Šta je novo?

Banka Intesa

Moraš da sam prebacuješ pare za ratu, osim ako nisi dogovorio trajni nalog u banci za to.

Svakog 10% će ti skinuti samo onih minimalnih 5% id ukupnog duga.
 
Ja sam odmah po dobijanju Mastrcarda prvo ugasio tu revolving opciju i aktivirao da plaćam sa ne isključivo putem jednakih mesečnih rata gde mi oni sami 10. u mesecu skidaju vrednosti rata.
 
ok skidaju sami ,ali da li glavni racun sam pokriva rate,nisam nikada uplacivao,imam limit od recimo 500e ,na glavnom racunu uvek ima para . da LI I ova dr kartica tako funkcionise,mislim da bi trebalo
 
Meni kada se jednom desilo da nisam imao dovoljno para na računu napravio se neki kucšlus jer mi nisu rezervisali ta sredstva pa da se po uplati prvo ona skinu već sam morao da sam uplaćujem dugovanja...

Drugim rečima, dok na računu imaš dovoljno sredstava da pokrije rate miran si u suprotnom se stvari komplikuju.
 
Ja mislim da imam Master od mozda 2017. a American nesto kasnije, i oduvek je bilo tako i znam da mi je savetnik pet puta ponovio da pazim jer Master nece sam da vuce nego moram ja. Ako me dobro secanje sluzi, postoji automatski postavljen trajni nalog za Master da povuce 5% od ukupnog duga ukoliko ti sam ne uplatis, ali u tom slucaju ide kamata.
 
Ja sam master koristio od pre 2010. godine do novembra 2020. godine i sve to vreme mi je Banka sama skidala mesečno dugovanje, bez da uplatim i dinar sam...

Opet napominjem da nikad nisam koristio revolving model već isključivo kupovinu putem jednakih mesečnih rata (ono uglavnom od 2 do 12 rata a mislim da je u Gigatronu bilo i do 24 ali nisam siguran).
 
Ovo stoji na njihovom sajtu za Master:

Obaveze nastale korišćenjem kreditnih kartica (obračunate u RSD i EUR) se mogu izmiriti putem trajnog naloga, Banca Intesa mobilnog i elektronskog bankarstva, ili uplatom na šalteru Banke. Obaveze obračunate u dinarima (RSD) mogu se takođe izmiriti i na šalterima drugih banaka i pošta.

Licno, nikad ne cekam taj datum koji je naveden kao rok nego cim mi legne plata, ja uplatim na karticu jer mi bzv da mi na racunu stoje pare koje svakako nisu moje, kad ih moram uplatiti na kreditnu. Ovako, odmah uplatim i miran sam jer znam da sam to zavrsio 😂
 
Kao sto je vec neko napisao, podrazumijevani (istovremeno i minimalni) iznos je 5%, ali na vas zahtjev moze biti bilo sta od 5% do 100%. Koliko god da se postavi, taj iznos se automatski vuce, vjerovatno kroz trajni nalog (jer ne znam da li postoji neki drugi nacin) i nema tu neke filozofije (naravno, da bi se izbjegle komplikacije, mora se imati iznos na racunu, kao sto vec neko napomenu). Tako je bilo i ranije, tako je i sada... Drugar mi je nedavno presao na Magnifica i uzeo MC Gold, on je recimo postavio na 100%, znaci svakog 10. u mjesecu izmiruje cijeli iznos!
 
Za trajni nalog u vezi MC se pretpostavljam mora ići u banku, ne može se namestiti preko aplikacije? U slučaju aktiviranja trajnog naloga meni bi Intesa automatski skidala određeni iznos sa osnovne kartice Visa Inspire i prebacivala na Master Card?
 
Opet napominjem da nikad nisam koristio revolving model već isključivo kupovinu putem jednakih mesečnih rata (ono uglavnom od 2 do 12 rata a mislim da je u Gigatronu bilo i do 24 ali nisam siguran).
Kartica je revolving ili charge.

Kada kupiš nešto na rate kod prodavca koji ima ugovor sa Banka Intesa, rate se podele po datumu dospeća. Potpuno je svejedno da li ti je kartica revolving ili charge.

Revolving = kad dodje ugovoreni datum, banka skine onaj ugovoreni minimum. Na ostalo ide kamata, obračun na dnevnom nivou. Ukoliko želiš da platiš veću deo duga, to radiš "ručno".

Charge = na ugovoren datum banka povuče kompletno zaduženje kartice sa određenog računa.
 
Ne znam kako ide putem revolvinga, ja sam plaćao uvek na način kao sa slike.

Bukvalni primer - kupim sada laptop od 120.000 dinara, on mi to podeli na 12 jednakih rata po 10.000 dinara i skida mi ih svakog 10. u mesecu pri čemu prva rata ide 10.11.2022. godine a poslednja 10.10.2023. godine.

Ako krajem ovog meseca kupim usisivač od 30.000 dinara na šest jednakih rata, onda mi je rata 10.11.2022. godine već 15.000 dinara i tako narednih šest meseci (zaključno sa 10.04.2023. godine) nakon čega je ponovo 10.000 dinara - naravno pod uslovom da više ništa ne kupim u suprotnom se menja analogno novoj visini rate za novi proizvod.

I to su uvek oni sami skidali sa mog računa bez da i dinar uplatim sam ili da sam otvarao posebno neki nalog...

Da se razumemo, ovde govorim isključivo kako su meni skidali i apsolutno ne ulazim u priču kako su oni zaduživali prodavca i za koju sumu.
 

Prilozi

  • SmartSelect_20221002_191648_Opera.jpg
    SmartSelect_20221002_191648_Opera.jpg
    260.5 KB · Pregleda: 35
To što su ti tako skidali znači da si imao charge karticu, a ne revolving.

Problem nastaje ako si ostala zaduženja (mimo rata) morao ručno da izmiriujes. E to je onda već neki hibrid/kiklop.
 
Ovo je specijalna Intesa pogodnost kod izabranih prodavnica. Revolving radi svuda, u inostranstvu, gde god u kojoj god prodavnici. Nekad spašava živu glavu, ali ljudi uglavnom koriste za gluposti.
 
Ma rate jesu pogodnost na Intesa POS terminalima gde prodavac ima ugovor za prodaju na rate, ali način naplate kupcu, zavisi od tipa kartice ili dodatne opcije same kartice, nema veze sa tim da li je nešto kupljeno na rate ili ne.
 
To što su ti tako skidali znači da si imao charge karticu, a ne revolving.

Problem nastaje ako si ostala zaduženja (mimo rata) morao ručno da izmiriujes. E to je onda već neki hibrid/kiklop.
Imao sam jednu jedinu karticu sa jednim jedinim modelom izmirenja dugova za koji sam prilikom podizanja kartice rekao službenici "Ne želim da obavljam kupovinu putem revolving modela već samo isključivo na jednake rate čiji broj ja biram u trgovini u skladu sa njihovom ponudom." I bi tako. Za više od deset godina i preko stotinu obavljenih kupovina na taj način nikakvih hibrida, nikakvih kiklopa, nikakvih problema... Možda i zato što nisam imao nikakvih drugih zaduženja mimo rata na toj kartici.
 
Kartica je definitivno bila charge. Nisi I imao revolving opciju sa tom karticom.

Sve što ti dospe do 1. u mesecu, banka naplati 10. u mesecu.
Da si kupovao i na drugim mestima, sve bi bilo naplaćeno na isti način.
 
Hajde dobro, supruga je imala istu, ali apsolutno istu tu karticu i prvo su joj odmah po izdavanju uvalili revolving opciju pa kada je videla koliko se to ne isplati (plus predugo traje) otišla je u banku i tamo su joj promenili da joj ide ta charge opcija sa plaćanjem na jednake mesečne rate.

Ali ako ti kažeš da ne može onda nemam razloga da ti ne verujem, čak i uz iskustvo iz sopstvene kuće koje mi kaže nešto sasvim drugačije...

I ne znam šta podrazumevaš pod tim "da si kupovao i na drugim mestima" kada sam obavio kupovinu na više od 50 različitih mesta i uvek je išlo na taj način, tako da je to meni sasvim jasno.
 
Način na koji korisnik kartice izmiruje dospeće po kartici nema veze sa načinom kako ostvaruje potrošnju na kartici.

Revolving kartica nije "plaćanje na rate", jer rata podrazumeva jasno definisan anuitet, dok kod revolvinga banka automatski naplaćuje određeni unapred definisan minimalni procenat mesečnog zaduženja (bez obzira koliko i kakvih kupovina je bilo u toku meseca), a korisnik kartice ima pravo da isplati preostalo dugovanje (pre nego što krene obračun kamate) ili da isplati deo ili ne isplati ništa (osim onog što je banka automatski skinula).

Charge kartica je takodje sa obnavljajućim (revolving) limitom, ali sa obaveznim izmirenjem kompletnog dugovanja sa danom dospeća. Mana je što ceo limit kartice umanjuje kreditnu sposobnost vlasnika kartica. Kod revolvinga, kreditna sposobnost se umanjuje za onaj minimalni iznos za uplatu, obračunato kao da je kartica maksimalno zadužena.

Kada prodavac ima oznaku "Intesa na rate", to znači da se rate rasporede na narednih X meseci i u svakom mesecu dospeva jedna rata za naplatu, a ostale rate troše limit kartice, ali imaju datum dospeća u budućnosti. Apsolutno je nevažno kako ih izmiriuješ. Sve odmah ili pustiš da se nagomila, plaćanjem onog minimalnog iznosa.

Revolving se ne "uvaljuje", već je to standardna ponuda kartica. Nekome odgovara, nekome ne. Neko zna da ih koristi, nekome unište život.
 
Ja samo kažem da je to ista kartica za koju ti sam biraš uz koju opciju ćeš da je koristiš - revolving ili na rate (charge) i da to možeš da promeniš iz inicijalnog revolving sa kojim dolazi a za koji ja kažem da ga uvaljuju jer je a) povoljniji za banku i b) mahom nepovoljniji za korisnika

Takođe, ne sumnjam da se u slučaju potrebe, uz ispunjenje uslova da si otplatio sva dugovanja ponovo iz charge može vratiti na revolving opciju na istoj toj kartici. Ja to nisam želeo ali verujem da ima i takvih.
 
Svaka MC kreditna kod Intese je revolving. Ja prvi put čujem da je možeš prebaciti u charge, i ne vidim interes banke da to radi. Iskreno, sumnjam I da je moguće.
Velika većina ljudi ne razume revolving model, koriste kreditni limit kao dozvoljeni minus. Pojma nemaju da je to jako skupo.
 
Iskreno, sumnjam I da je moguće.
OK, eto nije moguće i ja vas sve redom lažem...

U tom slučaju ako SVE MC kartice dolaze sa revolving opcijom i nije moguće prebaciti je u Charge, ostaje pitanje kako na hiljade i hiljade ljudi koriste te kartice plaćanjem na jednake mesečne rate...

Btw interes banke može biti recimo da izdaju karticu i naplaćuju mesečno korišćenje i onima koji je inače ne bi koristili uz revolving opciju.

Može biti i da zbog takvog modela privuku korisnike pošto najviše trgovina pruža mogućnost takve kupovine baš uz njihovu karticu ...
 
Nisam rekao da lažeš.
Za kreditnu karticu se potpisuje ugovor. Ugovor MORA biti usaglašen sa aktuelnim Tarifnikom.
Promena da revolving na charge morala bi podrazumevati potpisivanje novog ugovora, ili aneksa. Taj aneks, opet, mora biti u saglasnosti sa Tarifnikom.
Intesa u Tarifniku nema charge opciju za MC.

Ti si plaćao nešto na rate. I ja sam. To NIJE charge model, I dalje je revolving.
 
Aman čoveče, plaćanje na jednake mesečne rate nema veze sa tim da li je kartica charge ili revolving.

Ako kartica nije bila charge, onda si imao trajni nalog za dinarsko zaduženje.

Problem bi nastao da si napravio potrošnju u drugoj valuti. To bi morao da izmiriš ručno.
 
@ Kibicer

Hajde se onda dogovorite ti i PJ gde spada plaćanje na 12 jednakih mesečnih rata kao što prikazuje slika - u charge ili revolving, pošto sad već govorite suprotne stvari.

@ PJ

Btw ko je uopšte pričao o zaduženju u drugoj valuti - ja sve vreme pričam o jednoj jedinoj Mastercard standard sa kojom je bilo moguće plaćati revolving metodom od 5% preostale vrednosti na koju je išla čini mi se 1,5% mesečna kamata ILI kao što sam pre više od 12 godina promenio kod njih u banci, bez potpisivanja aneksa ugovora i bez trajnog naloga (znam vrlo dobro šta je trajni nalog jer mi svakog 15. u mesecu sa TR prebacaju u dugu banku određenu svotu novca na ime rate kredita) plaćanjem tako što 10. u mesecu skidaju određenu mesečnu ratu odabranu prilikom kupovine.

Ja pričam o onom šta i kako JESTE bilo a ne kako je moglo biti da sam plaćao u kuvajtskim dinarima ili zlotima!
 

Prilozi

  • SmartSelect_20221002_191648_Opera.jpg
    SmartSelect_20221002_191648_Opera.jpg
    260.5 KB · Pregleda: 32
Poslednja izmena:
To mogu i debitne kartice, I sve Intesine revolving kartice.
To je dodatna usluga koju daje Intesa, nema veze sa tipom kartice
 
^ kao što @kibicer reče i kao što ja pokušavam da objasnim u prethodnim porukama.
 
To mogu i debitne kartice, I sve Intesine revolving kartice.
To je dodatna usluga koju daje Intesa, nema veze sa tipom kartice
Izuzetak: Piše da Magnifica klijenti ne plaćaju 50din po rati. Komšija (Magnifica) tvrdi da su mu to naplaćivati na MC Standard, te da mu je savetnik rekao da nema naplate samo na MC Gold, pa je prešao na nju.
 
Ljudi mi pričamo istu stvar jer ja govorim o konkretnoj kartici koju sam tako koristio i koja je igrom slučaja bila MC standard uopšte i ne pominjući druge jer one totalno nisu relevantne u priči.

Sa onog sumnjam da je moguće to sa tom karticom itd sad prebacamo priču na to mogu i druge kartice, što ja sasvim dobro znam ali isto tako znam da se intesa Visa karticama može kod nas plaćati tako, na rate, tek u najboljem slučaju u poslednje dve godine.

Ma, nije ni bitno...
 
Nazad
Vrh Dno