Šta je novo?

Banka Intesa

Da li virtelna kartica kada joj istekne rok nestane, odnosno ne moze da se vidi ili postoji poseban skup neaktivnih kartica.
 
Da li je to tvoja VIP pretplata ili je kartica kompromitovana?
Изгледа да је била вип претплата коју сам наводно активирао куповином Sony допуне.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-01-26-20-41-37-633_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-01-26-20-41-37-633_com.android.chrome.jpg
    71.1 KB · Pregleda: 111
  • Screenshot_2024-01-26-20-47-09-804_com.google.android.gm.jpg
    Screenshot_2024-01-26-20-47-09-804_com.google.android.gm.jpg
    55 KB · Pregleda: 108
Znaci moguce da je i meni onda A1 tamo mi je jedino bila sacuvana kartica , nista od sad sve placam preko racuna bez kartica
 
Koliko vidim u mobilnoj app, ako se kreira virtuelna kartica koja je vezana za kreditnu karticu (recimo MC Gold), onda virtuelna kartica definise limit samo u dinarima.
To onda znaci da ce se za tu virtuelnu karticu raditi dupla konverzija za online placanja, zar ne? Ako je tako onda je bezveze sto nisu dozvolili da se moze izbarati RSD / EUR valuta ili ja to ne vidim u app.

Edit:


Nova reaktivacija app u najavi...
Ne znači da će se raditi dupla konverzija.
 
Koliko vidim u mobilnoj app, ako se kreira virtuelna kartica koja je vezana za kreditnu karticu (recimo MC Gold), onda virtuelna kartica definise limit samo u dinarima.
To onda znaci da ce se za tu virtuelnu karticu raditi dupla konverzija za online placanja, zar ne? Ako je tako onda je bezveze sto nisu dozvolili da se moze izbarati RSD / EUR valuta ili ja to ne vidim u app.
Vidiš dobro, ne može da se izabere EUR. Mislim da konverziju vrši Mastercard po svom kursu.
 
Na MC imam deo potrosnje u eurima a deo u dinarima. Sa svog dinarskog racuna mogu da prebacim na MC u dinarima a kako da uplatim dugovanje u eurima? Nemam devizni racun pa mi se svakog meseca skine onaj minimalni iznos i kamata za tu potrosnju u eurima. Hvala!
 
Meni su nedavno rekli u banci, ako nemaš račun, jedino na šalteru banke.

Jedino što ja tog trenutka nisam imao račun kartice, jer su ga skinuli sa online dok je kartica bila u reizdavanju.
 
Na MC imam deo potrosnje u eurima a deo u dinarima. Sa svog dinarskog racuna mogu da prebacim na MC u dinarima a kako da uplatim dugovanje u eurima? Nemam devizni racun pa mi se svakog meseca skine onaj minimalni iznos i kamata za tu potrosnju u eurima. Hvala!
Ako nemaš devizni račun moraš na šalteru da uplatiš evre ako hoćeš da izmiriš više od 5%. Inače oni skidaju 5% duga sa dinarskog računa po ne znam kom kursu
 
Na MC imam deo potrosnje u eurima a deo u dinarima. Sa svog dinarskog racuna mogu da prebacim na MC u dinarima a kako da uplatim dugovanje u eurima? Nemam devizni racun pa mi se svakog meseca skine onaj minimalni iznos i kamata za tu potrosnju u eurima. Hvala!
Uzmi Visa internet i moći ćeš da prebaciješ sa računa koji je vezan za nju
 
Uzmi Visa internet i moći ćeš da prebaciješ sa računa koji je vezan za nju
Od 2020. ne postoji više namenski račun za Visa internet i izdaje se uz avista tekući devizni. Moja preporuka je da izvadi Visa Classic Debit, da bi evre uplaćivao na bankomatu.
 
Mislim da te neko slagao. Izadaju je i dalje.
 

Prilozi

  • IMG_0943.jpeg
    IMG_0943.jpeg
    39.3 KB · Pregleda: 61
.... više ne otvaraju poseban račun za internet karticu, nego se ona sada veže za običan devizni na kome mogu da se primaju uplate iz inostranstva, a na namenskim računima to ne može. Internet kartica je svojevremeno imala smisla kada su po tadašnjoj Visa Electron povlačenja sa PayPal-a zalutala na partijama banke pa je bila preporuka koristiti Visa internet. Kako je došlo do promene core sistema 2018. kao i tarifa uz sitne izmene 2020. gde je ista postala Visa Classic Debit i konačno dobila PayWave, funkcionalnosti obe kartice za online upotrebu su izjednačene i nose istu kategoriju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Od kada ovi naplaćuju svojim klijentima naknadu za korišćenje njihovog bankomata?
Sad gledam izvod isplata gotovine na šalteru/bankomatu 2% od podignutog, min 90 din po podizanju.
 
