Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Cirkus. Doduše ni ovaj ne daje migavac, ko će znati zašto je stao, ali renoista, UBICA!!

Ja sam skoro išao magistralnim u trenutku kad je naišao kamion iz suprotnog, a iza mene onaj veliki mercedesov kombi što prevozi radnike ne usporava već pokušava proći iako nema mjesta. Odmaknuo sam se koliko sam mogao, prostor do ivičnjaka na tom putu je pun pijeska (više nego na ostalim putevima), ali opet sam uspio da mu priđem toliko da ne udarim u njega i opet me ovaj kombista zakačio/udario retrovozirom po ramenu. Ne znam kako nisam pao, mogao sam mu pod točkove pasti, međutim na**bah mu se matere jer nije ni stao, a vidio je šta se desilo.

I šta da čovjek radi?

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
I šta da čovjek radi?

To je najvažnije pitanje. U normalnoj državi ništa, jer bi se nadležni itekako pobrinuli da im te stvari baš i ne padnu na pamet (ni prvi put, kamoli ponovo). A ovde? Možeš možda da ga stigneš i premlatiš, ali onda on zove policiju, pa tebe hapse i tretiraju kao ludaka i siledžiju, uz daleko gore kazne nego za njega. To je taj sistem skrojen tako da štiti kriminalce u saobraćaju. On tebe udari autom, to je saobraćajni prekrišaj za koji jedva da postoji neka kaznica. Ti njega premlatiš, to je napad i nanošenje telesnih povreda za koje sledi daleko gori tretman. U suštini, ostaje ti samo da se godinama vucaraš po sudovima, što je osnovna karakteristika sistema stvorenog da štiti kriminalce i ludake. Uostalom, tužilaštvo ga po službenoj dužnosti goni samo za napravljeni saobraćajni prekršaj, ti posle treba da pokrećeš privatnu tužbu za eventualnu nadoknadu štete i pravu kaznu. Ali, teško da će takvom kriminalcu da oduzmu dozvolu, recimo. Ne, to bi bilo nečuveno. Pa divljanje za volanom je osnovno pravo svakog kriminalca. Uz to, prvo ročište bi bilo najranije za dve godine. Ako on osporava nešto (a uvek ima i nekog svedoka u kabini koji potvrđuje njegovu izmišljotinu), onda bi se sve otezalo ko zna koliko. Na kraju, tek posle najmanje tri godine možda možeš da pokreneš privatni proces za nadoknadu štete. A možda bude i posle pet. Kriminalci se lepo organizovali.

Mene donekle ohrabruje što je na našim putevima primetno sve manje ludaka, ali oni koji ostaju su sve luđi. Dakle, šta raditi?
Inače, čovek u belom autu jeste dao migavac, samo se ne vidi na snimku zbog loše rezolucije, mrdanja i svetla. A kada sam prišao dovoljno blizu, ugao je takav da se ne vidi.

@mirza O tim sam i ja razmišljao više puta, ali dok uračunaš kursne razlike, našu poštu, porez, otvaraninu, to izađe na 40ak dolara. I još čekaš mesec ili dva. Koliko su kod nas nove?
 
E cane, uspesno si zabelezio jednu situaciju koju sam ja (i svi ostali "bahati biciklisti) doziveo na desetine puta.

Odmah pomislim na one clanke u novinama gde pominju bahate bicikliste i kako ugrozavaju vozace i pesake...

Pre jedno dve nedelje vracajuci se iz obrenovca nas 5 vozi u koloni uz desnu ivicu kolovoza, i tamo negde kod umke gde je ono kliziste (pre uspona), nama ide krivina blago udesno, puna linija, ogranicenje na tom delu 40km/h, (mi vozimo 35km/h)
Obilazi nas beli kombi ne prelazeci punu liniju...

S druge strane u susret dolazi crveni suzuki sa bar 80km/h, pretice vozilo na pocetku krivine i posto je u velikoj brzini krene da prelazi u suprotnu traku.
Medjutim tu je kombi koji obilazi nas, i on u punoj brzini mora da koriguje putanju i vrati se u traku, pri tom zakaci travu pored kolovoza i pocne da se okrece klizajuci po kolovozu za 180 stepeni.

Mi stali zapanjeni, on zavrsio pored puta sa suprotne strane... prava sreca pa nas a ni neki drugi auto nije pokosio. Realno mogao je svih 5 da nas pokosi.

Ja krenuo da vidim da li je covek u redu, kad mi kolega rece, bolje da idemo jos cemo da ispadnemo krivi.

