Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
meni samo i dalje nije jasno kako oni smeju da naplate pdv na nesto sto je kupljeno u drugoj zemlji
razumem troskove carine,ali svaka zemlja ima svoju vrstu pdv i on vazi samo za tu zemlju.

ja zakonski ne mogu da podlegnem pdv-u ako narucim nesto iz engleske,jer se pdv naplacuje kroz konzumiranje krajnjeg potrosaca,a pritom se ne odnosi na izvoz,sto znaci da ja ne podlezem pdv-u zemlje iz koje narucujem po tome da se ne odnosi na izvoz,ali takodje ne podlezem ni pdv-u maticne zemlje,jer ne konzumiram proizvod kupljen u njoj po tome da se pdv naplacuje kroz konzumaciju krajnjeg potrosaca.

samo da kazem u napred,ne zanimaju me odgovori tipa "sta hoces,drugde je i gore" ili "sta bi ti da narucujes bez posledica" ili mozda nesto trece...
prvi odgovor me ne zanima iz razloga sto zivim u ovoj zemlji i ne interesuje me sta je kod drugih,jer ja ne podlezem zakonima te zemlje i zakoni tih zemalja nemaju veze sa nama
drugi odgovor me ne zanima iz razloga sto sam fizicko lice koje ne radi nista protivzakonito,a prinudjen sam da budem ubacen u bubanj i strepim da li ce mi biti naplacen protivzakonit pdv,ti koji narucuju ne veliko,to rade na ime firme i ta firma sigurno mora da placa dazbine drzavi

meni je jako zao sto zivimo u laznoj drzavi,ali ona nikako nije izgovor i ne moze da sluzi kao argument za zapusavanje usta

Na to pitanje nikada nisam uspeo da dobijem ili pročitam bilo kakav smislen odgovor, osim onih standardno besmislenih: "mora država od nečeg da živi", "tako treba", "zakon je takav" itd. Međutim, ako malo uključimo elementarnu logiku, jasno nam je da plaćanje pdv-a ovde za robu kupljenu u inostranstvu nema baš nikakvog smisla. Tu vrstu poreza, zvalo se to PDV ili VAT, plaćamo tamo gde smo prometovali, tj. na mestu kupovine i prilikom kupovine. Da li će te strana država u kojoj si kupio robu, zbog toga što je iznosiš iz zemlje, osloboditi ili će ti vratiti PDV, VAT ili šta već, to nikakve veze nema sa ovom državom. Jesi li kupio robu ovde? Nisi, dakle nema nikakvog smisla ni da platiš PDV ovoj državi. Jesi, dakle plaćaš PDV. I tu ne vidim nikakvu dodatnu mudroliju. Carina naravno nema nikakve veze sa ovim. Do tog i tog iznosa ne plaćaš carinu (pogotovo ne PDV), preko tog iznosa naviše plaćaš carinu od XX% na vrednost robe (a ne zbira vrednosti robe i poštarine) i kraj. Ovako plaćaš carinu i na poštarinu, a na sve to zajedno još i PDV, koji nema nikakvog smisla ni za robu, a kamoli još i za ocarinjenu poštarinu. Svašta...

Ne bi me čudilo ni da im platiš porez na prihod, iako npr. dobijaš penziju iz Nemačke u kojoj si taj porez već platio (ili nisi, ali to opet nije stvar ove države). Možda to funkcioniše po principu "prihod, aha - porez na prihod, baš me briga šta je i odakle je" i "roba, aha - PDV, baš me briga šta je i odakle je, a sabraćemo sve što možemo pre izračunavanja PDV-a, kako bi tih 20% bio što veći iznos". Da ne komentarišem i ostale namete tipa taksi za otvaranje i zatvaranje paketa, špedicije itd...
 
Zato se i nameti mutanata u administraciji rade postupno dok se ne usade u glavu da su normalni... nazalost tako fonkcionise danasnje drustvo imas one koju vodu nose i oni koji piju i prosipaju sa tim da su ovi drugi sve vise alavi i bahati
 
Prvi u lancu plaćanja PDVa je proizvođač odnosno uvoznik. Poslednji onaj ko je krajnji kupac. Takođe plaćaju i svi između (distributeri, veleprodaje, maloprodaje).

U ovom slučaju ti si uvoznik.
 
Prvi u lancu plaćanja PDVa je proizvođač odnosno uvoznik. Poslednji onaj ko je krajnji kupac. Takođe plaćaju i svi između (distributeri, veleprodaje, maloprodaje).

