Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Javi se ako ga budeš prodavao. 780Ti tvoja je mažena i pažena, da ne brineš. :D Srry za off
 
Mipko, svaka čast za Lian Li :) Takođe, i meni se Lukija ponudio za pomoć, i hvala mu na tome :) I takođe, i sam sam bio u plavom taboru već godinama, bukvalno od prvog računara, ali mi je došlo vreme da pređem, jer je realna razlika u performansama za one koji žive od računara. Čak sam se u jednom trenutku razmišljao i da idem na Threadripper 3970x, ali sam se za sada skrasio sa 5950x, pošto ću verovatno u nekom sledećem periodu preći na GPU rendering.
 
@muki85 ja sam trazio Threadripper 3960x ali ih nigde nije bilo. Paradoks je da ima ploca ali nema ThreadRippera.
Javi ako ti bude trebala pomoc. Moj ti je oredlog da sve resetujedvu BIOS-u, za pocetak.
Ukljuci virtuelizaciju, podesi brzinu memorije da odgovara tvom RAM i iskljuci CSM.
Proveri da li imas sve AMD drivere instalirane na Win.
Izvrti cinebench i cpu-z, za neke merljive rezultate. I isprati max clock jezgara u MT i ST testu.
Pusti boost tester (jedi95) i vidi koliko ti bustyju pojedinacna jezgra.

Tek kada budes imao uvid u default stanje i budes siguran da je tu sve ok; predji na OC.

M
 
Sklapao ortaku render mašinu. Nisam ni stigao sve da ispitam i već je zvao da mu treba da radi :) . Namestio sve na auto i ćao.
Meni kao hobisti lako je da se igram ali ko radi mislim da ne mari za par procenata gore dole.
 
Što reče moj kolega, da se ne zamlaćujem previše, možda kada malo izađem iz gužve sa poslom. Do sada sam radio na kompu koji je imao 9700k i 1080Ti na poslu, i bio je vezan povremeno na još jedan koji je takođe imao 9700k za Team render radi ubrzanja. Ova mašina koju imam je neuporedivo brža svakako, i prezadovoljan sam, da ne lažem. I sa skokom sa 9700k na 5950x i sa skokom sa 1080Ti na 3080. Da ne spominjem to što dok pustim rendere, na ovoj mašini mogu da radim i druge stvari najnormalnije, tipa nešto iz Adobe paketa ili Ofiice-a. Takođe, da ne kažem to da mi se računar u Arnoldu bukvalno ne čuje uopšte dok renderuje, kao što ste i videli kada sam pustio render. Možda mi je na kraju i tišina bitnija nego 300MHz, ali svakako videću još uvek šta mi je činiti. Bitnije mi je to što sam na primer razrešio problematiku sa bluetooth tastaturom i mišem u ovom trenutku.

Napomena za forumaše (ovo možda nekom pomogne u nekom nekom trenutku): Naišao sam na problem da mi je Logitech set MK850 lagovao, tačnije miš. Na ploči imam Bluetooth na koji mi je povezan Harman Kardon zvučnik. Uz tastaturu i miša se dobija unifying receiver. Prvo sam probao da povežem tastaturu i miša direktno na ploču bez receivera, i uspeo sam, ali je postojao lag sa mišem, a pored toga mi nije prepoznavao ni tastaturu ni miša u biosu, što me je nerviralo. Onda sam rešio da probam da se rešim laga na softverski način sa svim mogućim podešavanjima. Onda sam batalio direktno povezivanje na ploču i vratio se na unifying receiver. I onda opet lag, ali sam sada imao pristup biosu. I onda sam krenuo da guglam i guglam. Sredio sam sve što se tiče podešavanja u operativnom sistemu, isključio Power saving na USB-ima što je bila preporuka mnogih ljudi itd, i opet LAG. I onda sam negde pročitao da može biti problem do toga da li je receiver povezan na USB 3.0 ili 2.0. Naravno, moj je bio povezan na 3.0, i čim sam ga prebacio na 2.0, za sada nemam nikakvih problema - da kucnem u drvo. Znam da ovo nije mesto, ali eto opet nekom možda znači.
 
Ako vam se desi da vam se raspadne Ryzen Master, prilikom startovanja ili rada u njemu. Najverovatnije ste vlasnik multi monotir setup-a. Ryzen Master je QT5 aplikacija i kao takva ima inherentan BUG u radi sa MM setupom.
E to sam saznao juce kada sam pomislio da mi ne valja OC setup, BIOS, Windows i kada sam nakon reinstala svega poceo da debugujem taj showelware.
Resenje je vrlo primitivno, napisao sam skriptu koja pri startu RyzenMastera namesti isti na main monitor i ne mrdam ga odatle.
Skripta batch fajl u sustini radi sledece
obrise postojeci config json, preimenuje neki moj default u taj koji RM ocekuje i na kraju startuje RM. Prostacki, ali resava problem.
 
