Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

@danilo989 hvala na detaljnom prikazu.
Post automatically merged:

Zdravo,

Update, radio sam jos na OC-u. Mislim da sam dostigao maximum mog znanja i strpljenja koje mogu da posvetim OC-u. Samog sebe sam iznenadio koliko sam vremena ulozio u sve ovo. Verovatno je razlog za to neplanirano trosenje vremena na OC, u tome da je ovo nevidjeno zabavnije i inteligentnije od onoga sto sam radio pre, na intel platformi.

Imao sam dosta srece sa CPU, ovaj primerak radi stabilno na Curve Optimizer -30. I uspeva da ide preko 5 GHz na dosta jezgara u nekom laganom single core opterecenju. Multi thread opterecenje drzi na 4.6 - 4.7GHz u zavisnosti od opterecenja. Videcete to u sshotovima ispod. Tako da i nisam morao biti bas strucan u svemu ovome.

Hladjen je sa Noctua NH-D15S sa 2 ventilatora, u zatvorenom Lian Li 2120 kucistu bez ventilatora - no Ima rupe od radijatora 3x120mm na vrhu zatvorene meshovima i pozadi rupu od 120mm ventilatora. Obzirom na zapreminu tog cipelarnika mislim da mu ni ne trebaju dodatni ventilatori. BIOS fan profil je bio standard.
Ploca Asus Crosshair VIII Hero.

Ispod imate screen shotove aplikacija:

Prime 95 - koriste zarad testa stabilnosti multi threaded opterecenja
Cinebench 23 - merljive vrednosti brzine CPU
CPU-Z - isti razlog kao i Cinebench 23
Boost Tester - odredjivanje max dometa jezgara u laganom - normalnom opterecenju
DCS World - prikaz opterecenja CPU-a za vreme igranja ozbiljne simulacije letenja
OCCT - omaskom nisam snimio test. Prosao je test core cycling 10min/core (kupio sam licencu za potrebe testa). Koristen je da se odredi stabilnost pojedinacnih jezgara.


Prime 95, 1h 25min. Sshot uhvacen neposredno pred gasenje testa. Da vas ne zbunjuje sto je par puta restartovan test - zaboravio sam bio da resetujem HW monitor, a zeleo sam da vidim koje su minimalne frekvence unutar testa a ne iz idle moda.

p95_curve_30.png

Cinebench 23, multi thread, single thread (29733/1647)

cb_23_MT_CO_30_crop.png cb_23_ST_CO_30_crop.png

CPU-Z Benchmark (683/13492.2)

cpu-z_CO_30.png

Boost Tester , da vidim koliki je maximalni clock pojedinacnih jezgara pri umerenom opterecenju. Dva najbolja jezgra dostizu zadati boost 5125; posto sam za boost stavio +75.

boost_tester_CO_30.jpg

DCS World - settings na high, drn zvrc - imam i video fajl sacuvan ali je ogroman i ne znam gde da ga zakacim.

DCS_World_CO_30.jpg

Za ostatak real life upotrebe cu morati da sacekam da stigne PNY 3140 nvme, da stavim Linux na njega i da krenemo u make -j32.

Ponovicu sve ovo narednog vikenda sa EKWB Phoenix 360 AIO.

Pozdrav
Mipko
 
Poslednja izmena:
Super. Znaci takt pod Prime95 se krece izmedju 4.1 GHz i 4.7GHz u zavisnosti od opterecenja.
 
@mipko odlicni rezultati :)

Testirao sam i "old schoool" OC metodu. Fiksno 1.4V 4.8GHz puca u Cinebench, 4.7GHz prolazi CB ali temperature 10+° vece nego sa Curve optimizer, Prime95 ni pod razno.
 
FIksni OC sa CO i PBO2 stvarno gubi smisao za all-around dobro resenje. Mozda za neke specificne primene, ali opet sam misljenja da je to promasena kupovina CPU-a onda...
 
Stize i CoreCycler, za automatsko testiranje jezgara preko noci (koristi prime95), tako da su sve srecni, @zajebani , sto ce vise ljudi koristiti prime95, iako nece znati mozda xD i svi ostali sto ce koristiti custom aplikaciju koja je vise moderna, vise user friendly :)
 
Je l' radi i preko dana ili samo nocu? :D
 
Super. Znaci takt pod Prime95 se krece izmedju 4.1 GHz i 4.7GHz u zavisnosti od opterecenja.
U stvari, extremi su 4.075 minimum i 4.7 GHz maximum. No, to su mozda peaks, mozda nije sustained load. Da bi se kompletno analiziralo sve trebalo bi uraditi histogram frekvence po jezgrima, zatim raspodelu frekvence, etc... Imam sve podatke, ali nemam trenutno vremena da se bavim time. Uradicu sigurno i to, ali za par dana.
 
