Šta je novo?

Android navigacija i mape

Хвала, мада овај на овој слици има навигацију, а онај са линка нема ГПС. Бар тако пише у спецификацији.
Али, није толико битно, искачу слични производи, па ћемо одабрати један.
Хвала још једном.
 
Nisam bio precizan, racunao sam da ce svi prepoznati po slici o cemu se radi. Android Auto uredjaj je u pitanju. Nije samostalna navigacija i zato nema GPS, koristi se GPS telefona. Bukvalno kao fabricki Android Auto u kolima.
Ni ovaj sto sam ja uzeo nema svoj GPS, navigacija naravno radi zbog veze sa telefonom.

Sledeca stvar koju cu sebi da uzmem je Android box za auto. Preduslov je da u kola imaju podrsku za CarPlay (koliko znam ako ima podrsku za Android Auto onda ima i za CarPlay). Poceli Kinezi da ih izbacuju za pristojne pare, cekam samo opise kupaca ili recenzije na YT. E oni imaju svoj Android OS i GPS. Najelegantniji nacin ubacivanja Android multimedije u (novija) kola. U stara bi vec ubacio kompletan uredjaj.
 
Poslednja izmena:
Хвала на едукацији, нисам се бавио андроид аутом. Мој мобилни би морао да буде близу тог уређаја јер ако га ставим ниже од табле слабо хвата сателите. Иначе добра ствар, ваљда ће да потраје оволико снижење.
Значи ли то да Андроид бокс уз Андроид ауто је комплетно све што је потребно у колима, искључујући мобилни!?
 
Poslednja izmena:
Otkud znam. Odavno nisam kacio linkove a vidim da drugi isto pitaju.
Cena uvek drugacija. Kako se kome zalomi ali tu je, 35-40. Ja sam platio 37e.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €40.23 60%OFF | Universal 7inch Car Radio Multimedia Video Player Wireless Carplay And Wireless Android Auto Touch Screen Sun Visor B500
 
Хвала на едукацији, нисам се бавио андроид аутом. Мој мобилни би морао да буде близу тог уређаја јер ако га ставим ниже од табле слабо хвата сателите. Иначе добра ствар, ваљда ће да потраје оволико снижење.
Значи ли то да Андроид бокс уз Андроид ауто је комплетно све што је потребно у колима, искључујући мобилни!?
Android box za kola (uz fabricku multimediju u kolima koja ga podrzava-CarPlay podrska) je dovoljan. Mozes da serujes net sa telefona, mozes da ubacis sim karticu u box i to je to. U toj varijanti telefon uopste nije potreban. Mada mozes i neku offline navigaciju da instaliras pa ne treba net uopste.
Evo primera tih kineskih koje stidljivo izbacuju...


Naravno treba gledati minimum verziju 4/64GB posto najjeftinija nema svoj GPS i SIM podrsku.
 
Otkud znam. Odavno nisam kacio linkove a vidim da drugi isto pitaju.
Cena uvek drugacija. Kako se kome zalomi ali tu je, 35-40. Ja sam platio 37e.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €40.23 60%OFF | Universal 7inch Car Radio Multimedia Video Player Wireless Carplay And Wireless Android Auto Touch Screen Sun Visor B500
Cini mi se ova ista,samo malo veca.
 
Cekajte, cekajte... da malo objasnim posto vidim da svi ne znate pa da se ne zeznete prilikom kupovine...

Prvo su kinezi poceli da prave auto (pisacu kolske da ne mesamo nazive) multimedije... 1din, 2din (velicina otvora na komandnoj tabli).
Onda proizvodjaci vozila krecu sa fabrickim Android Auto kolskim "multimedijama" (nadalje pisem AA, to je Google operativni sistem, prilagodjen koriscenju u vozilu koji u sustini predstavlja dodatni ekran telefona). Telefon obavlja skoro sve poslove. U startu veza je morala preko kabla, u poslednje vreme moze i wifi. (Naravno da je i Aple napravio svoj OS, CarPlay).
Kasnije, da kazem bas u skorije vreme Google izbacuje Android Automotive (isto OS za vozila ovoga puta sposoban i sam da gura odredjene aplikacije), nije jos zaziveo.

