Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Cime cistite aparate u slucaju kamenca?
Ovaj moj Krups danas upalio narandzasto, u uputstvu kaze treva ciscenje od kamenca. Probao sa onom kesicom iz DM, dalje svetli, probao 200ml vode 200ml sirceta, nista. Sve ovo sam radio sa vrucom vodom, tj aparat radio na HOT.
Nađi ma YouTube kako se radi dekalcifikacija i ja sam za tu svrhu koristio iz DMa sredstvo u žutoj bočici.
 
Cime cistite aparate u slucaju kamenca?
Ovaj moj Krups danas upalio narandzasto, u uputstvu kaze treva ciscenje od kamenca. Probao sa onom kesicom iz DM, dalje svetli, probao 200ml vode 200ml sirceta, nista. Sve ovo sam radio sa vrucom vodom, tj aparat radio na HOT.
Vidi za pomenuti model kako se radi dekalkacija aparata ili u uputstvu ili na youtube sajtu.I to zna da traje nekih pola sata mozda i malo duze.Kod mene na delonghi aparatu se pritisne to dugme za dekalkaciju a pre toga sipam sredstvo za ciscenje od kamenca u rezervoar i onda ide jednom pranje pa onda jos dva puta ispiranje.

Ovo je princip za moj delonghi 22.110b


Pretpostavljam da je nesto slicno i za tvoj krups.
Najbolje da vidis na youtube sajtu.
 
Cime cistite aparate u slucaju kamenca?
Ovaj moj Krups danas upalio narandzasto, u uputstvu kaze treva ciscenje od kamenca. Probao sa onom kesicom iz DM, dalje svetli, probao 200ml vode 200ml sirceta, nista. Sve ovo sam radio sa vrucom vodom, tj aparat radio na HOT.
Ја сам у предходној фирми "одржавао" наш Саеко и то чистим сирћетом, конкретно Јабуковим јер сам негде прочитао да треба да буде "алкохолно воћно".
Пробали смо и са лимунтусом (разне пропорције) и са средствима за декалцификацију али ништа није дало резултате као сирће.
Пробано је и 50-50 са водом али чисто сирће је дало најбоље резултате. Стим, што су ме колеге углавном обавештавале да кафа "капље" тј. само што није каменац зачепио апарат. Процедура је била да у резеровар сипам 1 флашу сирћета, пустим да скува дупли, сачекам 4-5 минута, па поново дупли (значи куваш са сирћетом) и онда оставим 10-15 мин да остаци сирћета "нагризу" каменац и тек онда укључим поступак декалцификације/чишћења каменца. Обично на 2/3-3/5 процеса нестане сирћета, тада сам испирао резервоар, тацну и групу да се не осећа сирће, и онда сам га пунио врелом водом па завршавао процес. По завршетку, испреш још једном групу, тацну и резервоар, и већ прва кафа може да се пије. Ја сам из предострожности кувао још 2 дупла која сам бацао чисто да "омиришем" да ли је остало нешто сирћета. Ти си вероватно пробао без ових "сирћетних кафа", и логички гледано не би требало да буде неких разлика, али када скувамо ова 2 дупла сирћетна као да је чистио апарат бар 20% боље, да ли је то јер сам правио паузе између да сирће нагризе каменац, не знам, али је апарат дефинитивно боље радио после оваквог процеса, што наш народ каже "ради као нов".
 
E ja nisam pravio pauzu nego sipao sam 200ml sirceta i 200ml vode i pustio da sve istekne odjedared. Nemam dugme za ciscenje kamenca, isto dugme ima crvenu, zelenu i sada narandzastu boju.
Probacu sa sircetom jos jedared, nisam primetio da kafa ide sporije, ona tece, najverovatnije je ovo nekis enzor koji upozorava na kamenac
 
Lampica ce ti svetleti doveka ako radis tako.
Moras da pokrenes program za ciscenje i onda ce aparat "znati" da je ociscen i ugasiti lampicu
To sto ti radis sada je manuelno ciscenje a time ne govoris aparatu da je ociscen.
Ne razumem kako ti nije bilo lakse da ukucas br modela aparata i procitas upustvo, samo si napisao da imas Krups kako ocekujes da ti neko pomogne?
 
Pa jesam gledao uputsva na yt, ubacis sredstvo, pustis na vruce 500ml, sledecih 500ml opet vruce i ispirese ladnom vodom. Nisam obratio paznju na funkcionalnost da aparat ' radi' ciscenje. Potrazicu kutiju u kojoj bi trebalo da ima uputstvo pa cu probati bas po uputstvu
 
probao 200ml vode 200ml sirceta, nista.
200ml sirceta ce ti ti pojesti sve dihtunge i gumuce. To je jako, 50% rastvora! To sto je neko odradio posao sa sircetom to znaci da je aparat pun kamenca i nije odrzavan. Sredstvo protiv kamenca imas u DM-u ili tablete iz Lidla. Ne mora sredsvo koje je "kao" propisao proizvodjac.
Postoje samo dve opcije.
1. Koristite SAMO Vlasina ili Rosa vodu. U tom slucaju jednom u 6 meseci je dovolno da se uradi preventivna dekalcifikacija.
2. Ako koristite cesmovacu ili DRUGE flasirane vode, dekalcifikacija na 2 meseca. Ne cekati upozorenje.
Možda samo Jura neki od 1000+ evra?
Moram da ti odgovorim jer me crce boli. Dati toliko za automatik je genocid. Za taj novac mozes imati vrhunski aparat i mlin.
Јабуковим јер сам негде прочитао да треба да буде "алкохолно воћно".
Jabukovo sirce, nikad se ne koristi u svrhe slicne dekalcifikaciji. Samo, cisto, alkoholno.
 
Pa jesam gledao uputsva na yt, ubacis sredstvo, pustis na vruce 500ml, sledecih 500ml opet vruce i ispirese ladnom vodom. Nisam obratio paznju na funkcionalnost da aparat ' radi' ciscenje. Potrazicu kutiju u kojoj bi trebalo da ima uputstvo pa cu probati bas po uputstvu
Ne moze tako ima pritisne se dugme drzi se duze i otpocne proces koji odradi sve to. Tako manuelno ciscenje jedino radi na jednom starom super automatic aparatu koji imam u selu
 
Iskreno nisam obratio paznju uopste dal drze dugme na yt, video ubacis sredstvo, rastvori sredstvo klikni dugme.
Kad pominjes drzanje dugmeta mozda sam prilikom instaliranja aparata pre 6meseci i video u uputstvu da se mzoda drzi dugme, ali sam samo letimicno prosao uputtvo jer sam ga prvi put palio. Jesam u medjuvremenu za ovih 6 meseci koriscenja 1 a mozda i 2x sa onim praskom iz DM preventivno ocistio rezervoar. Medjutim aparat nije koriscen jedno mesec dana, stajala je cesmovaca unutru(nekad sipam Rosu nekada cesmovacu) i najverovatnije je ona napravila problem.

Zanimljiva stvar, pre par meseci naso sam u Idei kao nove kapsule svetlo plava boje i tada na akcji bese 540 dinara , posle jedne ispijene kutije odem da kupim drugu a cena 720 dinara u Rodi 780, u subotu na pijaci op 500 kinte ta kutija.
Prosto mi je enverovatna razlika u ceni.
 
U sustini ti si cistio aparat i vrv je ociscen ali aparat to ne zna. On nema senzor da vidi koliko ima naslaga vec to odredjuje po principu tvrdoce vode koja je izabrana i koliko je koriscen.
 
I posle sto necu polovan aparat...
Pa zato sto ga ovako"ciste".
Hebiga, ne moras Jurino sredstvo za ciscenje, imas u DM jeftinocu, ali ce uraditi neki posao.
Svaki automatik ima kako se ulazi u descaling mode...
Pa cak i oni tipa Nespresso i Dolce gusto to imaju, iako su daleko jednostavniji od ostalih automatika....
Postoji redovno odrzavanje aparata mimo ovog vanrednog kada ne radi.
Kod automatika je to 1 u 7 dana pranje brew jedinice.
1 u 2 meseca podmazivanje.
Uz to ispiranje posude sa vodom, pranje posude za otpad i brisanje ostataka samlevene kafe...
 
Ima li neko iskustva sa ovim Bauer 3u1 aparatom? Vidim da mogu da se koriste i DG i Nespresso kapsule a moze i mlevena kafa, a cena skroz pristojna.
 

Prilozi

  • aparatzakafu.png
    aparatzakafu.png
    348.1 KB · Pregleda: 110
Evo i ja da se javim nakon sto sam se dobro izgrao sa mojim aparatima 😊

Aparat: Gaggia viva style
Mlin : Gaggia MD15

Dokupio sam unpressurised potafilter 53mm.
Mlinom sam stvarno zadovoljan, izvlacim na granulaciji 8 (ima 15), shot 17g ulaz, 35g izlaz za 30 sekundi. Za sad koristim lavazza super crema i ukus kafe je odličan.
 