U ovom slučaju ti si uvoznik.

Poredis babe i zabe, znas da se placa razlika PDV ili se placa pun PDV ako se uvozi i tada se roba dobija bez PDV (pravna lica)... sto nikako nije isto kao i kad fizicko lice kupi nesto

Ali nije to nista slucajno mora onaj majmun DB-vac xxy ipak je on rodjenjem nasledio to pravo
 
Ceo svet naplacuje pdv ili nesto slicno kad uvozite nesto. To sto EU vraca svoj pri izlasku a US ne je nesto drugo.
 
Na to pitanje nikada nisam uspeo da dobijem ili pročitam bilo kakav smislen odgovor, osim onih standardno besmislenih: "mora država od nečeg da živi", "tako treba", "zakon je takav" itd. Međutim, ako malo uključimo elementarnu logiku, jasno nam je da plaćanje pdv-a ovde za robu kupljenu u inostranstvu nema baš nikakvog smisla. itd...

Da ne citiram ceo post, predstavlja tipicno nepoznavanje propisa međunarodne pa i domaće trgovine. Trebalo bi pronaci, mislim da je samo u ovoj temi objasnjeno bar tri puta, a ima i po forumu objasnjeno bar još nekoliko puta. PDV se uvek placa u državi odrednici, odn krajnjoj destinaciji. Nikad se ne placa u državi iz koje se roba izvozi i salje u neku drugu državu. Takođe, troskovi transporta oduvek ulaze u carinsku osnovicu.

To sto bi pojedinci voleli da su propisi takvi kako njima odgovara je detinjasto. A da ne pominjem omiljeni "sport" da se postupanje carine po propisima redovno tumaci kao samovolja carinika, zavera protiv malog čoveka i slicne nebuloze.

Ako ste već krenuli da se bavite uvozom (naručujete robu iz inostranstva) onda se potrudite da se informisete o procedurama i propisima. Ova poruka je upucena svima, ne samo Peri čiji sam post slučajno citirao, a isti templejt se ponavlja svake dve-tri strane u ovoj temi.
 
Sto ti prodavac nije ubacio fakturu u paket?
A kako mislis ti da bilo koji carinik tacno zna koliko si platio robu ako nema fakture.
Onda mora da potrazi po netu pa gde covek nadje, e sad mozda si ti ili bilo ko drugi kupio nesto na akciji nekoj koja je prosla recimo dok je paket stigao u Srbiju i sta i kako on da zna koliko si platio.
Napominjem njegov posao je da posteno puni budzet Republike Srbije od cega cela drzava ima korist.
Kako si trebao da postupis i kako i kada da se zalis mogao si da procitas u ptvom postu.

Ako nema fakture, tu je broj telefona ili email, pa te kontaktiraju da im dostaviš izvod iz banke ili PP kao dokaz koliko je plaćeno, tako se radi svuda u svetu, nema šta neki nepismeni carinik da gleda u bob ili na internetu cenu.
Ranije je bilo nekom pogode, nekom naplate više, nekom manje, pa u globalu bude ok, sada, mahom svima naplaćuju znatno više.
Sve je to očekivano, tako rade na svim nivoima, ali nema mesta da ih se pravda i brani, jednostavno Kradu, dal na svoju ruku ili po nalogu.
 
Kad sam kupovao telefon naglasio sam kinezu da ubaci fakturu. Na paketu kad je stigao je bukvalno hemijskom olovkom bila napisana cena na onoj etiketi i carinik mi je u dinar obracunao troskove, na deklaraciji je bio taj iznos kao osnovica. Nece ni oni da izmisljaju toplu vodu i komplikuju sebi zivot ako ne moraju.
 
krastavac lopurde :) kako ti upadne...nema pravila..ali sta znam valjda treba da budemo srecni jer meni carine tj oporezuju jednu od 5 stvari i kao budes srecan sto su ti ove 4 prosle pa onda na tu jednu platis vise...mada se i pored toga nerviras :)
da se zalis glupo je jer ces za zalbu platiti 500 dinara pa ti dodje na isto. Takve stvari su potpuno nejasne..ja sam narucio 3 baterije za telefon stizu dan za danom 1 su carinili..a isto sve potpuno...
 
ne bi ljudi voleli da su propisi kako njima odgovara,nego da se vrse onako kako pise u zakonu

nek on na placuje sta hoce,ali ne sme to da nazove pdv
zna se sta je pdv,a to sigurno nije,a posto eto nikako nisu izmenili sve osobine pdv u zakonu i prilagodili ih njihovim imaginarnim radnjama, imamo pravo da budemo nezadovoljni jer se ne pridrzavaju toga sto pise

slobodno ti naplati carinske troskove,pdv ne smes

Sve je to lepo što si nezadovoljan ali ovde ti niko ne može pomoći jedina instanca za te stvari jeste nadležni organ (carina) pa ako nisi zadovoljan njihovim odgovorom tu je sud...
 
