Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Jedno, bar meni, zanimljivo gledište...
 
Nastavak proizvodnje i možda čak i poboljšanja AM4 /5000 serije i posle izlaska AM5 i 7000 je stvarno dobra/odlična vest. Nadam se da će to dovesti do sniženja cena. Od ostalih vesti, 3D cache na većini modela.
 
5% napretka po generaciji je valjda daleko iza nas. Bilo - ne ponovilo se. I Rafael i Raptor Lake ce doneti opipljive brzine, a skart od DDR5 samo treba da pojeftini.
 
Sveze glasine da ce Rafael sredinom septembra. Svidja mi se ovo sto se sad oba tabora utrkuju ko ce pre da izbaci proizvod. Samo da ne budu prebrzi.
 
Kao i svaki put kad je nova tehnologija u pitanju to će biti brdo bagova i čuda na početku i tek za jedno šest meseci posle toga će se sve srediti kako treba.

Ali, ako je ovo istina, a ne samo trač ( mada ovaj lik je pogađao sve što je izlazilo u zadnjih godinu-dve koliko ponekad pogledam njegove video snimke ) ovo bi i za AMD bio pun pogodak.
 
Poslednja izmena:
Što se tržišta i izbora tiče, trka sa Intel-om je dobra stvar, sad se umešao i Apple (M1, M2) ali brebrzo može i da bude minus u smislu da novi proizvodi ne budu usavršeni pri izlasku. i da može da se dogodi da prođe puno vremena dok se ne stabilizuje. Ne treba očekivati mnogo bolje performanse na početku.
Apple je recimo prilično zabrljao sa M1 i brže bolje izbacuje M2 samo da krpi rupe.
 
Poslednja izmena:
... i da može da se dogodi da prođe puno vremena dok se ne stabilizuje. Ne treba očekivati mnogo bolje performanse na početku.

Sećam se po pisanjima i videima koliko problema je Ryzen platforma pravila na početku, procesori sa oznakama 1xxx su imali silne konflikte sa memorijama i čipsetima. Ali to je bilo normalno jer se prelazilo sa Bulldozer arhitekture na novu. Baš kao i što su AMD RX 5xxx imale džumbuse sa drajverima, jer je to bio prelaz sa GCN na RDNA arhitekturu. Ali nova generacija je i dalje Ryzen arhitektura, nove grafike su i dalje RDNA pa ne verujem da će biti ni blizu problema kao što je bilo ranije. To bar što se AMD-a tiče, a sa Intelom se nikad ne zna. Imaju velike najave za Raptor Lake procesore, ali videćemo, Da, konkurencija je dobra stvar, pogotovo i kod grafika jer je AMD poprilično sustigao Nvidiju i ko zna šta donosi nova čiplet arhitektura u grafikama. Biće ovo zanimljiva jesen/zima što se tehnologije tiče.

Osim ako Rusi ne zafakaju sve. :)
 
držimo se teme :) tema nisu predviđanja skore budućnosti grafičkih kartica
 
Izvinjavam se. Samo sam povezao sa novim AMD procesorima jer su od iste firme i iste čiplet tehnologije (će) da koriste.
 
 
Da, sa svih strana zvuči da je ovog puta dosta ranije, nego 5800X3D.
 
Zanimljivo gledište...



Pošto ću u februaru namaći neku kintu planirao sam tada prelaz na AM5 platformu (CPU, MB i RAM), ali me brinu sumanute cene DDR5 RAM memorija. A razlika između DDR4 i DDR5 u realnom radu je ispod 10%, koliko sam video na trenutnim testovima. Pa kad sam video da je NZXT napravio veoma dobru Z690 matičnu sa podrškom za DDR4 pomislio sam da bi bilo veoma lepo da nabacim neki Ryzen 7, neku finu X670 matičnu koja podržava DDR4 i tako ne trošim sumanutu lovu na 32 GB RAM koja imam i koja su više nego dovoljna za relativno blisku budućnost. Još ako bude kao ta NZXT matična sa puno belog.... :)

@CikaKURE - Zaboravih da dodam zašto volim belo. Juče iz čiste dosade pređem prstom po vrhu kućišta i zapanjim se slojem prašine na prstu. Uopšte se ne vidi da ima tona svačega na istoj. A tek unutar kućišta što se ne vidi... :)
 
Koliko znam, neće biti Zen4 sa DDR4. jedino ako ne naprave neki Zen3 refresh za 500 ploče.
 
Priča se da će biti ili u najmanju ruku još neki modeli sa 3D kešom. 13th gen će biti DDR4/DDR5 sigurno, tako da u suprotnom Intel ima prednost.
 
Već su rekli da će biti verzija sa i bez 3D keša...
Beše i članak koji kaže da AMD razmišlja da ipak podrži i DDR4 (moguće da su se predomislili, shvativši da će Intel biti primamljiviji sa starim socketom i DDR4) ali to su samo glasine, videćemo šta će biti.
 
Pa, ako je istina da će biti Ryzen 7xxx procesora za AM4, onda je, valjda, normalno da će podržavati i DDR4. I ja sam na više mesta pročitao da će X670 i B650 ploče podržavati i DDR4, tako da ne verujem da će biti "DDR5 only" jer bi to bilo finansijsko samoubistvo zbog trenutnih cena DDR5 modula koji kao da su od zlata pravljeni. Na primer, u Nemačkoj je 32GB Corsair Dominator DDR5 na 5200 ( oko 300€ ) više nego duplo skuplji od istog modela DDR4 na 3600 ( oko 130€ ). A razlika u radu je vidljiva samo na sintetičkim testovima.
 
Ja lično, samo Kingston na AMD platformi već godinama. Uvek naj veća kompatibilnost sa razumom cenom.
 
Oduvek. DDR4 cipove prave Samsung, Hynix i Micron. Kingston, G.Skill i ostali samo pakuju cipove na PCB i biraju koji ce layout biti (A0/1/2)
 
Zanimljivo. Čudno mi je znam da sam nekada imao Kingston module i sa Kingston i sa, mislim, Nanya čipovima, pa sam mislio i da proizvode i da pakuju.

u command promptu može da se ukuca: wmic memorychip get manufacturer
Meni pokazuje Nanya
 
I Nanya je proizvodjac, ali ima <1% trzista
 
 
 
U userbenchmark-u (ili neko generalno) planiraju da, ukoliko je test od Advanced Marketing Devices istinit, izvrše seppuku. :D
 
  • Ryzen 5 7600: US$229
  • Ryzen 5 7600X: US$299
  • Ryzen 7 7700X: US$349
  • Ryzen 7 7800X: US$449
  • Ryzen 9 7900X: US$549
  • Ryzen 9 7950X: US$799
 
Nazad
Vrh Dno