Ne naplaćuju, koliko ja znam. Ja sam imao tu stavku na onom izvodu sa godišnjim pregledom naplaćenih naknada, ali je to kad sam podizao na bankomatima drugih banaka.
 
Ne naplaćuju, koliko ja znam. Ja sam imao tu stavku na onom izvodu sa godišnjim pregledom naplaćenih naknada, ali je to kad sam podizao na bankomatima drugih banaka.
Pa to me i buni, jer je mesečni, a ne godišnji pregled naplaćenih naknada, a znam da u dec. nisam dizao novce sa drugih bankomata.
Da je godišnji pa bi i zaboravio šta je bilo i kada.
 
Koju karticu si koristio za podizanje para sa bankomata? Debitnu ili kreditnu? Ili si možda platio negde u Pošti - njihovi POS se tretiraju kao bankomati, a ne kao POS.
Pozdrav
 
Ako nemaš devizni račun moraš na šalteru da uplatiš evre ako hoćeš da izmiriš više od 5%. Inače oni skidaju 5% duga sa dinarskog računa po ne znam kom kursu
Ako bih presao na Hit Plus racun onda bih imao devizni i sa njega bi onda moglo da se prebaci na MC u eurima?
 
Od kada ovi naplaćuju svojim klijentima naknadu za korišćenje njihovog bankomata?
Sad gledam izvod isplata gotovine na šalteru/bankomatu 2% od podignutog, min 90 din po podizanju.
Ovo ti je naknada za podizanje kreditnim (bar za MC Gold, mozda se razlikuje za ostale). Ako nisi zaista podizao kes sa kreditne, vjerovatno si platio negdje na "laznom POS terminalu" (kao u Posti npr. kao sto je @rafiki vec pomenuo).
 
secam se da je neko pominjao ranije da za placanje u posti karticom, banka naplacuje proviziju... jel moze neko da me podseti zasto? sta su lazni POS?
 
Pošta svoje POS terminale tretira kao bankomate. Ti provučeš karticu u Pošti, a tvoja banka to vidi kao da si podigao novac na poštinom bankomatu i u skladu sa tim ti naplati proviziju.

Da ih tretira kao POS terminal, proviziju bi plaćala Pošta.
 
Da se nadovežem, takođe i POS terminali Alta Pay zastupnika su postavljeni po istom principu da se tretiraju kao bankomati. Bilo je polemike oko par slučajeva sa registracijom vozila.
 
Upravo mi se desilo da mi je neko koristio karticu da kupi nesto preko Wolt-a... :D

Znaci sve svuda sto je korisceno su vec istekle kartice, a istu karticu nisam koristio niti je imao snimljenu za trenutno aktuelni leak sa EPS-om, tako da mi nije jasno gde je i kako moglo da se dodje do njenih podataka.

Instant blokirana kartica, ali na pitanje da se storniraju uplate, kazu mora sa onima koji su naplatioci. Naravno Wolt se pravi gluv i kod njih nema nikakvih problema, vade se na to da nigde ne cuvaju bankovne podatke (samo mi nije jasno kako onda mozes da sacuvas karticu za placanja, a da se to ne zabelezi negde), i oni nece da ulaze dalje u diskusije osim ako im policija ne zatrazi to. Da se ne lazemo, suma nije abnormalna, ali mi je neverovatno da su svi na neki nacin pokriveni. Policija za tu sumu sigurno nece nista raditi, a oni znaju sigurno to isto i onda idu na pricu vraticemo pare onome ko ubedi policiju da preduzme nesto.

Ovo gore je delimicno frustracija (izvinjavam se :D), ali ajde sad dodatno pitanje, kako to da banka ne moze da stornira i blokira nedospele obaveze i takve transakcije kada ih licno pozovem da blokiram sve to?

Update vezano za blokiranje kartice i zahtev za povracaj sredstava za transakcije.
Inteza danas uplatila pare, svih 1975 din :D

Mislim, nisam ocekivao nista, ali eto, izgleda su uvideli u svom sistemu da zapravo nisam ja obavio kupovine i zbog toga vratili sredstva...
 