Po stranu sto znamo da ne mozemo racunati na neko pravilo, ako je guzva nece se cimati da pisu carinu na manje stvari.
 
pa nisam ja ni trazio da mi neko pomogne,samo sam dao komentar pre nekoliko strana pa su ljudi krenuli da se ubedjuju kako nista nije nelegitimno i da je sve kako treba

ja sam ne mogu da uticem ni na sta,a kad su ljudi tako zaslepljeni i u strahu da ce biti samo jos gore,ne moze ni grupa ljudi
nikad mi se u zivotu nije desilo da vidim grupu ljudi koji su vidno osteceni koja trazi svoja prava i ukazuje na nepravilnostim,vec svi cute ko pizde

opet cu reci,ne smeta meni da platim neku carinu ili nesto kada narucujem iz inostranstva,smeta mi da platim pdv,jer pdv nije to i ne smes da nazivas to sto naplacujes pdv
sto se mene tice,nek uracunaju sve svoje harace ako zele i nesto i nek ga nazovu kako im se svidja,termin pdv nema sta tu da trazi
 
Evo zakona o pdv-u, pa čitajte...
http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_porezu_na_dodatu_vrednost.html


I PREDMET OPOREZIVANJA

Član 3

Predmet oporezivanja PDV su:

1) isporuka dobara i pružanje usluga (u daljem tekstu: promet dobara i usluga) koje poreski obveznik izvrši u Republici uz naknadu, u okviru obavljanja delatnosti;

2) uvoz dobara u Republiku.




Osnovica kod uvoza dobara

Član 19

Osnovica kod uvoza dobara je vrednost uvezenog dobra utvrđena po carinskim propisima.

U osnovicu iz stava 1. ovog člana uračunava se i:

1) akciza, carina i druge uvozne dažbine, kao i ostali javni prihodi, osim PDV;

2) svi sporedni troškovi koji su nastali do prvog odredišta u Republici.

Prvim odredištem, u smislu stava 2. tačka 2) ovog člana, smatra se mesto koje je naznačeno u otpremnici ili drugom prevoznom dokumentu, a ako nije naznačeno, mesto prvog pretovara dobara u Republici.



Obračun vrednosti iskazanih u stranim valutama

Član 22

Ako je naknada za promet dobara i usluga izražena u stranoj valuti, za obračun te vrednosti u domaćoj valuti primenjuje se srednji kurs centralne banke, odnosno ugovoreni kurs koji važi na dan nastanka poreske obaveze.

Ako je osnovica za uvoz dobara izražena u stranoj valuti, za obračun te vrednosti u domaćoj valuti primenjuju se carinski propisi koji utvrđuju carinsku vrednost, a koji važe na dan nastanka poreske obaveze.
 
Poslednja izmena:
@probotzor
Za početak pročitaj Zakon o PDV, član 3.
 
Samo da napomenem nekolicini, ovo je tema gde se možemo informisati o pravilima i procedurama za uvoz koje su trenutno važeće, kao i deliti svoja iskustva prilikom isporuke pošiljaka. Zna se gde se zakonski propisi i procedure menjaju, a to nije ovaj forum. Takođe, još jednom da napomenem, politika nije dozvoljena na forumu. Svaki sledeći post koji bude političarenje i strančarenje (čitaj, kuknjava šta sve ne valja u ovoj državi) biće brisan, a vlasnik posta sankcionisan. Hvala.
 
Moze ovo da vazi i za one koji pitaju nesto na sta je odgovoreno u prvom postu na svakoj strani? :D
 
Mislim da sutra narucim te Pistons 2 sa http://www.ibuygou.com/p-original-xiaomi-piston-earphone-updated-version-brown-5708.html
Koliko im treba do nas, imaju li tracking? Naplacuju li postarinu sta, da znam kad budem uplacivao na racun sutra. Jedino me nervira ako nema tracking-a jer ne mogu da dzodzim u stanu i da molim Boga da ce doci. Posto postari i da zovu i da ne zovu, ako nisam tu, necu pogledati u sanduce par dana jer mozda se ne zadesim u Bg.
I ako narucim power bank ili tako nesto, dolazi li zajedno ili? Ne znam koncept slanja.
 
