Šta je novo?

Banka Intesa

^ Skoro svi od najmanjih radnji do tržnih centara imaju ugovore sa bankom (bar Intesom) i odobravaju plaćanje karticom na rate.

Možda nema vulkanizer Miloje iz ulice, ali taj svakako ne prima ni čekove, već isključivo gotovinu, tako da ponovo ne vidim svrhu čekova, tim pre što do nedavno nisu naplaćivali obradu rate po kartici a izdavanje čeka su uvek naplaćivali (a jedan ček je ustvari jednako jedna rata na kartici).

Ideja čekova o kojoj pričaš i koja jeste dobra, kod nas ne funkcioniše kad su čekovi ograničeni na iznos od maksimalno 5000 dinara.
 
Ma dobri su cekovi kada se pametno koriste. I nema nikakve kamate.
 
^ Skoro svi od najmanjih radnji do tržnih centara imaju ugovore sa bankom (bar Intesom) i odobravaju plaćanje karticom na rate.

Verovatno se ne krećemo po istim "malim radnjama". S druge strane, ja radim u "maloj radnji" i imamo Intesa terminal, ali često primamo čekove drugih banaka. Nemaju svi Intesa karticu.
 
Dobro, bre, moji čekovi, mogu sa njima da radim šta hoću, ložim vatru ako hoću.
Čekove sam uzeo 2016. godine do juče nijedan iskoristio, što je prilično dobar pokazatelj da mi ne trebaju.
Ja im ne vidim poentu pored ostalih kartica koje omogučavaju plaćanje na rate još uz popuste (Master i Amerikan), zato sam ih i ugasio.
Kažem znam samo da su Intesine kartice široko rasprostranjene, da sam u nekoj drugoj banci sa manjom pokrivenošću, možda bih išao na čekove...

Što se tiče problema sa registrovanjem Visa Elektron na PayPal to je rešeno, izgleda da treba ipak da prođe 24 časa za aktivaciju.
 
@Čika_Kure što se stresiraš?
Ja nikada nisam posedovao čekove i realno je da ih neću koristiti, samo ukazujem da bez obzira što su proizvod prošlosti, i dalje imaju svoju primenu...
 
@Čika_Kure što se stresiraš?
Ja nikada nisam posedovao čekove i realno je da ih neću koristiti, samo ukazujem da bez obzira što su proizvod prošlosti, i dalje imaju svoju primenu...
Ne stresiram se, ali ne možeš u Srbistanu da kažeš svoje mišljenje i to ti je...
Lepo obrazložim čoveku koji me je pitao zašto sam otkazao čekove da li nešto košta ako imaš a ne koristiš ih i odmah se javljaju petorica koja znaju šta je dobro za mene.

Uostalom, kažeš da imaš radnju, šta prvo uradiš kad neko kod tebe kupi nešto na čekove? Odeš u banku i prodaš potraživanje, jer bolje i da im daš tih 10% nego da čekaš šest i više meseci ratu po ratu da naplatiš cenu kupljenog proizvoda.

Da se razumemo to isto radiš kad ti kupe karticom na rate, jedini tvoj interes za postojanjem čekova/kartica, što ti proizvod kupi mušterija koja ga da nama rata ne bi kupila, jer nema pare na gomili.
 
u intezi nisu normalni, pored odrzavanja od 650 dinara skinuli mi jos 840 dinara, jedino sto sam radio je da sam pustio 4 naloga za prenos da platim porez

"obracun tarife na usluge platnog prometa"
 
Da li je neko imao situaciju da mu naplate sa internet deviznog više? Platio sam preko neta 5e. Do sada, svaki put ako proizvod košta 5e, skinu mi 5e. Sada su mi skinuli 5.34e. Jel su to počeli da naplaćuju neku proviziju za internet plaćanje ili šta je sad ovo?
 
Vratice ti ono sto su uzeli preko 5€ . Dan, dva i na tvom je racunu. Ja sam u Intesu 4,5 meseci i uvek uzmu vise ali vrate.
 
Ne stresiram se, ali ne možeš u Srbistanu da kažeš svoje mišljenje i to ti je...
Lepo obrazložim čoveku koji me je pitao zašto sam otkazao čekove da li nešto košta ako imaš a ne koristiš ih i odmah se javljaju petorica koja znaju šta je dobro za mene.

Uostalom, kažeš da imaš radnju, šta prvo uradiš kad neko kod tebe kupi nešto na čekove? Odeš u banku i prodaš potraživanje, jer bolje i da im daš tih 10% nego da čekaš šest i više meseci ratu po ratu da naplatiš cenu kupljenog proizvoda.

Da se razumemo to isto radiš kad ti kupe karticom na rate, jedini tvoj interes za postojanjem čekova/kartica, što ti proizvod kupi mušterija koja ga da nama rata ne bi kupila, jer nema pare na gomili.
Kad smo kod rata, imam raiffeisen kreditnu visu kod koje sve što kupim u iznosu preko 5000 ide na rate. Nema veze da li prodavnica ima ugovor sa bankom, sama banka meni odobrava otplatu na rate bez kamate. Takođe, imam amex Green sa kojim može da se plaća na rate ali samo u prodavnicama koje imaju dogovor sa intesom o plaćanju na rate amexom. Pitanje (o kom nisam razmišljao do sad): u kojoj situaciji prodavac dobije ceo iznos kupovine odmah? U oba slučaja, ni u jednom ili samo ako kupujem raiffeisen visom?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Kad smo kod rata, imam raiffeisen kreditnu visu kod koje sve što kupim u iznosu preko 5000 ide na rate. Nema veze da li prodavnica ima ugovor sa bankom, sama banka meni odobrava otplatu na rate bez kamate. Takođe, imam amex Green sa kojim može da se plaća na rate ali samo u prodavnicama koje imaju dogovor sa intesom o plaćanju na rate amexom. Pitanje (o kom nisam razmišljao do sad): u kojoj situaciji prodavac dobije ceo iznos kupovine odmah? U oba slučaja, ni u jednom ili samo ako kupujem raiffeisen visom?
Mislim da prodavac nikad ne dobije ceo iznos odmah.
On već sutrdan proda svoje potraživanje banci.
Npr. ako proizvod košta 10.000din, i ti ga kupiš na 5 rata, on umesto da čeka 5 meseci da dobije 10.000 uzme odmah 9.000 ili 9.500 već zavisi kakav ugovor ima sa bankom.

Kad su ozbiljnije sume u pitanju, npr. potraživanja između pravnih lica ima firmi koje za 10-15-20% umanjenja otkupljuju potraživanje, pa čekaju istek valute za plaćanje i naplaćuju celu sumu od dužnika, a njihov interes je ta procentualna razlika.
 
@Čika_Kure @giovanni
Ne radimo eskont potraživanja, jer nemamo problem sa likvidnošću. Mada i da imamo, verujem da postoje jeftinije varijante kredita za likvidnost nego prevremena naplata potraživanja po čekovima i karticama. Ne sećam se tačnih procenata za Intesa karticu, ali znam da je odgovor u sekundi bio "Ne, hvala!".

Kada naplatimo Intesa karticu na rate, prva rata nam leže sutradan ili prvog radnog dana. Svaka sledeća rata nam dolazi nakon mesec dana. Svakog dana na mail stigne izveštaj u kome je tabela kog datuma će koliko para da nam legna i ima tabela po pojedinačnim transkacijama. Retko je gledam, ali kad god je vidim, pomislim kako li izgleda takva tabela iz Tehnomanije ili H&M :D

Kada primimo čekove, predajemo ih sa datumom koji je dogovoren sa kupcem. Mislim da nam banka uzme 10 ili 20 dinara po predatom čeku. Više se ne pojavljuje na izvodu, već ide zbirno uz proviziju, pa ne znam tačno, to ne otvaram.

Kada nam neko plati karticom bilo koje druge banke (SocGe MasterRata ili to preko RF što si pomenuo), nama sutradan legnu sve pare i nemamo pojma da je kupac podelio na rate.
 
Hvala za info.
Dakle, većim trgovinski radnjama ću da poturam intesin amex, manjim prodavnicama RF visu, kad plaćam nešto na rate.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Zasto Amex, a ne Master od inteze?

Inace cisto da znate ako vas odbiju sa Amexom ili daju na duplo manje rata je zbog Amexa koji uzima izmedju 8-9%, ne direkto Amex, nego Inteza.
Master je na 2-3%.
 
Amex je pre bio 5%, pa 4.5%, a trenutno je 2.5%. UPDATE: ovo su moje provizije, neki plaćaju više, a veliki lanic plaćaju dosta manje.

Master i Visa imaju razliku u proviziji, ali je najgora varijanta jeftinija od AMEX. Najjeftinije mi je ako je Intesa kartica, pa ostale banke i na kraju kartice pravnih lica.
I narvno, ukupno najniža provizija je za DINA. Ima ih sve više sa čipom, ali samo kada bi uveli plaćanje bez kontakta, ljudi bi je više koristili.
 
@PJ
Cisto me interesuje kolika je provizija za Dina?
Nemoj da me držiš za reč, otvorio sam sada nekoliko fajlova (dana), nigde Dine, da ne tražim dalje....recimo maks 1.5, a ako je Intesina Dina, onda manje od toga. npr 1.3%.
 
Kad smo kod rata, imam raiffeisen kreditnu visu kod koje sve što kupim u iznosu preko 5000 ide na rate. Nema veze da li prodavnica ima ugovor sa bankom, sama banka meni odobrava otplatu na rate bez kamate. Takođe, imam amex Green sa kojim može da se plaća na rate ali samo u prodavnicama koje imaju dogovor sa intesom o plaćanju na rate amexom. Pitanje (o kom nisam razmišljao do sad): u kojoj situaciji prodavac dobije ceo iznos kupovine odmah? U oba slučaja, ni u jednom ili samo ako kupujem raiffeisen visom?
Raiffeisen, takav je tip kartice, trgovac odmah dobije ceo iznos. Ti onda banci iznos veci od 5000 vracas na 3 rate itd.
 
Koliko vidim, malo je zadovoljnih inovacijom Intesa aplikacije :)
Meni je veliki minus za banku da posle dugog staza kredinih kartica, za placanje na rate, uvedu naknadu za tu uslugu po svakoj rati. Jos pritom naplaciju online placanje i poskupe mesecno odrzavanje racuna.
 
Moraju i bankari od necega da zive 🥲
Bas kad mi je dok... vojvodjanska banka i akvizicija od strane otp hteo sam u intesu sad se i oni raspistoljili. Inace imam utisak koju god banku da izaberes od ovih vecih igraca manje vise si na istom pa pitanje vredi li se cimato uopste
 
Koliko vidim, malo je zadovoljnih inovacijom Intesa aplikacije :)
iskreno, meni je stara app vršila posao (plaćanje QRom ili šablonima; menjačnica; transfer sa jednog na drugi račun...), i tu je estetika/dizajn samog programa, bila sekundarna spram funkcionalnosti, koja je bila skroz korektna

nisam nešto posebno nezadovoljan, ali u odnosu na hajp koji su sami stvarali unazad nekoliko meseci, a povodom i novog m-bankarstva, i e-bankarstva, utisak je poprilično meh...
 
Koliko vidim, malo je zadovoljnih inovacijom Intesa aplikacije :)
Meni je veliki minus za banku da posle dugog staza kredinih kartica, za placanje na rate, uvedu naknadu za tu uslugu po svakoj rati. Jos pritom naplaciju online placanje i poskupe mesecno odrzavanje racuna.
Kad smo kod MasterCard rata, jel su nekome skinuli za ovaj mesec? Evo 12ti u mesecu, meni jos nista nisu naplatili (rate)… inace imam trajni nalog za mastercard rate, tako da ne moram da brinem oko prebacivanja sredstava za izmirivanje mesecnih rata.

Inace jel se zna da po svakoj rati (kupovini) nezavisno naplacuju 50din?
 
Kad smo kod MasterCard rata, jel su nekome skinuli za ovaj mesec? Evo 12ti u mesecu, meni jos nista nisu naplatili (rate)… inace imam trajni nalog za mastercard rate, tako da ne moram da brinem oko prebacivanja sredstava za izmirivanje mesecnih rata.

Inace jel se zna da po svakoj rati (kupovini) nezavisno naplacuju 50din?
Nisu. Pise na izvodu 12.07.rok za uplatu. Tako mi rekose, 50rsd za svaku ratu
 
Ok, hvala na brzom odgovoru. Znaci cekam danas da skinu. ;)
Uradio sam screen shots, da pokusam da vidim pre i posle da li se vidi ta razlika od 50din po rati (kupovini).
 
Kako uzimaju tih 50 rsd?
Skinu sami ili te zaduze na kreditnu karticu sa jos 50 rsd.
Imam neke rate od Maja meseca i nisam primetio da mi uzimaju nesto vise ili da me zaduzuju. Mada realno ni ne gledam bas detaljno :)
 
Nazad
Vrh Dno