Šta je novo?

AMD R9 290 Zvanicna tema

Za takav nov i "nejak" proizvod jeste. Skoro sto evra... :S
 
Poceo sam da primecujem kao bele tackice koje trepcu u talasima preko ekrana. Kartu sam oborio na stock frekvencije i opet isto. Moze da se primeti samo kada se dobro zagledam u monitor i u neku crnu ili sivu pozadinu. Sad ne znam da li je to do karte, drivera, monitora koji je mozda na izdisaju ili do HDMI na VGA adaptera koji sam prinudjen da koristim ? Ili ja to nisam primecivao ranije ili je nedavno pocelo. Znaci samo na tammnijim pozadinama, u relativno uskom pojasu bljesne par 100 belih tacaka-kratkih linija (kao sneg) i krece se u talasima odozgo nanize.
 
To ti je 99% do monitora, tj cinjenice da imas VGA konektor, a ne DVI ili HDMI. Promeni najzad taj monitor i resi se muka.
 
Takodje imam VGA monitor, i nemam tih problema, evo par meseci mi radi sve kako treba. Mozda ti HDMI-VGA konvertor riknjava. Znam samo da kad sam probao DVI-VGA, nije bilo dobro jer sam na jednobojnim povrsinama (cisto plavo nebo/siva pozadina) imao neko treperenje, kao talasanje gore dole, sa HDMI konvertorom nije se desavalo.
 
To ti je 99% do monitora, tj cinjenice da imas VGA konektor, a ne DVI ili HDMI. Promeni najzad taj monitor i resi se muka.
Nemam para i ne spominji memoriju :( I proslo kako je i doslo. Niti vise talasa, niti ima tog snega. Mozda je usla prasina unutra, posto sam sve konektore povadio, produvao i vratio na mesto :)
 

44 hiljada , ja ne verujem. Na E imam 290 tri-x za te pare. Eeee ovi nasi , pa dal ce dva komada da prodaju s ovom cenom , pitam se.

Bice zanimljivo tek kad stigne X verzija :D

Update: I na Amazonu ista cena , ove ostale sve negde oko 250EU , izgleda da je ASUS u pitanju samo. Kod nas bi trebalo biti slicno.
 
Poslednja izmena:
Posto hocu da kupim 290 koje bi modele trebao da gledam? Moze li neko da napravi listu koje su se najbolje pokazale do sada?
 
Sapphire R9 290 Tri-X OC, nema bolje...
 
Obavezno uzimaj Sapphire R9 290 Vapor-X Tri-X. Ima bolju naponsku od Tri-X i malo bolje hladjenje, a to znaci more power :) ASUS jeste da izgleda sexy i ima veoma dobru naponsku, samo 3 heatpipe-a od 5 dodiruju jezgro, tako da se ne koristi pun potencijal hladnjaka a dosta se ulaze. Ne znam kakva je situacija sa MSI.
Ako nista Sapphire Tri-X OC ili bez OC i nema da brines. Do duse zavojnice se cuju kada se vrti neki test sa FPS-om preko 1000, inace u normalnom radu ne.
 
Posto hocu da kupim 290 koje bi modele trebao da gledam? Moze li neko da napravi listu koje su se najbolje pokazale do sada?

Po onom sto sam citao, ubedljivo najbolja je PowerColor PCS+ 290, ako ti ne smeta to sto zauzima 3 slota uzmi nju, kazu da se pokazala bolje cak i od Sapphire Vapor Tri-X(jos nize temperature sto je logicno jer je hladnjak impresivniji) i kvalitetniji materijal za izradu od Sapphireove.

Karta deluje toliko dobro da se razmisljam da dam referentnu 290X od Asusa na dobos i uzmem nju, uglavnom-pre bih jurio nju pa na drugom mestu Sapphire.
 
To me je i zanimalo magny, razlika u ceni nije neka ( hiljadarku je Tri-X skuplja) medjutim pcs+ ima dosta veci kuler i backplate. Meni se licno vise svidja pcs+
Medjutim citao sam dosta komentara gde se ljudi zale na pcs+. Takodje malo me odbija i sto imaju samo 2 godine garancije za razliku od Asusa i GB :/
 
To me je i zanimalo magny, razlika u ceni nije neka ( hiljadarku je Tri-X skuplja) medjutim pcs+ ima dosta veci kuler i backplate. Meni se licno vise svidja pcs+
Medjutim citao sam dosta komentara gde se ljudi zale na pcs+. Takodje malo me odbija i sto imaju samo 2 godine garancije za razliku od Asusa i GB :/

Ma za svaki model ces naci prituzbe, gledao sam i ja, vecina od tih problema nije imala veze s kartom nego tipa-jedan preterao s oc-om procesora pa dobijao bluescreen, drugi nije umeo da podesi overscan itd itd...ne bih se previse zamarao s tim.

Sto se tice garancije, to stoji, ako gledas duzu garanciju onda preskoci i PowCol i Sapphire jer daju po 2 godine a vijaj neki Asus, Giga ili MSI.
 
Edit: dok smo mi pricali-neko pokupio i poslednji model PCS+ sa lagera. :lupko:

Naravoucenije: ubuduce jezik za zube kad je hvaljenje karti u pitanju, moze ali tek nakon kupovine :alo:
 
Jel dovoljan Cooler Master v700 za 290 i 4790k? Nasao sam na netu da je preporuceno 750w pa ne znam sta mi je ciniti :/ Msm posto vec sve uzimam nove komponente da li je bolje ici na neki V750S ili cak 800w iako licno mislim da je overkill. Nekako mi se v700 cini kao mnogo bolji izbor nego v750s. Pritom planiram da klokujem i grafu i proc
 
To napajanje je testirano i moze da isporuci zagarantovanih 820W, a moze peak do 844W, znaci lagano. Mozes da ubodes dve R9 290 i 4790K, samo sto 290-ke ne mozes klokovati do granice jer po komadu moze da povuce do 300W, pa bi neko od 850 bilo adekvatnije za taj posaom, ali jedna OCvana 290 i 4790K lagano, ni da se oznoji :)
Ja sam moju R9 290 pre nekoliko meseci cekao pune dve nedelje dok je dosla na lager, jer su kvalitetne i samim tim i popularne za mining.
 
Ima li ko slicnih problema:

na mojoj ASUS R9290-DC2OC-4GD5 DirectCU II OC (stock) postize 127 C° :mad: za vrm...
 

Prilozi

  • temp.jpg
    temp.jpg
    101.7 KB · Pregleda: 117
kasa se zalio,ali na asus 280x da se isto prepeca vrm.izgleda da je to do dc2 hladnjaka,ne do primerka.
 
Poznato je da je Asus kiksao sa DCII kulerom za 290 seriju, koristen je isti hladnjak kao za gtx780 a on ne odgovara dimenzijama pcb-u od 290ke i nije moglo bez degradacije termala naravno, vrm je problematican ali tih 127 stepeni je ipak neverovatno, po meni proveriti naleze li sve kako treba pa ako da-hitno kartu na reklamaciju.
 
Ima li ko slicnih problema:

na mojoj ASUS R9290-DC2OC-4GD5 DirectCU II OC (stock) postize 127 C° :mad: za vrm...

To je previše, pri tom je GPU tempertura takođe previsoka.

U kojim uslovima je to testirano?
 
plus je vent ostao na 60 posto,sad ili je negde ostao skucan u afterburneru ili negde drugo,ili je neispravna.

edit: ocigledno je da se pregrevala cim se downclockovala,ali mi je sujmivo da je ostao vent na 60 posto,prvo proveriti afterburner/asus tweak it ili koji vec softver koristis.
 
Poslednja izmena:
Kartica je testirana u zatvorenom kucistu (sobna temeperatura 24 C° ;) ) i kao sto rekoh na stock 1000MHz/1260MHz za cip/memoriju
 
Poznato je da je Asus kiksao sa DCII kulerom za 290 seriju, koristen je isti hladnjak kao za gtx780 a on ne odgovara dimenzijama pcb-u od 290ke i nije moglo bez degradacije termala naravno, vrm je problematican ali tih 127 stepeni je ipak neverovatno, po meni proveriti naleze li sve kako treba pa ako da-hitno kartu na reklamaciju.

Kakve dimenzije, kakva "degradacija termala" što se petljaš u stvari koje ne razumeš.

Hlađenje GPU čipa je odlično i pri sintetičkom opterećenju (mining) nalazi se u zoni od 70-80°C. VRM sekcija se ne hladi efikasno pa temperature idu u rasponu od 90-100°C.

Referentne karte imaju obrnut problem jer se blower nalazi u zoni VRM sekcije pa su uloge obrnute, dobro se hladi VRM a loše GPU.

U svakom slučaju ako se planira opterećenje 24/7 u oba slučaja preporučujem smanjenje napona i dodatno aktivno hlađenje.

Za one koji će ih koristiti samo za gaming, ne treba da brinu uopšte, njih neće pogoditi navedeni problemi.

Kartica je testirana u zatvorenom kucistu (sobna temeperatura 24 C° ;) ) i kao sto rekoh na stock 1000MHz/1260MHz za cip/memoriju

Čime si je opteretio?

Jasno ti je valjda da to nisu odgovarajuće temperature. To je za reklamaciju.
 
Poslednja izmena:
Kakve dimenzije, kakva "degradacija termala" što se petljaš u stvari koje ne razumeš.

Hlađenje GPU čipa je odlično i pri sintetičkom opterećenju (mining) nalazi se u zoni od 70-80°C. VRM sekcija se ne hladi efikasno pa temperature idu u rasponu od 90-100°C.

A da probas da se malo informises pre nego sto nastupis tako samouvereno u svojoj neobavestenosti?

Asus R9290X-DC2OC, kao sto rekoh, ima problem s neodgovarajucim dimenzijama hladnjaka, koji je prilagodjen nVidia-inim kartama 780 i 780Ti? Koji deo tacno nije jasan?
5 hitpajpova koji nalezu na chip su projektovani za GK110 koji je veci od Hawaii a buduci da Asus nije redizajnirao sistem kao sto je trebalo za kartu te klase(kao sto je recimo uradio Sapphire) nego prosto iskoristio vec gotov hladnjak koristen kod druge serije kartica, rezultat je sledeci: samo 1(jedan) od pajpova pravi puni kontakt sa chipom, 2 ga prave samo parcijalno, dok ga 2 ne prave uopste. Link: http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-r9-290-and-290x,3728-12.html

Naravno da ovo nije moglo proci bez uticaja na performanse hladjenja pa, ocekivano, Asus s ovim resenjem znatno zaostaje za konkurentskim karticama tipa Sapphire 3-x, PowerColor PCS+, dok je sa TWinFrozr i Windforce kojima je inace uvek bezao-egal.

I pored ovih propusta, hladjenje je u stanju da drzi havajca pod kontrolom, trotlovanja nema(ima u quiet modu), necujno je, ali za ono sto se smatra da je nivo za DCII, a posebno imajuci u vidu i da je VRM znatno losije ohladjen nego kod konkurencije, nije prihvatljivo.
 
Ovaj drugi pokušaj objašnjenja prihvatam ali se ne slažem sa njim.

Prvo:
Ne dizajniraju se hlađenja za svaki čip konkretno niti je to potrebno. Problem bi bio da je kontaktna površina manja od heatsinka ili nedaj bože da ne pokriva die. Dakle to što nisu svi pajpovi u direktnom kontaktu sa heatsinkom je manje važno, u direktnom kontaktu je onoliko koliko može ali i ostali indirektno učestvuju. Ništa bolje ne bi bilo hlađenje koje umesto 10mm+2x8mm+2x6mm ima recimo 5x4mm pajpove koji bi svi bili u direktnom kontaktu jer oni ukupno ne bi doprinosili hlađenju više nego što trenutno doprinosi manji broj pajpova većeg dijametra (1x10mm+2x8mm).

Drugo:
Kartica o kojoj pričamo je Asus R9 290, a ne Asus R9 290X koju pominješ. Temperature koje sam naveo dovoljno govore same za sebe. Nisam komentarisao da li ima boljih rešenja ili ne, već analiziram samo ponašanje konkretne kartice. Njegov primerak se ne ponaša kako bi trebalo, a to je bila suština mog posta.
 
Poslednja izmena:
Te temperature su zabrinjavajuce. Kada se pogleda PCB ASUS R9 290 DCu II moze da se primeti relativno mali heatsink koji hladi osmofaznu naponsku, ali Sapphire Tri-X model ima deo glavnog heatsinka koji je u direktnom kontaktu sa sedmofaznim VRM-om i postize temperature od oko 90C na VRM1 i oko 75C na GPU sa +50% power i +100mV, pri brzini venta od 55%. Ali gledajuci potrosnju sa SS-a, ne ide mi u glavu kako uspe da skrpis skoro 300W sa samo 1,063V ? Tu potrosnju ja imam kada je overklokuje, dignem napon i upalim Valey. Da mozda nisi przio sa Furmarkom, posto kada sam ja to uradio na R9 280X DCu II top, VRM je otisao u roku od minut na 120C, dok je GPU chilovao na 80C, i to je bez podizanja napona, power limita i sa fabrickim frekvencijama i vent je cak bio na 70%. MSI Combustor postize slican efekta. I jos jedan nail in the coffin of ASUS, onaj metalni cover je vibrirao do daske, toliko da sam morao da napravim support od Lego-a, ali posto mi je prekipelo, odresio sam kesu i uzeo Sapphire Tri-X i ja sam prezadovoljan sa njenim radom i OC rezultatima od 1160/1400, mozda mem moze jos da ide :) Mislim bilo mi je cudno kako to da Sapphire Dual-X sa isitim specifikacijama i istim nivoom buke ima bolje rezultate od dosta skuplje i vece karte, to se odnosi na 280X.
 
Da ne pricam napamet, ovo su SS posle 3 sata BF4 i jedne misije Crysis 3 :) Ja sam prezadovoljan, a krata je na 44% venta tiha :)
Sensor 1.gifSensor2.gifClock 1.gif
 
Nazad
Vrh Dno