Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Kupi bilo koji, ali isključivo online i vrati ga u roku od 14 dana. Mozeši Athlon neki da uzmeš tipa 200GE,ili bilo šta da nađeš. Samo da je AM4 soket
 
Nemoj da se zeznes da uzmes Bristol Ridge, odnosno jedan od A serije APU-a(A6 9500-A12 9800) ili Athlon X4 procesora bez IGP-a, kasniji BIOS-i za B450 ploce uglavnom izbacuju podrsku za ove procesore.
 
Seo i ja da probam taj CTR
Diagnostic-Golden Sample.PNGDG main.PNGDg Benchmark.PNG
Nakon vise krugova CB20
DG telemetrija.PNG
Nije losa prica, spustio sam temp za 10c u odnosu na def podesavanja, CB otisao gorem jedino sto ne radi pb2 vise ne radi...
P.S. Manual O.C. je i dalje keva.
 
Moj prvi pokušaj se završio crnim ekranom nakon što sam u BIOS-u vratio voltaže i multiplier na Auto, pa sam morao da očistim CMOS.
Onda sam morao da reinstaliram Ryzen Master jer mi CTR nije video klokove na CCX. Sada je konačno krenula dijagnostika kako treba, valjda će da odradi posao...

Koliko drndanja i cinculiranja da stvari idu kako treba...i posle kaži Intel ne valja, heh.
 
Konačno je gotovo, dijagnostika mnogo traje...

LLC sam stavio na Auto iz radoznalosti, Vdroop je 1.5%. Izbacio je 4200 na 1.25V.

CTR 1 final.PNG CTR 1 bench.PNG

Nije loše, temperatura u C20 je pala sa 70 i kusur na 66. Problem je što sam pre toga držao 4300 na 1.275V sa takođe solidnom temperaturom i boljim skorom, pa je ovo samo skalirano naniže...
Probaću sledeći put da mu zadam tu voltažu i vidim koliko će da izbaci...možda promenim i LLC na 3.
 
Poslednja izmena:
Kupi bilo koji, ali isključivo online i vrati ga u roku od 14 dana. Mozeši Athlon neki da uzmeš tipa 200GE,ili bilo šta da nađeš. Samo da je AM4 soket
Sve prodavnice sam obrnuo i nigde nista nisam nasao... Sve je to rasprodano nazalost.
Zvao sam servisere po prokuplju da mi ustupe, navodno nema niko...



Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Sve prodavnice sam obrnuo i nigde nista nisam nasao... Sve je to rasprodano nazalost.
Zvao sam servisere po prokuplju da mi ustupe, navodno nema niko...



Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
Naravno da niko nema, kad svi čitaju Bench forum :d
 
 
Još malo igranja sa CTR. Sada kada je malo zahladnelo večeras pustio sam CTR da odradi opet. Isključio sam u BIOS-u PBO. Ostao je samo DOCP sa malom korekcijom i LLC3.
CTR je zaključio da CCX1 treba da bude na
CTR-1.JPG
sve na 1.256v temperatura do 61.5c. (oko 25c u sobi.)

Zatim sam promenio profil na:
CTR-2.JPG
Rezultat
CBr20-1.JPG
5 prolaza
CPU-Z-1.JPG
Manualno nameštanje na 4.2GHz u BIOS-u nije moglo stabilno ispod 1.325v nikako. Sada posle 2 sata Prime95 potpuno stabilno sa 1.256v i max 63c.
Znači ipak nešto radi samo stavlja frekvencije .previše konzervativno.
 
Poslednja izmena:
Jeste malo konzervativno ali alat služi za nalaženje optimalne kombinacije "na brzaka", sa stock postavki, za ljude koji ne znaju ili ne žele da se petljaju sa manuelnim overklokom. Taj posao radi ok...

Ja sam vratio moj stari profil, 4300 na 1.275. Odgovara mi, malo bolje performanse nego sa CTR, 5-6 stepeni veća temperatura u C20 ali u igrama je 60 i nešto, meni dosta...
 
Pa nije bas toliko konzervativno, ovaj covek sto je napravio alatku je ubio par procesora dok je testirao napon za cpu , da napomenem da je ubio sa naponom od 1.3v, jeste ga on gazio na max ali opet.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koliko sam shvatio, glavni cilj programa nije OC ili običan undervolt, nego da spreči spajkove napona i temperaturne udare na pojedina jezgra. To nemože da se prati normalnim programima jer Ryzen ima samo interne senzore za pojedina jezgra. U teoriji bi to moglo da se uradi kroz BIOS ali ili je BIOS premali da se sve to ugradi i/ili je proizvođačima ploča više stalo da pokažu "nadmoćne performanse i stabilnost" svojih proizvoda nego da se brinu o sigurnosti i dugovečnosti processora.
CTR očigledno žonglira sa naponom,temeraturom i potrošnjom svakog pojedinačnog jezgra umesto BIOS-a i zato izvlači najbolje performance sa nižim naponom nego što BIOS može da reguliše.
Izuzev poterbe za Rayzen Master-om, sam program ima vrlo mali footprint pa se isplati držati ga na autorun.
Task manager CTR-1.JPG
Ovo je tek beta 3 tako da sigurno ima još prostora za unapređenje. Pored ne baš preciznih uputstva, najviše me nervira GUI zato što prozor ne skalira, nemože da se podesi veličina i mesto na kome se otvori. Ja recimo, držim windows na 150% zbog čitanja sa malo veće daljine iako su monitori 27" a onda donji deo prozora sa dugmadima nije dostupan, Na 100% je sve suviše malo, na 125 je u redu ali desni deo je odsečen ako promenim uveličanje dok je CTR aktivan.
Ja ga preporučujem za sve koji neznaju ili ne žele da se bore sa nameštanjima u BIOS-u a ankciozni su oko dugotrajnosti procesora ili nemaju neko dobro hlađenje.
Treba da pogledam malo dublje kako mu je uspelo da pokvari CPU na samo 1.3v. Kako nagurati toliko potrošnje struje sa tako relativno malim naponom ?
 
Poslednja izmena:
Koliko sam shvatio, glavni cilj programa nije OC ili običan undervolt, nego da spreči spajkove napona i temperaturne udare na pojedina jezgra. To nemože da se prati normalnim programima jer Ryzen ima samo interne senzore za pojedina jezgra. U teoriji bi to moglo da se uradi kroz BIOS ali ili je BIOS premali da se sve to ugradi i/ili je proizvođačima ploča više stalo da pokažu "nadmoćne performanse i stabilnost" svojih proizvoda nego da se brinu o sigurnosti i dugovečnosti processora.
CTR očigledno žonglira sa naponom,temeraturom i potrošnjom svakog pojedinačnog jezgra umesto BIOS-a i zato izvlači najbolje performance sa nižim naponom nego što BIOS može da reguliše.
Izuzev poterbe za Rayzen Master-om, sam program ima vrlo mali footprint pa se isplati držati ga na autorun.
Pogledajte prilog 290759
Ovo je tek beta 3 tako da sigurno ima još prostora za unapređenje. Pored ne baš preciznih uputstva, najviše me nervira GUI zato što prozor ne skalira, nemože da se podesi veličina i mesto na kome se otvori. Ja recimo, držim windows na 150% zbog čitanja sa malo veće daljine iako su monitori 27" a onda donji deo prozora sa dugmadima nije dostupan, Na 100% je sve suviše malo, na 125 je u redu ali desni deo je odsečen ako promenim uveličanje dok je CTR aktivan.
Ja ga preporučujem za sve koji neznaju ili ne žele da se bore sa nameštanjima u BIOS-u a ankciozni su oko dugotrajnosti procesora ili nemaju neko dobro hlađenje.
Treba da pogledam malo dublje kako mu je uspelo da pokvari CPU na samo 1.3v. Kako nagurati toliko potrošnje struje sa tako relativno malim naponom ?
On je ubio cpu sa 1.3v ali ga je mucio sa nekim sintetickim testovima po 24h, dosta ljudi su prijavili degradiranje posle 6 meseci sa 1.3v.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Da vraćamo napon na defaultne postavke? 3300X.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Da vraćamo napon na defaultne postavke? 3300X.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Verovatno mu nista nece faliti na 1.3v a mozda ni na 1.35v ako ga ne razapinjes sa neki heavy workload na duze staze.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
I ja ga iz ovog razloga drzim na fixnih 1.25v, doduse radi na tom naponu na 4.4 all core tako da sam zadovoljan
 
Verovatno mu nista nece faliti na 1.3v a mozda ni na 1.35v ako ga ne razapinjes sa neki heavy workload na duze staze.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Klinac igra igre po ceo dan. Na defaultnom naponu su temperature divljale.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ako može da se ohladi procesor, neće mu biti ništa ni na 1.4v. Ali za tako visoke napone treba imati i dobru naponsku.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Inace, bar na MSI b450 maticnim, sto je nizi broj pored LLC podesavanja, to je agresivnije podesavanje, znaci LLC 1 bi bilo najagresivnije, pa LLC 2 slabije, itd. Sto ce reci ako ti kaze da smanjis LLC sa 3, ti ga stavi na 4 a ne na 2. Imam slicnu plocu, i iako je preporuceni LLC u uputstvu bio 3, tek na LLC 5 je prestao da se buni tokom testiranja. Zeljen vdroop po 1usmus-u je izmedju 1 i 2%.

Stavio LLC 6, beta 3, ne javlja nikakav vdroop, posle 28 krugova se komp samo resetovao... Neće kod mene, pa Bog.
 
Bronze sample 3900X ovde, klasika :D
 
Da se i ovde zahvalim clanu @Karaburac na ustupanju procesora. Resio sam problem sa biosom.
Hvala !
 
Gold sample ovde :smash:
 
Moze neko da mi objasni sta se radi sa tim programom sto se igrate
kako se koristi i zasta sluzi
sta je LLC i ostale skracenice
ako nekom nije tesko da mi objasni
citam danima i i pratim forum ali mi nista nije jasno
mozda sam glup ili ne upucen rekoh da pitam
 
To je program koji sluzi za automatski undervolt i overclock procesora zarad dobijanja brzeg takta i nize temperature u odnosu na default podesavanja.
LLC- load line calibration (podesavanje u biosu vezano za napon procesora)

Tapatalk from Poco loco
 
To je program koji sluzi za automatski undervolt i overclock procesora zarad dobijanja brzeg takta i nize temperature u odnosu na default podesavanja.
LLC- load line calibration (podesavanje u biosu vezano za napon procesora)

Tapatalk from Poco loco

Ono sto je vazno napomenuti jeste sto te benefite postize istovremeno i da je uz malo srece izuzetno lak za koriscenje.
 
Hvala ti na odgovoru
Ja nisam nikad overkjlokovao procesore to ne znam ni ti radeo nekad ni ti video kako se to radi
ja imam ryzen 3800x
 
Hvala ti na odgovoru
Ja nisam nikad overkjlokovao procesore to ne znam ni ti radeo nekad ni ti video kako se to radi
ja imam ryzen 3800x

https://www.guru3d.com/articles-pages/clocktuner-for-ryzen-ctr-guide-download,2.html

Procitaj uputstvo i proveri da li imas sve sto je potrebno. Posebno obrati paznju na deo za maticnu plocu koji kaze da nece raditi ako imas A320 ili A520 chipset, kao i to da je efektivnost na AsRock maticnim plocama slaba.
 
Nazad
Vrh Dno