje zakone koje određuju naplatu PDV-a, koja vrednost robe može da se uveze, kako se procenjuje vrednost, koliko je stopa PDV itd. Austrija je mnogo bogatija od Srbije, nema budžetski deficit, budžet joj ne izgleda kao sito za makarone kao što je to ovde. Životni standard u Austriji i životni standard u Srbiji je nebo i zemlja, tako da Austrija ima drugih, efikasnijih načina punjenja budžeta, kod nas se to radi kroz sistem PDV a po leđima svih nas (između ostalog, ako misliš da je firmama lakše varaš se, one plaćaju još više dažbina)...

Uz paket si dobio papir od carine koji se zove "Uvozno poštansko-carinska deklaracija za građane" i tu ti je tačno navedeno na koliko je roba procenjena i koliko iznosi PDV, sve ostalo što si trebao da platiš je na ime otvaranja/kontrole paketa (što inače rade službenici pošte na carini) kao i ~40-45 dinara za uplatu tih dažbina na račun države (redovna provizija kada bilo šta plaćaš opštom uplatnicom na neki račun), tako da to što je roba vredela 8 € to znaš ti ali ne i carinik, možda je on procenio na 10€ ili 15€ ili 15$ (sve piše na pomenutoj deklaraciji), tako da je tvoja računica (200 din pdv, 60 din otvaranje i 150+ za "poštarinu") potpuno netačna, poštarina se plaća prodavcu robe a naša carina nema takvu stavku...

I tako, na kraju krajeva ne moraš ti da platiš ništa, vratiš lepo paket nazad u kinu, prodavac ti refundira robu, zadrži poštarinu (jer on mora da plati vraćanje paketa nazad za kinu, ako hoće da preuzme paket) i nikad više ne naručiš niša na adresu u Srbiji jer jedino tako nećeš ništa plaćati državi i tvoj princip će biti održiv. Naručuješ lepo sve na Austriju i zdravo đaci.

Inače, sistem PDV-a je (kod nas) jedan od osnovnih sistema finansiranja države, bez tog izvora država bi se raspala, škole ne bi radile, domovi zdravlja bi se zatvorili i mogao bi da se lečiš samo kod privatnog lekara, pošte ne bi radile, niko ne bi odnosio smeće, niko ne bi čistio puteve i trotoare, policija ne bi radila, kriminalci bi vodili glavnu reč, ne bi smeo da izađeš na ulicu čim malo padne mrak, tako da pre nego što kažeš da je nešto sramota razmisli, nigde se ne živi besplatno, to što su kod nas neke stvari dovedeno do apsurda je pre svega stvar korumpiranih i bahatih političara a to već nije tema ove teme :)
 
Evo jos samo da mi neko objasni zasto placam postarinu na oPDVisanu robu (da ne kazem ocarinjenu, da ne povredim necija osecanja), a ista se ne placa kada na posiljci pise "ne podleze carini" i prestajem da smaram..

Kao što rekoh, nije to poštarina, plaćaš PDV na vrednost koju je carinik procenio, plaćaš otvaranje i kontrolu sadržaja pošiljke i plaćaš proviziju za uplatu PDV-a na državni račun, nema nikakve poštarine tu...
Preuzmi paket, slikaj gore pomenutu carisnku deklaraciju, izbriši svoje informacije i okači sliku ovde i sve ćemo ti objasniti koji deo koliko košta...
 
Poslednja izmena:
Kao što rekoh, nije to poštarina, plaćaš PDV na vrednost koju je carinik procenio, plaćaš otvaranje i kontrolu sadržaja pošiljke i plaćaš proviziju za uplatu PDV-a na državni račun, nema nikakve poštarine tu...
Preuzmi paket, slikaj gore pomenutu carisnku deklaraciju, izbriši svoje informacije i okači sliku ovde i sve ćemo ti objasniti koji deo koliko košta...

E onda su definitivno ovi iz poste hteli da me oderu, jer sam ja video cenu koja je okacena na paket i bila je 260 i koji dinar. Cak sam izvadio i pare da platim, ali kad mi je u posti sluzbenica ispisala uplatnicu na 400+ dinara i definitivno rekla da je to postarina, onda sam rekao da moram da razmislim i paket nisam preuzeo..
 
Ima postarine kad je van Beograda. Sad je bas caletu stigao paketic sa jos LEDa i naplaceno otvaranje i postarina, oslobodjeno carine.
 
A i to za proviziju za uplatu PDV-a na drzavni racun mi ide na zivce kao i nekima kad neko pomesa carinu i pdv :d
 
Jedino što je relevantno je ono što piše u carinskoj deklaraciji, to što je na paketu pisalo možda je tačno a možda (najverovatnije) i nije.
Iz mog iskustva službenici u poštama nemaju blage veze šta pričaju i vrlo često dele pogrešne savete/informacije. Recimo u mojoj pošti niko nije znao da ako hoćeš da pošalješ paket sa otkupom i da ti se pare vrate putem post neta moraš da popuniš i pošalješ i post net uplatnicu, niti jedan od nekih službenika koji tu rade.

Sledeći put kad budem imao neki paket po kojem su carinici snifali, okačiću deklaraciju i total troškove...
 
Poslednja izmena:
Strasno! Opet, zasto se ne naplacuje ta ista postarina kad roba ne podleze carini? Kakve to veze ime jedno s drugim?
Procitaj pet, jeste naplacena a ne podleze carini.

Ne znam zasto naplacuju ikada, tj. kako to da kod nas ne vazi do odredista placena postarina.
 
Мислио је, кад прође без икаквих даџбина (порез).
 
E onda su definitivno ovi iz poste hteli da me oderu, jer sam ja video cenu koja je okacena na paket i bila je 260 i koji dinar. Cak sam izvadio i pare da platim, ali kad mi je u posti sluzbenica ispisala uplatnicu na 400+ dinara i definitivno rekla da je to postarina, onda sam rekao da moram da razmislim i paket nisam preuzeo..

Obracunat PDV ti je bio tih 260 din, otvaranje pisama (radi procene robe i/ili trazenja racuna/fakture) je fiksno 100 din. Provizija za bilo koju uplatu, na bilo ciji racun je 45 din (i sluzbenici poste moraju od necega da zive, doduse i politicari da lapaju, ali necemo o tome). Stoga, 260+100+45=405 din.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno