Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Извињавам се због дуплог поста али дан је разлике па не може едит.
Одрадили су ми нулти сервис при куповини овог Полар-а и рекли су ми за месец-два или 20-ак вожњи да дођем на први сервис. Занима ме јел има нека одређена километража после које би требало да се иде или како, пошто сам ја за 2 дана одвозао 125км.😂
 
nema odredjene kilometraze
 
Онда ћу за месец-два...
 
I sam sam, kupio ovaj polar, ali tesko sam se navikao, jer mi je bio prelak a korman tezak, jer sam vozio capriolo, sta ostane od klinca, oxigen, ili adrenalin, ali sada je ok odlican bicikl, posebno sa ovom sadasnjom cenom. Bio je 300 evra pocetkom sezone, ja ga uhvatio na nekoj akciji za 29.
Da posle mesec dana je kao prvi servis, ali ja to ne vozim nikada, ako nesto zaskripi sam resavam.Ali tebi bi preporucio jer znaju da zakeraju ili cak da ti odbiju garanciju za neki veci kvar, zbog nevozenja. Sto je donekle i ok.
 
Ма отераћу га није ми проблем...
 
368593224_814829403428287_1282992000701500129_n.jpgSat vremena pauze, Solo...oce li neko na 600km :D
 
Malo je 600, probaj 1200km 16. septembra 😁
 

Prilozi

  • RDT_20230819_1031234720291286856587034_edit_183123312436640.jpg
    RDT_20230819_1031234720291286856587034_edit_183123312436640.jpg
    120.5 KB · Pregleda: 42
Sta bi ste preporucili za nov bajs do 500e, voznja asfalt 90%? Ima li neki model da je best buy opcija?
 
Pošto me više kolega naduvalo (u pozitivnom smislu :)) što za pregled hoću da idem u servis, ajde ako može na osnovu snimka da mi kažete da li su ove sajle od zadnje kočnice i menjača mnogo mlitave?

Pogledajte prilog 20230819_193258_1.mp4

Lanac takodje deluje malo labavo, ali se pomera i menjač i prednji pogon, pa je to možda i OK?
Pogledajte prilog 20230819_193334_1.mp4

Malo sam ga opajao, naduvao gume na 3.2-3.4 bara (piše na gumi do 55psi) - bilo me je strah da su trule od stajanja, ali ne vidim da imaju neki problem. To je i bio glavni razlog odlaska u servis. Da stavim nove, ali izgleda da sam ja njih nekada i menjao. Inače, gume su 26", a ceo bajs mi deluje nekako sabijeno. Provozaću ga malo, pa kada vidim kako se osećam, premeriću ram.

Lanac i zupčanike sam naprskao teflon sprejom.

Jel ovaj prednji amortizer treba nečim da se podmazuje ili nekako održava?
20230819_205154.jpg

Probao sam po dvorištu, kočnice dobro hvataju, zadnji menjač deluje dovoljno precizno, ali videću tek kada budem mogao da izmenjam sa kraja na kraj.
 
Sajle za menjače i kočnice se ne proveravaju na taj način. U stvari, nema potrebe da proveravaš zategnutost. Bitno je da su menjači i kočnice pravilno podešeni. Potraži uputstva za podešavanje na Jutjubu.
 
Vozio jutros 25km, čim sam krenuo, vidim da menjač ne radi kao 3x7, već 3x3 😄
Na zadnjem mogu da koristim samo 3 najmanje zupčanika.

Zadnja kočnica, kao da se malo skamenila, takav zvuk pravi, ali dobro koči.
 
tako je zdravije :)
imas na yt kako se steluje zadnji menjac, ima dva šrafa sa kojima se podešava hod menjaca. A moze i da se isteglio lanac, ja imam tester lanca, a mislim da moze i sa centimetrom da se izmeri samo sam zaboravio kako :)
 
Vozio jutros 25km, čim sam krenuo, vidim da menjač ne radi kao 3x7, već 3x3 😄
Na zadnjem mogu da koristim samo 3 najmanje zupčanika.

Zadnja kočnica, kao da se malo skamenila, takav zvuk pravi, ali dobro koči.
Sajla zadnjeg menjača je verovatno previše opuštena. Za početak je zategni, a ovde ti je celo uputstvo sa podešavanjem i limit šrafova:


Možda treba da promeniš pakne na kočnicama. Tvrde ili prljave pakne će da upropaste točak (ili disk, kod disk kočnica). Svakako nije loše da odmastiš kočionu površinu točkova (ako koristiš alkohol, gledaj da ne dodiruješ gumu dok brišeš felnu).
 
Ja više ni ne vozim toliko puno a menjam paknove redovno. Nije neka cifra ali isto kao kod auta, guma i kočnica ume glavu da sačuva 🙂
Sajle možda i ne moraš da menjaš. Olabavi sajle od menjača da može bužir da šeta malo. Onda malo wd pa samo po kap ulja i vuci malo bužir po sajli. Isto i kočnice.
Imaš na netu neku video o tome. Na telefonu sam trenutno pa da ne tražim.
 
Vozio jutros 25km, čim sam krenuo, vidim da menjač ne radi kao 3x7, već 3x3 😄
Na zadnjem mogu da koristim samo 3 najmanje zupčanika.

Zadnja kočnica, kao da se malo skamenila, takav zvuk pravi, ali dobro koči.
Koji grad? Koliko sam ispratio nisi vozio dugo bajs, za prvu voznju 25km je odlicno
 
Imam neki stari Polar Avalanche sa zoom prednjom vilom, hteo bih da je servisiram, očistim i stavim novu mast. Koja mast tu ide? Mora specifično za armortizere ili mogu i generičke litijum mast za trenje?
 
Ma koju god mast rokni tamo. Nije da se isplati kupovati neku specifičnu
 
tako je zdravije :)

Prednji radi, pa sam u povratku na moje brdo, poslednjih 50 metara, spustio na najmanji 🫣

Kad sam vozio, pre 20ak godina, uvek sam išao nešto u sred dana ili poslepodne/uveče. Saobraćaj, pešaci...
Jutros, nigde nikoga, osim na keju trkači i biciklisti. Uživanje.

Sajla zadnjeg menjača je verovatno previše opuštena. Za početak je zategni, a ovde ti je celo uputstvo sa podešavanjem i limit šrafova:


Možda treba da promeniš pakne na kočnicama.


Hvala! Odličan video.
Da, sajla menjača je previše opuštena.
Menjač nije 3x7, već 3x8, a jutros sam zapravo imao 7-6-5 na zadnjem.

Moram da dotegnem sajlu, ali nemam ovde ključ 9, imam gedoru, probam, ima dubinu, ali nemam tako mali nasadni ključ. Nadjem kineski adapter, provrti mi nasadni za bitove i te male adaptere 😕

Nisam hteo kleštima, da ne zeznem maticu.

Skoči ću kasnije do posla, tamo imam sav alat.

@nesa69 ako imaš neki link za koji provereno znaš da je ok, bio bih zahvalan :)

@Alukard vozio sam Zemun, NBGD i kej u blokovima. Nisam vozio skoro 20 godina, ali nije da sam van kondicije. Verovatno bih vozio i više, jer sam juče trčao LSD (long slow distance), ali sutra su intervali na brdima, pa sam se malo čuvao. Bajs je težak, menjač je u problemu, ali za čas me povuče na 25+ km/h.
 
Imam neki stari Polar Avalanche sa zoom prednjom vilom, hteo bih da je servisiram, očistim i stavim novu mast. Koja mast tu ide? Mora specifično za armortizere ili mogu i generičke litijum mast za trenje?

To je ova kao na mojoj fotografiji gore?
Kako znaš da je vreme za servis?
 
Sevnula mi zadnja spoljna imam rezervnu malo uzu to nece da pravi problem? mislim da je 2.20 a rezervna 2.10 ili 2.00
 
ne
 
Pa stavi prednju nazad a napred tu tanju, ima da bude kao čoper :)
Slobodno vozi, tako sam klincima krpio dok ne stignu nove.

@PJ: To sam gledao pre mnogo godina, imaš na samom početku. Uglavnom treba da se zategne sajla u okretanju pedala, zadnji menjač na najveći zupčanik, prednji takođe. Onda BEZ okretanja pedala (da ne prebacuje brzine) pomeriš ručice menjača u kontra smeru (npr. iz 1 u 7 ili koliko već ima). Tako se olabavi potpuno sajla.
Ništa teško. Za kočnice slično, imaš i na ručici kočnice da je otkačiš. Naravno prvo otpustiš lulu od V brake. Ja obično prsnem malo wd pa obrišem i onda ulje.
 
Moj menjač je definitivno kaput tj ne menjač, već je otišla jedna ručica. Kaže, možda će da se razradi, ali teško. Nova je skuplja od celog bicikla (sa ispravnom ručicom :)), tako da je resurs definitivno istekao.
Danas sam i izmerio bajs, ram je alu, a on opet izašao na 14.7kg 😬

Nastavljam da vozim ovako, dok ne nadjem bolje rešenje.

A kako stvari stoje, to bolje rešenje je neki Gravel, sa Shimano 105 opremom.
Našao sam svega nekoliko novih opcija.
Da li je realno da je ponuda toliko mala?

Pokušao bih da izbegnem polovnjak, jer se ne razumem dovoljno, a ne bih da kupim bajs, pa da opet tražim servis.
Ili ako imate preprporuku za nekog baš pouzdanog trgovca polovnim bajsevima.
 
Ponuda je mala jer smo nikakvo trziste…. Hrvatska ima 10x vecu ponudu, da ne spominjem dalje, Sloveniju, Austriju… Nemacku pogotovo

Recimo hoces da kupis Canyon, oni rade direct consumer sale, online, SRB yeah right….. dream on…

Zato kod nas vlada Polar i sl sa opremom starom 10 godina, dok u Hrvatskoj ljudi lepo voze wireless shifters.

To sto se pojavljuje na CB vecinom je nesto kradeno, mozda demo bicikli i sl, jer uleti tako neki skup novi bajs tipa duplo jeftiniji nego u radnji (EU), a on ga prodaje da zaradi.
Ali kakva drzava takvo nam je sve, pa nazalost i bicikli.

Recimo hocu da osiguram bajs… nema toga ovde….
 
Da stavim tu Continental gumu nazad kontam da je veci kvalitet iako je uza? (1.90 prema 2.125)
 
Ponuda je mala jer smo nikakvo trziste…. Hrvatska ima 10x vecu ponudu, da ne spominjem dalje, Sloveniju, Austriju… Nemacku pogotovo

Da li može neki predlog za modele dostupne u Hrvatskoj?
 
Nazad
Vrh Dno