Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Razlika između gore navedenih kafa i kvalitetnih, single origin je kao razlika između običnog i zanatskog piva. Skoro kao dva različita pića. Kada čovek dovoljno puta proba kvalitetnu kafu (korektno spremljenu), nema vraćanja na staro...
 
Razlika između gore navedenih kafa i kvalitetnih, single origin je kao razlika između običnog i zanatskog piva. Skoro kao dva različita pića. Kada čovek dovoljno puta proba kvalitetnu kafu (korektno spremljenu), nema vraćanja na staro...
Sta znam, ja jedva cekam da potrosim ovo kobojagi kvalitetnije iz GP.
Skuvao sam sebi Miscelu d'oro samo sa properem grlo od onoga.
Vergnano sam probao kod njih u kaficu u Bulevaru, dojmi mi se...
Apropo piva, bio sam pivopija, probao svasta i nikada nisam bio fan zanatskih. Vrlo cesto mnogo para za malo muzike.
Ne bi me cudilo da je tako i kod kafe
 
A krastavac vecini je robusta bad coffee, ali ja definitivno volim kada je ima. Pio sam arabike i po Italiji, jer sam se kretao po severu zemlje gde si vise gura taj stil i sta znam, nisam bio odusevljen...
Stvar ukusa, pre svega.
 
@nemanjabgd84
Ove sam probao i sve su mi ok i mislim da ću ih opet uzimati za kratki espresso...
Vergnano Anticabottega, Kimbo Extra Cream, Lavazza Crema E Aroma, Illy Classico.
 
Poručio sam Vergnano Anticabottega i Kimbo Extra Cream preko galaxus. ch, šurak doneo zadnji put kada je dolazio iz CH.
Za Kimbo Extra Cream sam posle video da ima po sličnoj (malo skupljoj) ceni i ovde kod nas. A ove Lavazza Crema E Aroma
i Illy Classico sam uzimao kod nas u Tempu i na kupujem prodajem. Kimbo Dolce nisam uzimao.
 
Lavazza ima los naziv proizvoda. Sve zvuci isto ili slicno. Sto je veliki minus. Neverovatno da postoje razlicite kafe istog naziva Lavazza Crema E Aroma. Jedna svetlo bran - losa i druga plava - dobra.
 
Bitno da je kafa dobra, ja lično nisam imao utisak da je ta kako kažeš "svetlo braon" loša a plava dobra...:rolleyes:
Kupio sam doduše 2 te svetlo braon jednu u Tempu sa uvoznom markicom po ~2500 din. a drugu na KP po
1300 din. bez. Koliko sam mogao primetiti po bar kodu i zrnima kafe koja sam uporedio obe su bile identične
i meni ok. Evo i slika po bar kodovima 800 sve znači iz Italije ...
 

Prilozi

  • illy classico.jpg
    illy classico.jpg
    35.3 KB · Pregleda: 17
  • kimbo extra cream .jpg
    kimbo extra cream .jpg
    38.8 KB · Pregleda: 14
  • kimbo top flavour.jpg
    kimbo top flavour.jpg
    34.3 KB · Pregleda: 18
  • lavazza crema e aroma .jpg
    lavazza crema e aroma .jpg
    36.8 KB · Pregleda: 18
  • vergnano antica bottega.jpg
    vergnano antica bottega.jpg
    28.3 KB · Pregleda: 39
IMG-a155f400d1c668625fa132449f214eeb-V.jpgMeni ova plava Crema E Aroma bas legla (zanemarite ostatak potrepstina na stolu) :)
 
Mesana je,arabica 40% robusta 60%. Pre nje sam koristio Lavazza Crema E gusto Forte,ona u narandzasto-crvenom pakovanju,medjutim ova plava mi je pet puta lepsa....
 
svetlo braon jednu u Tempu sa uvoznom markicom po ~2500 din
Ta spada u losije. sinda je pio Lavazza Crema E gusto Forte i ona je bolja. Ne znam odakle si. Na OTC u BGD Lavazza Crema E Aroma - blue (Arabica 40% Robusta 60%. Natural Arabica from the San Paulo area of Brazil, washed Arabica from Honduras, African Robusta with spicy notes from Uganda) je 1500 din. Ta kafa je Lavazzina HoReCa.

PS1: 100% arabica nije garant ni kvaliteta ni ukusa. I robusta nije zaduzena samo za kremu/penu/kofein, kako se misli.
PS2: Ko voli citrusne, Lavazza Qualita Rosa (40% Brazilian Arabica and 60% African Robusta) je odlicna. Zna da me osvezi. Na oTC je 1300 dinara.
 
Poslednja izmena:
Dok ne probam ne znam, nekome je ta možda dobra a meni se ne svidi..ili obratno? Stvar ukusa i ništa više.
 
vidim na KP da ima dosta kapsula za nesspreso sto kod nema u "zvanicnoj" prodaji i da su cene korektne...
NIsam probao Jacobs, Illy i Lor, starbucks kupio jednu vrstu u Grckoj. Neka preporuka? ili sve da se proba ;)
Ako neko ima nekog proverenog sa KP moze pm
 
Probah i ovu vrstu "plave" Lavazze,i mogu reci da mi je legla bas....
 

Prilozi

  • IMG_20210710_114601.jpg
    IMG_20210710_114601.jpg
    148.8 KB · Pregleda: 28
Sve na kvantasu uzeo.
 
Ja sam, s obzirom koliko je hvaljena ovde, uzeo lavazu plavu crema e aroma, reko hajde da probam i tu vrstu espresa i mogu samo reci: nikad vise. Vracam se przionicama, jer onoliko sprzena kafa sa izgubljenim ukusima mi zaista ne odgovara (pogotovo kad znam sta nude przionice, to je toliko jedan level iznad). Bacio sam 800gr kafe, nisam vise hteo da se mucim. Kome odgovara samo napred, meni definitivno ne.
 
Ja sam, s obzirom koliko je hvaljena ovde, uzeo lavazu plavu crema e aroma, reko hajde da probam i tu vrstu espresa i mogu samo reci: nikad vise. Vracam se przionicama, jer onoliko sprzena kafa sa izgubljenim ukusima mi zaista ne odgovara (pogotovo kad znam sta nude przionice, to je toliko jedan level iznad). Bacio sam 800gr kafe, nisam vise hteo da se mucim. Kome odgovara samo napred, meni definitivno ne.
Ko zna,mozda si naleteo na losu turu...mada lupetam i ja,kad nisam probao nista bolje,i ta Lavazza mi dodje super :) probacu i ja da uzmem nesto iz przionica...
 
Od Audija nije sigurno :p
 
Pozdrav kolege.
Drago mi je da sam naleteo na ovu grupu.
Da skratim,naime, vlasnik sam jednog malog kafica na periferiji grada Valjeva oko 30ak godina. U sustini, prepoznatljivi smo u gradu po top espreso kafi. ( Dodjite da probate :) ). Od skoro mi se desava da aparat slabo radi na jednu grupu, tipa kada pustim kafu nece da krene kafa 10 sekundi sigurno, pa tek posle tog vremena krene kap po kap. Dok na drugu grupu sve radi top. Inace, sam radim depuraciju ( provlacenje soli kroz depurator), dekalcifikaciju, ciscenje aparata, zamenu vecine delova, takodje ukoliko sisti negde nesto, varim to sve lepo, podesavam gramazu i granulaciju itd.
U pocetku mi je neesto sistalo u trenutku kada pustim kafu na grupu koja ne radi, sada vise ne sisti nista, a nisam mogao da provalim gde sisiti, prvi put.
E sad, treba mi savet, da li da menjam celu grupu, imam opciju jeftinije da prodjem, jer mi sve deluje da je grupa cela u kvaru. Pozdrav koelge i svako dobro
 
Bolje da ne zoves ljude odavde na kafu jer vidis da se kafa ovde dozira u mikrogramima, kao da se pravi neki lek a ne kafa za srkanje :)
A sto se tice kvara ne znam kakav je aparat u pitanju ali mozda je otisao neki elektroventil (ako ima tvoj aparat to). Mozda je neka gumica otisla, realno treba sve gumice,fibere, o ringove promeniti na aparatu. I naravno cistiti redovno. Kakav ti je dovod vode do aparata, jel imas neki mehanicki filter za necistocu?
 
Prvo hvala na odgovoru.
E sad, aparat je neki stari La San Marco 95:22 sa dve grupe. Dovod vode ide normalno-crevo iz slavine do depuratora, pa iz depuratora ide do spoljne pumpe, pa u aparat. Nema nikakav mehanicki filter koliko znam sem depuratora.
Leva grupa koju sad koristim silom prilika radi super, pena je top, kao i gustina kafe, ukoliko sam ja relevantan da ocenim. A ta desna, sto mi pravi problem, kao da nema snagu dovoljnu. Zanima me podatak, da li sama grupa takodje daje neki pritisak kada se pusti kafa ili samo ta spoljna pumpa? Jer ako i grupa takodje gura kafu, onda je tu problem jer kada prislonim uho blizu ove grupe sto radi i kada pustim kafu, cuje se posle dve sekunde kao neki zvuk kao turbo da mu da, dok kod ove grupe sto ne radi se ne cuje nista, samo klasican ras pumpe.
Eto, da ne duzim vise, nadam se da ces provaliti o cemu pricam.
Pozdrav
 
Ne znam da li je bilo, ali u ovoj radnji imate ogroman izvor kapsula za nespresso i dolce gusto aparate
Malo su jače cene nego na buvljaku, ali opet, imaju neke kafe kojih nema tamo.
 
Nisam ja majstor, popravljao sam moje aparate gde je to moglo, i par po kaficima mahom je bio problem oko vode, preslab pritisak npr, necistoca usla u masinu itd.. Imas na yt ukucas La San Marco 95:22 problem ili service ili disassembly tako nesto pa gledaj kako se rastavlja pa sve sto mozes da zamenis ti zameni. Ako planiras da ti ostaje masina. Znaci najbitnije ciscenje i nove gumice gde god mozes da zamenis...Pa onda gledas dalje sta je problem...
 
Nazad
Vrh Dno