Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Veličina 54 ili 56 je za tu visinu
 
Ja se mnogo u drumsku geometriju ne razumem, ali kod MTB-a je npr. odavno dužina sedalne cevi nedovoljna. Tipa, imaš velike XL ramove sa sedalnom od 50 do 60". Sada mahom viđam 52" sedalnu cev za sve veličine. Efektivna dužina gornje cevi mi je najjednostavnija orjentaciona veličina, BikeGremlin ima fino objašnjeno na sajtu.
 
BTW, jesi vozio drumaše? Ako nisi, bolje nađi prvo negde da probaš (radnje ili iznajmljivanje),...

Nisam. Uvek nešto sa širim gumama i teže. Poslednjih 15 godina generalno slabo vozim bicikl, ali planiram da to promenim.

To za iznajmljivanje je Ok ideja. Da li na Adi ili 25.maju ima da se iznajme drumaši? Te renta bicikle uvek vidim u varijanti, sa korpom, za pijacu :)

Update: pročitao sam tekst sa gremlina. Čim budem u mogućnosti, pogledaću i video.
 
razmisli onda i o Gravel biciklu :)
 
Ili neki treking ...
 
mislio sam ako vec gleda drumski, zbog geometrije, dropbars, brzine :)

Gravel ima sve to sa vecim gumama (manji pritisak) i malo relaxed geometrijom u odnosu na road
 
Bio sam ubeđen da je Gravel nešto mnogo bliže MTB nego drumskom biciklu. Sad gledam na ovom Gremlinu, ispadne da je na pola puta.

Da li na Gravel mogu da idu svi delovi kao i na drumski?
Pretpostavljam da su oni teži od drumskih?
 
mogu, voze ljudi drumsku opremu na gravel ramu :) a ima ih i laganih ramova (koliko para toliko muzike)
 
Bio sam ubeđen da je Gravel nešto mnogo bliže MTB nego drumskom biciklu.

Drumaš sa mtb pedalama :D
 
drumas sa 650b tockovima i 2.1” gumama :)
 
Svakako prvo probaj drumaša da vidiš da li je to za tebe, ja probao par puta i ne ide. ( :
Pogledaj gravele, mada su poprilično skupi, jerbo... zaebana je tehnologija raširiti malo ram da stane deblja guma...
Ima i finih trekinga ako pereca korman ne odgovara.
 
Graveli su sada popularni pa je zato mozda jaca cena, mada ne pratim cene pa ne mogu da tvrdim, ali svakako je veca potraznja nego ranije.
@PJ gravel i koristi drumsku opremu, samo sa disk kocnicama. Shimano ima namensku grx seriju, ali nije pod moranje.
Za srbiju je po mom skromnom misljenu, gravel prava stvar. Drumasi su mnogo tvrdji. Sve zavrsi u zglobovima. Mnogima ne smeta, ali ja ne bih da imam probleme za kicmom i zglobovima.
Na gravelu dobar deo ode kroz gume jer su sire i na manjem pritisku. Uskoro mi stizu i shockstop lula i sedalna cev pa se nadam da ce to da bude oblak.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Ja razmišljam posle mtb-a da pređem na gravel, mada 90% vozim po gradu ali mi gravel deluje primamljivo
 
Gravel može da bude super kompromis i dobar početak, ali isto tako može da bude "nit smrdi nit miriše". Ja sam prvo uzeo gravela. Za godinu dana nisam niti jednom otišao na gravel vožnju, pa zamenio gravela pravim drumašem. Jedno vreme sam razmišljao da uzmem dodatni set točkova (jedan za gravel gume, drugi za ćelave, uske drumske), ali sam odustao. Nekima je to super rešenje.
Da sam odmah krenuo sa agresivnim drumašem (sportske/race geometrije), možda bih odustao jer ipak treba vremena da se telo navikne na drumsku poziciju (i sada vozim endurance geometriju, ali ipak agresivniju od gravela).
 
Zna li neko gde da nabavim ključ za oprugu Suntour viljuške?
 
Malo da razbijem ovu gravel/drumaš dilemu, na kraju uzesmo devojci onaj jeftini s ram drumaš, međutim iako je radio ok u startu kad je pokušala da promeni brzine, nije uspela, a onda je počeo mehanizam da tandrče. Prostite što ne poznajem terminologiju bajsa i delova... suštinski, menjači ne rade ništa, lanac udara u onaj prednji deo menjača i proizvodi taj zvuk. Lik reče da je previše možda zategao sajlu, sad pošto je mrak i bajs u garaži ne mogu da vidim, no ne znam mogu li sam to da namestim, ili moram da nosim u servis... koji nemam nigde u blizini :D
 
Kad si u dilemi i želiš pomoć, fotke mogu da pomognu mnogo. Tako da fotkaj, postavi i će da se vidi. :)
 
moze, da se odradi indeksiranje brzina, srede menjaci ali najbolje odneti u servis

ima dosta yt tutorials, ako zelis diy (gear indexing front and rear derailleur)
 
Kad si u dilemi i želiš pomoć, fotke mogu da pomognu mnogo. Tako da fotkaj, postavi i će da se vidi. :)

Will do, sutra pošto je bajs u garaži i pao je mrak. Kapiram da nabadam u prazno sa pričom bez poznavanja terminologije, i bez fotki, hvala svakako! :)
 
Da li imate neku preporuku za servis u Beogradu? Zemun, NBGD, Ada, 25.maj...?
Preporuka je i "ni slučajno tamo" :)

Da odvezem moj Polar Mirage, da stavim neke gume sa manje krampona (ove su svakako već mnogo stare) i da mi reše labave sajle i kočnice koje češu.
Da vidim koliko će da me drži, pre nego što grunem pare za nov gravel ili drumaš.

Pričao sam večeras sa dva "gravelaša" i rekao bih da je to rešenje za mene. Ali ajde da ovaj moj vratim u život, da krenem da vrtim, pa da vidim gde dalje.
Tako ću i moći da uporedim visinu i položaj sedenja, jer znam da mi je ovaj bio prilično neudoban.
 
Tesko da moze od babe miraza devojka.
 
То што њега занима (гуме, сајле и кочнице) свакако може да реши повољно.
Мој бураз и даље вози двадесет година стар Полар Аваланш, оставио сам му кад сам се одселио, заменио гуме, средио сајле и кочнице, можда још неке ситнице и тај бајс је још увек и више него добар за рекреативну вожњу.
 
Tesko da moze od babe miraza devojka.
Svakako moram srediti taj bajs, stoji na garaži (da, glupo zvuči NA, ali garaža ima sprat :)) već neko vreme.
To će biti dobar test da li ima smisla dati 100+k za novi ili postoji razlog zašto ovaj nisam vozio neko vreme.

Stigla mi je jedna preporuka za servis u porukama (hvala :)). Da li još neko ima predlog?
 
Мој бураз и даље вози двадесет година стар Полар Аваланш,
imam i ja 13 god stari polar avalanš, a imam i novi trecking bike, zato i kazem da tesko od babe devojka :)
 
Како вам се чини овај Полар? Пазарио сам га малопре и надам се да ћемо се дуго дружити. 😂
 
ja sam za to da sto vise ljudi vozi bicikl, bilo kakav, tako da bolje bilo kakav nego nikakav :)
ako ti odgovara velicina, to je to
nadam se da cete preci puno km zajedno :)
 
Како вам се чини овај Полар? Пазарио сам га малопре и надам се да ћемо се дуго дружити. 😂
Imao sam priliku da ga vidim uzivo (do tad ga nikad nisam video) kod poznanika i odusevio sam se na prvu, al mi se ucinio pretezak. Al ko zna, mozda sam samo bio umoran :) U svakom slucaju meni mnogo lep
 
pa 14.3kg nije malo :)
 
Taj ima i super cenu, volim što od drumskih u njihovoj ponudi najjeftiniji je 111 hiljada dinara :D
 
Па мени ни овај стари бајс није баш лаган, тако да ми је скроз океј... 😆
Ево га и уживо...
IMG_20230817_135442965.jpg
 
Nazad
Vrh Dno