^ tracking ima al se napacuje dodatno dal 1-2dolara. Porucila drugarici pre novaka, poslate 30.12 i jos nisu stigle a prethodne dosle za nekih 25dana.

E sad ja se izvinjavam ako je vec pitano, jel i dalje vazi da roba cija je vrednost manja od 50e ne podlaze nikakvim dodatnim troskovima?
U prvom postu pise:
1. Roba iz EU/US/AUS/NZ sa urednom deklaracijom
1.1. Do 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se PDV (20%) samo

Pre se nije placao PDV kolko sam bila upucena, zar ne?


edit:
Ipak se placa, bila sam ubedjena da ne,
Nego sad, od cega zavisi dal cu platiti pdv il ne? Posto za gore pomenute sluslice nisam platila a kupljene su od pravnog lica.
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanje, danas sam popizdeo u posti kad sam otisao i poslao aluminijumsku plocicu 85x55mm tezine 20 grama. Posiljka je bila preporucena za Ameriku, kosta 370 dinara. Neka kobila nadrndana koja radi u posti me pola sata ubedjivala da mora na carinu i na kraju sam morao tako da posaljem. Ja nisam nista platio sto se dodatnih troskova tice znaci samo tih 370 dinara, poslato je kao poklon, ali ne znam dal ce primalac morati nesto da plati? Ima li ko iskustva sto se slanja tice i vremena isporuke?
 
^U principu sve sto nije pismo i sl. bi trebalo da ide na carinski pregled kada se salje u inostranstvo. Inace u manjim postama obicno manje zakeraju oko toga.
 
Poslednja izmena:
^ tracking ima al se napacuje dodatno dal 1-2dolara. Porucila drugarici pre novaka, poslate 30.12 i jos nisu stigle a prethodne dosle za nekih 25dana.

E sad ja se izvinjavam ako je vec pitano, jel i dalje vazi da roba cija je vrednost manja od 50e ne podlaze nikakvim dodatnim troskovima?
U prvom postu pise:
1. Roba iz EU/US/AUS/NZ sa urednom deklaracijom
1.1. Do 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se PDV (20%) samo

Pre se nije placao PDV kolko sam bila upucena, zar ne?


edit:
Ipak se placa, bila sam ubedjena da ne,
Nego sad, od cega zavisi dal cu platiti pdv il ne? Posto za gore pomenute sluslice nisam platila a kupljene su od pravnog lica.
Zavisi od raspolozenja carinika...
Obicno se na sitnije stvarcice (koje su u kovertama) ne naplacuje nista...
 
Do sad dobila 4 paketa i izgleda da sam imala srece, posto nijedan nije otvaran te ni pdv nisam platila.
A kako kinezi salju, kao pravno lico?

I jos jedno pitanje, mislila da uzmem mami dugmice posto cesto strika, e sad u paketu obicno ima 100-200kom a cena dzabaka 5-10$ oce biti problema ako otvore zbog kolicine?
 
Moja supruga kupuje dosta često swarovski kristale od kojih pravi nakit i do sada joj nisu pravili probleme, osim što se uredno naplati carina+pdv (cifre su vrlo često preko 50 evra), a često su u lot-u 100+ komada, pogotovo kada su jako sitni kristalići u pitanju.
 
a da li ti je pecat nekad udario jovica guberinic?
 
Jel se carina ubrzala,posto su mi samo naplatili pdv na zadnja dva paketa a na carini su proveli po dva dana.
 
On ne pusta pakete u kojima ima vise od 2-3 iste stvari. Meni je kesicu srafova za kuciste 50 komada vratio i trazio dozvolu za uvoz.
 
Kakav sad Djoka? Marija?
 
Nenzam sta ti nije jasno... isao si nekad preko granice pa zagledaj

Valjda je svima jasno da oni donose sud sta moze a sta ne, tako isto im se jedni ne svidjaju isto vazi i za tip robe... neko im se svidi a neko ne, pogotov ako si istog pola, jos ove sto su sklonili sa granice sad mogu samo ime da vide pa i to verujem utice kad vec nemogu na lici mesta da ispitaju... ionako su to deca bogova
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno