Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

^A jel bi bolje hladjenje (i koje? Posto decko ima najjacu Noctua-u NH-D15) diglo taj klok u Arnoldu ili treba manuelni OC?
 
^
Verovatno nesto malo, ali manualnim overklokom sumnjam da bi dobio vise od +300mhz znaci oko 4.2ghz, ipak je ovo 16c32t... Zato sam i napisao da se mane overkloka, i zato sto ne bi znao kako sve da odradi jer nema iskustva + imace bolje performanse ovako na auto u vecini igara i genralno manje zahtevnim programima.
Problem u ovoj celoj prici je automatika koja cepa siguran napon za odredjeni klok a sve to u odnosu na to koliko je CPU opterecen, manualno i pravilnim visecasovnim testiranjem zapravo se dolazi do najboljeg odnosa brzine procesora, voltaze (ne samo za CPU), i zagrevanja kako CPU-a tako i celog sistema, temperatura moze da ide do ovih maksimalnih vrednosti koje se vide na screenshot-ovima verovatno i jos +5c bez problema.
 
Poslednja izmena:
Evo izvrteh malo Prime95, ne znam da li je dovoljno vremenski. Ja sam sada totalno zbunjen... Samo da kazem, što se vidi i iz priloženog, za Prime95 i Arnold Render, kompjuter se ne čuje uopšte jer su svi ventovi na 800 obrtaja iz nekog razloga...
 

Prilozi

  • prime95.jpg
    prime95.jpg
    471.3 KB · Pregleda: 209
^
Kako ga je prime osmudio, spustio klok na 3ghz... To je ono o cemu sam pricao, u specifikacijama moze da pise i 6ghz, al dzabe ako ne moze da se ohladi, a kada ne moze desava se ovo sto moze da se vidi na ovom screenshot-u voltaza 0.976v klok 3ghz.
To sa ventilatorima definitivno nesto nije uredu, ili softverom iz wina ako postoji za tu plocu, ili u biosu podesi da se polako ubrzavaju do maksimum kada se predju odredjene vrednosti temeprature procesora... Kod mene je podeseno da rade i na 100% kada je CPU maksimalno opterecene a to je bukvlno tokom prime testa.
Ovako je kod mene zato sto ploca nekim svojim senzorom cita temperaturu CPU-a tako da je ovih 60c kada bi trebalo da se i pumpa i ventilatori zavrte na maksimum zapavo 70~75c realno.

....jpg
 
^
Kako ga je prime osmudio, spustio klok na 3ghz... To je ono o cemu sam pricao, u specifikacijama moze da pise i 6ghz, al dzabe ako ne moze da se ohladi, a kada ne moze desava se ovo sto moze da se vidi na ovom screenshot-u voltaza 0.976v klok 3ghz.
To sa ventilatorima definitivno nesto nije uredu, ili softverom iz wina ako postoji za tu plocu, ili u biosu podesi da se polako ubrzavaju do maksimum kada se predju odredjene vrednosti temeprature procesora... Kod mene je podeseno da rade i na 100% kada je CPU maksimalno opterecene a to je bukvlno tokom prime testa.
Ovako je kod mene zato sto ploca nekim svojim senzorom cita temperaturu CPU-a tako da je ovih 60c kada bi trebalo da se i pumpa i ventilatori zavrte na maksimum zapavo 70~75c realno.
Podešen je fan curve, sad sam gledao u biosu. Stavljeno je 100% da se vrte kada temperatura bude 75, što bi bilo 1.500rpm i za ventilatore na procesoru i na kućištu. Ali za Prime i Arnold kao da ne dođe do te temperature ili šta već, pa ih drži na nižim vrednostima, dok su na AIDI ventilatori bili na 100%, a i sam klok procesora najviši. Ne kapiram šta se dešava, i zašto toliko obara klok, kada ima prostora sa temperaturama, ili ja pogrešne temperature gledam...
 