E to smo mi bahati biciklisti, koji smo ugrozili vozaca koji je namerio da sece krivinu i prekoraci brzinu.
 
Poslednja izmena:
bakara, cane, odlični postovi.

Što se tiče da je ludaka manje odnosi se malo i na onu: "Što više samoubica to manje samoubica."

Međutim ne ubiju sami sebe, uglavnom nekog nedužnog.
Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@mirza O tim sam i ja razmišljao više puta, ali dok uračunaš kursne razlike, našu poštu, porez, otvaraninu, to izađe na 40ak dolara. I još čekaš mesec ili dva. Koliko su kod nas nove?

Imao sam ih i stvarno vrede te novce, kupio sam ih na CB i platio 40e, cekao oko 30tak dana.
Ovog puta cu ih kupiti direktno kod Alija, i sve sto sam marucivao ovih dana, neke sitnice, stizalo je relativno u 15 do 20 dana.
 
Meni se desi po neki put na magistrali u Sumaricama da krenu da preticu meni u susret. Imam tri solucije. U sve tri se sklonim malo sa kolovoza gde je malo zemlje I sljunka I iskuliram sa psovanjem. Druga solucija je da mu pokazem srednjak direkt u soferku I treca solucija je da pljunem :D
Nemoj sad da mislite da sam *****, ali znate da u tim situacijama nije uopste prijatno.

Послато са GT-I9300 користећи Тапаток 2
 
Pa normalno da nije prijatno, bar pogotovo kod mene u Bosni gdje je i magistralni put uzak da jedva dva auta prođu, plus to su sve brda i kanjoni pa krivudavo. Srećom ovaj vikend je Svjetsko prvenstvo u raftingu pa će cijeli kanjon Tijesno biti zatvoren, eto odlične prilike da se vozi kroz jaku rutu.
 
Као што сам написао, ко не жели да га пукне полувозач и не жели да истерује правду, гледа 2-3 потеза унапред. У конкретном случају чак скоро да ниси био директан учесник, осим што је бели ауто због тебе успорио па је жена пошла да га претиче јер просто иде брже а то што је он дао жмигавац ... ма чему то служи?? Овде замало није дошло до ударања реноа у бели ауто и само о томе би могло да се прича и код пандура и у суду, ти си само случајни пролазник.
Увек проценим да ли неко ко иде у сусрет хоће да успори и пропусти или ће да превиди бициклисту па крене јер је јачи. Зато и ја у таквим ситуацијама одмах идем десно да овај лакше одлучи и сви прођу. Тако радим и када возим ауто, ако ћу да помогнем оном из супротног правца, идем до краја десно.

Скоро ми се десило да сам хтео да пређем улицу па застао јер је наишао бициклиста ... човек стао да ми се захвали што сам га пустио, каже да пешаци уопште не реагују и крећу преко као да нико не иде и скоро да му се први пут десило да је неко застао.


Хм, јел се мени добро чини да тетка каже овом у белом ауту ... па дај жмигавац ...
 
I ja čuh to, "pa daj žmigavac _____" i na liniji neka zajednička imenica vjerovatno pogrdna.
 
Bojim se da ova Policijska akcija ne bude izuzetak sto bi se reklo i corava koka ubode zrno :). Nadam se da ce tog biti cesce.
 
Poslednja izmena:
Jedno glupo pitanje na brzaka. Unutrasnje gume idu ili nejdu, posto hocu da uzmem da 1.4 da montiram. Ili mogu moje unutrasnje sa 1.95?
 
Moras uzetu unutrasnje 1.5, te tvoje stare ne mogu. Ovo sam vec napomenuo ranije.

Ako narucujes preko oglasa kupi od istog coveka, mislim da su unutrasnje bile 2eur, nema jeftinije nigde.
 
Poslednja izmena:
Cime podmazati vanjski dio amortizera ? Znaci onaj "sjajni" dio i vile a ne dio gdje je opruga. Skinem, ocistim i mazao sam sa dvije vrste ulja ali nakon 4-5 dana jednostavno kao suho. Nije totalno ali bas ne ide kako treba. To mi treba na Suntour xcm V2.

Dva puta sam rastavljao i podmazivao ali jednostavno nakon par voznji vidim da ima dosta trenja. glupo pitanje ali moze li vazelin ? On se ne suši i stoji na mjestu.. da se tako izrazim dok ulje "slleti" niže.
 
Vazelin ce da pokupi svu prasinu i stroku i nista nisi napravio.. to je takva vila prosto, pomiri se sa tim. Sve iole krstene vile imaju u lowersima ulje koje sluzi da podmazuje stapove uvek (dovoljno je da pre voznje uspravis bajs da se "sidje" na gore). Te vile poput tvoje nemaju to i podmazuju se mascu ali s unutrasnje strane. Ako rasturis vilu pa namazes stapove ispod dust sealova to ce i da potraje a ako su oni dobri ne bi trebalo da nahvata prasinu. Mozes da korstis i vazelin, ali nije lose da ga malo razredis uljem za amortizere. Ja sam tako. Inace dobra mast za vile je "Stendec", kupio sam je sa crc i super je.
 
Hvala za info. U prevedenom, isplativije dati pare za druge dobro ocuvane vile. Probat cu da podmazem vazelinom kako si rekao, malo ulje i to.. ako mi ne bude mrsko.
 
Zavisi koliko bi odvojio para za neki ok amortizer i naravno zavisi od toga kakav je ostatak bicikle ali da, bolje je uloziti u neki krsten amortizer. Tipa neki RS Recon, XC32, jeftiniji rockshox amortizeri koji mogu da se nadju za 60tak e. Matora Reba takodje ima za slicne novce...
Elem za ovo nema sta da ti bude mrsko samo rasturi vilu, ocisti sve lepo pa namazi stapove celom duzinom pre vracanja u lowerse i posle lepo obrisi deo stapova koji viri iznad.
 
Jutros na nasipu redovno stanje - automobila više nego svih drugih.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
@Glenn
Otvori sa donje strane cepove i uzmi veliki spric, u njega 30-50ml sae 90 ili slicnog ulja, i sipaj u svaki stap. Stavi sa donje strane neku gumicu kad budes vracao matice da kad ga sklopis ne iscuri. Na svakih nedelju-dve okreci bajs da podmazes stapove sa tim uljem i to je to.

Mozda primitivna metoda ali vrlo delotvorna. Dok sam vozio bajs koristio sam taj metod i nikad mi stapovi nisu bili suvi - isti amortizer je u pitanju, mozda v3 ne znam napamet.
 
sajlonac - Skidao sam vile dva puta i imam problem da ih odvojim od onih malih šipki koje drze vile. Zaglave i onda moram doslovno da ih udaram neko vrijeme da se otkace. Naravno to lupanje mora biti pazljivo da navoj ne oštetim pa je to poprilicno zeznut posao i to me najvise mrzi. Prvi put sam osteti navoj i potrošio sam poslije vise od sat vremena dok sam uspio navrnuti maticu. Biciklo je avalanche 3.0 i nije nesto za ulaganje novca. Evo gledma da ga se rijesim ali ako ne ode ovih dana, ostavit cu ga pa svejedno gledam kak orijesiti problem sa vilama. Rastavit cu ih jos jednom i namazati pa koliko bude drzalo, bude..

dule0911 - Kontao sam o tome pa mozda i to probam.. hvala.
 
Poslednja izmena od urednika:
Narucio bih pedale sa alija koje su ovde postovane. Zanima me da li je neko porucivao i koliko naplacuju PDV?
 
Ma naplacuju pdv od 20% na svu robu, barem u Nisu... na to jos i nekih 150-200 din fiksnih troskova (nikako da im pohvatam to koliko bude), tako da nije bas bez dodatnih troskova :)
Cuo sam za Bg da cesto ne naplate pdv, valjda imaju mnogo vise posla pa ono, pausalno naplacuju vecim tj skupljim paketima.
 
Ako ide na carinu onda se naplacuje pdv, ako ne ide onda nista.
Par paketa mi je stiglo gde nista nisam placao dodatno, ali nisu bili neke velike vrednosti.
 

Nisam na te. Konkretno na ove http://www.aliexpress.com/item/2014...id=8bd0a178-983a-407b-81cf-e48cbc72c38d&tpp=1.
A ono sto mi je zapalo za oko, je da se Wellgo prodaju po komadu, a ne po paru. Ne znam da li se kod njega racuna da je komad == par.

Malo mi cudno da sada u Beograd ne naplacuju carinu, a u Nisu naplacuju sve redom.
 
Ja mogu da potvrdim za Nis da apsolutno sve carine a za Bg ne mogu da tvrdi koliko carine a koliko ne, eto mirza je imao srece ali vrv nema pravila.
Tacnije kod "carinjenja" naplacuju 20% pdv-a ako je roba ispod 50e, ako je preko onda na to jos i 10% carine, to je matematika.
Skoro sam platio oko 200 i nesto dinara za glupost od treptalice koju sam na aliju platio 4$ :)
Edit : da ne mislis da imam samo jedan primer.. u poslednjih god dana sam imao bar 10tak porudzbina i apsolutno uvek je bio naplacen pdv. Jedino kada sam sam provukao je za neke kcnc rotore ali sa ebaya a ne alija i to im je vrednost bila oko 45, ocekivao sam bar 1500 din kad ono.. :) Sa alija do sada nikad nisam bio postedjen.
 
Poslednja izmena:
Nisam na te. Konkretno na ove http://www.aliexpress.com/item/2014...id=8bd0a178-983a-407b-81cf-e48cbc72c38d&tpp=1.
A ono sto mi je zapalo za oko, je da se Wellgo prodaju po komadu, a ne po paru. Ne znam da li se kod njega racuna da je komad == par.

Malo mi cudno da sada u Beograd ne naplacuju carinu, a u Nisu naplacuju sve redom.


Izleda da kako koga zahvate, pa nekom naplate a nekom ne.

Pedale se prodaju u paru, lepo pise u opisu, a ono dole biras koliko ces komada para da narucis. :)
 
@pdv Ljudi, zakon je ovde iznenađujuće jasan i nedvosmislen. Porez se plaća za SVE, nebitna je vrednost. Carina se plaća na robu vrednosti preko 50 evra (odnosno 70 ako šalje fizičko lice). Procena vrednosti je isključivo diskreciono pravo same Carine. Nekada prihvate račun koji stiže uz robu, nekada ne. Procene su nekada ok, nekada ne (recimo, računaju punu cenu kada je nešto kupljeno na akciji koja je u međuvremenu istekla). I ne može im niko ništa. S druge strane, desi se da ne naplate porez. Obično ako je mala vrednost, a njima gužva, jer im je sve to papirologija. Ali opet - po zakonu se porez naplaćuje uvek. Dakle, kome ne naplate, fešta. ;) Kome naplate, nema šta da se mršti, jer tako treba. Dodatno se nekad pojavi i trošak otvaranja paketa (čak i ako ga ne otvore), kao i neki dinar za našu dragu nam Poštu (direktor ima "platu" 2000 evra mesečno). Ako se plaća i carina, ona je 10 % za većinu stvari. Pirtom, redosled je da se za osnovicu svega uzima vrednost robe SA poštarinom, potom na to ide carina, pa na sve to UKUPNO ide porez 20 %.

@bakara Znam tačno koja je krivina na Obrenovačkom u pitanju. Do Obrenovca uvek idem tuda, mada zanimljivo nikada se još nisam vraćao tim putem. Uglavnom, to sve oko Umke je Divlji Zapad. Meni je lik u tom kraju parkirao odmah uz put (nije parking), a onda otvorio vrata... Vaša situacija mora da je bila jeziva. Još jedan od razloga zašto ne volim vožnju u koloni. Daleko manji manevarski prostor, a i vozači budu nervozniji. Opet, meni se to ne dešava, jer ćeš me teško videti da vozim 35 km/h. :) To bi morala da bude situacija kao iz Back to the Future 3, da me pogura neki voz. :)

@calex Da, ja obavezno vozim što više uz ivicu, odnosno uvek zauzimam samo neophodan prostor, to mi je normalno. Trudiš se da ne smetaš i da ima mesta za sve. No, meni je standardna varijanta upravo da me pešaci čekaju i puštaju na prelazu, zanimljivo. Valjda inteligencija u mojim očima. :D I ostaju zabezeknuti ako ja njih pustim. Što se žene tiče, ona je kočila zbog belog auta, ali je svojim prekršajem najviše ugrozila upravo mene. Mora da ima neki član onolikog Zakona (ZOBS) koji kaže da ne smeš da započneš preticanje ako se nisi uverio da je suprotna traka slobodna, odnosno da je preticanje bezbedno?

@žena Da, čuje se kako mu kaže "daj migavac", mrtva 'ladna (nisam razumeo poslednju reč). I jeste, tvrdila je da nije dao migavac. Onda sam se ja pojavio, pitao je da li je normalna, rekao da me je skoro ubila, itd, a ona me gleda belo k'o tele, POJMA NEMA koji sam ja i odakle se tu pojavih. Onda sam joj pokazao kameru. Tada počinje priča "čekaj, stani", itd. Mada, ipak je probala i sa tvrdnjom da je beli auto "iznenada" stao. Neviđeno. Onda i da je prvi put sela u taj auto (laž). I svašta je još pričala, uglavnom pokazujući da je boli dupe da li će nekoga da ubije. Mrzi me sad da pišem transkript razgovora. :) No, ostaje nada da će joj sada ipak doći iz dupeta u glavu.
 
Nazad
Vrh Dno