Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pozdrav svima.
Kao veliki ljubitelj kafe i posle skoro procitane cele teme od pocetka odlucih da se registrujem i podelim iskustva.
Trenutno spremam kafe na Gaggia vivo style aparatu na poslu trosim neki delongi od 200 eura.
Evo za pocetak posle mozda stotinjak razlicitih kafa sa espresso dodjoh do toga da trenutno u Koppa koristim Kaserinju koja mi trenutno najvise odgovaram. Gradska przionica je veliki rulet kako ti zapadne, a i poskupeli su unazad par meseci i to dosta.
Lavazza, franck, Vergnano, Rioba su mi jedna te ista kafa u nijansama. Sto bi rekli u svetu televizora vox, fox... Jedna od najboljih kafa koju sam pio je bilo 2kg kafe sa havaja koju sam dobio, moram da pronadjem negde sliku, a najgora ubedljivo Omnia (madjarska jacobs cerka firma) koja ima ukus kaucuka. Eto toliko za pocetak
 
Trenutno nijedan, pokvario mi se neki noname polovni donet iz nemacke. Trenutno se snalazim kako umem i znam. Ili uzimam mlevenu, ili nosim drugaru u jednoj lokalnoj kafeteriji pa mi melje po potrebi. Trenutno bi dao do 150e za mlin, a nikako da nadjem vremena da se posvetim tome, i ovde sam citao predloge nikako da prelomim.
Jos jedan dodatak, od pijacnih kafa pelini i kimbo su solidne, niti gorke i kisele niti preslabe, taman po meri ko voli da mu kapucino kod kuce bude kao u dobrom kaficu. Jedno vreme sam dobijao (Robovlasnicku😄) Lucaffe kafu, crne patrone od njih su mi bile koliko se secam dosta dobre. Moja tasta ne pije svasta, nakon sto su par godina imali odvratnu kafu za espresso, od pre mozda godinu dana imaju sasvim solidan blend za kupiti. Lidl nikako ne volim, svaki put se osecam da sam bacio pare. Seticu se vremenom jos necega. Tchibo milano podnosljiva sicilija bezveze... Kada poredim kafe u 90 posto slucajeva kada pravim trudim se da mleko bude uvek isto svezi dukat 2.8 mm, mislim da barem 70 posto ozbiljnijih kafica koristi dukat.
 
Pa Pellini i Kimbo imaju razlicite kafe, nisu sve kakve opisujes.
A kad sam uzeo soljicu u Moja tasta.... uzeh i 100g klasik blenda da probam i ne svidja mi se.
Trosim trenutno 5 kafa uporedo i ta je gora i od one iz Linde...
 
Nisam napisao da su iste nego da su mi od tih pijacnih lestvicu vise i pitke. Naravno o ukusima se ne raspravlja, šta sam ja sve čuo od ljudi da im je dobro da mi se stomak prevrne, kao i obrnuto. IMa ljudi koji se kunu u doncafe espresso, ja ga najgorem neprijatelju ne bi dao. Mada ima istine da je svaka kafa dobra dok se ne predje na nešto bolje.
Za moju tašta, možda su mi nešto pogrešno dali, pošto sam bio prijatno iznenadjen razlikom u kvalitetu u odosu na ranije.

Gradska malo detaljnije.
-Orange blend par puta bio ok, posle potpuno druga kafa kao da je preprzena
-Columbia supremo, meni lično kafa koja baš leži kod njih. Prvih par dana nikako nisam moga da se naviknem, posle toga jedan of favorita pogotovo odnos cena kvalitet
-Etiopia sidamo , espresso od nje je kao cedjeni limun a ice kafa kao limunada, cudna kafa svakako, neverovatno citrusna
-Gvatemana antigua- često sam uzimao, jaka kafa- za dva espressa prelivena mlekom i ledom odlicna
-Honduras- isto kao blend, par puta dobra posle onako
-Mexico decaf jedna od boljih bezkofeinskih kafa, šije lavazzu segafredo i slicne za par koplja.

Koppa
.Kaserinja odnos cena kvalitet mislim trenutno najbolja ponuda
-Brazil Daterra Sweet Collection, odlicne cokoladne note

Zrno
Ok kafa neku mesavinu koju prodaju. Ali kada vidim heftalicu i volju sa kojom melju kafu, ne ide mi se kod njih.

Bili su u maksiju kafa dani, i u ponudi neka Perla kafa za espresso.
Da li je neko kupovao?
-
 
A kad sam uzeo soljicu u Moja tasta.... uzeh i 100g klasik blenda da probam i ne svidja mi se.
Klasik blend je (cini mi se) iskljucivo arabika. Postoje i Tradicional i Super crema, koji su blendovi sa robustom, a daju espresso uporediv sa Lavazzom i sl. Super crema npr. daje poprilicno jak, gorak espresso, sa dobrim telom, naravno bez previse kompleksnosti...
 
Za Gradsku se vise ljudi ovde zalilo da prze, tj. peku tamnije.
Na stranu sto mislim da muljaju sa kafom koju ubacuju. Opisao sam svoje iskustvo sa dva blenda pravljena na zahtev, nemoguc je rezultat koji sam dobio...
Ta Perla je smece poput Riobe itd. Toliki izbor kafa, pri tome ekvivalenata cenom, a boljeg kvaliteta, da se ne isplati probati.
Neko moje dosadasnje iskustvo je drzati se mainstream italijanakih proizvodjaca u rangu 1500-2000 din. Ispod toga su one DM dobre, a preko toga, iskreno, ne znam koliko se dobija i da li vredi,sto od onih komercijlnih poput Vergnano, Miscela d'oro, sto ovih varijanti iz przionica
Klasik blend je (cini mi se) iskljucivo arabika. Postoje i Tradicional i Super crema, koji su blendovi sa robustom, a daju espresso uporediv sa Lavazzom i sl. Super crema npr. daje poprilicno jak, gorak espresso, sa dobrim telom, naravno bez previse kompleksnosti...
Na merenje imaju samo dva ta blenda koje prodaju i u vrecicama.
Tradicional i Klasik. Jedan je 100% arabika, a drugi je blend na kome ne pise odnos arabike i robuste. Ja sam uzeo ovaj sa robustom, a u glavi mi je da je to Klasik?! Uglavnom, mozda sam permutovao imena te dve, ali sam definitivno uzeo blend arabike i robuste i bezveze je...Pitanje je i koliko im stoji, jer drze u plasticnim posudama, koje cak nisu vakuum.
Borca je u pitanju. Ne znam za druge lokacije kakva je situacija.
Inace, zena tamo kupuje kapsule i uvek su jeftiniji od supermarketa i za to mogu da ih preporucim.
Edit, u pravu si, Tradicional je. Slikao sam kesicu
 

Prilozi

  • IMG_20210923_095227.jpg
    IMG_20210923_095227.jpg
    73.5 KB · Pregleda: 115
Poslednja izmena:
Moguce da prodaja na meru kod "Taste" zavisi od lokacije - kupovao sam na cetiri razlicite lokacije (Zemun, NBGD-Opstina, Banjica i Konjarnik) i bez problema sam mogao da biram bilo koju od ponudjenih kafa na meru. Slazem se za svezinu: zaboravio sam to da dodam u svoj prethodni post. Sa tim cesto izgleda ima problema (sto zbog cuvanja, sto zbog starosti kafe).

Poslednji Tradicional koji sam kupio mi nije legao (drugacije pecenje nego obicno?), ali sam pomislio da je u pitanju trenutni problem/batch. Svakako, ako budes imao volje i prilike, probaj i Super crema-u, verujem da ce ti se vise svideti, posto mi se cini da je jos tamnije przena i vise vuce na "tamni" espresso.
 
Moguce da prodaja na meru kod "Taste" zavisi od lokacije - kupovao sam na cetiri razlicite lokacije (Zemun, NBGD-Opstina, Banjica i Konjarnik) i bez problema sam mogao da biram bilo koju od ponudjenih kafa na meru. Slazem se za svezinu: zaboravio sam to da dodam u svoj prethodni post. Sa tim cesto izgleda ima problema (sto zbog cuvanja, sto zbog starosti kafe).

Poslednji Tradicional koji sam kupio mi nije legao (drugacije pecenje nego obicno?), ali sam pomislio da je u pitanju trenutni problem/batch. Svakako, ako budes imao volje i prilike, probaj i Super crema-u, verujem da ce ti se vise svideti, posto mi se cini da je jos tamnije przena i vise vuce na "tamni" espresso.
Nemaju Super cremu na merenje ovde...Pakovanje od 1 kg ne bih uzeo jer mi se na osnovu ovog iskustva ne eksperimentise, a za manje para ima Lavazza Super crema, Crema e aroma, Pellini itd sto su provereno dobre kafe.
 
47bd4ed1-4e08-4ff3-818e-aa6ffb9a78bb.jpg
Kupljeno na aerodromu u Solunu, solidna kafa uzevsi u obzir cenu od 4e

Screenshot_2021-09-23-14-28-21-942_com.miui.gallery.jpg
Doneto sa Havaja jedna od najboljih kafa koju sam pio, iskren da budem par ljudi mi je posle degustacije reklo
kako im nikako ne prija to ima neku cudnu notu na kraju.

Samo jos da potvrdim da su kod Tašte šoljice odlčne, mada sam pazario i u gradskoj, gde su mi za nijansu lepše
011e007e-c448-432c-9e8a-26a906212332.jpg
d2ad06e0-6fd5-433d-946a-9deda814ee0a.jpg
 
Moja tasta.... uzeh i 100g klasik blenda da probam i ne svidja mi se.


Kakav brend takav i blend.
Sve im je mix sa Brazilom i NULA je kafa. Svaka Lavazza je bolja od njihovog miksa. Uzeo cistu Gvatemalu (2400din) i nista. Sadrzi taj prepoznatljiv ukus ali nije to to.

Ako ostale przionice nisu par puta bolje onda najbolja przionica (pecenjara) Buvljak.
 
Eksperimentisacu ovih dana sa jednim americkim sajtom. Slucajno kada je supruga porucivala neke suplemente videh da imaju dosta zanimljive kafe u ponudi. Cudna su im pakovanja od po 350-400 gr i cena je u proseku od 9 dolara pa navise. Koliko sam razumeo stize na adresu nedelju dana od porucivanja, tako da se ne ceka dugo.
 
Koristi li iko Baratza Encore za espresso?
Predpostavljao sam da nema niko Baratzu. Ima veliku manu a to je dihrung od gume koji spaja silos sa aparatom. Imas video o tome na YT i spec. sajtovima o espresso aparatima. Encore je cista plastika i ne vidim zasto je bolji od bilo kog plasticnog kojeg mozes kupiti u Srbiji.
 
Koristi li iko Baratza Encore za espresso?
Nisam lično koristio, ali sam se ozbiljno raspitivao za Baratza Sette.
Čovek u koga imam poverenja mi je rekao da ne melje loše, ali da je ipak plastikaner. Mislim da je Encore model više za filterku, eventualno pressurized portafilter
Inače koristim Mazzer Mini Electronic A tip, i mislim da je to neki best buy u tom rangu cene. Imao sam "običan" Mazzer Mini (samo mi je dozer smetao inače nemam ni jednu zamerku) i mislim da za tu lovu (oko 150 evra) nećete naći bolji mlin. Ovo su ozbiljne "mrge" i melju fantastično a održavaju se lako i jeftino
 
Da li je mlevena Lavazza Qualita Oro Perfect Syphony od 250g za espresso aparate? Ne mogu da nadjem info. Negde pise da je za POT.
Jel neko probao?
 