Moetoda kojem se overklokuje cpu, ili bilo sta cacka van defaultnih podesavanja nije bitna, bitno je da prolazi prime95, a ovde je dobro sto van tako zahtevnog testa CPU recimo u igrama moze da dobaci do 5ghz sto ekstra dobitak jer igre vole veci OC... prime95 opterecuje procesor komplet, sve instrukcija, cipset, memoriju, igre koriste par instrukcija zato moze da dobaci do 5ghz i zato se ne zagreva tako puno, moze da izdrzi veci napon... Za ostale aplikacije koje nisu tako zahtevne nije mnogo bitno da li ce radti na 5ghz ili 4ghz, radi ce odlicno i dovoljno brzo da se ta razlika ne primecije, ali u igrama dosta znaci +1000mhz, tako da je odlican render CPU istovremono odlican i za Gaming, pre savega se to odnosi na minimum fps.
 
Je l' radi i preko dana ili samo nocu? :D
Za besposlicare i penzionere moze i preko dana, al kontam ko god radi a nije radoholicar, on ce nocu da ne gubi vreme.

Naravno delimicno se salim :), kod god bas voli i/ili uziva, desice mu se da ne iskoristi adekvatno svoje slobodno vreme, i da preko dana odradi xD (takodje ima i onih koji odmor iskoriste, nisam njih zaboravio xD)
 
Poslednja izmena:

Dobro su resenje nasli za sad za probleme sa usb-om.. Iskljucite PCIe 4.0 i C-states na plocama.
Pa to u potpunosti obesmisljava citavu x570 platformu jer je izjedacava sa B550 :rolleyes:
 
Let me fix that for you...


Dobro su resenje nasli za sad za probleme sa usb-om.. Iskljucite PCIe 4.0 i C-states na plocama.
Pa to u potpunosti obesmisljava citavu x570 platformu jer je izjedacava sa serijom 400 matičnih ploča :rolleyes: a po pitanju C-states je situacija još gora.
There, done. ;)
 
Nikako ne mogu da pokrenem ClockTuner v2.0 RC4 for Ryzen. Bios Aorus x570 Pro na defaultu, posljednja F33c verzija. Uključene preporučene opcije. Memorija postavljena na XMP. Procesor 5900x. Windows posljednji update. Instalirani posljednji driveri za Ryzen Chipset. Pokrećem ga sa administratorskim permisijama, samo se pojavi u Task Menageru i nestane.
 
Bravo @mipko za lepe rezultate :) Za sada ti i @Lukija lepo to terate. Ja na žalost nemam vremena trenutno time da se bavim, komp mi je uključen 24/7 otkad je stigao pod nekim renderima ili drugim poslovima, tako da još ni do ažuriranja biosa nisam došao :)
 
Nema šta nisam probavao, nema šanse da ga pokrene. Mislim da je do ovog biosa F33c i F33a. Nije radilo ni na A verziji. Dal je do BIOSA ili nečeg drugo, više mi 5900x ne radi stabilno na 4.5 Ghz sa 1.2V. Prolazi sintetičke testove uredno, međutim kod prebacivanja fotografija iz RAW formata u JPG iz Lightrooma restartuje računar. Trenutno ga držim na 4.4 Ghz na 1.2V i radi stabilno. Sve preko 1.225 V su visoke temperature za ovaj procesor, lagano zakucavaju 90C. Sa nekim podešavanjem PBO temperature u igrama idu od 72 do 82C, što je izuzetno visoko s obzirom da na manuelnom overkloku nisu prelazile 66 C.
 
Kod mene je trenutno verzija BIOSa je F33c (vidim da se pojavio i F33d sa AGESA 1.2.0.1) pa cu da probam da li radi.
 
Jel to EKWB Phoenix 360 AIO koi si pominjao ranije? Kakvi su prvi utisci u odnosu na NH-D15S?
Jel se moze on namestiti da odredjuje brzinu ventilatora u odnosu na T vode?
 
Jel to EKWB Phoenix 360 AIO koi si pominjao ranije? Kakvi su prvi utisci u odnosu na NH-D15S?
Jel se moze on namestiti da odredjuje brzinu ventilatora u odnosu na T vode?

Da, to je predator sa phoenix CPU blokom i modovanim QDC crevima.

Nema merenja temp vode kod njega. Ja sam stavio sa ventilatore silent, a za pumpu recimo neki normalni fan profil. Probacu da okrenem ventilatore u pull konfiguraciju da vidim kako to radi.
Za prime 95 je avg fan speed bio ~950 rpm. Ako nesto znaci. No to su 3 x12, pa se za moj ukus malo jace cuo u toku testa (tise od Noctue). Vise doprinosi pumpa kolicini buke.

Evo dok kuckam u edge, i imam 10-ine otvorenih aplikacija za posao ovako izgledaju temperature i brzine.

1615302960358.png

Buka je prilicno konstantna - nema ubrzavanja i usporavanja.

Sto se tice poredjenja sa Noctuom, ne znam mozda je to sada efekat nove igracke, pa mi se Noctua mnogo dopada, onako crna i ogromna i gadna! Sto se buke tice u Idle je Noctua tisa ali ne mnogo. Vrlo malo. Sa dobro podesenim PWM krivom za pumpu AIO ce biti tisi od Noctua 100%. Pogotovo sto sam ja ovaj moj pocastio sa 3x Noctua, i stavio mu novi CPU blok sinoc, refilovao ga i odzracio.

Estetski i prakticno gledano, AIO je bolje resenje, dodacu jedan ventilator da izvlaci vruc vazduh napolje i to ce sigurno dodatno pomoci za graficku.

Sto se tice VRM-a, on je odlicno hladjen na Asus Hero, tako da mu nije drasticno skocila temperatura, ono sto sam primetio je da je skocila temp chipseta sa 55 na 60C. U smislu buke nista se nije promenilo na PCH ventilatoru.

Tako da je za sada, meni subjektivno i neracionalno, NH-D15S nekako drazi izbor. A realno gledano - AIO je oduvao u svakom pogledu.

M.
 
A jel ti se desavalo sa d15 ono "zaletanje" kulera gde u 1-2sec ode sa idle u full rpm pri otvaranju programa i tako nekih kratkih a zahtevnih operacija gde samo jedno jezgro ode u full boost? Pretpostavljam da na AIO toga nema?
 
Odogovo na to pitanje je... nisam primetio. Evo sad sam otvorio excell nad nekim ogromnim sheetom, malo je ubrzao jer je temp skocila na 45C. Ali je ubrzala pumpa, to cu da ispeglam. Realno, ne interesuju me temp do 60C.
Logika je do 45C - 20% fan i pumpa const
od 45C do 65C - 30% linearni rast (30% na 60C)
od 65C do 75C - 100% linearno (75C je 100% pumpa 80% ventilatori)
80C 100% ventilatori i pumpa

EDIT: izvini pitao si me za DH-15, nisam to primetio. Te 15-ice su divne. Blagi hum i na silent modu su bas OK.
 
Poslednja izmena:
A jel ti se desavalo sa d15 ono "zaletanje" kulera gde u 1-2sec ode sa idle u full rpm pri otvaranju programa i tako nekih kratkih a zahtevnih operacija gde samo jedno jezgro ode u full boost? Pretpostavljam da na AIO toga nema?
Bude i toga, samo sto taj boost traje duze od 1-2 sec pa postane iritantno nakon nekog vremena u tihoj prostoriji.

Ja sam to resio tako sto sam stavio max rpm da bude 1000 bez obzira na temperaturu.
 
Ima da se podesi ramp up i ramp down u biosu za vazdušne kulere tj. da saceka sa ubrzavanjem ventilatora ako temperaturni pik traje krace od zadatog vremena.
 
Evo da zadovoljim svacije ukuse, prch95 1h. Mozda ce pomoci da se bolje stekne utisak o tome kako radi AIO.

Low noise ventilatori u BIOS-u i pumpa custom PWM curve.

Obratite paznju na avg vrednosti rpm ventilatora, pumpe i temperatura za vreme trajanja testa. Ovo nije bio test uz otvoren pendzer, normalna sobna temperatura, sta znam 23C posto je na 45cm od radijatora.

prime95_CO_30_low_noise_pump_fans.png
 
Bude i toga, samo sto taj boost traje duze od 1-2 sec pa postane iritantno nakon nekog vremena u tihoj prostoriji.

Ja sam to resio tako sto sam stavio max rpm da bude 1000 bez obzira na temperaturu.

Da, bas na to sam mislio. To bi me bas nerviralo, ne znam da li se i kod AIO to isto desava?

Ima da se podesi ramp up i ramp down u biosu za vazdušne kulere tj. da saceka sa ubrzavanjem ventilatora ako temperaturni pik traje krace od zadatog vremena.
Citao o tome ali ne znam koje ploce to tacno imaju, jel zavisi od brenda ili modela same ploce?
 
Imao sam tu opciju na Asus Z170 i sad na MSI B550, mislim da je standardna za vecinu maticnih.
 
Nazad
Vrh Dno