Što reče moj kolega, da se ne zamlaćujem previše, možda kada malo izađem iz gužve sa poslom. Do sada sam radio na kompu koji je imao 9700k i 1080Ti na poslu, i bio je vezan povremeno na još jedan koji je takođe imao 9700k za Team render radi ubrzanja. Ova mašina koju imam je neuporedivo brža svakako, i prezadovoljan sam, da ne lažem. I sa skokom sa 9700k na 5950x i sa skokom sa 1080Ti na 3080. Da ne spominjem to što dok pustim rendere, na ovoj mašini mogu da radim i druge stvari najnormalnije, tipa nešto iz Adobe paketa ili Ofiice-a. Takođe, da ne kažem to da mi se računar u Arnoldu bukvalno ne čuje uopšte dok renderuje, kao što ste i videli kada sam pustio render. Možda mi je na kraju i tišina bitnija nego 300MHz, ali svakako videću još uvek šta mi je činiti. Bitnije mi je to što sam na primer razrešio problematiku sa bluetooth tastaturom i mišem u ovom trenutku.

Napomena za forumaše (ovo možda nekom pomogne u nekom nekom trenutku): Naišao sam na problem da mi je Logitech set MK850 lagovao, tačnije miš. Na ploči imam Bluetooth na koji mi je povezan Harman Kardon zvučnik. Uz tastaturu i miša se dobija unifying receiver. Prvo sam probao da povežem tastaturu i miša direktno na ploču bez receivera, i uspeo sam, ali je postojao lag sa mišem, a pored toga mi nije prepoznavao ni tastaturu ni miša u biosu, što me je nerviralo. Onda sam rešio da probam da se rešim laga na softverski način sa svim mogućim podešavanjima. Onda sam batalio direktno povezivanje na ploču i vratio se na unifying receiver. I onda opet lag, ali sam sada imao pristup biosu. I onda sam krenuo da guglam i guglam. Sredio sam sve što se tiče podešavanja u operativnom sistemu, isključio Power saving na USB-ima što je bila preporuka mnogih ljudi itd, i opet LAG. I onda sam negde pročitao da može biti problem do toga da li je receiver povezan na USB 3.0 ili 2.0. Naravno, moj je bio povezan na 3.0, i čim sam ga prebacio na 2.0, za sada nemam nikakvih problema - da kucnem u drvo. Znam da ovo nije mesto, ali eto opet nekom možda znači.
Samo da javim, na kraju ni ovo nije rešilo problem, jutros je opet krenulo štucanje. Vratio sam se na kablove za sada, pa ću njih testirati ceo dan.
 
Neznam baš da li je najgori ali W10 kuburi ili je kuburio sa BT kada ima nekoliko konekcija. Poslednje verzije su kinda rešili to.
 
BT se i meni raspadao (dropovao na svakih 30 sec) dok nisam instalirao najnoviji driver koji sam iskopao negde na intel sajtu. Naravno sajt ploce je outdated do bola.
 
BT se i meni raspadao (dropovao na svakih 30 sec) dok nisam instalirao najnoviji driver koji sam iskopao negde na intel sajtu. Naravno sajt ploce je outdated do bola.
Hajde probaću još i to, ali ipak je kabl mama. :)
 
BT se i meni raspadao (dropovao na svakih 30 sec) dok nisam instalirao najnoviji driver koji sam iskopao negde na intel sajtu. Naravno sajt ploce je outdated do bola.
Potpisujem slucaj. Tastatura i mis - sa starim drajverom - konektujem 1 - radi , konektujem drugi - prvi prestane da radi - SKK ... Posle update-a drajvera - bez problema rade "paralelno" , cak i sluske rade bez problema on top.
 
Jel moze neko da proveri koliko se maksimalno moze podesiti AutoOC frequency offset u BIOSu (Max Boost Clock Override)? Negde sam video da je +200MHz limit ali kod mene mogu uneti i vise.
 
Jel moze neko da proveri koliko se maksimalno moze podesiti AutoOC frequency offset u BIOSu (Max Boost Clock Override)? Negde sam video da je +200MHz limit ali kod mene mogu uneti i vise.
Ima na dva mesta u biosu da se unesu vrednosti. Na jednom je max 200 bez mogucnosti manuelnog unosa preko, na drugom imas opciju da odes i preko.
 
Jel moze neko da proveri koliko se maksimalno moze podesiti AutoOC frequency offset u BIOSu (Max Boost Clock Override)? Negde sam video da je +200MHz limit ali kod mene mogu uneti i vise.
Neke beta verzije GA biosa su imale maksimalnu vrednosti od +500MHz pošto su ljudi tražili da se doda. Posle toga su vratili na +200MHz. MSI ima +600MHz pa su zato tražili da se doda i na GA pločama.
 
Probao sam +250MHz na poslednjem BIOSu sa AGESA 1.2.0.0 ali ne boost-uje više od 4850MHz (+200), bar sa trenutnim podešavanjima

P.S sad sam skontao da se potpisi ne vide na mobile verziji :/
 
^
Pa kad si u potpis stavi svu pokrentu i nepokretnu imovinu :ROFLMAO:
 
Zaboravio sam da navedem i Hama krpicu za monitor :ROFLMAO: (valjda ce neko skontati referencu :D)

Za koji dan cu okaciti moje OC rezultate, za sad sam zadovoljan mojim primerkom :) Mislim da je najveci problem kod testiranja stabilnosti naci neki "low stress" test, desilo mi se da prodje par ciklusa OCCT i P95 a pukne kod otvaranja Chrome-a :) Takav problem nisam imao sa Intelom, bar ne u toj meri.
 
I meni se to desavalo prodje sve a pukne u cromu tako i da prodje p95 nemora da znaci da je stabilno. I meni oce da boostuje na 4850 al tera napon 1.44v malo mi to previse.
 
Drustvo,jedno pitanje...drugar uzima uskoro 5800x,sta preporuciti od AIO hladjenja? Kuciste ima fore za 240mm radijator....
 
^

I nek ulozi malo vremena na Curve optimizer u BIOSu, stvarno vredi za spustanje temperature 5800X.
 
Ne znam li mu treba AIO. Ja trenutno hladim 5950X sa Noctuom NH-D15S (2 ventilatora) i mogu reci da sam veoma zadovoljan. Uskoro cu, za potrebe testa, zameniti sa EKWB Phoenix 360 AIO pa cu okaciti poredjenje. Ne verujem da ce AIO biti puno bolji. AIO ima svojih mana, moras da ga odrzavas - ako imas srece da si kupio AIO koji moze da se odrzava. Na primer, prekjuce sam 1h refilovao i odzracivao sistem. Nekome je to smor, meni je bilo majstorko zafrkavanje. AIO moze da se pokvari i da ti urnise sistem - curenje.

Problem sa NH-D15S je sto taj cooler sa dodatnim ventilatorom i dobrom termalnom pastom (Kryonaut npr) prelazi 20 000 din. Da li vredi tih para, to svako mora samom sebi da odgovori. Meni licno; vredi.

Za 10ak dana ce mi stici IceGiant prosyphon elite, ali i za njega ne verujem da ce biti bolji od Noctue, mozda bude i losiji.
 
Ma covek hoce AIO,sta da mu radim,a ja vec odavno furam custom loop pa sam ispao iz fazona sta se sad fura od AIO,pa rekoh ajd ovde da priupitam...
 
Da podelim moje iskustvo sa OC 5600X, na konfiguraciji iz potpisa. Verzija BIOSa je 7C92v15 (AGESA 1.2.0.0). Najavljena je nova verzija, sa boljim Aida64 L3 Cache performansama, ali nisam koristio Aida64 u testu tako da nije ni bitno previse.

Koristio sam Curve optimizer, iz razloga sto se pokazao kao racionalnije resenje za poboljsanje performansi po testovima koje sam vidjao, u 95% slucajeva.
Od programa za testiranje stabilnosti sam koristio Prime95 30.3b6, OCCT 8.0.0.17 beta (ima par novih korisnih opcija) i RealBench v2.56. Cinebench sam koristio kao glavno merilo performansi i prvu fazu podesavanja OC vrednosti bazirao iskljucivo na CB rezultatu. Test sam radio nekoliko puta, uz pogasene sve pozadinske procese (uprkos ovom, rezultati nekad osciliraju za 100-200 poena).

Default vrednosti na mojoj maticnoj su PPT 76W, TDC 60A i EDC 90A kada se koristi "Auto" podesavanje. Zanimljivo je da, bar na osnovu informacija sa par foruma, AMD preporucuje PPT 88W. Ne znam zbog cega je PPT limit na ovoj maticnoj manji.

Stock rezultati u CB23 su 10641 Multi i 1531 Single. Prilozene su slike, zajedno sa HWInfo vrednostima (desavalo mi se da ne uhvatim sve bitne vrednosti, al avaj).
CB23 stock.png

CB23 Multi stock HWInfo.png
Poceo sam tako sto sam podesio Curve optimizer na vrednost -30 za sva jezgra, sa default vrednostima PPT, TDC, EDC i Boost frekvencijom. Ovo je rezultovalo u ~300MHz vecom frekvencijom u multicore CB testu, sa rezultatom 11327 Multi i 1538 Single sto je boljitak od 6.5% Multi. Ko bi rekao da undervoltom moze da se dobije bolji skor bez rucnog dizanja frekvencije. ;) Odradjen je P95 Blend test ~8h (slika), OCCT testove (all core i novi test sa "setanje" kroz Single core :)) i RealBench 8h 16GB RAM kako bih potvrdila stabilnost.
CB23 Curve optimizer -30 all core.png

CB23 Curve optimizer -30 HWInfo.png

P95 Blend Curve optimizer -30 HWInfo.png
Sledeci korak je bio podizanje Max Boost Clock Override vrednosti, bez diranja Curve optimizer vrednosti. Dosao sam do stabilnih +150 MHz. Na +200MHz bi sporadicno kresovao prilikom koriscenja Google Chrome i podizanja sistema, dok su P95 i OCCT prolazili (bili su kraci testovi, sobzirom da sam svakako utvrdio da sistem nije stabilan u normalnom radu). WHEA je ukazivala na Core 0 da je krivac, verovatno bih resio podesavanjem Curve optimizer na Per core i satavljanjem Core 0 na -20 npr., al sam odlucio da mi teoretskih +50MHz ne znaci mnogo. Rezultat u CB23 je bio 11368 Multi, single nisam testirao. Marginali boljitak, u rangu greske merenja. :) U HWInfo se moze videti da se efektivna frekvencija procesora nije povecala i da sam na 100% PPT, tj. on je ogranicavajuci faktor.

CB23 Curve optimizer -30 +150MHz AutoOC.png

CB23 Curve optimizer -30 +150MHz AutoOC HWInfo.png

Poceo sam sa podesavanjem PPT, TDC i EDC. Trudio sam se da CPU PPT/TDC/EDC Limit vrednosti u HWInfo budu oko 90% tj. uvek manje od 100% kako ne bi bili limitirajuci faktori, ali imajuci u vidu ogranicenja kulera i ITX masine. PPT 95W je doneo boljitak, 11863 Multi i 1591 Single. Odradjen je P95 test preko noci. Koliko sam uspeo proveriti, PPT/TDC/EDC ne doprinose boljoj stabilnosti, pa na dalje nisam koristio P95 kao test stabilnosti vec kao test efektivne frekvencije, ali neka me neko ispravi ako gresim.

CB23 Curve optimizer -30 +150MHz AutoOC 95W PPT.png

CB23 Curve optimizer -30 +150MHz AutoOC 95W PPT HWInfo.png

P95 Blend Curve optimizer -30 +150 AutoOC 95W PPT HWInfo.png

Sa vrednostima PPT 110W, TDC 70A i EDC 115A sam uspeo izbalansirati "uska grla" za CB23 test. Rezultati su 11955 Multi i 1586 Single. Bolje od ovog rezultata nisam mogao/umeo/imao zivaca. :)


Naredni korak je bio da vidim kako se drugi testovi i aplikacije ponasaju sa novim PPT, TDC i EDC vrednostima i da ih eventualno povecam ako ogranicavaju efektivnu frekvenciju procesora u raznim workload-ima. Koristio sam Aida64, P95, HCI Memtest, OCCT, CPU-Z, 7-Zip. Konacne vrednosti su PPT 125W, TDC 90A, EDC 130A. Na primer, TDC vrednost ima dosta uticaja na frekvencije kod Prime95 SmallFFT. Najvece vrednosti temperature su oko 85° pri Prime95 SmallFFT. Ovo sve nije doprinelo boljem skoru u CB23, sto je i ocekivano sobzirom da sam u prethodnom koraku otklonio uska grla. Mogao bih opet uraditi P95 Blend test za proveru stabilnosti, ali ne vidim preku potrebu, sobzirom da po mom misljenju povecanje PPT/TDC/EDC ne doprinosi (ne)stabilnosti.
 
Nazad
Vrh Dno