^
Kako mi se cini sve je kako treba da bude zavisno od zahtevnosti testa sem ove situacije sa ventilatorima, makismalna temepratura u svakom od testova je oko 80c... Moras to da ispitas sta se desava, definitivno problem je cudan, sto zahtevniji test ventilatori sve slabije rade :p
 
Ima logike, jer procesor udara u Power/TDC limit u Prime95 pre nego sto udari u temp limit. Neko ko je iskusniji sa Ryzenom ce prokomentarisati, zajebani i ja cemo sesti na klupu ;)

muki, procitaj ovaj post, jedan od retkih korisnih u poslednjih 10 stranica https://forum.benchmark.rs/threads/amd-ryzen™-5000-zen-3.471391/post-6330965
Tu se moze otprilike skontati sta su ti ogranicenja u kojim workload-ima. Po mom misljenju, sa tvojim sistemom je sve OK, nemas sta da se brines. Cudno mi sto je CPU usage 86% bez puknutog threada u Prime95 ali ko ce ga znati, vidjao sam takve slucajeve i na Intel sistemu al se ne secam uzroka.
 
Poslednja izmena:
Evo izvrteh malo Prime95, ne znam da li je dovoljno vremenski. Ja sam sada totalno zbunjen... Samo da kazem, što se vidi i iz priloženog, za Prime95 i Arnold Render, kompjuter se ne čuje uopšte jer su svi ventovi na 800 obrtaja iz nekog razloga...

Ovde nesto ne stima. Meni CPU nije spustao ispod 4 GHz a all core a prosek je bio nekih 4.35 GHz a max 4.6 GHz. Imas vise detalja ovde:


Provrti Cinebench R23 (10 min) i single i multicore i okaci rezultat ovde:


Cinjenica je da imas 33% vise jezgara ali ne bi trebalo da imas tako nizak takt.
 
Ja tajj procesor sa tim hladjenjem poteram na 4.5ghz prime stable skoro sigurno :)
 
Pročitao sve i pročitao post koji je Lukija napisao, ali u njegovom postu ima dosta meni stranih termina što se podešavanja tiče. Evo, izvrteo sam Cinebench R23. I dalje napominjem, i za ovaj Cinebench mi se komp ne čuje uopšte. Mislim da ga opet vrti na 800rpm. Nisam gledao zauzeće, ali kapiram da je bilo normalno, tj blizu 100%.
 

Prilozi

  • cinebench.jpg
    cinebench.jpg
    369 KB · Pregleda: 59
Pročitao sve i pročitao post koji je Lukija napisao, ali u njegovom postu ima dosta meni stranih termina što se podešavanja tiče. Evo, izvrteo sam Cinebench R23. I dalje napominjem, i za ovaj Cinebench mi se komp ne čuje uopšte. Mislim da ga opet vrti na 800rpm. Nisam gledao zauzeće, ali kapiram da je bilo normalno, tj blizu 100%.
Multicore benchmark je podbacio. Trebalo bi da imas oko 29000 poena.


Na zalost, novi forum vise nema opciju da vidim koji hardware imas. Za pocetak, koja ploca, BIOS i OS ... Mozes da mi bacis PM pa da vidimo sta je problem.
 
prime95-jpg.299596

Udario si u TDC limit:

Default for socket AM4 is at least 95A on motherboards rated for 105W TDP processors.
 
Ako sve na default-u, moguće je da svaki proizvođač matične ploče stavio (tj. zloupotrebio) neke svoje podrazumevane parametre, kao "ovako je bolja ploča". Zato i je AMD počeo da mlati "prutićem" da se to ne radi. Dokle se stiglo sa tim, ne znam.

Jedna od tih stvari je "Power Reporting Deviation", koja u tvom slučaju ide i do 200%.


Ako bi se malo poigrao, tipa PBO2, možda bi postigao bolje rezultate.
 
Ako sve na default-u, moguće je da svaki proizvođač matične ploče stavio (tj. zloupotrebio) neke svoje podrazumevane parametre, kao "ovako je bolja ploča". Zato i je AMD počeo da mlati "prutićem" da se to ne radi. Dokle se stiglo sa tim, ne znam.

Jedna od tih stvari je "Power Reporting Deviation", koja u tvom slučaju ide i do 200%.


Ako bi se malo poigrao, tipa PBO2, možda bi postigao bolje rezultate.
Večeras ću sve lepo pogledati i pročitati. Svakako sam prezadovoljan, rezultat iz Prime-a mi nije toliko bitan iskreno, bitno mi je da mi Arnold i Cinema 4D rade dobro. Ako mogu da izvučem koji procenat više, super. Pošto vidim da je moj procesor za Cinebench ispod standardnih rezultata, videću šta tu može da se uradi.
 
Koliko vidim, Prime95 small FFT ne bi trebalo da ide ispod 3.8/3.9GHz all core a kamoli ispod base clock-a (3.4GHz). Blend bi trebalo da ide na max ~ 4.6 GHz all core. PBO2 bi trebalo da resi stvari u ovim slucajevima. Recimo, ova setovanja:

PPT –> 185W
TDC –> 125A
EDC –> 170A

Ima ovde lepo objasnjeno:

 
Pa da stavi manuelno limite to mu resava ovaj problem.
 
Najveći problem je što mi sad malo pogađ
Večeras ću sve lepo pogledati i pročitati. Svakako sam prezadovoljan, rezultat iz Prime-a mi nije toliko bitan iskreno, bitno mi je da mi Arnold i Cinema 4D rade dobro. Ako mogu da izvučem koji procenat više, super. Pošto vidim da je moj procesor za Cinebench ispod standardnih rezultata, videću šta tu može da se uradi.

Ovako preko foruma, uvek je pomalo nagađanje.

Recimo, u Ryzen Master-u, možeš povećavati TDC po 5A koracima i videti da li se skor povećava u Cinebench-u povećava. Čisto kao proba.
 
@muki85
Jedini stabilna prime95 OC postavio je kolega @Lukija, ako bilo sta cacnes van defaultnih podesavanja to moras da pretestirasa sa prime95, ne moze drugacije... Ako to ne uradis rizikujes da dobijes nesto veci klok u programima koje koristis a da pritom polovina jezgara ispadne iz sistema, da trotluje... Znaci OC bez pravilnog tesiranje na to zaboravi jer tebi masina treba za ozbiljan posao.

Zemo, ako zelis da utegnes tu masiniu, a vidim da nemas iskustva, lepo ponudi kolegi @Lukija neku finansisku nadoknadu za njegovo vreme da ti to covek odradi kako treba :) Svakako sacekaj da se pojavi jos neki bios koji neces menjati narednih par godina, tako da taj OC ostane takav za vjek i vjekova :p
 
Hvala svima na izdašnim komentarima.

@zajebani Da si ti neki zema, ti bi prvi dotrčao da mi namestiš bustovanje :p, a ne da me prozivaš pred @Lukija da se osećam neprijatno, a čovek se ponudio da pomogne.
 
@zajebani samo laje za AMD, a nije imao kontakta sa platformom. Kada predješ na Intela možda će moći da ti namesti nešto. :D
 

@muki85

Nemam iskustva sa AMD platformom inace bi to vec resili, ovo o cemu govorim su neka opsta mesta, oc, tesitiranje itd. Cisto da se ne upustas u neku avanturu po sistemu overklokovao sam masinu, sve radi, program radi, a nigde validnog testa da li je to zaista stabilan OC, naveo sam vec zasto, program moze da gura render i sa 8c, i da to na izgleda radi, da ne rusi sistem, al treba da radi sa svih 16c32t a ne da pojedina jezgra trotluju u radu. Za tebe je najprakticnije resenje intelektualno novcana razmena :ROFLMAO: a kolega @Lukija dokazano ima taj intelektualni deo potreban da tvoja masina proradi overklokovana pritom maksimalno stabilno :)
 
@zajebani samo laje za AMD, a nije imao kontakta sa platformom. Kada predješ na Intela možda će moći da ti namesti nešto. :D
Hahahahaha.

@muki85

Nemam iskustva sa AMD platformom inace bi to vec resili, ovo o cemu govorim su neka opsta mesta, oc, tesitiranje itd. Cisto da se ne upustas u neku avanturu po sistemu overklokovao sam masinu, sve radi, program radi, a nigde validnog testa da li je to zaista stabilan OC, naveo sam vec zasto, program moze da gura render i sa 8c, i da to na izgleda radi, da ne rusi sistem, al treba da radi sa svih 16c32t a ne da pojedina jezgra trotluju u radu. Za tebe je najprakticnije resenje intelektualno novcana razmena :ROFLMAO: a kolega @Lukija dokazano ima taj intelektualni deo potreban da tvoja masina proradi overklokovana pritom maksimalno stabilno :)
Na ovo još veći hahahahahahaha, pa ti si Rile još luđi nego što sam te poznavao :LOL:
@muki85
Mislim da bi trebalo azurirati BIOS maticne, pre nego sto se upustis eventualno u bilo kakva podesavanja. Koliko vidim, imas v1401 dok je na ASUSovom sajtu najnoviji 1804 https://rog.asus.com/rs/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-e-gaming-model/helpdesk_bios
Pre nego sto flesujes najnoviji, vrati BIOS na factory defaults za svaki slucaj
Da, i Lukija kaže to, ne znam da li ću moći danas i sutra to da odradim jer mi idu dva rendera i to istovremeno, jedan na Arnoldu na CPU, drugi na Blenderu na GPU. :LOL: Ako sve bude ok i ne prsne ništa, odradiću to za vikend, kada mašina može da miruje.
 
Zdravo,

Posle nekih 15 godina iskljucivo Intel procesora, presao sam na AMD. Korisim racunar za sistemsko programiranje, igranje igrica i pricanje sa Lukijom.
Dakle moj stari 5930K koji je i dalje u punoj snazi i nabildovan na 4.4GHz je izvadjen i zamenjen Ryzen 9 5950X.
Specifikacije sistema su

  • CPU - Ryzen 9 5950X
  • MB - Asus Crosshair VIII Hero
  • Cooler - Noctua NH-D15S (2 ventilatora)
  • RAM - 64GB (4x16) Kingston HyperX 3466
  • PSU - Seasonic 860 Platinum (staro 7 godina)
  • GPU - Asus ROG Strix 2080 TI OC
  • SSD - Intel PCIE 3606 nvme
  • Case - Lian Li 2120 Black (majka svih kucista)
  • Tastatura - 2 x IBM model M :D :D

Cilj koji sam postavio sebi je bio da napravim sistem koji je tih, brz i OC-ovan. Na kucistu nema ventilatora. Kao sto ce te videti na slikama kucista gornje rupe za 360 RAD su prekrivene
meshovima jer mi sam izvadio vodeno hladjenje.

Ovo ce biti serial prikaza / igrokaza:
  1. prikaz OC potencijala CPU
  2. Uporedni test coolera - performanse/buka
    1. Noctua NH-D15S
    2. IceGiant Prosyphon Elite
    3. EKWB AIO Phoenix 360
U ovom tekstu ce biti prikazan OC mog primerka procesora na gore opisanom sistemu.
Prvo prikaz kucista, da bi stekli utisak o uslovima testiranja.
kuciste1.jpg kuciste3.jpg kuciste4.jpg
Testiranje je radjeno u zatvorenom kucistu. Slike otvorenog su samo da bi videli prazninu prostora i mesto gde ce se napuniti vodom u narednim mesecima.

AMD Precision Boost parametri:

  • Curve optimizer - negative, 22
  • PPT 200W
  • TDC 140A
  • EDC 190A
Fan curve u BIOS-u je setovan na standard (kod Noctue je to isto kao i da je silent zbog odnosa RPM/dBA).

Testovi koji su uradjeni su

  • Prime 95 blend 1h i par minuta - nemam vremena i uslova da pustam da tandrce satima.
  • Cinebench 23 - multithread i singlethread
  • CPU-z - benchmark - klot 17.01.64
  • Aida64 - memory benchmark
PRIME 95

Prosao je test bez gresaka. Imate screenshotove :
  • HWinfoa koji se vrteo sve vreme, resetovan min/max par sekundi nakon pokretanja testa
  • P95
  • Okacen results.txt

HWinfo disclaimer:
napravio sam previd i zaustavio test i uradio sshot pa sam izgubio min klok u toku samog testa - moracete da mi verujete na rec da je bio 4.04GHz. Trebao sam sshotovati neposredno pre prekida testa. My bad; izvinjavam se.

hwinfo_prime95.jpg prime95.png

Cinebench 23

Zbog prirode testa sam pogasio sve background taskove, tako da nemam blage veze na koliko je digao single core. A na koliko su radila MT.
ST: 1640
MT: 29413
cinebench_23.png cbmt.png

CPU-Z


MT: 13228
ST: 670.5

cpu-z.png

AIDA 64 memory

cachemem.png
 

Prilozi

  • results.txt
    6 KB · Pregleda: 6
Poslednja izmena:
Zaboravio sam da napisem u prethodnom postu. Lukija mi je mnogo pomogao, proveo kroz inicijalno OC. Inace, kao old fart koji se zacementirao 15god u plavom taboru, moram reci da je ovo bilo naj jednostavnije OC-ovanje ikada. A pri tom i velika zabava. Sve u svemu, no looking back. Ako naletim na neki krsh, ili sta god, prijavicu. Nije bilo WEA gresaka ili bilo kakvih drugih gresaka u toku testiranja.
 

ClockTuner for Ryzen (CTR) v2.0 RC4

 
Nazad
Vrh Dno