Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ja drzim kafu u njenoj originalnoj ambalazi+sve to turim u onu kesu sto se "kopča" na vrhu.IMG_20210616_211139.jpg
 
Ja to sve isto uradim samo bez kese i gumice, imam onu veliku plastičnu štipaljku za te stvari i to radi posao.
Do sada zaista nisam primetio da kafa u posudi gde stoji u aparatu ili ovako gubi neka svoja svojstva.
 
Zaboravih, uz posudu ima da se kupi vakuun pumpa, 300 din
Ti zaboravi najbitnije :)
zechs sajebava, ali u sustini sve su to nacini na koje se cuva kafa. Licno nikad je ne bih cuvao u frizideru ili zamrzivacu. Ako se ne varam I fabricka kese "disu" .


Nepotrebno znanje: prva vakumirana, mlevena, kafa je Qualita Rossa 1972. Ista je i dan dans.
 
Ti zaboravi najbitnije :)
zechs sajebava, ali u sustini sve su to nacini na koje se cuva kafa. Licno nikad je ne bih cuvao u frizideru ili zamrzivacu. Ako se ne varam I fabricka kese "disu" .


Nepotrebno znanje: prva vakumirana, mlevena, kafa je Qualita Rossa 1972. Ista je i dan dans.
GP recimo na pakovanjima ima neki sistem za uspustanje vazduha.
Konsenzus na pro forumima za kafu je frizider za cuvanje. Naravno vakuum itd zbog mirisa.
Ovaj Vergnano koji cu da otvorim cu pokusati u friz
 
za kafu je frizider
Ma ok ali ja zbog konfora do ne bih radio. Da je vakumiram pa da nadjem mesto u frizideru? Veoma stresno za mene. Kesa, gumica ili horizontalna stipaljka je sasvim ok. A ako bas hocu "nesto lepse" meni je maksimum ona vakum posuda iz emmezete. Ili po normalnoj ceni. Sve preko toga mi je zamaranje ganglija.
 
Poslednja izmena:
Ma ok ali ja zbog konfora do ne bih radio. Da je vakumiram pa da nadjem mesto u frizideru? Veoma stresno za mene. Kesa, gumica ili horizontalna stipaljka je sasvim ok. A ako bas hocu "nesto lepse" meni je maksimum ona vakum posuda iz emmezete. Ili po normalnoj ceni. Sve preko toga mi je zamaranje ganglija.

I mene smara ali mi je izlapela kafa od stajanja... A ova Maxi varijanta nije skupa
 
Ti zaboravi najbitnije :)
zechs sajebava, ali u sustini sve su to nacini na koje se cuva kafa. Licno nikad je ne bih cuvao u frizideru ili zamrzivacu. Ako se ne varam I fabricka kese "disu" .
Obično na kesama kafe, bude membrana, da overiš miris pre kupovine. Bar sam ja nailazio na takva pakovanja.
Kafa, više puta rečeno, zadržava svojstva određeno vreme nakon prženja/pečenja. Dakle kupujte sa nekim normalnim datumom i trošite redovno. :D
Ostalo je nepotrebno zamaranje.
 
Tacno tako, plus bih dodao i da je dosta tih sto prze kafu reklo da nije najbolja kafa kada je sveze przena, jer postoji period nakon przenja kada kafa otpusta CO2, tako da cak i nedelju/dve posle przenja, tek moze da pokaze pravu aromu i ukus.

A sto se tice prethodno samlevene kafe, tu se slazem da to ne treba raditi, vec mleti kafu pred sam proces pravljenja espressa.
 
Zar nisi bio uzeo Lagom P64, otkud sad ovaj Mahlkonig? Kakvi su ti generalni utisci oko tih mlinova u kućnim uslovima?
Lagom se ispostavilo na kraju da je imao problem sa gornjim nosacem noza. Ispostavilo se da je i moj distributer iz Malezije imao primerak sa istim defektom. Lagom kaze da im je SSP poslao losu seriju nozeva, ali realno sam im dokazao da nije to u pitanju. Na kraju je ovaj distributer poslao oba nazad u fabriku, mene ful refundirao i platio prevoz za moj mlin nazad i nov Mahlkonig ka meni. Zaista fer.

Ovo jeste mlin za kafic, sto se ogleda po tome sto nije namenjen za single dose vec samo radi s hoperom. Trosim vise kafe, svaki put pre kafe izbacim jedno 2grama one zaostala ili ako ako promenis grind opet moras da proteras 2-3 grama kafe da sve u korpi bude isto. Genaralno kad pogledam koristim 10gr kafe vise dnevno. U kaficu to podesis ujutru i onda stalno meljes ceo dan tako da nemas taj problem.

Inace, meri kolicinu u 0.1 gram tacno svaki put bez greske, prepoznaje tezinu portafiltera automatski, i sama konzistencije mlevenja je zaista ekstra. Videcemo, imam rezervaciju za Kafatek Flat Max za Q1 2022. pa cu tad neki od ta dva da prodam.


Sto se tice cuvanja moje preporuke:

Vece kolicine na duze: friz, ne frizider
Ovako 200,250gr za nedelju dana, neka neprovidna kutija. Ja sam na kraju uzeo Airscape, ali ok moze da sluzi i nesto drugo.

I opet kazem preko noci samlevena kafa u mlinu je za bacanje ako postujes svoje musterije u kaficu. A kafa u zrnu ne moze da gubi svojstva ni slicno kao ona mlevena iz prostog razloga fizike.
 
Ajd sad ovako :) koliko je problem da kafa u zrnu stoji u mlinu? Ono,da ne mora svaki put da se sipa kolicina koja se melje,nego napunim 200-300gr da imam za par dana spremno za mlevenje...?
 
Nikakav problem. Uostalom ima par yt klipova na tu temu, od raznih kafe likova, James Hoffman i sl.
 
Pa evo ja upravo to testiram :) Generalno ono sto mozes da primetis je da ce grind da bude i kvalitetniji ako ima kafe preko one koja se melje. Sameljes samo 20gr, i posle ako sameljes 20gr ali sa 100gr preko te kafe neces imati isti protok kafe. Mahlkonig preporucuje fazon minimum "prst" kafe da se vidi vam komore za mlevenje. Ja za sad ubacim po 200 grama i to je ok, ili mi se bar tako cini sa jednostavnijim kafama koje imaju genercike ukuse (kakao, cokolada, nuts i slicno). Mada ja to potrosim okreni obrni za recimo 3-4 dana. Ako je temperatura ok i nije na suncu ja mislim da je ok.
 
Ovo jeste mlin za kafic, sto se ogleda po tome sto nije namenjen za single dose vec samo radi s hoperom. Trosim vise kafe, svaki put pre kafe izbacim jedno 2grama one zaostala ili ako ako promenis grind opet moras da proteras 2-3 grama kafe da sve u korpi bude isto. Genaralno kad pogledam koristim 10gr kafe vise dnevno. U kaficu to podesis ujutru i onda stalno meljes ceo dan tako da nemas taj problem.

Inace, meri kolicinu u 0.1 gram tacno svaki put bez greske, prepoznaje tezinu portafiltera automatski, i sama konzistencije mlevenja je zaista ekstra. Videcemo, imam rezervaciju za Kafatek Flat Max za Q1 2022. pa cu tad neki od ta dva da prodam.
10 grama kafe dnevno zaista nije neki problem, a kontam da bi u mom slučaju bilo i manje jer uglavnom napravim četiri espresa u prvih sat-dva u toku dana (između njih ne verujem da bih purge-ovao mlin) pa posle još jedan ili dva V60. Ti samo espreso praviš? Je l puštaš nekad ovaj Mahlkonig sa samo jednom dozom kafe unutra, i da li si primetio da je u tom slučaju granulacija drugačija (uglavnom bude krupnija kada nema dodatne mase kafe da pritiska odozgo)? Pitam se koliko je smaranje prebacivati ovakav neki mlin sa espreso na filter granulaciju i nazad svaki dan.
 
Ovo je mislim espresso dedicated mlin. Cak i na najvecoj granulaciji na skali nije to za pour over. Zadnja doza je uvek razlicite granulacije ako nema zrna od gore, zato to vise i ne radim, znam otprilike kad je 5-6g pred kraj dodam sledecu kafu, sameljem 5 g i krenem polako novu. Nije idealno ako menjas kafe. Posmatrajuci sad, i da imam beskonacno para, zadrzao bih ovaj mlin sa nekim super espresso blendom za svaki dan i imao bih neki single dose za light roast, eksperimente i pour over.

Ono sto mi Decent omogucava je npr da od iste kafe napravim super espresso i nesto sto zovu Blooming Alonge sto je nesto blizu pouroveru, ali na espresso granulaciji. Duga PI i blooming faza i onda turbo shot nekih 1:5
 
Nisam mogao da napravim espresso jer nije htela voda da prolazi kroz portafilter. Posumnjao sam da nesto nije u redu sa filterom jer kad skinem portafilter sa aparata čuje se jako šištanje jer je pritisak veliki i prska sa strane. To mi je bilo logicno dok nisam promenio filter. Sve je isto. Znaci nije portafilter.

Uradio sam dekalcifikaciju i sada prolazi voda. Kafu sam napravio. Dekalcifikacuju nisam radio godinu dana. Meni se čini da to nije dug period jer koristim isključivo "Vlasnina vodu". NE upirem prstom ni na koga ali izvlačim zaključak da nešto niju u redu sa vodom. Iskreno, da sam koristio česmovaču i TRI puta godišnje radio dekalcifikaciju svelo bi se na isto, Čak bi uštedeo neki novac.

Da li mi je greška što nisam čistio aparat češće bez obzira na Vlasina vodu?
 
Ono sto mi Decent omogucava je npr da od iste kafe napravim super espresso i nesto sto zovu Blooming Alonge sto je nesto blizu pouroveru, ali na espresso granulaciji. Duga PI i blooming faza i onda turbo shot nekih 1:5
Ovako bih i ja simulirao pourover na espreso aparatu (predinfuzija koja glumi bloom fazu i 5:1 odnos). Jedino je taj turbo shot na kraju čudan, ali pretpostavljam da je zbog dosta sitnije granulacije.

Da li mi je greška što nisam čistio aparat češće bez obzira na Vlasina vodu?
Pogledaj na deklaraciji koliko kalcijuma i drugih minerala ima u toj vodi, pošto ne uspevam da izguglam. Ima sigurno manje nego u česmovači, ali dovoljno da se stvara kamenac. Demineralizovana (destilovana) voda je previše dobar rastvarač, nju ne treba koristiti ni zbog ukusa ni zbog toga što može da ošteti aluminijumske delove aparata.
 
Pogledaj na deklaraciji koliko kalcijuma i drugih minerala ima u toj vodi
OCR tekst:
pH vrednost 7,03
Ukupna tvrdoća 1,45 dH
Elektroprovddljvost 67us/cm
Suvi ostatak na 180°C 39mg/l
Natrijum 1,4mg/l
Magnezijum 4,27mg/l
Kalcijum 7,42mg/l
Gvozdje <0,01mg/l
Hidrokarbonati 30,5mg/l
Sulfati 1,3mg/l
 
Trenutno me ovo održava u životu u karantinu u bangkoku :) dobio sam i neke single origin što tajlandske, što "uvozne ", al mi.ova najbolje leži... izađe me oko 40 din kafa što i nije jeftino realno za kućnu pripremu:)
 

Prilozi

  • 20210813_142819.jpg
    20210813_142819.jpg
    102.7 KB · Pregleda: 41
  • 20210814_120051.jpg
    20210814_120051.jpg
    132.7 KB · Pregleda: 67
Ova kafa iz Linde uopste nije losa... Kupio sam bezveze, a ispada ok. Malo je jaca, tamnije pecena, ja generalno volim takve
 

Prilozi

  • IMG_20210816_131124.jpg
    IMG_20210816_131124.jpg
    62.3 KB · Pregleda: 59
Videh kad sam pre par dana bio u Lidlu,ima tih nekih espresso u zrnu,mislim da sam video 3-4 neke vrste,ali se nisam usudio da probam :)
 
Da, ok je. Ja sam probao onu slabiju, mislim 3 jačina. Malo je mešana Arabika. Nemam pojma odakle i koji kvalitet, ali se vidi po ukusu da nije ultra kvalitetna, ali može da prođe :D
 
Ne znam za kafe u trenutnoj Lidlovoj ponudi. Ova je bila kvalitetnija, ukusnija, manje pržena, ali i jeftinija od većine italijanskih kafa na domaćem tržištu. Na akciji je koštala oko 800rsd/kg. Nije vrhunska, daleko od toga, ali je za pare bila odlična.

Da li je neko probao kafe iz DM-a?
 

Prilozi

  • IMG_20210816_170812.jpg
    IMG_20210816_170812.jpg
    121.1 KB · Pregleda: 37
Imao sam priliku da par dana maltretiram Juru WE6 aparat. Van klasicnih espresso aparata, licno nisam bolji epresso pio :p (ne znam koja se kafa koristila u njemu) ali bila je fenomenalnog ukusa (nit gorka, nit kisela) :D
 
Nazad
Vrh Dno