Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Velika je sansa da je netacno, 50% bolji i ST i MT, to nije nigde najavljeno.
 
360€ kod Poljaka za 3700X...mnogo (pod uslovom da je to tačno). Kod nas će biti 400, onda. I da bude tih 350-360€, ne isplati se kad je 2700 po 210€ kod Mađara. Radije bih tih 150€ razlike da uložim u jaču grafiku ili storage nego u 300-400 MHz...hell, kupiš dobru matičnu za te pare.
 
Poslednja izmena:
Definitivno su preterali ako solidna ploca i 6/12 kostaju isto koliko i 8/16.

Mada, kao i za sve ostalo, ne treba se obazirati na cenu u pocetku.
 
Passmark je prilicno pouzdan. Ali ovakav single core score nisam ocekivao

Bolje je uporediti 3600 sa 2600x, jer oba rade na 3.6 GHz:

AMD Ryzen 5 3600
-------------------------------
single: 2979
multi: 20134

AMD Ryzen 5 2600X
-------------------------------
single: 2143
multi: 14371

Po ovome, 3600 je brzi u single za 28,06%, a u multi za 28,62% od 2600x. Zvuci isuvise dobro da bi bilo istinito
Ako se drzimo onih najavljenih 15% za single, 3600 bi trebalo da izbaci oko 2464,45 poena.

Ali dobro, mozda je to slucaj u PassMark-u, a u nekim drugim testovima bude druga prica.

Npr. ovde. Ovde je u single vodeci 9900kf sa 145p, 8700k ima 137p, 3600 ima 131p, a 2600x ima 117p.
 
Ne valja ti matematika, 3600 je na osnovu ovoga ~39% brzi od 2600x, a 2600 je sporiji za ~29%.

Ako gledas povecanje (sto i treba da gledas u takvim poredjenja), formula je (Veci broj/manji broj)*100-100 i dobijes za koliko je procenata veci veci broj.
 
Ok, da predefinisem, 2600x postize 71.93% onoga sto postize 3600. Je l' bolje sad? ;)
 
Jeste bolje, ali je opet tupavo poredjenje, jer se gleda koliko je % nesto bolje od necega, a ne losije :)
 
A jos tupavije je prepucavanje oko procenata koje nagadjate...


TuturuTu on rmn7
 
Ok, u pravu si da je brzi 39%, a sporiji za 28,06%. Ali nista ja nisam pogresio :) Duke je u pravu.

Tom's Hardware kaze da su ova 3 benchmark-a sa istog sistema i da koristi B450 Aorus M plocu. Razlika je u memorijama koje se koriste - prva dva bencha su na 2666,a treci na 3200 MHz
 
Pa ni to ne može da napravi toliku razliku, možda 1%, bar je tako sa 2700x.
 
@CountMike

Interestingly, the third benchmark for the 3600 uses a 16GB kit of 3200 MHz CL14 G Skill RAM, unlike the first two benchmarks which used a single stick of Crucial RAM at 2666 MHz CL16. The third benchmark reports a score of 7% faster than the two previous scores, which implies that Zen 2 and/or Passmark benefits heavily from having high-speed low-latency dual-channel RAM, something which previous iterations of Zen also benefit from.
 
A evo sad vidim da nema vise 3 bencha na Passmarku, nego 2. A single je sad 2981, a multi 19634. Sta se ovde dogadja, Boga pitaj..
 
To sto sam ti napisao u prethodnom postu :)
Nista ne veruj dok Gulf ne okaci rezultate

TuturuTu on rmn7
 
Po netu su već počeli da se primaju na kojekakve "testove" i da sahranjuju Intel, lol...ljudi nikako da nauče...

Elem, neko je izbacio apdejtovanu listu AM4 ploča poređanu po chipsetovima i proizvođačima, sa VRM-ovima i okvirnim preporukama za nove procesore...možda pomogne nekom kod izbora.

Spreadsheet: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview?sle=true#gid=0
Slika: https://i.redd.it/jns90zhx3o731.png

BTW, MSI je izbacio novi BIOS update (v18) za B450 ploče sa podrškom za Ryzen 3000.
 
Poslednja izmena:
Meni je samo smesna jedna stvar, da AMD ima brzi procesor u svemu,oni bi vikali na sva usta. Sta se vi ljudi lozite i o cemu se ovde radi... Dobija se nesto, za sta prvo treba ozbiljna ploca,ozbiljan ram, i na kraju mozda bude u igrama kao ako je 3600/3600x kao 8700k,a ovi jaci ce navodno prici 9900k .Po AMD chartovima,jos je to ispod. Pritom ce sve to kostati papreno.

Naravno ovde se vodi polemika o tome,da sa 7nm amd mozda,ali samo MOZDA bude overall kao 8700k-9900k ( 14nm ) , ako sumiramo da je 6700k na istom proizvoljnom procesu, sve je to jos uvek veoma zabrinjavajuce. Ali konacno se nesto dogadja. Za to dogadjanje, hvala AMD-u.

Mene brine stabilnost platforme, rada,overkloka, jel intel kad podesim naopacke on radi. Za 2700x sam uzimao aorus 7 plocu i g skill ram koji moze da radi na 3466mhz 14-14-14-34 . I opet to nije to. Opet to ima decije bolesti...

I ja se nadam,najiskrenije konkurenciji, nadam se da ce konacno doci do velikih pomaka. Za sad nije losa prica,samo neka nastave na bolje.
 
Elem, neko je izbacio apdejtovanu listu AM4 ploča poređanu po chipsetovima i proizvođačima, sa VRM-ovima i okvirnim preporukama za nove procesore...možda pomogne nekom kod izbora.

Spreadsheet: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview?sle=true#gid=0

Odlična lista, zaista lepo urađena, i sa većinom procena se slažem, osim možda u par njih, kao na primer MSI B450 Tomahawk, MSI B450 Pro Carbon, jesu dobre ploče, ali po tabeli na njima može da se vozi 3950X na stock vrednostima, ili nasvirani 3900X, što je mislim ipak preterano, ja lično ne bih stavio te procesore na njih. Navodno čak 3950X oc, ako se obezbedi strujanje vazduha preko VRM.

Ajd i nekako da se to prihvati na MSI B450 Pro Carbon, ima 8 zavojnica, dok Tomahawk ima samo 4.

Na ASUS X370-Pro recimo ne preporučuju 3950X sa OC (razumljivo), ali ta ploča ima sposobniji VRM u odnosu na Tomahawk, gde to navodno može (uz protok vazduha).

Ali to su u principu sitnice, tabela je urađena razumljivo za većinu korisnika, svakako će biti od koristi.
Postavi je i u temi o AM4 pločama.
 
Poslednja izmena:
Ryzen skalira dobro na single thread testu i bez OC koji je odprilike isti kao najbolji OC. Nećeš dobiti mnogo sa OC kada je single therad u pitanju. Meni je zanimljiviji multi na 3700x, to je skor i9 9900 na 5GHz+. Tu mora da je 3700x OC na maximumu. Jedva čekam da mi 3800x padne šaka.
 
Deluje mi da je OC (postao) sam sebi svrha. Hlađenje, stabilnost, radni vek, potrošeno vreme da se sve podesi, testira, cene ploča, RAM-a, jačeg napajanja...

Jedino što mene interesuje je ne-OC odnos cena i performansi.
U smislu AMD vs Intel:
cena ploče + RAM + CPU

Uz podatak o potrošnji (i grejanju, je li) i performansama za isti/sličan broj jezgara i za single core performanse.

Voleo bih da AMD ispadne u tom zbiru (sve što ide uz CPU) jeftiniji, a brži od Intel-a, ali ne bih se kladio na to - videćemo.
 
+1
Nekad si mogao da procesor koji radi na 2100 mhz gurnes do 3200 ili cak 3600, to je OC , ovo po 300 mhz plafon je truba!
 
Odlična lista, zaista lepo urađena, i sa većinom procena se slažem, osim možda u par njih...

Slobodno se javi ovde liku na reddit ako te ne mrzi pa mu prenesi svoje utiske, jer je otvoren na predloge i sam je rekao da je opsezna lista koju je sam radio i da sigurno ima nedostataka. Vec je radio par ispravki, pa taj .jpg i nije merodavan.

Edit: A evo ga i preorder: https://www.amazon.de/gp/product/B07SXMZLPK/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
 
Poslednja izmena:
da ali si klokovao jedno, dva jezgra... primer na ploci iz profila e4300 core2 duo sa 1.8 na 3.7ghz skoro bez diranja napona. vec quad sa 3 na 3.9 poprilicno napona a preko mnogo napona...
ne moze to da se poredi...
 
Slazem se , ali cemu onda NINJA ploce za 10% necega, ne znam za vas, ali osecam da je ovog puta AMD mogao da pokida Intel, ali nije i nece!!! Sve to jos vise , bar za mene pokazuje da u vreme globalnog trzista gde su akcionari ili vlasnici prisutni u oba tabora nema prave konkurencije.
 
Slazem se , ali cemu onda NINJA ploce za 10% necega, ne znam za vas, ali osecam da je ovog puta AMD mogao da pokida Intel, ali nije i nece!!! Sve to jos vise , bar za mene pokazuje da u vreme globalnog trzista gde su akcionari ili vlasnici prisutni u oba tabora nema prave konkurencije.

Pa ja to pričam godinama na ovom forumu pogledajte u ekonomiji defiiciju Oligopola...AMD INTEL, AMD NVIDIA...neam tu ni T od Tržišta...
 
Slazem se , ali cemu onda NINJA ploce za 10% necega, ne znam za vas, ali osecam da je ovog puta AMD mogao da pokida Intel, ali nije i nece!!! Sve to jos vise , bar za mene pokazuje da u vreme globalnog trzista gde su akcionari ili vlasnici prisutni u oba tabora nema prave konkurencije.

Ako misliš na te x570 "nindža ploče" to je samo vrh brda, biće tu i običnih, b550 pa čak i A420, možda malo skuplje na počeetku, sve isto kao i uvek. 190621221916cnku0.jpg
Slika BIOS-a iz Asusuove experimentalne ploče
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno