Šta je novo?

Banka Intesa

Šalju nacrte ugovora. Sve je u redu, kredit se pušta tek kada se potvrdi u poslednjem koraku.
 
Posle više od mesec dana, konačno su mi danas izdali kartice za poslovni račun. Neverovatna sporost.
 
Pa kupio neku sitnicu, Kreirao virtuelnu karticu. Stvar je koštala 2,75 evra a skinuli mi 331,38 din. Kupovao sam na Aliexpresu. Ako je bitna informacija.
Dosta nedoumica ima. Kartica je VISA debit
Danas pozvao call centar banke, postavio pitanje koji se kurs koristi kada se kupuje preko neta i placa dinarskom karticom. Posle nekoliko saltanja su dosli do koleginice koja zna magicni odgovor. I kaze da se konverzija vrsi po prodajnom kursu na taj dan, nema veze da li ste vlasnik hit, hit plus ili bilo kog drugog racuna. U tom slucaju se ne racuna onaj EUR NET kurs. Meni onda kada sam kupovao racunali po 120.5. Ipak je bolje imati Internet karticu i drzati na 0.
 

Prilozi

  • Kurs.jpg
    Kurs.jpg
    28.2 KB · Pregleda: 48
Nije dinarska kartica (Visa Inspire) jedina alternativa. Bolje je koristiti kartice koje se devizno zadužuju i izmiruju. To je teško bez deviznog računa (bar jednog).
 
Danas pozvao call centar banke, postavio pitanje koji se kurs koristi kada se kupuje preko neta i placa dinarskom karticom. Posle nekoliko saltanja su dosli do koleginice koja zna magicni odgovor. I kaze da se konverzija vrsi po prodajnom kursu na taj dan, nema veze da li ste vlasnik hit, hit plus ili bilo kog drugog racuna. U tom slucaju se ne racuna onaj EUR NET kurs. Meni onda kada sam kupovao racunali po 120.5. Ipak je bolje imati Internet karticu i drzati na 0.
Davao sam primere ranije, meni je bas dobar kurs, tako da mi nije jasno bas..
Evo sad sam opet proverio, kupovina 03.07 na aliju, $3.49, skinuto 346.7 RSD, znaci po kursu $1 = 99.34 RSD. Srednji kurs NBS na taj dan je bio $1 = 99.24 RSD.
Ne znam sad je l' ja nesto pogresno gledam? :D
Evo SS iz aplikacije
 

Prilozi

  • 216080609_238889621384083_2853877899450850534_n.jpg
    216080609_238889621384083_2853877899450850534_n.jpg
    54.6 KB · Pregleda: 41
OPREZ !!!
Ja danas platio preko nove aplikacije intesa, odem u šablon i sreća uplatim samo 300 din. Čekam sat dva tri pet...nikako da mi stigne poruka da sam platio (radi se o KupujemProdajem dopuni kredita, kada legne novac stiže poruka na KP). Pogledam ja i imam šta da vidim, preneli su šablone ali nisu pozive na broj, i pare otišle u vetar. Zovem Intezu i kažem zašto nisu preneli i šablone, kažu nismo mogli takva je nova aplikacija. Sreća pa sam bacio u vodu samo 300 din, sutra mi plata i čim legne ja platim svih desetak komunalija iz šablona, ladno bi sutra platio sve živo i morao bi posle da zovem svakog primaoca da ispravljam krive drine zbog njihovog neznanja da prebace i pozive na broj. Kako su se iskvarili neverovatno. Budite oprezni sa novom aplikacijom
 
pogledao sam sad - kod mene su neke pozive na broj iz šablona, prebacili na novu app, a neke ne...

dodao sam ih sam
 
Zašto ne skeniraš QR kod za komunalije?
 
ako mene pitaš, neki pozivi se ne menjaju, pa za njih rabim šablone

ostale račune preko QR
 
Meni su se svi preneli ali ja ih nemam puno jer ne placam racune. 4 sablona i sve je ok. 2 za fizicko , jedan poreska i jedan Novi Sad Gas.
 
OPREZ !!!
Ja danas platio preko nove aplikacije intesa, odem u šablon i sreća uplatim samo 300 din. Čekam sat dva tri pet...nikako da mi stigne poruka da sam platio (radi se o KupujemProdajem dopuni kredita, kada legne novac stiže poruka na KP). Pogledam ja i imam šta da vidim, preneli su šablone ali nisu pozive na broj, i pare otišle u vetar. Zovem Intezu i kažem zašto nisu preneli i šablone, kažu nismo mogli takva je nova aplikacija. Sreća pa sam bacio u vodu samo 300 din, sutra mi plata i čim legne ja platim svih desetak komunalija iz šablona, ladno bi sutra platio sve živo i morao bi posle da zovem svakog primaoca da ispravljam krive drine zbog njihovog neznanja da prebace i pozive na broj. Kako su se iskvarili neverovatno. Budite oprezni sa novom aplikacijom
Cimaj kp da ti rucno proknjize, trebalo bi da prodje. Dostavi im uplatnicu. Ja sam tako struju jednom bez poziva na broj platio, i radnice iz epsa mi rucno proknjizile uplatu posle prepiske mailom i dostavljanja uplatnice,bio je neki iznos oko 4000 din.
 
Jesam odmah juče čim sam video. Još ne odgovaraju doduše.
Šta mislite o uniktedit ili aik banci da se tamo otvori račun a ugasi u Intezi? U aiku je 250 din, a uniktedit 240, obe banke ako sam dobro video sa deviznim.


 
Poslednja izmena:
UNCR je do 30.6. imala kampanju uz prenos zarade na Gold paket da uplaćuju 3000 dinara na MC Gold nakon prve potrošnje. Jeste da su nalozi besplatni i ide kreditna, ali trošak podele na rate za MC Flexia je 300 dinara po transakciji. 😳
Edit: Na UniCredit standard su eksterni nalozi 20 dinara i nije za poređenje.
AIK Start A takođe ima uključene besplatne naloge i kreditnu, ali nema naknadu za obradu rate u Srbiji. Isto imaju uplatne bankomate i paket račun može da se otvori bez odlaska u banku. Uz to možeš uzeti EUR Flexi štednju i MC za taj devizni. Prednost je potrošnja po MC kursu (evri za dinare sa Flexi, dinari sa MC tekućeg na druge ino valute).
 
Ja ne bi prebacivao zaradu iz Erste jer tamo imam kredit. Treba mi neki račun gde bi mogao da prebacim pare kada mi legne plata, inda odatle posle raspolažem novcem bez ikakvog opterećenja/straha od čekova i bilo čega, znači da sklonim na neki račun da me ne bi iznenadio neki ček. Znači valjala bi đi neka Visa ili Master i devizni bez dodatnog plaćanja i to je to
 
Poslednja izmena:
Najbolje onda Raiffeisen iRačun i Erste MC deviznu pošto je devizni odvojen od dinarskog i jedini trošak je tih 400 dinara. Ako u filijali RF izboksuješ od referenta a-vista evro devizni i vezivanje kartice za njega, to ti je onda najbolje. Ovako bi ti druga opcija bila Addiko mRačun ili eventualno AIK Start.
 
Najbolje onda Raiffeisen iRačun i Erste MC deviznu pošto je devizni odvojen od dinarskog i jedini trošak je tih 400 dinara. Ako u filijali RF izboksuješ od referenta a-vista evro devizni i vezivanje kartice za njega, to ti je onda najbolje. Ovako bi ti druga opcija bila Addiko mRačun ili eventualno AIK Start.
A ukoliko bi npr u Erste uzeo MC pošto sam tamo kod njih već, u slučaju da 30.og u mesecu nemam da "zakrpim" celu ratu kredita, da li bi mi povukao sa MC devizne ako imam neka sredstva tu?
 
Iskreno se nadam da ne, tj. ne bi trebalo, ali u praksi može biti znatno drugačije. Vodeći se nekom logikom da zaduženja u inostranstvu na kreditnoj kartici plaćaš u evrima i ne skida se sa dinarske partije, trebalo bi da to funkcioniše i obrnuto, tj. pretpostavljam da zakon o deviznom poslovanju ima nekih zadrški za to.
 
Iskreno se nadam da ne, tj. ne bi trebalo, ali u praksi može biti znatno drugačije. Vodeći se nekom logikom da zaduženja u inostranstvu na kreditnoj kartici plaćaš u evrima i ne skida se sa dinarske partije, trebalo bi da to funkcioniše i obrnuto, tj. pretpostavljam da zakon o deviznom poslovanju ima nekih zadrški za to.
Ja sam imao interesantnu/neprijatnu situaciju pre 3-4 godine. Klinac kupovao neke igrice i prodavao ih preko eBay-a, i kako izbaci tako mu kupe, i nakupi jedno $300. Nakon par dana prvo mi piše neka Italijanka i kaže kakav je to način skinuli ste mi novac Paypal-a blablabla. Ja kažem nisam ja nego ste vi sa eBay naloga vašeg kupili igricu. Kaže ona nisam ja, ja nemam decu... da će da se žali ja kažem nek se žali...nisam znao da je kupac na PayPal-u Bog i da 180 dana te pare nisu moje iako su na mom računu. I onda drugi, treći, peti...svi isto, žale se da nisu oni kupili a skinute im pare. I sve moje prigovore odbije PayPal, i dokaze o kupovini i slanje i potvrda od kupca da je sve ok...ništa, Paypal je u 99% slučajeva na strani kupca i olešiše me skoro 200$. Ja i klinac u međuvremenu (pre izbijanja sr.nja) potrošili neke pare i ostali na -200$ na PayPal nalogu. Taj nalog mi je bio povezan sa Intesa internet karticom na kome sam ostavio 0 dolara da mi ne uzimaju nešto. Nakon 15 dana u 3 ujutru mi zasvetli telefon, Paypal ušao u moj dinarski račun i povukao 19.000 din, i nakon par minuta Intesa poništila tu transakciju i vratila mi novac. Ja u 3 ujutru juriš do kola pa na prvi bankomat jer sam trebao da krenem na more. Ladno PayPal ušao na račun moj i uzeo mi pare ali ovi ispali korektni. U izveštaju mi pisalo Paypal dugovanje - 19000 , i onda iznad nova stavka crvenim slovima i prectran PayPal, info Storno Paypal
 
  • Inaccurate
Reagovanja: uji
Zato i rekoh da se u praksi može svašta izdešavati i baš mi je žao što je PayPal presuđivao u korist prevaranata, ali upravo iz tog razloga ne preporučujemo drugima u grupi PayPal Srbija da vrše promet između fizičkih lica jer i oni to neformalno sankcionišu (lupe privremeni limit, traže dokumentaciju i onda udare trajni ban bez objašnjenja). Tako da, u najboljem slučaju, najsrećnije prolazimo mi sa kompanijama koje su sklopile saradnju da preko platnih procesora šalju na PP i onda samo povlačimo na karticu. E sad, što se tiče eBay-a, skoro su promenili to da je obavezan Payoneer ili banuju prodaju ako isti nije povezan, jer im je cilj da Adyen preuzme kartičnu naplatu.
 
E ovako, sad sam bio u Intesi da:
  • podignem Visa Cassic debit (elektronska) karticu jer mi je bila istekla,
  • pozvatram devizne račune u GBP i USD koje su mi otvorili samoinicijativno pored deviznog računa u EUR, i da usput opajem EUR račun,
  • razdužim i otkažem neke neiskorišćene čekove od pre Hrista jer mi ne trebaju a rezervišu mi sredstva,
  • raspitam se oko novih vrsta računa i kako funkcioniše naplata održavanja.

Iskreno muka. Dvadeset minuta sam čekao da uđem i oko sat vremena sam proveo mlateći se od jednog do drugog šaltera.

Ukratko, za izdavanje nove elektronske kartice su mi naplatili 120 dinara i izdali je ponovo na tri godine.
Za zatvaranje računa koje su mi samoinicijativno otvorili u GBP i USD sam morao platiti po 120 din da ih zatvore, jer nisu mogli postići koncenzus da li od 01.01. plaćam 120 dinara mesečno za održavanje svakog od tih računa, ili plaćam samo ako imam priliv novca na iste.
Za račun u EUR su mi rekli (koliko im je verovati) da ne plaćam dodatnu naknadu od 120 din ukoliko nemam priliv na taj račun ili ukoliko u toku jednog meseca imam priliv na račun a pre kraja meseca račun svedem na nulu (podignem pare).

Nakon toga sam se raspitao za novi HIT plus, ali nisam našao razlog zbog kojih bi prešao na njega jer plaćam do desetak računa mesečno što je u zbiru 50 dinara više na HIT nego što bi platio na HIT plus za naknadu za internet plaćanje, a razlika u naknadi za održavanje te dve kartice je 125 din svakog meseca.
Ove ostale "pogodnosti" koje nudi HIT Plus (tipa "povoljniji" menjački kurs koji je najgori u zemlji, plaćanje na rate po povoljnijoj naknadi i sl.) me nisu zanimale, pa sam ostao na HIT.

O virtuelnim karticama niko ne zna ništa, kao ni o tome kada će se funkcionalnost internet plaćanja i preglednost uplata i isplata sa računa, preglednost postojećih i predstojećih obaveza (tipa rata), vratiti na nivo 2012. godine. :)

Sve u svemu solidan raspad sistema, ljudi čekaju ispred banke i svi bogaraju, tretiraju narod kao marvu, drže ih na suncu i puštaju unutra na kašicicu, a unutra ima i prostora i neuposlenog (dokonog) kadra...
 
@Sale_19 bio si u pravu. Ja sam živeo u zabludi sve ovo vreme vezano za kurs.
Iznos koji mi se skida sa kartice sam uvek gledao u Wave2Pay aplikaciji, a taj iznos se uopšte ne poklapa sa iznosom iz aplikacije kad se proknjiži.
Primer, za rezervaciju na bookingu u Wave2Pay piše 64697 RSD(€545) dok u aplikaciji piše 65698 RSD, što znači da je €1 = 120RSD.
Isto važi i za $.
Prevara.
 
E ovako, sad sam bio u Intesi da:

  • razdužim i otkažem neke neiskorišćene čekove od pre Hrista jer mi ne trebaju a rezervišu mi sredstva,
Moze li objasnjenje kako to rezervisu sredstva?
Pre par meseci sam uzeo 10ak cekova...stoje mi ako mi naleti nesto da kupim na rate. Nikad nijedan cek nisam pustio.
Nesto nisam primetio da mi fali para na racunu.
Da li imam neki trosak zato sto ne koristim te cekove????
 
Moze li objasnjenje kako to rezervisu sredstva?
Pre par meseci sam uzeo 10ak cekova...stoje mi ako mi naleti nesto da kupim na rate. Nikad nijedan cek nisam pustio.
Nesto nisam primetio da mi fali para na racunu.
Da li imam neki trosak zato sto ne koristim te cekove????
Nemaš nikakav trošak što ne koristiš čekove (imaš samo trošak kad ti ih izdaju), a sredstva su rezervisana u smislu da kad npr. dižeš kredit ili izrađuješ neku kreditnu karticu ili karticu odloženog plaćanja (MasterCard i/ili American Express) visina iznosa kredita odnosno limit na kartici se umanjuje za broj nerealizovanih čekova puta 5k dinara, jer je ček sredstvo plaćanja i banka mora obezbediti da ti ne možeš puštati ček bez pokrića. Dakle, ako bi u tom slučaju limit na kartici bio 1000e oni će ti odobriti 500e jer imaš 10 nerealizovanih čekova što je 50k dinara.

Pošto kartica odloženog plaćanja radi identičnu stvar kao ček, potpuno mi je nelogično da se mlatim sa čekovima, vodim računa gde sam ih ostavio, vodim računa kako ću ih popuniti da ne pogrešim nešto pa ček propadne, upisujem na papir kad dospevaju na naplatu i sl, kad na kartici samo ukucam broj rata koji mi odgovoara i provučem karticu...

Sad to plaćanje na rate može i na standardnoj Visa debitnoj kartici, pa ček postaje još besmisleniji.

Pogledaj u Intesa programu pod opcijom nerealizovana potraživanja (parafraziram možda se ne zove baš tako) i tamo ćeš videti broj nerealizovanih čekova, ali naravno nećeš videti koji su čekovi (po serijskom broju) realizovani a koji ne, pa ti svakako ručna evidencija ne gine...
 
Poslednja izmena:
Sad sam popiz.eo, PP odbija da se poveže sa novom Visa debit classic karticom (elektronska) koja mi je juče produžena, tvrdeći da postoji problem sa karticom i da je problem do banke.

Istu karticu i broj računa koristim već devetu godinu (produžava se svake tri godine) i nikad problem nisam imao sa PP, Netflix i sl.

Doduše, kad vratim film pred kraj "životnog veka" stare kartice Netflix je nije više prihvatao...

Da li je neko bio u sličnom problemu i da li je našao rešenje?

Naravno kontaktirao sam Banku, ali tu nemam mnogo nade da će mi problem rešiti.
 
Jel moguce da nije prihvatao jer je ostalo malo so isteka a da sada nije jos proslo kroz sistem?
 
Jel moguce da nije prihvatao jer je ostalo malo so isteka a da sada nije jos proslo kroz sistem?
To mi je prvo palo na pamet jer je ranije bila praksa da će kartica biti aktivna tek nakon 24 časa od preuzimanja, ali gospođa na šalteru mi je rekla da je kartica aktivirana momentalno čim sam je preuzeo.

EDIT: Netflix nije primio staru karticu jedno osam meseci pre isteka tako da nije to...
 
.....
Pošto kartica odloženog plaćanja radi identičnu stvar kao ček, potpuno mi je nelogično da se mlatim sa čekovima, vodim računa gde sam ih ostavio, vodim računa kako ću ih popuniti da ne pogrešim nešto pa ček propadne, upisujem na papir kad dospevaju na naplatu i sl, kad na kartici samo ukucam broj rata koji mi odgovoara i provučem karticu...

....

Da bi platio karticom na rate, neophodno je da prodavac ima takav ugovor sa bankom čiju karticu planiraš da upotrebiš.
Čekove prima mnogo veći broj prodavaca.

S druge strane, da, definitvno bi čekovi trebalo da ostanu u prošlosti, bar njihova upotreba na ovaj način kako se koriste kao nas (kao kreditno sredstvo plaćanja).

Osnovna ideja čekova je bila mogućnost plaćanja većih iznosa, bez da se nosi gotov novac sa sobom.
 
Nazad
Vrh Dno