Može preporuka za espresso aparat do 250-300e, ne mora da ima mlin i ostale dodatke (toplo mleko, pena, cuda) treba mi za klasican esspreso sa mlevenom kafom, bitno je da kafa bude uvek ista tj. da ima konstantan pritisak i da ne rikne posle par meseci :)
 
Može preporuka za espresso aparat do 250-300e, ne mora da ima mlin i ostale dodatke (toplo mleko, pena, cuda) treba mi za klasican esspreso sa mlevenom kafom, bitno je da kafa bude uvek ista tj. da ima konstantan pritisak i da ne rikne posle par meseci :)
Nov, polovan, automatik ili manuelni?
 
Pozdrav,
Trenutno posedujem Melitta solo perfect milk automatik i odlučio sam da batalim automatiku i krenem sa klasicnim Gaggia aparatom i mlinom.
Zaleteh se na kp i pazarim stari Coffee Gagia aparat sa 2 tastera i Gaggia mdf mlinom( 150e).
Ne znam, verovatno sam preplatio ovaj stari set ali šta je tu je, biće valjda bolje od melitte solo.
Moze li mi neko reći da li sam kupio krs obzirom da nigde ne mogu maći ništa o ovom aparatu?
Hoću li uspeti da napravim pristojan espresso sa ovim?
Hvala.
 

Prilozi

  • IMG-356d7eac3be462179d39ca66d3d5940d-V.jpg
    IMG-356d7eac3be462179d39ca66d3d5940d-V.jpg
    126.8 KB · Pregleda: 50
  • IMG_20210925_112548.jpg
    IMG_20210925_112548.jpg
    71.7 KB · Pregleda: 40
  • Screenshot_2021-09-23-16-52-30-924_com.viber.voip.jpg
    Screenshot_2021-09-23-16-52-30-924_com.viber.voip.jpg
    45.3 KB · Pregleda: 89
Koji jeftini aparat za kafu,bilo je nekih i u Lidlu,,ekspreso,sa mlevenom ili sta je vec jeftinije?

Inace vezano za kafu.
 
Moze li mi neko reći da li sam kupio krs obzirom da nigde ne mogu maći ništa o ovom aparatu?
Trebalo bi da je solidan aparat. Koliko sam shvatio, u pitanju stari model, cijim unapredjenjem je kasnije nastao Classic. Coffee bi trebalo da ima dobar bojler, fiksni OPV, moguce i solenoid (elektro ventil). Po Google-u se moze naci ponesto ("Coffee Gaggia") o njemu, mada uvek mozes da ga otvoris i slikas iznutra...

Ako nije problem, sta je bio problem sa Melita-om, posto deluje kao solidan superautomatik?

Edit: Ovde mozes pronaci korisnicko uputstvo za Gaggia-u.

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Danas stiže aparat sa mlinom.
Melitta ima prebzu ekstrakciju i sa većinom kafa koje sam probao ( uglavnom kupljenih na kvantaškoj pijaci u NS, tipa Segafredo Crema, Segafredo intermeco, Julius president, Julius jubilam..) nisam nešto zadovoljan. Jedino onu Amigos koja prepuna robuste napravi pristojno, ali se meni
ta kafa ne sviđa bas nešto.
Hvala na manual-u ali na linku je aparat sa 3 tastera, ovaj ke malo drugačiji.
Javljam utiske kada se budem danas igrao malo sa njim.
 
OTC, Beograd. Zadnja tezga. Prodavac Bojan. Najaci sa kafom i najpovoljniji.

Crema e aroma blue je 1500. Qualita Rossa 1300.
 
A sunce ti… kako je kod vas Lavazza tako jeftina? Kod nas u BIH Crema e aroma plava nema ispod 23 eura…
 
Ovo su cene na OTC, sverc komerc, na vecini pijaca idu te cene. U trgovinama je ~25eur.
 
A sunce ti… kako je kod vas Lavazza tako jeftina?


Kafa je iz Madjarske donesena. U srpsku "sverc komerc" cenu je i madjarska carina i PDV. A to znaci da je poreski sistem u Madjarskoj visestruko bolji a da je kod nas lopovski. Da je porez dobar i kod nas bi uvoznici prodavali po 9 eura/kg

O ovome je pricao i bivsi guverner Jelacic. Uporedjivajuci cenu Sony TV-a u Srbiji i Madjarskoj
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno