Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Nije write caching to nema veze sa write speed , probaj najnoviji sata ahci driver.
 
Evo kod mene dva ssd-a na različitim pločama, Team Group 5 Lite 60 GB na H81 i Apacer Panther AS340 na H110. Ne znam da li ploča može da ima veći uticaj ali jako su mi čudni ovi rezultati. Kako je moguće da je Apacer ovoliko očajan u 4K, jel tu nešto nije u redu?
Ja nemam nikakvog iskustva sa ssd-ovima pa ne znam ni šta je bolje od ta dva da ubacim u stari laptop, Team Group ima brži seq read i mnogo brže 4k brzine, a Apacer ima mnogo brži seq write, jako mi je neobično. Ne znam koliko bi se te razlike primetile u realnom radu i odzivu u windowsu. A znači mi što je Apacer duplo veći jer u laptopu nema mesta za dodatni storage, zamenio bih hdd od 320 gb.
Treća slika je UV400 on je naravno oduvao obojicu ali on ide u desktop mašinu.
 

Prilozi

  • 1 Team Group.png
    1 Team Group.png
    31.5 KB · Pregleda: 134
  • 2 Apacer Panther AS340.png
    2 Apacer Panther AS340.png
    33.4 KB · Pregleda: 137
  • 3 Kingston UV400.png
    3 Kingston UV400.png
    34.5 KB · Pregleda: 127
Poslednja izmena:
Pa opet razbija bilo kakav HDD, specijalno na laptopu.
 
[emoji122][emoji122][emoji122]

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
Team Group 5 Lite ima write brzine kao neki SSD-ovi iz 2011-2012 godine.
 
Team Group meni deluje sasvim ok, samo da je 120 GB a ne 60 stavio bih njega i ne bih razmišljao. Problem je kako i zašto ssd iz 2017. godine (Apacer) ima 4K upis 7 MB/s a čitanje 10-20?! Meni to izgleda da nešto nije dobro podešeno ili verovatnije da je neki problem sa diskom (pošto sam na istoj ploči testirao i uv400). Slabo nešto nalazim slike i brzine tog apacera as340 ali kako vidim ne bi trebalo da je tako
 
Ode jugovic onomad u Trst, hoda ulicama i vidi u izlogu cipele, lepe, sjajne crne a jeeeeftine...
Hoce da kupi, hoce da proba, izuje se i navlaci na noge a prodavac (talijan) zabezeknut... ovom jugovicu cipele taman i kupi on, ode, talijan izadje iz radnje i gleda za njim dok ovaj odlazi s novim cipelama na nogama i starim pod rukom... ne prodje dugo a ono poce kisa... a nas jugovic nastavio da obilazi radnje, treba pokupovati sve sto su mu rekli... ide on tako, gazi po baricama, pada kisa i kvasi cipele... ne prodje dugo a cipele se raspadose, sve se razlepise... od kartona napravljene za sahranu mrtvaca i kremaciju... e pa tako i vi kupujte jeftino a posle kada vam ne radi kako mislite da bi trebalo nemojte se nama zaliti vec sami u tisini žal žalujte, samo ste krivi jer ste previse stedeli...

p.s. Ovo nije flejmovanje, ovo je samo jedna mala poucna prica da ono sto je jeftino verovatno NIJE dobro.
 
Poslednja izmena:
kako god. meni Patriot Blast 120Gb sa onim dobrim firmverom radi odlicno u linux-u. mislim da sam ga kupio u junu 2016 za nekih 4000din. doduse do sad je upisao svega nesto vise od 2809479860 Kb.
koristim ga na poslu. zao mi sto nisam kupio jos koji. nisam mogao da pretpostavim da ce cene biti ovako jadne nakon toliko vremena.
 
Ode jugovic onomad u Trst, hoda ulicama i vidi u izlogu cipele, lepe, sjajne crne a jeeeeftine...
Hoce da kupi, hoce da proba, izuje se i navlaci na noge a prodavac (talijan) zabezeknut... ovom jugovicu cipele taman i kupi on, ode, talijan izadje iz radnje i gleda za njim dok ovaj odlazi s novim cipelama na nogama i starim pod rukom... ne prodje dugo a ono poce kisa... a nas jugovic nastavio da obilazi radnje, treba pokupovati sve sto su mu rekli... ide on tako, gazi po baricama, pada kisa i kvasi cipele... ne prodje dugo a cipele se raspadose, sve se razlepise... od kartona napravljene za sahranu mrtvaca i kremaciju... e pa tako i vi kupujte jeftino a posle kada vam ne radi kako mislite da bi trebalo nemojte se nama zaliti vec sami u tisini žal žalujte, samo ste krivi jer ste previse stedeli...

p.s. Ovo nije flejmovanje, ovo je samo jedna mala poucna prica da ono sto je jeftino verovatno NIJE dobro.
Ovu pricu mi je tata ispricao jos 1987. Npr..Hahahha..malo si "poranio"

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
kako god. meni Patriot Blast 120Gb sa onim dobrim firmverom radi odlicno u linux-u. mislim da sam ga kupio u junu 2016 za nekih 4000din. doduse do sad je upisao svega nesto vise od 2809479860 Kb.
koristim ga na poslu. zao mi sto nisam kupio jos koji. nisam mogao da pretpostavim da ce cene biti ovako jadne nakon toliko vremena.

+1 - samo sto sam ja uzeo 2 x 240 GB Blast-ove. Oba na GNU/Linux ferceraju super. Drugi na laptopu sa SATA3 Gb/s interfejsom, ali laptop kao nov sa njim a mator 9 godina sad ce :)
 
Za Patriot Blast sam i čuo, ali za Team Group 5 Lite i Apacer Panther ne.
Toliko o tome, jer da su bili vredni pažnje znao bi za njih (i još mnoštvo takvih)...
 
Ja mislio vi ovde nešto znate, a ono dečije sprdnje...
Taj Apacer košta isto koliko i UV400 i sigurno da nije normalno da mu upis bude manji 16-40 puta, a read 3-12 puta. Zato sam i pitao da li neko zna uzrok, ili ima iskustva sa sličnim problemom.
Potpuno je nebitno ko je za šta čuo i koliko šta košta kad su cene svih ssd-ova slične u tom low budget segmentu. Nije samsung jednino što postoji
 
Daleko da je Samsung jedino što postoji, takođe daleko da je najskuplji, ima i boljih modela koji ovde nikad nisu pomenuti, a te ja gledam. Naravno nema ih u Srbiji ni za leka niti će ih biti...
 
Kakva su mišljenja o crucial ssdovima? Ja pazario 1TB za 230 evra na Nemačkom Amazonu da rešim problem na duže staze i zamenio stari mushkin 250GB.
 
I ja bi po toj ceni toliki da mi je... :D
 
@Gadjan, Nesto je cudno sa tim rezultatom apacer kod tebe. Probaj ga na drugom kompu - mozda je nesto do driver'a. Jos pokusaj da opteretis 1 jezgro cpu, pa da ponovis test tako (mozda je neka extreme power save opcija ukljucena ili sta vec, pa cpu ne dize takt u vreme testa)
Inace taj model apacer as340 postoji kao minimum u 2 variante: Phison S11 + 3d mlc micron (bolja) i Marvell 88NV1120 + tlc hynix (gora).
p.s. u svakom slucaju kingston uv400 i v300\hyperx fury su bolji.
 
Poslednja izmena:
Kakva su mišljenja o crucial ssdovima? Ja pazario 1TB za 230 evra na Nemačkom Amazonu da rešim problem na duže staze i zamenio stari mushkin 250GB.

Odlicne, nisu nista losiji od Samsunga (smatram da je EVO serija precenjena, ali nude duzu garanciju jer im se moze). Cak sta vise mislim da koriste i kvalitetniju NAND memoriju od Samsungove EVO serije...

Imam i sam 2 msata SSD-a od Cruciala,jedan od m4 64gb i jedan mx200 od 256gb, i oba rade kao sat - prvi 5 godine, a drugi evo vec 2 godine.
 
In a major change from the state of the industry for the past several years, there's no clear leader: Intel and Micron, Toshiba and Western Digital/SanDisk, and Samsung are all putting out products with competitive performance and pricing.

uz svo duzno postovanje prema crucial-u ( NoT ) kao i ostalim " proizvodjacima " ssd diskova,

izjave tipa " bolji, brzi, lepsi, veci, kraci, duzi, sporiji, dugotrajniji " govore vise o karakteru doticnih ssd-ova ( ili bilo cemu, kome )drugome, nego o tehnickim karakteristikama proizvoda za siroke, ( bolje , lepse, brze, ruznije, pametnije, informisanije, tehnicki potkovanije, vislje , nize... ) narodne mase.

cinjenice:

postoji samo nekoliko NAND flash proizvodjaca na svetu ( samsung je medju njima, crucial nije )

svi ostali " proizvodjaci " ssd diskova koriste cipove od ^^

svaki brand name " proizvodjac " moze napraviti bolji ( brzi, lepsi, veci, ruzniji, dugotrajniji, sporiji...) ssd, a ako ne moze narucice isti sa svojom nalepnicom i prodace ga pod svojim brand name-om.

crucial poseduje dobre ( brze, velike, male, dugotrajne, lose, spore ) ssd-ove

samsung poseduje dobre ( brze, velike, male, dugotrajne, lose, spore ) ssd-ove

hell yeah, pa cak i ja posedujem dobre ( brze, velike, male, dugotrajne, lose, spore ) ssd-ove :p

mada mi se cini da je moj nekako bolji (veci, lepsi, brzi, dugotrajniji, ukusniji, gorci, sladji .... ) od vasih :)
 
Poslednja izmena:
"cinjenice:
postoji samo nekoliko NAND flash proizvodjaca na svetu ( samsung je medju njima, crucial nije )"
uh al si omanuo.
Micron Technology, Inc. is an American global corporation based in Boise, Idaho, which produces many forms of semiconductor devices, including dynamic random-access memory, flash memory, and solid-state drives. Its consumer products are marketed under the brands Crucial and Ballistix.
 
uh,

al si omanuo, crucial NIJE proizvodjac Nand flash-0va

"cinjenice:
postoji samo nekoliko NAND flash proizvodjaca na svetu ( samsung je medju njima, crucial nije )"

ovo nisi omanuo
 
Poslednja izmena:
I koja je poenta poslednja 5 posta osim obicne patkometrije?
 
Zdravo svima,

nisam aktivan na ovom forumu ali nadam se da ćete mi ipak pomoći :)

Naime, troumim se između sledećih SSD-ova, vidim da je akcija trenutno u emmi, pa bih je iskoristio:

https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-240gb-kingston-a400-500-350mb-s.11.html?productId=62060http://

https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-275gb-crucial-mx300.11.html?productId=58147

https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-240gb-patriot-burst-555mbs-500mbs.11.html?productId=64139


Trenutno imam neki najobičniji SanDisk od 120 GB koji me evo služi godinama bez problema ali bih ga prosledio bratu. Nemam nekih posebnih potreba za brzinom (ide na SATA 2 ploču, mada je svakako planiran upgrade čim pre, nadam se u narednih mesec,dva, tri), zapravo gledao sam neke review-e za ova Crucial i spominje se da nema nekih funkcija poput Samsung EVO 850, mada nisam provalio o kojim funkcijama se radi, meni je jedino poznata TRIM. Mislim da bih generalno više cenio pouzdanost i dugotrajnost (i povoljnost, naravno),pošto koristim isti računar i za posao, pre nego li npr. razliku u brzini od npr. 5% ili slično, jer nisam siguran da bih uspao da je iskoristim/primetim. Nekako lično naginjem ka Crucial jer veći kapacitet + nekada sam dobijao preporuke za taj brend kad sam kupovao trnautni SSD.

