Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Photoshop je u smislu optimizacije arheologija. Voli brzinu, vise L3 kesa i u 90% operacija je na jednom ili dva jezgra. Sve preko 8 fizickih jezgara za PS je cisto bacanje para.
 
Nisam hteo jer sta god u negativnom kontekstu da se napise odmah nastaje havarija, isto kao i u temi sa jabukom.
Oni drze za ruku sa fanovima nV, uvek gledaju kroz prste omiljenom im brendu...
Odmah ide mantra da "imam njihove proizvode xy godina o nikad problem nisam imao...ne mogu AMD-u da titram bios, podesavanja, OC-ujem" sto je ok ali i dalje pristrasno jer se situacija na trzistu promenila sa ovom 3. generacijom Ryzena. (kao i sa GPU-om)

Isto to sam pokusavao da objasnim u temi za ploce i da je jednostavno trziste takvo da se stvari menjaju iz generacije u generaciju, da vredi obratiti paznju na recenzije pojedinacnih modela jer su neki OEM-ovi sa reputacijom podbacili i da nisu uvek sigurna kupovina na slepo.
 
5800 (non X) zar mu ne dodje nesto kao 5800x u eco rezimu ? Nisam testirao eco ali ima u bios opcija.
 
Tako nekako, ali nemaju sve ploče u BIOSu ECO mode kao opciju.
 
pošto se pojavio Ryzen 7 5800, znači li to da će se pojaviti i Ryzen 5 5600?
 
pošto se pojavio Ryzen 7 5800, znači li to da će se pojaviti i Ryzen 5 5600?
Koliko sam video po videu GN-a, Stiv kaže da će se koristiti samo u OEM uređajima i da neće biti u slobodnoj prodaji. I on ga je testirao tako što ga je skinuo sa nekog uređaja...
 
Sto se tice Asus B550-e + 5800x najgori scenario je kada je sve na default ;( a to podrazumeva ove dve stavke:
1. AI Tweaker/ Precision Boot Overdrive =Auto
2. Advanced/ Precision Boot Overdrive =Auto
Tad je multicor u CB/CB23/CPU-Z znatno slabiji a single core deluje ok.

Najbolji rezultat je kada PBO u obe sekcije stavim na Disable , tad imam skok u multicoru CB20/CB23/cpu-z i skok za jedno jezgro(znacajniji skok pokazuje cpu-z)

Naravno radio sam i zezanciju podesavanja PPT/TDC/EDC i dosao do nekih vrednoti 125/80/120 uz podesavanje krivi po jezgru
dobijene vrednosti unosim u obe sekcije za PBO a dobijeni rezultati za CB20/CB23/cpu-z skoro pa identicni kao kad PBO stavim na disable, A zezancija je testiranje i trazenje stabilnosti sa CoreCycler da prodje bar tri kruga...

Probao sam opciju:
AI Tweaker/ Precision Boot Overdrive = Enable
Advanced/ Precision Boot Overdrive = Disable
rezultati manje/vise a temperatura za CB20/23 momentalno 90c, u drugim podesavanjima sa PPT/TDC/EDC i krivom temperatura 83c, ZA PBO disable na oba mesta temperatura 86c. Naravno moguce su i nize temperature ali gubim na multicoru.

Probao sam vise razlicitih biosa i trenutno koristim Verzija 2420 Beta - sa promenom biosa iziskivalo je novo cimanje oko podesavanja krivih po jezgru. Za sad ostavljam PBO = Disable...

Naravno temperature u obicnom radu idu od 45-55 za gejming do 76.
 
Stavis sve na Ultra i onda nije overkill :cool:
 
Pojavio se danas u Mađarskoj 5600g za 315€ . Baš me zanima koja će biti cena kod nas
 
@solajam koje su ti vrednosti Curve Optimizer za jezgra?
 
Iskreno, nisam ocekivao da tako dobro hladjenje ima problema sa 5800x. Kakve su ti VRM temperature?
 
Kod Arctika iskuljucio sam onu malu zujalicu namenjenu za hladjenje VRM.

VRM nisam pratio, sad sam pustio 4 kruga CB23
fotka u prilogu

Pre Arctika koristio sam Noctua nh-u14s koji nije bio u mogucnosti da CB20/23 drzi pod kontrolom, onda sam menjao pastu i uzeo Thermal grizzly Kryonaut extreme i na kraju menjao hladnjak za Arctic 360 AIO pastu sam stavio istu...
 

Prilozi

  • ss01.jpg
    ss01.jpg
    171.2 KB · Pregleda: 36
  • sss02.jpg
    sss02.jpg
    245.5 KB · Pregleda: 47
Poslednja izmena:
Probao bih ovako, PPT mozes vratiti na default 142W (unesi manuelno umesto na "auto"), TDC blago snizi na npr 70-75A pa vidi kako se ponasaju temperature i CB skor. Promene unosi u AI tweaker deo, koliko sam skontao, neke maticne skroz ignorisu Advanced AMD OC podesavanja koje AMD AGESA ima.
Nisam siguran, ali se secam da taj kuler ima offset da se podesi za montiranje na Ryzen procesore, jesi pogledao nesto vezano za to u uputstvu?
 
Probao sam razne vrednosti za PPT/TDC/EDC , provericu opet. Sto se tice montaze hladnjaka ispratio sam uputstvo i ova A-RGB verzija ima montazu i za Ryzen 5000, pazljivo sam ispratio uputstvo za instalaciju.

 
Sta da ti kazem osim srecno, pokusaj blago sniziti TDC i EDC jedan po jedan uz CB testiranje izmedju da vidis ima li napretka.
 
Fora je u tome sto tebi ploca nabija 1.475 napon na procesoru i kada potegne avx instrukcije on ode na tih 90c stavi manuelno napon na 1.3V pa ces videti onda. Imaces mozda malo manji skor ali ti nece raditi na tim tempraturama. Sve ploce uzasno overvlotuju procesore da bi ispostovale taj PBO. Neke ploce tipa asrock razer b550 ne znam tacnu oznaku ima jako glup bios i kada stavis manuleno napon on odmah zakuca mnozilac na 37 i onda moras da sam nadjes neku sredinu tipa 1,25v i 4.2ghz do 4.5ghz zavisnosti od primerka.
 
Ja ne diram nista pa nek prodimi ako mu je volja 😃
 
Ima neko kombinaciju 5600x i 3600Mbit/s RAM? Zanimaju me performanse u LinpackExtreme sa 8GB stress preset posle par ciklusa (i okacite OC podesavanja ako ima).
 
Pozdrav, svima. Skoro sam pazario sledecu konfu pa me zanima da li su ove vrednosti za latencije dobre? U biosu sam podesio xmp profil.


cpu.PNGmob.PNGmemory.PNGSnap11082021232428.png
 
Sve OK. Pogledaj da nemas dva XMP profila, otud mozda razlika u CL i tRC latencama.
 
Nisam siguran zbog cega je maticna setovala malo drugacija podesavanja, ali u realnom radu a i u sintetickim testovima neces videti razliku.
 
Za šta kako se pokazao? Nije to auto, pa ga zeza razvodna kapa ili klapna gasa i neće da vuče. :D

U globalu još jedan veoma dobar Mobile Ryzen procesor koji odrađuje posao za manje i srednje zahtevne korisnike.
 
Nazad
Vrh Dno