Aj da se pohvalim....hteo sam da kupim policu za soljice i ostale zezancije od aparature...a posto sam malo skucen sa prostorom,odlucih se za "sam svoj majstor" varijantu,i policu po meri....daska iz Uradi sam,iii....akcija :)
P.s-ostalo samo da se izlakira i to je to....
 

Prilozi

  • PXL_20210912_112217948.jpg
    PXL_20210912_112217948.jpg
    407.2 KB · Pregleda: 85
  • PXL_20210912_103838332.jpg
    PXL_20210912_103838332.jpg
    460.9 KB · Pregleda: 64
  • PXL_20210920_171917312.jpg
    PXL_20210920_171917312.jpg
    202.4 KB · Pregleda: 77
  • PXL_20210921_083723359.jpg
    PXL_20210921_083723359.jpg
    175 KB · Pregleda: 86
  • PXL_20210921_083804665.jpg
    PXL_20210921_083804665.jpg
    262.2 KB · Pregleda: 87
  • PXL_20210921_083749751.jpg
    PXL_20210921_083749751.jpg
    179.4 KB · Pregleda: 81
  • PXL_20210921_083738917.jpg
    PXL_20210921_083738917.jpg
    287.7 KB · Pregleda: 75
Evo i ja da se javim nakon sto sam se dobro izgrao sa mojim aparatima 😊

Aparat: Gaggia viva style
Mlin : Gaggia MD15

Dokupio sam unpressurised potafilter 53mm.
Mlinom sam stvarno zadovoljan, izvlacim na granulaciji 8 (ima 15), shot 17g ulaz, 35g izlaz za 30 sekundi. Za sad koristim lavazza super crema i ukus kafe je odličan.
Ne slusas savet. Nisi ni obavezan.

Mogu da zamislim kakav ti je espresso kad pogrešno melješ na podeoku (granulaciji) 8 PIŠE: 7-8 - drip coffee makers and steam-type espresso
Sad se još pohvali kako ti je dobar espresso sa unpressurised potafilter-om a nemaš granulaciju!!!!!!!!!!!!

PS: Sad unpressurised potafilter možes da koristis za posipanje šećera po kolačima. :)
 
Poslednja izmena:
Jesi ti probao taj mlin pa znaš?
U pitanju je novi mlin od gaggie MD15, a ne MDF 15
 
Poslednja izmena:
Krenuo sam od granulacije 1-2 medjutim tolik sitno samelje da mi kafa bukvalno ne ide....
Polako sam dizao granulaciju i evo i malopre sam pravio jednu kafu 17g ubacim, 35g izadje za 31sekundu. Kafa odlicnog ukusa.

IMG-8cb59d31935b470618d91b7ea818dc6c-V.jpgIMG_20210921_143253.jpg
 
Dragi poznavaoci, posto mi je moj superautomatic ponovo poceo praviti probleme a mrsko mi je da ga opet popravljam odlucio sam da uzmem nesto konkretno bolje :) (a da ne platim bogatstvo)
Naravno izbor je pao na DeLonghi ec680 ili neka ova Jeftinija Gaggia sto se tice mlina jurim polovan Graef CM 800 ili ovaj nov gaggie MD15
Ono st me zbunjuje je koja je konkretna razlika izmedju Gaggia Style, Gaggia Deluxe i Gaggia Viva
Za classic mi se ne daje novac preskup mi je za budget
Takodje me zanima po cemu je delonghi dedica losiji od ovih Gaggia jer mogu da ga kupim za 35e ...
 
Ako nekome trebaju soljice.
Kupih danas odlicnu u Moja tasta ne pije svasta.
300 dindzi, capuccino varijanta, prilicno debela.
 

Prilozi

  • IMG_20210921_112916.jpg
    IMG_20210921_112916.jpg
    70.3 KB · Pregleda: 60
  • IMG_20210921_112908.jpg
    IMG_20210921_112908.jpg
    67.7 KB · Pregleda: 73
Post #5,973 i nekoliko postova u kojim si me pitao i SAMO sam ti JA odgovarao. A onda nezahvalno



DRUGI put ti odgovaram, jer sam ti vec napisao da IMAM. I JA sam ti ga preporucio. Niko drugi.
Ako covek na odredjenoj granulaciji sa odredjenim mlinom (bilo da kosta 150 ili 500 evra) dobija shot 1:2 za nekih 28-30sec koji je pri tome i odlicnog ukusa,ajde neka mi neki strucnjak objasni zasto taj mlin ili dobijena granulacija sa njim nije dobra???Eto zivo me zanima.
 
Nazad
Vrh Dno