Ako bih presao na Hit Plus racun onda bih imao devizni i sa njega bi onda moglo da se prebaci na MC u eurima?
Da u okviru hit plus paketa imaš i jedan devizni račun pa bi mogao sa njega da prebacuješ evre na MC. Možeš i nezavisno od paketa da otvoriš devizni račun, mada se onda plaća održavanje pa je pitanje šta se više isplati
 
U Novom Sadu u u zgradi supa pos terminali mislim Alta pay su takodje kao bankomati i naplacuje se placanje.
 
Pošta svoje POS terminale tretira kao bankomate. Ti provučeš karticu u Pošti, a tvoja banka to vidi kao da si podigao novac na poštinom bankomatu i u skladu sa tim ti naplati proviziju.

Da ih tretira kao POS terminal, proviziju bi plaćala Pošta.
Па колика би то провизија била и зар се разликује од оне коју плаћа Maxi, Lidl и ко све не на својим терминалима?
 
Ovo sa poštinim i altapay "pos" terminalima je kriminal i da smo ozbiljna država trebalo bi da bi da bude ozbiljno kažnjeno sa oduzimanjem licence. Ali ovo je Srbija i zna se ko kontroliše poštu i altapay, zato oni i mogu to da rade. Čik nek neko drugi pokuša isto to, odmah bi izgubio licencu
 
Ја сам се једном зезнуо и платио картицом у Пошти. Рачун је био 100тињак динара а наплатили још 200.
 
Мене искрено занима правно-финансијско објашњење тога. Да ли они не смеју да имају малопродајни терминал јер се тобоже не баве прометом добара и пружањем услуга (иако пружају услугу слања пошиљака па и финансијске услуге)? Јер ако нема неког правног утемељења у томе, па зашто не би сви субјекти користили те пљачкашке терминале?
 
Па колика би то провизија била и зар се разликује од оне коју плаћа Maxi, Lidl и ко све не на својим терминалима?

Visina provizije ovde nije važna, već sistem rada. Koliko sam shvatio, Pošta nigde nije istakla da su njihovi POS terminali u bankomat modu i da postoji mogućnost da korisniku banka, izdavalac kartice, naplati proviziju.

Naknada koju banka naplati za plaćanje na šalteru Pošte je svakako veća nego što bi Pošta platila, da je provizija njihov trošak.

Što je transakcija manje vrednosti, procentialna razlika je veća, jer primalac kartice plaća procentualnu proviziju (vrlo retko postoji minimal fee), a bankomat obavezno ima minimal fee.

Interesantno je da ima banaka koje svojim klijentima ne naplaćuju podizanje novca na bakomatima drugih banaka (Mobi za neke pakete računa), pa bi i plaćanje u Pošti prošlo bez provizije.

Ovaj slučaj posmatram kao međunarodnu transakciju preko SWIFT. Postoji polje u kome se označava ko snosi troškove domaće banke, ko snosi troškove ino banke. Opšte je prihvaćeno da platilac uvek bira OUR i plati sve troškove, ali u retkim slučajevima, dešava se i podela troškova i da sve troškove plati primalac.
Dakle, svi su navikli da platilac pokrije bankarske provizije, pa kada neko to ne uradi, nastaje problem i primalac uplate uglavnom insistira da se to nadoknadi, bez obzira što je u pitanju veoma mali iznos (uvek je fiksan iznos i što je transakcija veća, iznos je zanemarljiviji) i što će nova transakcija koštati isto koliko i ta naknada. Tako i ovde. Svi navikli da ne plaćaju proviziju, pa kada je jednom plate, raspituju se da li je to legalno i pozivaju se na svoja prava.
 
А видиш ово болдовано “У поштама се не обавља услуга плаћања платним картицама, јер је то могуће искључиво у трговачкој мрежи, већ се све трансакције третирају као исплата готовине платним картицама. Корисницима је олакшано да са тим новцем (делимично или у целости) одмах обаве и плаћање рачуна. Да ли ће и колико, таква трансакција бити оптерећена провизијом зависи од банке издаваоца картице и њеног тарифника.

Шта им значи ово, како је нотар рецимо у трговачкој мрежи а они нису и шта је уопште критеријум за то? Мислим питам генерално, да не мислиш да тебе давим хаха
 
Nazad
Vrh Dno