Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Drugaru rikne jedan od ventova na nekom 240aio u garanciji. Jedva od prodavnice/servisa iskuka garanciju i ovi mu ponude u zamenu novac ili neki drugi kuler.
U attachmentu su ss-ovi iz hw info. Meni deluje da kuler nije lepo namontiran. 5800x i Dark Rock 4 su u pitanju.

Čini mi se da je ovo bez pbo, i čak i ovako throtluje. Tj u CB23 mu je skor ~11500 hiljada.
Šta vi mislite?
 

Prilozi

  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    1.5 MB · Pregleda: 124
  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    2.1 MB · Pregleda: 106
Napamet nema šanse niko 100% da ti pogodi šta je problem.

Makar možeš da tražiš od druga i neke fotke, da se ima neka osnova odakle krenuti sa predpostavkama...
 
Deluje da nesto nije kako treba, nije stegao, suvise paste...
Isti CPU + Dark Rock Pro 4 kod mene u TT V1 kucistu je u CB23 bio na 82C.
 
Drugaru rikne jedan od ventova na nekom 240aio u garanciji. Jedva od prodavnice/servisa iskuka garanciju i ovi mu ponude u zamenu novac ili neki drugi kuler.
U attachmentu su ss-ovi iz hw info. Meni deluje da kuler nije lepo namontiran. 5800x i Dark Rock 4 su u pitanju.

Čini mi se da je ovo bez pbo, i čak i ovako throtluje. Tj u CB23 mu je skor ~11500 hiljada.
Šta vi mislite?
Fixiraj klok na 4500 napon 1.215 pa probaj
 
Napamet nema šanse niko 100% da ti pogodi šta je problem.

I ne očekujem da bilo ko napamet bilo šta pogađa, pitam za mišljenje/iskustvo sa ovim cpu ili kulerom

Isti CPU + Dark Rock Pro 4 kod mene u TT V1 kucistu je u CB23 bio na 82C
Kod mene drp 4 Pro hladi 5950x bez ikakvih problema sa PBO

Znam da je 5800x furuna, ali očekujem da ga Darck Rock 4 ohladi, a ne da throtluje. Kućište je solidno provetreno i sa prethodnim hlađenjem nije imao probleme.
Na skrinšotovima se vide naponi, potrošnja, temperature. Meni sve deluje ok, osim temperature.


Edit: Nisam video prethodne dve poruke. Nemam trenutno pristup kompjuteru, tako da ništa od bilo kakvog čačkanja, inače ne bih ni pisao ništa :)
Iskreno, ne bi me čudilo da su zaboravili da skinu foliju sa kulera...
 
Evo moja podesavanja sa ac duo 34,ventovi na full speed. Javi sta si napravio ;)
 

Prilozi

  • 977E1619-9953-4867-B74E-6F7E17248925.jpeg
    977E1619-9953-4867-B74E-6F7E17248925.jpeg
    202.5 KB · Pregleda: 88
  • 3A1B5C59-379E-46C2-9D90-03C2631B7A07.jpeg
    3A1B5C59-379E-46C2-9D90-03C2631B7A07.jpeg
    220.1 KB · Pregleda: 96
  • 9B9EAAF9-6356-4C07-BA23-73B9A305F098.jpeg
    9B9EAAF9-6356-4C07-BA23-73B9A305F098.jpeg
    182.3 KB · Pregleda: 100
  • 495E3ED9-2A17-43B4-9808-575193881D7C.jpeg
    495E3ED9-2A17-43B4-9808-575193881D7C.jpeg
    405.4 KB · Pregleda: 98
  • 8FB9040B-87DF-4B94-AC8B-5DCA4F6024DC.jpeg
    8FB9040B-87DF-4B94-AC8B-5DCA4F6024DC.jpeg
    255.7 KB · Pregleda: 118
Poslednja izmena:
Drugaru rikne jedan od ventova na nekom 240aio u garanciji. Jedva od prodavnice/servisa iskuka garanciju i ovi mu ponude u zamenu novac ili neki drugi kuler.
U attachmentu su ss-ovi iz hw info. Meni deluje da kuler nije lepo namontiran. 5800x i Dark Rock 4 su u pitanju.

Čini mi se da je ovo bez pbo, i čak i ovako throtluje. Tj u CB23 mu je skor ~11500 hiljada.
Šta vi mislite?
Za početak. 240 AIO nije potpuno adekvatan za 5800x na punom opterečenju ni kada radi 100% ni manjak jednog ventilatora nije razlika više od stepen-dva. Po slikama premašuje 90c pa nije ni čudo što toliko trotluje. Čak i preko 80c već može da se oseti niži boost ako ništa drugo. Onih skoro 1.5v core nije od pomoći ni malo.
Bolje da vidi šta je problem sa hlađenjem jer je ionako na ivici. Mora nešto da uradi i sa naponom, previsok i za naj bolje hlađenje. Naj bolje da se hlađenje dobro pretrese, pasta i ostalo. Radijatouru je naj bolje mesto napred da uvlači vazduh, creva na dnu i pumpa punom brzinom i dobra ventilacija u kućištu.
 
Iščitao sam dosta teksta ovde :)
Skoro sam menjao PC i sada sam prvi put imao malo vremena da pustim da odradi par testova.
Pošto i dalje nisam baš sve razumeo oko podešavanja, odradio sam samo ono što mi se činilo najprostije - podesio sam tri vrednosti u Biosu ploče (u delu precision boost overdrive):
  • PPT 105W
  • TDC 90A
  • EDC 130A

Dobio sam (po mom mišljenju) sasvim OK rezultate u Cinebench R23, koji su u proseku oko 14600. CPU je Ryzen7 5700X
Temperatura je uglavnom bila oko 66C, i nije išla preko 68C. Ventilatori su bili jako tihi, što mi je i cilj - da napravim neki balans da PC ostane što tiši.
Pretpostavljam da je skor dobar, da ne diram ništa dalje i ne zamaram dalje vijuge? :)

U AIDA64 test temperatura se kretala uglavnom oko 66-68C, a klok procesora do 4.35Ghz
 

Prilozi

  • CBR4-1.png
    CBR4-1.png
    1.6 MB · Pregleda: 85
  • CBR4-2.png
    CBR4-2.png
    364.9 KB · Pregleda: 106
Poslednja izmena:
Lepo skockano, možda možeš još malo da skineš napon sa Core Optimiizer-om. ali temperature su ti odlične.
 
5700X hlađen sa Zalman CNPS20X i ne prelazi 60°C
PBO enabled
Curve optimizer -30 All cores
CPU boost override +200

1677792131710.png
 
Nekidan sam sklapao sebi mašinu sa 5700X na Gigabyte Aorus Elite V2, kao cooler stavljen je ARCTIC Freezer 34 eSports DUO.

Nakon instalacije Win11 povremeno se ventilator na cooleru dosta čuo, ali samo na par sekundi, pa se opet utiša. Koliko sam vidio CPU temperature mi djeluju u redu, ali povremeno na koji sekund skoče na oko 45, i tada ventilator ubrza, pa se i on nakon koju sekundi umiri. Prepao sam se da nisam dobro montirao cooler ili nešto tako, a sam onda u BIOS-u vidio da je profill za CPU Fan "Normal", prebacio sam na "Silent" i od tada je mnogo bolje, sad vrlo rijetko čujem taj skok u brzini rada ventilatora. Koliko sam kasnije čitao kažu neki, a i meni djeluje, da je "Normal" profil suviše agresivan, i ne samo da prebace na Silent nego prave custom profil koji još više ublaži stanje u odnosu na Silent. Takođe kažu da je sasvim normalno da i u idle CPU na koji sekund temperaturno skoči pa se brzo spusti, i kada sam pratio grafik sa temperaturom to se dešava u nekim periodima, ali u drugim i dugim periodima je stabilno na nižim temperaturama, bez tih skokova. Čini mi se da su skokovi bili dok je možda Windows update radio svoje, kao što inače radi na tek novoj instalaciji.

Mada zanimljivo je da ti skokovi temperature od par sekundi nemaju neku korespondenciju sa istovremenim skokovima u "CPU usage" grafiku, nego samo temperatura skoči na par sekundi. Da li je to normalno?

Ne znam da li ova ploča to ima, moram vidjeti u BIOS-u, ali čitam da se može uključiti neko kašnjenje reakcije ventilatora od par sekundi, pa ako temperatura skoči samo ovako na par sekundi ventilator neće ni reagovati.

Sinoć sam pustio u Handbrake kompresiju nekog videa i temperatura nije prelazila 56 stepeni, sa "CPU usage" oko 100%. Prethodno sam radio kompresiju istog videa sa istim podešavanjima na starom i7-4790K i tu je temperatura išla do 60, dakle ovo novo je i koji stepen manje.

Da li ovo sve djeluje u redu?

Ne znam od koje temperature se smatra da je kritično za 5700X, ako bih želio da eliminišem i ove sada veoma rijetke kratke momente kada čujem ventilator, a koliko vidim dešava se kada CPU dođe do oko ili nešto preko 50 stepeni.

Inače ovaj cooler je sada skoro sve vrijeme totalno nečujan, i još mi je kućište trenutno otvoreno, oduševljen sam, a to je još DUO verzija sa dva ventilatora.

Moraću probati ovaj Cinebench da vidim kako će se tu ponašati.

Ovo sam pronašao (doslovno opisuje stanje kakvo je kod mene):

"Search for fan smoothing in your bios and set a delay of 3.8 seconds (or whatever works for you) then use the default fan profiles. This makes it so that your fans don't constantly ramp up and down from the normal temperature fluctuations during idle and you don't get the sudden fast ramp up when your cpu is under load which is just as irritating when using a custom fan curve to try and solve this issue.
Don't worry, having this delay will not harm your cpu or cause it to thermally throttle or any other bad thing you may think of. The temperature fluctuations that happen during idle are so quick that your fans have zero effect on them and by putting in a delay you'll get a smooth and steady fan ramp up when your cpu is under load."
 
Tako funkcioniše platforma, na žalost.

Na primer, kada se pojavi Single core task na jednom jezgru i CPU krene u Boost tog jednog jezgra sa maksimalnim naponom i taktom. Tada dobiješ te spajkove temperature, koji uzrokuju nagle skokove i padove broja obrtaja ventilatora na CPU hladnjaku. Naročito izraženo ako koristiš PBO.

Pogledaj da li u BIOS-u, u sekciji za podešavanje ventilatora, imaš opciju za delay promene obrtaja ventilatora. Ne znam kako se tačno zove funkcija. Ovo ti mozda pomogne, mene svojevremeno sa 5950x I Nh-d15 nije pa sam prešao na vodeno.
 
Često se zove Fan step up/down time u BIOSu
 
Ovde na forumu sam naišao na preporuku softvera Fan Control. Zaista odlično i besplatno rešenje. Ja ću developeru uplatiti neki novac, jer je zaista dobra aplikacija, mnogo bolje rešenje od podešavanja na ploči.
Inače, za 5700x temperature kod mene idu do nekih 66-67C u Cinebench testu. U igrama nešto manje. Uz relativno opuštena setovanja ventilatora.
 
Da li bi 5700x bio osetni apgrejd u odnosu na 3600?.......i da li može bez problema na MSI B450 Ttomahawk Max ploču?......hladio bi se sa LC CC 120 rgb (koji ima Artic Freezer34 ventilator)
 
Da li bi 5700x bio osetni apgrejd u odnosu na 3600?.......i da li može bez problema na MSI B450 Ttomahawk Max ploču?......hladio bi se sa LC CC 120 rgb (koji ima Artic Freezer34 ventilator)
Mislim da se isplati prelazak. Sa 5700x si miran duži period. Jedino ti ostaje da promeniš grafiku i dodaš još 16GB rama u nekom trenutku. Inače cpu mоže da radi na tvojoj ploči samo update-uj bios. I kuler je dovoljan.
 
Temperatura je uglavnom bila oko 66C, i nije išla preko 68C. Ventilatori su bili jako tihi, što mi je i cilj - da napravim neki balans da PC ostane što tiši.


U AIDA64 test temperatura se kretala uglavnom oko 66-68C, a klok procesora do 4.35Ghz
Koji cooler koristis ? na koliko RPM su fanovi za ovu temp Cinebench23
 
Poslednja postavka ventilatora je tako da na 70C se vrte na 80% (cpu fan i izduv iza kulera), 80% za dva usisna i 70% za izduvni iznad kulera.
U RPM to je ~860 za gornji iznad kulera, 1100 za CPU ventilator, ~1200 za izduvni iza kulera i ~1000 za usisne.
Kuler je Shadow Rock 3.
Mogu da se postave i malčice sporije bez nekih posebnih promena, ali ni ovako nije nešto bučno.
 

Prilozi

  • cinebench1.png
    cinebench1.png
    1.2 MB · Pregleda: 46
  • 1.png
    1.png
    82 KB · Pregleda: 36
  • 2.png
    2.png
    84 KB · Pregleda: 28
  • 3.png
    3.png
    80.9 KB · Pregleda: 39
Poslednja izmena:
Da, ok je to skroz, sve sto se vrti ~1000rpm je prihvatljivo sto se tice buke
 
Ryzen Master 2.10.2.2367

Release Highlights​

  • Adds support for Desktops utilizing AMD Ryzen™ 7000 Series Processors with AMD 3D V-cache™ technology.
  • Enhancement to the Curve Optimizer feature - range extended from -30 to -50

 
Ima li neko ko je probao AGESA ComboV2PI 1208 BIOS i podesio EDC preko 140A?
 
BIOD F37a , AMD AGESA V2 1.2.0.8
EDC=200A, max napon je 1.406V
EDC=140A, max napon je 1.475V
 
Koliko procenata % je 5600g brzi od 5500?
 
nije li 5600G prethodna generacija kojoj je dodat GPU a 5500 ova generacija koja nema podršku za PCIe 4?
 
Nekidan sam sklapao sebi mašinu sa 5700X na Gigabyte Aorus Elite V2, kao cooler stavljen je ARCTIC Freezer 34 eSports DUO.

Nakon instalacije Win11 povremeno se ventilator na cooleru dosta čuo, ali samo na par sekundi, pa se opet utiša. Koliko sam vidio CPU temperature mi djeluju u redu, ali povremeno na koji sekund skoče na oko 45, i tada ventilator ubrza, pa se i on nakon koju sekundi umiri. Prepao sam se da nisam dobro montirao cooler ili nešto tako, a sam onda u BIOS-u vidio da je profill za CPU Fan "Normal", prebacio sam na "Silent" i od tada je mnogo bolje, sad vrlo rijetko čujem taj skok u brzini rada ventilatora. Koliko sam kasnije čitao kažu neki, a i meni djeluje, da je "Normal" profil suviše agresivan, i ne samo da prebace na Silent nego prave custom profil koji još više ublaži stanje u odnosu na Silent. Takođe kažu da je sasvim normalno da i u idle CPU na koji sekund temperaturno skoči pa se brzo spusti, i kada sam pratio grafik sa temperaturom to se dešava u nekim periodima, ali u drugim i dugim periodima je stabilno na nižim temperaturama, bez tih skokova. Čini mi se da su skokovi bili dok je možda Windows update radio svoje, kao što inače radi na tek novoj instalaciji.

Mada zanimljivo je da ti skokovi temperature od par sekundi nemaju neku korespondenciju sa istovremenim skokovima u "CPU usage" grafiku, nego samo temperatura skoči na par sekundi. Da li je to normalno?

Ne znam da li ova ploča to ima, moram vidjeti u BIOS-u, ali čitam da se može uključiti neko kašnjenje reakcije ventilatora od par sekundi, pa ako temperatura skoči samo ovako na par sekundi ventilator neće ni reagovati.

Sinoć sam pustio u Handbrake kompresiju nekog videa i temperatura nije prelazila 56 stepeni, sa "CPU usage" oko 100%. Prethodno sam radio kompresiju istog videa sa istim podešavanjima na starom i7-4790K i tu je temperatura išla do 60, dakle ovo novo je i koji stepen manje.

Da li ovo sve djeluje u redu?

Ne znam od koje temperature se smatra da je kritično za 5700X, ako bih želio da eliminišem i ove sada veoma rijetke kratke momente kada čujem ventilator, a koliko vidim dešava se kada CPU dođe do oko ili nešto preko 50 stepeni.

Inače ovaj cooler je sada skoro sve vrijeme totalno nečujan, i još mi je kućište trenutno otvoreno, oduševljen sam, a to je još DUO verzija sa dva ventilatora.

Moraću probati ovaj Cinebench da vidim kako će se tu ponašati.

Ovo sam pronašao (doslovno opisuje stanje kakvo je kod mene):

"Search for fan smoothing in your bios and set a delay of 3.8 seconds (or whatever works for you) then use the default fan profiles. This makes it so that your fans don't constantly ramp up and down from the normal temperature fluctuations during idle and you don't get the sudden fast ramp up when your cpu is under load which is just as irritating when using a custom fan curve to try and solve this issue.
Don't worry, having this delay will not harm your cpu or cause it to thermally throttle or any other bad thing you may think of. The temperature fluctuations that happen during idle are so quick that your fans have zero effect on them and by putting in a delay you'll get a smooth and steady fan ramp up when your cpu is under load."
Tipicno za Gigabyte ploce. U BIOS-u podesi fan curve kako treba i resio si problem.
 
Nazad
Vrh Dno