U nekom trenutku par "zapadnih" firmi (bolje reci radionica) su napravile adaptere koji omogucavaju bezicnu vezu telefona i kolskog AA uredjaja u kolima kaja nemaju to fabricki omoguceno. Malo kasnije pridruzila se i Motorola (MA1) a odskora su i kinezi probili nacin kako to da rade ali mislim da se kace na CarPlay posto njega "rade" vec neko vreme. Nebitno kako radi, bitno je da radi i to za mnogo manje pare od ostalih (20e naspram 70-90e)...
Onda Kinezi umesto uredjaja koje su ranije gurali a koje sam gore pominjao (full Android multimedije) pocinju da prave naoko iste uredjaje ali sa Android Auto a ne sa ful Androidom (AA uredjaj je jeftiniji za proizvodnju, laksi za koriscenje prosecnom korisniku, naravno sa manje mogucnosti ali i sa dve mane. Prva, ako povezemo telefon kablom, unistavamo bateriju i druga, ako vezemo telefon bezicno, prazni se baterija)... Android Auto u bezinom modu je dobar za gradske komunikacije, kuca posao, pola sata do sat dnevno. Skinuce bateriju ali ce telefon izgurati dan. Putovanja od par sati resava kabl ali ja ne volim tako da sokiram bateriju.

...i sad ide ista prica sa Android boxovima za kola... prvo su krenule zapadne radionice (oko 200e) a evo i bas odskora i Kinezi (60, 70e).
Prednost boxa, ne menjamo fabricku multimediju a dobijamo ful Android (navigacija, YT, audio i video plejeri, a ne trosimo bateriju telefona. Mana boxa, vozilo mora da ima podrsku za CarPlay tj da je staro par godina. Starija vozila, menja se kompletna multimedija.



Ovo sto ste kacili iznad sa Aliexpressa nije box, nije ful android vec ista fora ako ovaj uredjaj sto sam uzeo matorom, znaci standalone Android Auto uredjaj... sednes u kola, das kontakt, uredjaj se upali, telefon se poveze, upali se zadnja nav app koju si koristio, pocne muzika sa plejera ili Spotify, izadje ponuda najlogicnije destinacije (posao, kuca) i teraj. Android box ili one prve pominjane ful Android multimedije su vec potpuno drugacije iskustvo...
I ovo sto ste rekli izduzeno, nismo navikli... to je pravljeno za split screen koriscenje dve ili tri app (naqvigacija, plejer i poruka npr).

Sad posle pola sata kucanja vidim da vas dvojica uopste niste pomesali uredjaje tako da sam dzaba pisao. Nek stoji, mozda nekom koristi.
Pogledao sam video tog uredjaja, 99% isti SW kao na ovom sto sam ja uzeo samo veci ekran, pa ko kako voli...
 
Poslednja izmena:
Krstavac bre (sada je on aktuelan jel), toliko se sve brzo menja, zastareva i pojavljuje novo, da niko normalan to ne može ispratiti. Gunđ!
 
@milkobgd
Велика захвалност за ову поучну објаву. Ја нисам имао благе везе о тим уређајима, само 1дин и 2 дин.
Овај АА је доста користан, уз мобилни. Можда нисам најбоље разумео како се празни батерија мобилног ако се повежу бежично, зар не може мобилни да се прикључи на пуњач!?
 
Pa mobilni konstantno emituje signal preko Wi-Fi-ja a već je arči GPS, što srče bateriju samo tako. Možeš da priključiš na punjač naravno, samo što kolega pomenu da ne voli tako da je stresira :)
 
Не може све да буде идеално, бирамо између оног шта добијамо и трошкова који се јављају. Батерија ако је замењива није неки велики проблем, јесте трошак али за мене подношљив.
Андроид Ауто уређај који је Милко поменуо мени апсолутно одговара, чак имам и место за њега, уместо екрана неупотребљиве навигације у колима. Још нисам тачно измерио, али ће да се уклопи, пар милиметара мање или више није проблем.
 
A kod kog modernog AA kompatibilnog telefona je (lako i jeftiino) zamenljiva? :D
 
Код мога набуџеног Самсунга Нот3. И нисам помињао јефтино, него подношљив трошак.
Читај пажљиво кад већ дајеш подругљиве примедбе.
 
Nije podrugljiva primedba
I napisao sam jeftina i laka kod modernih telefona, čitaj i ti pažljivo

Neka te taj mob još dugo služi, mada je realno odavno odslužio svoje. Iako je naravno upotrebljiv. Ja i dalje koristim neke uređaje starije od njega.
Samo je pitanje, koji navi softver ćeš koristiti u paru sa AA. Koliko mi je poznato nijedan aktuelni ne podržava Lolipop. Niti AA
 
Poslednja izmena:
Промакло ти је 'набуџен', ставио сам Андроид 11. Да не буде увређених.
 
Nabudženo je nešto što očigledno različito tumačimo. Hardverske modifikacije svakako pripadaju toj kategoriji, softverske ... aj' nije mesto ovde takvoj diskusiji.
Stavio si Lineage OS, pretpostavljam, to je najbolji izbor. Nije to nikakva budževina nego gotovo pa legalna intervencija. Gud lak, bilo je dosta pritužbi baš apropo funkcionisanja AA.
 
Ja sam Lineage stavio na stari Galaxy S5 tako da radi AA na njemu. Povežem kablom i baš me briga za bateriju, ionako je već naduvena 😂😂. Ovo samo kad idem na dalje puteve. Po gradu, AA koristim bežično.


Zokce, imaš AA multimedije baš za ugradnju u tablu isto za pristojne pare. 1Din, 2Din. Te su bolje od ove moje zašto što se integrišu u sistem vozila... napajanje, zvučnici, ako imaš komande na volanu (ovo za volan zavisi od modela i kola i AA), radio, integrisana rikverc kamera... pogledaj na Aliju pa traži recenzije na YouTube.
 
Poslednja izmena:
Uh, da.
Mom klincu se pre neku godinu (zapravo davno :D) baš na S5 baterija (original) koja je bila jedva blago naduvena upalila u toku razgovora. Kao uspomena ostala je nagoretina na tepihu, kako je ispustio telefon ...
Sinak je iznenađujuće dobro odreagovao, polio ga je čašom vode. Kad sam shvatio da baterija i dalje "radi" zafrljačio sam ga kroz prozor (imam dvorište). Hemijska reakcija je trajala još mislim dobrih 10-ak minuta.
 
Poslednja izmena:
Nova igračka. Naručio za matorog (neće čovek da vadi auto radio, a moglo je ovo elegantnije da se sredi za malo više para).

Pogledajte prilog 405426

Uređaj sasvim korektno radi. Radi i u wireless modu pa i FM transmiter je dobar.
Očekivao sam krš uređaj pa se nisam zaletao sa rikverc kamerom. Mislim da bilo koja odgovara.
Interesuje me jel u slučaju da se koristi ovaj uređaj, kad se telefon poveže sa istim, jel moguće sam uređaj povezati Bluetooth vezom sa audio sistemom u kolima? Ili to isključivo ide preko FM transmitera?

Imam u kolima fabričku multimediju sa Bluetooth-om, ali bih uzeo ovo, kad idem na duža putovanja, pa me zanima jel moguće nekako upariti ga na Bluetooth audio sistem.
 
Ne. Veza za zvuk je FM transmiter ili 3.5mm kabl. Fabrička multimedija to vidi kao poseban ulaz i ne reaguje na promene tipa telefonski poziv, skretanje u navigaciji...
Zvuk muzike je baš dobar preko FM transmitera ali ton razgovora je tih (drugi kažu da mene čiju dobro) od ga treba baš pojačati po prihvatanju poziva. Problem je ako zaboravite da smanjite odmah po završetku jer muzika kreće sama tamo gde je stala.
Za tu varijantu, integrisanu u sistem, radije bih kupio pravu multimediju (ono što moj matori nije hteo). Android Auto multimedije nisu puno skuplje od ove standalone varijante.
 
A da nema možda AUX ulaz (bolje reći izlaz) ? Čini mi se da se pominje na Ali stranici proizvoda, samo je pitanje jel može na taj način da se nakači na audio sistem u kolima.
 
Хвала на предлозима и лепим жељама, има одређених проблема са неким апликацијама али оне које су битне за коришћење у колима (мапе, музика) раде како треба и то су гуглове. Телефон не користим док возим, може Свети Петар да зове.
Чак ни мапе не гледам превише, више слушам навигацију.
Дигао сам руке од вађења постојеће мултимедије и уградње нове, много посла за шта немам времена и велика петљанција око повезивања звучника (те предњи те задњи, па високотонци су издвојени, где је скретница...).
Ово би ми било сасвим ок, обзиром да већ имам екран од навигације 7'' на чије место бих ставио овај АА и онда би кабл био сакривен унутра.
За @Markic, треба проверити да ли постојећи уређај у колима има аукс улаз. Мој има и гледаћу да то искористим.
 
Poslednja izmena:
За @Markic, треба проверити да ли постојећи уређај у колима има аукс улаз. Мој има и гледаћу да то искористим.
Ima I moj, tako da bi to moglo da se iskoristi, elegantnije je rešenje od FM transmitera, samo me zanima jel taj uređaj podržava AUX povezivanje.
 
То је мало шкакљиво. Код неких у спецификацији пише да има, а на сликама се не види.
 
A da nema možda AUX ulaz (bolje reći izlaz) ? Čini mi se da se pominje na Ali stranici proizvoda, samo je pitanje jel može na taj način da se nakači na audio sistem u kolima.
To je ovo 3.5mm što sam pisao. Stereo bananica. Koliko ste sećam ima, mada nemojte me držati za reč. Proveriću ali tek za par dana
 
На сликама има само бананица за напајање.
И мене живо занима има ли стерео излаз. Мада, мој мобилни нема ФМ тјунер, тако да ми и није критичан тај прикључак. Али, можда се деси да се подновим, па не може да шкоди.
 
Nazad
Vrh Dno