Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Izvini, nisam ispratio kako si je kupio, da li novu ili polovnu, ali ne znam zašto su ljudi tako opsesivni oko temperatura?? Ako si je kupio novu imaš najmanje dve godine garancije, ubaciš, pustiš automatiku da radi i uživaš u igranju. Ako nešto nije u redu primetićeš posle par sati igranja, jer kad nešto ne funkcioniše kako treba to se ne vidi na HWINFO, Afterburneru ili ne znam gde, nego u samoj igri koja ne radi kako treba.
Sam AMD je objavio da je 110 junction/hotspot temperatura očekivana i to mogu da potvrdim iz svog primera, ali nije o tome reč. Jedino što može da bude bitno je temperatura memorije i VRM-a grafike, a pošto GDDR6X na RTX3000 grafikama debelo prelazi 100 stepeni u radu, mogućih 85 na Radeonima u pikovima koje sam imao su hladovina u odnosu na to,
Kupio si grafičku da bi uživao u igrama. Uradi to. Uživaj. Pusti ventilatore, temperature i druge gluposti, ako nešto ne funkcioniše videćeš i sam pre nego što ti bilo koji program kaže.
Druže, odakle tebi utisak da ja, ili danilo989, ili iko drugi, opsesivno piše o temperaturu, buci, i drugim pojedinostima pomenutog modela? Svrha našeg izlaganja je puka razmena utisaka jer se o istim drugde ne može pročitati puno, ako i išta. (Par krštenih recenzija u kojima se ovlaš prešlo preko akustičnih karakteristika koje nekome mogu biti veoma važne.) Danilo i ja se nismo složili oko buke koju ventilatori prave na određenim obrtajima, tj. o percepciji iste, ali jesmo oko teze da postoje softverske brljotine koje nekome mogu pokvariti iskustvo.

Opet, prikazane temperature, kao i sve ostalo, je isključivo informativnog karaktera. Očigledno je da je u pitanju model sa i više nego dobrim hlađenjem, imajući u vidu čip koji će hladiti. Uopšte mi nije jasno gde si uočio moju, ili čiju već, zabrinutost za iste, pa si osetio potrebu da razuveravaš, tešiš i, na kraju, ohrabruješ bilo koga? Opusti se, sve je u redu. :) (Inače, sve to stoji... I sâm sam imao Sapphire RX 5700 XT Nitro+, i umele su temperature 'divljati', ali opet, u granicama normalnosti definisane od strane proizvođača. Didn't care then, don't care now.)

Elem, grafička karta je kupljena nova, i tu je da odmeni ASUS STRIX GTX 1080 11Gbps koja je posle tri i po godine prestala da radi. Nije mi trebalo ništa brže, i najbolje bi bilo da nisam morao kupovati novu, ali šta je - tu je. Kao i bilo šta drugo, kopio sam je da meni služi, a ne ja njoj. Dakle, sipaš i ne misliš više o tome. :) Uostalom, sećaš li se kako se nekada na Benchmarku diskutovalo do krajnjih detalja? ;)
 
Druže, odakle tebi utisak da ja, ili danilo989, ili iko drugi, opsesivno piše o temperaturu, buci, i drugim pojedinostima pomenutog modela? Svrha našeg izlaganja je puka razmena utisaka jer se o istim drugde ne može pročitati puno, ako i išta. (Par krštenih recenzija u kojima se ovlaš prešlo preko akustičnih karakteristika koje nekome mogu biti veoma važne.) Danilo i ja se nismo složili oko buke koju ventilatori prave na određenim obrtajima, tj. o percepciji iste, ali jesmo oko teze da postoje softverske brljotine koje nekome mogu pokvariti iskustvo.
Izvinjavam se. Moraću da počnem mnogo pažljivije da se izražavam. Kada sam napisao " ...ali ne znam zašto su ljudi tako opsesivni oko temperatura??" nisam mislio tu samo na ovu temu, još manje na ovu konverzaciju, već na uopštenu priču o grafičkim kartama na forumu. Ali to je već neka druga tema kojoj ovde nije mesto.

Naravno da si u pravu što se tiče toga da treba raspravljati o modelima, prednostima i manama, samo sam stekao utisak kao da si u frci zbog tih i takvih temperatura pa sam pokušao da te razuverim da nema potrebe za brigom. Pogrešio sam, ali nije bilo loše namere, svakako, ponajmanje nisam hteo da pametujem niti da dokazujem nešto, ma kako zvučalo.
 
ja sam opsednut temperaturama :D nadjem na netu info dokle maximalno taj cip trpi da ne trotluje i onda ga kuvam na stepen ispod toga da se kartica ne cuje :D

avaj, ovoj 6800 ne mogu nista, 30% zauzeca prosek, spava...
 
Izvinjavam se. Moraću da počnem mnogo pažljivije da se izražavam. Kada sam napisao " ...ali ne znam zašto su ljudi tako opsesivni oko temperatura??" nisam mislio tu samo na ovu temu, još manje na ovu konverzaciju, već na uopštenu priču o grafičkim kartama na forumu. Ali to je već neka druga tema kojoj ovde nije mesto.

Naravno da si u pravu što se tiče toga da treba raspravljati o modelima, prednostima i manama, samo sam stekao utisak kao da si u frci zbog tih i takvih temperatura pa sam pokušao da te razuverim da nema potrebe za brigom. Pogrešio sam, ali nije bilo loše namere, svakako, ponajmanje nisam hteo da pametujem niti da dokazujem nešto, ma kako zvučalo.
Kao što rekoh, sve je u redu. Razumeli smo se, and no harm done. :)

Što se tiče 6600 XT karata, kao i njihovih cena u domaćim prodavnicama, pa... Mislim da je svima jasno koliko je ovo nepovoljan trenutak za kupovinu. Mada, kada vidim cene polovnih GTX 1080 Ti karata u oglasima, možda i nije tako loše. ;)
 
Ja licno ne volim kada mi se hardver pregreva i volim da vidim daleko nize temperature istog. Par puta sam procitao u nekim temama da kada se neko pozali da mu kartica radi na 75-80 stepeni da pojedini kazu da je to ok posto je previdjena da radi u okviru 90-95 stepeni.

Iskreno mrzeo sam RX 580 Sapphire model koju ni ne ukljucis da nesto radis ko svet a ona je vec na 75 stepeni.
 
pa ne volim ni ja da se pregreva :) niko ne voli. ako pregrevanje pocinje na 95 sve ispod nije pregrevanje :ROFLMAO:
 
Ja licno ne volim kada mi se hardver pregreva i volim da vidim daleko nize temperature istog. Par puta sam procitao u nekim temama da kada se neko pozali da mu kartica radi na 75-80 stepeni da pojedini kazu da je to ok posto je previdjena da radi u okviru 90-95 stepeni.

Iskreno mrzeo sam RX 580 Sapphire model koju ni ne ukljucis da nesto radis ko svet a ona je vec na 75 stepeni.
Zavisi šta se posmatra. Ne sećam se da je pre pojave Radeona 5000 (nisam LIČNO video to kod RTX grafika) postojalo merenje HOTSPOT/JUNCTION temperature najtoplijeg dela grafičkog čipa. I to je ono na šta ja lično obraćam pažnju više nego na "obično" merenje. Ako se tako gleda moja 6800 u vreloj sobi dok se muči sa RDR2 ne prelazi 80 stepeni, dok su temperature memorije i VRM-ova nešto hladnije nego na RTX 3000 grafikama (bar sam tako čitao). Ali je hotspot temperatura tu negde u veoma kratkim pikovima do 100°C, kada se ventilatori okreću na oko 50% brzine. Jer tako je namestila automatika Radeon drajvera i tu ja ništa ne diram.

Takođe ne znam da li je HOTSPOT merenje temperature bilo moguće na RX 580, ali ako nije ukoliko ti je pokazivalo 75 stepeni znači da je hotspot temperatura bila između 90-95.
 
Stigla RX 6600 XT Eagle, solidna karta, dosta plastike na njoj. Nije jako bucna, temperature izmedju 50-65c u zavisnosti od loada. Fin primerak mi je zapao, undervoltovana na 1040mV sa min/max frequency 2800/2900, memorija na 2214 mhz. Timespy rezultat daje oko 10500 poena.
 
Evo i od mene rezultati za 2833MHz Core i 2276MHz VRAM sa +20% Power
Screenshot 2021-08-28 004244.pngScreenshot 2021-08-28 004823.png
 
Priključio bih se i ja da daju na 12 rata a ne na 6 :D
Ako neko slučajno igra i dalje grešni Warzone kakav mu je fps/rezolucija?
 
@danilo989
Gledam u tvoj Unigine Heaven rezultat i bukvalno sam wtf... O'ladi me, dok nisam skapirao da si u fhd radio test... xD

UG haven.jpg
 
Poslednja izmena:
Jos si i 8xAA :ROFLMAO:
 
Hm...

 
Par procenta u odabranim naslovima i sa vodenim hladjenjem? :p

Mada neki LC 6900xt modeli su i sada brzi od 3090? (u odabranim naslovima)
 
Uporedni test 6600XT modela:



Powercolor Hellhound je impresivan. Vrlo kompaktan (dužinski, bar, svega 220mm) i verovatno među najjeftinijim modelima, a maltene iste performanse kao dosta veći i skuplji modeli. Praktično nema potrebe dodavati pare za Red Devil, osim ako baš ne želiš najhladniju kartu.
Asus po običaju razočarava a Sapphire kao da je ispao iz forme sa 6000 serijom...
 
Najbolja izvedba je Asrockov Phantom kojeg nisu testirali. Ima na guru3d zato, puno nize temp od svih drugih modela
 
nize temperature po kojoj ceni? ako ce da mi urla u sobi, dzaba ti to. poenta je da tera igrice na min rpm. mada moguce je da je bolji od red devil-a, ko zna. ja zapravo ne verujem tim testovima nista dok ne cujem :D i ova moja (red dragon) je bucna, samo na min rpm se ne cuje, sve preko toga cujem je.
 
I najtisa.. pogledaj review nemoj odma da kukumaces 😁 asrock je napravio teski overkill sa ovom karticom a bilo je u prvoj turi za 600e u nasim radnjama.
Ja sam se zarekao da vise nikad necu uzeti grafu sa dva venta makar to bila i 1030 😁 samo triple fan
 
to je vrh! bas mi je drago da se asrock umuvao u sam vrh, uvek su nekako bili budzetski orijentisani. bar ne zaboravljaju termalni pad kao asus na 3080 :D
 
i ova moja (red dragon) je bucna, samo na min rpm se ne cuje, sve preko toga cujem je.
Iskreno, moje pitanje nema ni najmanje veze LIČNO sa tobom, nisi ti jedini koji to piše, ali mene ZAISTA zanima kako vi ljudi igrate video igre??? Ja kad igram otpanjim zvučnike ili stavim slušalice i jedino što bih jedva mogao da čujem je turbina aviomotora, a ni u ludilu ventilatore grafičke, čak i kad su pod maksimalnim brojem obrtaja.

ZAISTA me zanima kako to čuješ ventilatore sa grafičke dok igraš igre?? Da li ih igraš bez tona ili ti je grafička pred nosom u nekom otvorenom kućištu??

Kad sam imao 5700XT referentnu onaj "blower-style" ventilator je zbog svoje konstrukcije na 70% obrtaja i naviše pravio nesnosno pištanje, dok kad odšrafim na 100% mog Fightera (takođe Powercolor) jedino čujem blago hučanje uveliko nadglasano zvucima igre.
 
zavisi gde ti stoji kuciste. meni sad kad je pored mene na stolu je nebo i zemlja koliko se cuje u odnosu kako je pre bilo na podu, podalje od mene..
 
zavisi gde ti stoji kuciste. meni sad kad je pored mene na stolu je nebo i zemlja koliko se cuje u odnosu kako je pre bilo na podu, podalje od mene..
graficka mi je pred nosom u otvorenom kucistu :D ali ne cujem je naravno kad je zvuk aktivan, kad napraivim pauzu da pogledam forum recimo - cujem je.

Meni je kućište poprilično daleko tokom dana, posle posla, ali kad raširim krevet i spremim se za spavanje kućište mi je na pola metra od glave. Istina čujem ventilatore u "idle" modu, s obzirom da imam 3x140mm sa prednje strane, 1x140mm pozadi i 2x120mm na CM AIO koji se, očigledno, najviše čuju zbog hladnjaka ili pumpe, ali grafička do 60 stepeni hotspota uopšte ne uključuje ventilatore, tako da je kad ne igram igre apsolutno nečujna. Tačnije i kad igram Mass Effect LE ne koristi ventilatore.
Ako možeš to da podesiš u drajverima obavezno uradi, Radeonima 60 stepeni je gotovo severni pol. :) Šala, naravno, ali nije daleko od istine.
 
mnogo dobra ova Nitro+ izvedba 6800 XT

 
mnogo dobra ova Nitro+ izvedba 6800 XT

Meni je lično i ovo bilo zanimljivo i zapalo za oko:
Clipboard01.jpg

Veliki potrošači, pogotovo grafička (350W, a verovatno ima i pikove), a PSU 650W...
Da nije ovo malo hod po ivici, u smislu da je PSU na granici dovoljnog?
 
sve zavisi sta joj radis. za test je sasvim dovoljno.
 
^ Pa ne verujem da rizikuju bilo kakvo oštećenje HW, pa makar i na testu...

Dakle ili je taj PSU dovoljne snage, ili su testeri bencha hazarderi...

EDIT: Valjda su i ostvarili i potvrdili one FPS rezultate u igrama uživo, nisu valjda kopi-pejstovali nečije rezultate...
To je dovoljno da oznoji grafiku
 
zasto bi rizikovali bilo sta? ta konfiguracija ne moze da trosi 650w stock pa ne znam sta

moj komp ne trosi vise od 200 nikad. ama bas nikad. znam sigurno jer mi je napajanje pasivno do 200w, a kad upali vent cujem ga, tacno znam kako se cuje mogu da ga raspoznam da se upalio u drugoj sobi.
 
Nazad
Vrh Dno