Celokupno gledano (cena:kvalitet+pouzdanost+dugotrajnost+neophodne funkcije +ostali raznorazni faktori meni neukome nepoznati), koja bi bila Vaša preporuka od ova 3? I da li ima nekih posebnh razloga za to?

Vidim da je Samsung 850 EVO generalna preporuka skoro svuda, da li se isplati zapravo dati u odnosu na Crucial MX300 oko 2000 din razlike?

Ukoliko mislite da ovo što saa naveo nije dobar izbor, otvoren sam za svaku sugestiju.

Hvala mnogo unapred. :)
 
Crucial je najbolji izbor. On ima u sebi 3D TLC NAND, dok Kingston ima 2D, koji imaju manji predviđeni radni vek. Patriot isto ima 3D NAND, ali lošiji kontroler, nego crucial. Crucial je, jednostavno brend sa boljom kontrolom kvaliteta i podrškom proizvoda. Tim, pre, što je crucial, na akciji, još jedan razlog njemu u prilog
 
Od ta 3 uzmi Crucial MX300.

Kaze Samsung fanboy :D
 
I koja je poenta poslednja 5 posta osim obicne patkometrije?

poenta je da opisne karakteristike diskova tipa " mozda cak bolji, veci brzi....) ne govore nista o kvalitetu ssd-a vec o karakteru
Odlicne, nisu nista losiji od Samsunga (smatram da je EVO serija precenjena, ali nude duzu garanciju jer im se moze). Cak sta vise mislim da koriste i kvalitetniju NAND memoriju od Samsungove EVO serije...
, a posto ne govorimo o vinima nego o diskovima karakter nije vazan :)

nemoj pogresno da me shvatis , ne tvrdim da je samsung superioran nad crucialom, napisao sam da SVI pa cak i ja imamo odlicne ssd-ove
 
Poslednja izmena:
Napisao si svasta, u principu :D
 
hm... kod ssd se gleda nand (tlc/mlc/slc, 2d/3d, proizvodjac, 64/128/256...gbit, resurs, brzina) i kontroler (proizvodjac, arhitektura, rad pod slabim/jakim/server opterecenjem, rad idle gc, trim, tdp/grejanje/throttling, neke osobine, rad sa nand i td.), pa se onda gleda proizvodjac, garancija, tbw, cena. Na osnovu svega toga moguce je zakljuciti da je ssd br1 bolji od ssd br2 u konkretnim uslovima namene, a da li vredi razlike u ceni, to vec svako resava za sebe. Ali uvek postoje modeli koji imaju prioritet u uzboru u svom cenovnom rangu.
p.s. samsung godinama vuce neke sitne probleme sa linux, crucial nervira sa degradacijom (korak nazad/pogorsanje karakteristika) svojih novijih modela ssd (bx100/bx200, mx200/300)
 
Poslednja izmena:
Od tih trenutno na akciji - Crucial je najbolji izbor svakako. Ali postavlja se pitanje - da li vredi 2 godine manje garancije od EVO-a. Jest' da ima malko veci kapacitet... taj cudni njihov. Sta znam. Crko' mi je BX100 pre koju godnu nakon 6 meseci rada. Sve moze da crnke da...

Inace stvarno me cudi sta se ovde pise - pa ako Micron/Crucial nije jedan od vodecih proizvodjaca flash i NAND chip-ova... ne znam ko jeste. Pa ako prave RAM memorijske chip-ove 5 decenija, zasto ne bi i NAND danas?

Bottomline: Micron/Crucial imaju sjajne OEM/Enterprise grade SSD-ove... al' i paprenu cenu. Mozda im zbog toga nije previse interesantno da se guraju u consumer segment agresivno kao SLMSUNG.
 
Nazad
Vrh Dno